Економісти стверджують, що цього все одно буде недостатньо.
Цю інформацію повідомляє агентство Reuters.
Очікуване падіння цін на нафту -- основний експортний товар Росії - також не покращує ситуацію для РФ, йдеться у статті. У проєкті бюджету передбачається, що ціна на нафту знизиться в середньому з 70 доларів за барель у 2024 році до 65,5 доларів за барель у 2027 році, що вплине на державні доходи.
"Ця структура тримає бюджет у сильній залежності від цін на нафту. Це означає, що якщо не в 2025 році, то в найближчі роки знову постане питання, де знайти додатковий дохід", -- сказала головна економістка Альфа-Банку Наталія Орлова.
Згідно з інформацією, опублікованою в російському проекті державного бюджету на 2025 рік, приблизно одна третина загальних витрат, що становить 6,3% від валового внутрішнього продукту, буде витрачена на військові потреби. Це є найвищим показником з часів холодної війни. Вперше витрати на оборону виявляться вдвічі більшими за соціальні витрати.
Різке зростання витрат на оборону викликає інфляційний тиск на економіку Росії. Процентні ставки досягли найвищих показників з 2003 року, а курс рубля опустився до річного мінімуму щодо долара. Західні санкції фактично унеможливлюють Москві доступ до міжнародних облігаційних ринків, що обмежує її можливості залучення фінансування.
Міністр фінансів Росії Антон Силуанов у минулому році повідомив, що не існує можливостей для підвищення витрат. Він також застеріг, що без контролю за ними, фінансове навантаження впаде на російських громадян та бізнес через інфляцію або збільшення податкового тягаря.
"Обидва ці факти мають місце. Інфляція перевищує цільовий рівень центрального банку більш ніж у два рази, а основна процентна ставка досягла 21% — це найвищий показник з часів початку президентства Владіміра Путіна", — інформує Reuters. "Незважаючи на західні санкції, російська економіка виявилася досить стійкою з моменту початку війни, з незначними проявами суспільного невдоволення на фоні історично низького рівня безробіття та рекордного зростання зарплат."
Податкові нововведення, за прогнозами, забезпечать надходження в розмірі 14,7 трильйона рублів протягом трьох років, починаючи з 2025 року, інформує видання. Це включає в себе збільшення податків на прибуток компаній і доходи громадян, а також введення нового збору за утилізацію автомобілів, поряд із рядом інших менших ініціатив уряду Росії.
Як приклад Євген Надоршин, економіст PF Capital навів підвищення "податку на виїзд" для іноземних компаній, що залишають Росію, і план зібрати внесок з російських покупців їхніх активів.
"Бюджет ще ніколи не був настільки фіскально орієнтований на вилучення доходів з усіх можливих джерел, як останнім часом", -- сказав Надоршин.
Інші заходи, які будуть запроваджені у 2025 році, включають скорочення на 11,6% підтримки малого бізнесу та скорочення на 11% фінансування програми розвитку освіти, згідно з аналізом Reuters проєкту бюджету.
Обсяги дотацій з регіональних бюджетів для соціальних виплат, включаючи доплати до державних пенсій, зменшаться на 31%, а кошти на програму модернізації соціальних послуг скоротять на 35%.
"Бюджет на 2025 рік вказує на те, що Путін змушений зменшити витрати практично у всіх галузях для забезпечення фінансування війни", – зазначає економіст Сергій Алексашенко, який раніше обіймав посаду заступника голови центрального банку.
Заступник міністра фінансів Російської Федерації Володимир Количев підкреслив, що, незважаючи на те, що військові витрати за час війни зросли на 3,0-3,5% від валового внутрішнього продукту, загальні витрати країни збільшилися лише на 2%.
"Це свідчить про визначення пріоритетів: іншими словами, витрати, які залишилися, фактично зменшилися на 1-1,5% від ВВП, що ілюструє теперішню фіскальну консолідацію," - зазначив Количев.
#бюджет #Економіст #Інфляція #Нафта #Податок #Росія #Економіка #Президент (державна посада) #Товари #Москва #Облігація (фінанси) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Машина. #Безробіття #Володимир Путін #Центральний банк #Валовий внутрішній продукт #Російська мова #Холодна війна #Бочка (одиниця) #Рубль #Дотація #Фізична особа