Нова епідемія: чому вартість золота досягає нових висот і як його придбати

Ціни на золото встановлюють історичні рекорди на тлі підвищення геополітичної напруги. Чи можна скористатися цим трендом в Україні і чи варто вкладати кошти в дорогоцінний метал?

На початку 1842 року в одній з приток річки Сакраменто, розташованій на території сучасної Каліфорнії, вперше було виявлено золото. Лише через шість років новини про цю знахідку поширилися не тільки в межах Сполучених Штатів, а й по всьому світу, викликавши справжню "золоту лихоманку". Це явище стало важливим фактором у становленні штату Каліфорнія та розвитку міста Сан-Франциско.

Відтоді пройшло майже двісті років, але жовтий метал все ще манить тих, хто прагне до багатства. Сьогодні немає потреби вирушати в далекі краї з киркою та ситом для промивання ґрунту. Досить просто купити вже видобуте та оброблене золото, адже за останні три роки його ціни майже подвійно зросли.

Подібно до того, що відбувалося два століття назад, основа сучасної "золотої лихоманки" знову знаходиться в США. Найпотужніша економіка планети стала джерелом непередбачуваності, що змушує інвесторів шукати варіанти, альтернативні доларовим активам.

В Україні інвестування в золото має свої специфічні аспекти, що ускладнює можливість покупки за вигідними умовами. Проте кількість людей, які бажають спробувати себе в ролі інвесторів у банківські метали, значно зросла.

Що відбувається з цінами на золото і як купити цей дорогоцінний метал в Україні?

Цінове зростання

У 2025 році золото встановлює нові цінові рекорди. Вперше в історії його номінальна вартість перевищила позначку у 3 400 доларів за тройську унцію (31,1 грама). На кінець 2024 року ціна була нижчою за 2 700 доларів, а на початку 2022-го - менше 1 800 доларів.

Цінами на золото рухає попит, який підігрівають невизначеність та геополітична турбулентність. Річ у тім, що банківські метали, зокрема золото, вважаються безпечними активами, "тихими гаванями", у яких інвестори перечікують нестабільні часи. З початком великої війни Росії проти України нестабільність вдарила по світових фінансових ринках, які лише почали оговтуватися від коронакризи.

"Глобальна нестабільність, що виникла спочатку через пандемію, а потім через високі темпи інфляції, призвела до підвищення цін на золото в період 2020-2021 років. Подальше стрімке зростання вартості цього металу стало наслідком геополітичних ризиків та прагнень деяких держав змінити структуру своїх резервів у центральних банках, а також використовувати золото в міжнародних фінансових операціях", - зазначає Сергій Колодій, головний експерт з макроекономічного аналізу "Райффайзен банку".

Додатковий побічний ефект великої війни, який впливає на ціни на золото, - страх перед західними санкціями. Росія готувалася до вторгнення в Україну роками, розпродаючи доларові активи і нарощуючи частку золота в міжнародних резервах. Це її не врятувало, адже західні партнери заморозили близько половини резервів Центробанку РФ, зокрема кошти на рахунках у Euroclear, а це понад 200 млрд дол.

Приклад Росії став яскравим сигналом для інших авторитарних режимів, зокрема для Китаю. Останній також виводить свої інвестиції з держборгу Сполучених Штатів і активно нарощує свої запаси золота.

"Якщо проаналізувати структуру володіння 30-річними трежерісами (борговими облігаціями США) серед держав, можна помітити, що Китай значно скоротив свою частку – на мільярди доларів. Однією з альтернатив, куди були інвестовані ці кошти, стало біржове золото, що викликало підвищений попит", - зазначає Антон Коваленко, керівник департаменту ринку капіталів Приватбанку.

У 2025 році інтерес до золота значно зріс через зміну влади в Білому домі. Нові економічні заходи США викликали справжню бурю на фінансових ринках.

"Ключові фактори зростання ціни - це підвищений попит на золото з боку центральних банків та інших державних інституцій світу, а також хаотична і непередбачувана політика американської адміністрації Дональда Трампа у сфері міжнародної торгівлі і сфері безпеки", - зазначає голова департаменту корпоративного аналізу групи ICU Олександр Мартиненко.

Які тільки наслідки має торговельна війна та рішення Трампа про введення нових мит, що викликають подив у фінансових аналітиків і економістів.

"Суть проблеми полягає в способі впровадження цих тарифів, їхньому розмірі та термінах. Не важливо, чи становлять мита 50% чи 150%. Торгівля вже фактично зникла, а ви прагнете її остаточно знищити. Не залишилося нічого, що можна було б знищити. Можливо, існують розумні пояснення цим діям, проте величина мит та механізм їхнього введення викликають чимало запитань", - зазначив економіст, професор Каліфорнійського університету в Берклі Юрій Городніченко.

Крім того, що торговельна війна стала справжнім штормом для фінансових ринків, вона ще й посіяла сумніви інвесторів у надійності американської економіки.

По-перше, високі мита можуть перекреслити успіхи ФРС з приборкання інфляції і підштовхнуть її до підвищення ключової ставки, а отже - уповільнення економіки.

По-друге, непередбачуваність американської політики підриває довіру до США. Якщо раніше під час штормів на фінансових ринках інвестори тікали в традиційно надійні трежерис США, то зараз навіть цей актив вони вважають надто ризиковим.

Ці побоювання особливо загострилися під час обговорення "Великого красивого закону" Трампа. У найближчі роки цей закон може призвести до збільшення очікуваного дефіциту державного бюджету США на трильйони доларів, що, в свою чергу, викликатиме зростання державного боргу до таких рівнів, які можуть ускладнити обслуговування економіки країни.

В результаті цього інвестори почали переводити свої кошти в інші "тихі гавані" — євро, швейцарські франки та золото, що призвело до збільшення попиту на метал та підвищення його вартості.

Це також принесло вигоду Україні. Приблизно 6,5% її міжнародних резервів представлені у вигляді золота. Завдяки його переоцінці, вартість резервів у 2024 році зросла на 480,9 млн доларів, а протягом перших п’яти місяців 2025 року – на 597,6 млн доларів, як повідомили в Національному банку.

Придбати золото в Україні - завдання підвищеної складності.

Золото не можна вважати продуктивною інвестицією. У порівнянні з банківськими депозитами або державними облігаціями, цей метал не приносить доходу і може навіть вимагати додаткових витрат.

"Основними недоліками золота є відсутність доходу у вигляді відсотків, витрати на його зберігання та забезпечення безпеки, а також витрати на купівлю та продаж, включаючи комісії комерційним банкам", - підкреслює Мартиненко.

Незважаючи на це, на фоні зростання цін на дорогоцінний метал, багато українців останнім часом стали активними шукачами золота. Однак, як і в середині дев'ятнадцятого століття в Центральній Каліфорнії, в Україні знайти золото — це непроста задача.

По-перше, лише деякі українські банки займаються активною торгівлею дорогоцінними металами, і можливість придбати золото доступна не у всіх їх відділеннях. Наприклад, "OTP банк" пропонує продаж золота виключно в своєму головному офісі в Києві, тоді як Приватбанк має лише чотири відділення по всій Україні, з яких три розташовані в столиці.

По-друге, банки, які торгують дорогоцінними металами, часто не можуть надавати ці послуги через обмеження. Відповідно до постанови НБУ, їм дозволено продавати золото лише в межах залишків, які були в касах 19 серпня 2022 року плюс обсяг купівлі, який перевищує обсяг продажу клієнтам після цієї дати.

Іншими словами, банки здатні реалізувати лише ту кількість золота, яку вони вже придбали. Вони не проводять додаткові поставки зливків для задоволення попиту.

Через це на офіційному ринку придбати золото майже неможливо, скаржаться банкіри. "У зв'язку з ростом цін і великою війною клієнти не здають золото. Хто міг, той вклав у нього гроші як в інвестицію", - каже начальниця управління грошового обігу департаменту казначейських операцій Укргазбанку Ірина Киреєва.

Згідно з інформацією, наданою Національним банком, щомісячні обсяги обігу золота в банках коливаються в межах 1700-1800 тройських унцій (53-57 кг). Важливо підкреслити, що інтерес до цього дорогоцінного металу значно зріс на початку 2025 року, що співпало з підвищенням його цін.

На фоні зростання попиту та регуляцій з боку Нацбанку в Україні стрімко розвивається нелегальний ринок золота. "Пам'ятаєте, як у 2022 році був популярний картковий туризм? Наразі спостерігається новий тренд — золотий туризм: люди відправляються до Польщі, купують там злитки, а потім повертаються в Україну, де перепродують їх за ціною на 3-5% вищою," - коментує Коваленко.

Можливо, цей аспект також позначається на золотій торгівлі в банках, оскільки в Україні вартість цього дорогоцінного металу, як правило, перевищує ціни на світових ринках.

Чимало українців здають золото в ломбарди, отримуючи тимчасові фінансові кошти, які використовують, а потім погашають борг. Водночас до банків звертаються не так часто, зазначає Киреєва. Це також має вплив на кількість золота, що пропонується в банківських установах.

Ще одна характерна риса українського ринку дорогоцінних металів полягає в тому, що тут діють аналогічні правила, як і на валютному ринку. В обмінниках часто пропонують менш вигідний курс для старих або пошкоджених купюр. Подібна ситуація спостерігається і з золотими злитками: якщо упаковка злитка має дефекти, банк готовий купити його за нижчою ціною.

Наприклад, на своєму веб-сайті Приватбанк зазначає різницю в курсах золота. Так, за злиток важком 1 грам в пошкодженій упаковці або без неї банк пропонує на 920 грн (17,4%) менше, ніж за злиток у ідеальному стані без ушкоджень. У випадку з більшими злитками ця різниця є меншою: для злитка вагою 100 грамів відсоток різниці в ціні за грам становить 6,7%.

Ця обставина вигідна тим, хто набуває золото не з метою інвестування. Ювелірні майстри активно шукають саме пошкоджені злитки, адже вони все одно використовують їх для виготовлення прикрас.

Альтернативний спосіб інвестування в дорогоцінні метали - купівля безготівкового золота. Іншими словами, людина вкладає гроші, але на руки злитки не отримує. Згодом вона може його продати за ринковою ціною. Як правило, різниця між купівлею та продажем безготівкового золота набагато менша, ніж у готівкового, що робить такі операції більш вигідними для короткострокових інвестицій.

На безготівкове золото теж поширюються обмеження НБУ, тож якщо банк вичерпав ліміт продажу, то купити метал навіть у безготівковому вигляді не вийде.

Інвестиційні монети – це спеціальні монети, що використовуються для збереження та примноження капіталу.

Іншим варіантом інвестування замість золотих злитків є придбання інвестиційних монет Національного банку. Їхня ціна залежить від ринкової вартості відповідного дорогоцінного металу. Інформацію про доступні монети та місця їх продажу в відділеннях НБУ та уповноважених банках можна знайти на веб-сайті регулятора.

За його даними, обсяги купівлі монет на порядок менші, ніж золотих зливків. За 2024 рік українці придбали 1 517 золотих інвестиційних монет на 18,75 млн грн. У 2025 році НБУ реалізував фізособам лише 39 таких монет на 1,14 млн грн.

Перевага монет полягає в тому, що їх реалізація не підлягає обмеженням з боку НБУ, що дозволяє банкам вільно продавати їх незалежно від обсягів купівлі дорогоцінних металів та монет у громадян України. Проте, недоліком є те, що їх ліквідність нижча в порівнянні зі злитками.

"Золоті злитки є більш універсальними та легко конвертованими, що дозволяє їх продавати навіть за межами країни без значних втрат у ціні. Окрім того, коли ви купуєте монету, ви сплачуєте не тільки за метал, але й за її художню цінність. Наприклад, один грам золота 999-ї проби в монеті буде коштувати дорожче, ніж той же грам у злитку," – зазначає Коваленко.

Чи є сенс інвестувати в золото?

Сьогодні підвищена вартість золота зумовлена глобальною нестабільністю. Після оголошення про укладення перемир'я між Іраном та Ізраїлем ціна на золото знизилася на 1,4%.

"Якщо у 2025 році залишиться високий попит на золото з боку центральних банків та зберігатиметься геополітична напруга, ціни на золото можуть продовжити встановлювати нові рекорди. Крім того, прискорення інфляції в США через запровадження високих імпортних мит може стати додатковим чинником, що вплине на ринок," - зазначає Мартиненко.

Більш вагомим фактором, який впливатиме на ціни на золото, є фінансовий стан США. Зокрема, Bank of America прогнозує, що у 2026 році ціни на жовтий метал можуть перевищити 4 тис. дол. за унцію, якщо внаслідок домовленостей навколо "Великого красивого закону" Трампа не вдасться досягти скорочення фіскального дефіциту. Це зростання ціни на майже 20% порівняно з поточним курсом.

Однак не слід кидатися вкладанням всіх доступних фінансів у дорогоцінні метали. "Чим більшою була амплітуда зростання цін на ці метали, тим нижчою стає ймовірність їх подальшого зростання", - попереджає Колодій.

Така ж позиція спостерігається і в Національному банку, який, незважаючи на історично високі ціни, не має наміру збільшувати обсяги золота у своїх міжнародних резервах.

"З огляду на значну нестабільність цін на золото, мінімальні (практично нульові) відсотки, які можна отримати від його зберігання, а також те, що теперішня ціна на золото наближається до свого історичного піку, Національний банк України поки що не має наміру суттєво нарощувати свої інвестиції в цей актив," - повідомили в регуляторі.

Люди зазвичай мають тенденцію інвестувати у активи в період їх зростання, а продавати, коли їхня вартість падає. Це підтверджується даними НБУ за останні півтора року: на початку 2024 року, коли ціни на золото були низькими, українці більше продавали цей метал, ніж купували. Натомість на початку 2025 року, коли ціни різко підвищилися, обсяги купівлі золота в банках перевищили обсяги його продажу.

Зрештою, золото - не короткострокова інвестиція, від неї не варто очікувати миттєвого заробітку. Цей дорогоцінний метал ідеально підходить для диверсифікації довгострокового інвестиційного портфеля, аби забезпечити його стійкість до криз. Тому купувати золото на всі заощадження не варто.

#Дональд Трамп #Приватбанк #золото #Економіст #Інфляція #Національний банк України #Росія #Економіка #Україна #Київ #Українці #Інвестор #Інвестиції #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Банк #Попит #Ціна #Центральний банк #Ізраїль #Геополітика #Іран #Мито (економіка) #Каліфорнія #Фінансовий ринок #Шторм #Монета. #Економіка Сполучених Штатів #Банківські метали #Сан-Франциско #Вага Троя #Каліфорнійський університет, Берклі #Федеральна резервна система #Благородний метал #Метал #Сакраменто, Каліфорнія

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Норвегія приєдналася до 17-го санкційного пакету Європейського Союзу, спрямованого проти Росії.
Німеччина веде переговори щодо введення законодавчої заборони на продаж "Північного потоку-2".
"Вони скоро загинуть". Путін вийшов з себе через Захід, який намагається "знищити" його економіку.
Теги