
Без глибоких змін у підході США Путін не відмовиться від планів щодо України.
Після зустрічі 14 липня з Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте президент Трамп вживає найрішучіших заходів для посилення тиску на Москву у зв'язку з її тривалою та місцями загостренню війною проти України, а також через ігнорування численних пропозицій його адміністрації про досягнення стабільного миру.
Цей підхід суттєво контрастує з політикою "перезавантаження", яку практикував Обама, і яку Трамп використовував у початкові місяці свого президентства. Водночас він узгоджується з його обіцянкою створити стратегію національної безпеки, засновану на принципі миру через силу, а також із його заявами на початку перебування на посаді про намір тиснути на ту сторону конфлікту, що перешкоджає завершенню війни.
Новий підхід Трампа ґрунтується на двох основних напрямках тиску: наданні військової допомоги Україні та зменшенні фінансових потоків до російської економіки. За словами Джона Гербста, старшого директора Євразійського центру Атлантичної ради та колишнього посла США в Україні, заява Трампа свідчить про відновлення постачання озброєння Україні, яке було затверджено Конгресом і адміністрацією Байдена минулого року, а також про намір надати додаткові військові ресурси на мільярди доларів.
Сам Дональд Трамп акцентував увагу лише на зенітно-ракетних системах Patriot та відповідних до них ракетах, які є надзвичайно важливими для нейтралізації російських балістичних ракет, що загрожують українським містам. У свою чергу, Марк Рютте також зазначив про ракети, які можуть стримувати агресивні дії Москви.
Рютте прибув до Вашингтона, оскільки країни НАТО купуватимуть американське озброєння і передаватимуть його Україні -- це відповідає вимозі Трампа припинити пряму допомогу США. Втім, такий крок є вагомим сигналом для Москви: якщо постачання американської зброї не припиниться разом із закінченням поставок, схвалених Байденом, Путіну буде набагато складніше реалізувати плани з подальшого завоювання українських територій і встановлення контролю над країною.
Досягти цієї мети стане ще складніше, адже одночасно з оголошенням про постачання зброї Трамп анонсував посилення тиску на ослаблену економіку Москви через запровадження вторинних санкцій проти торговельних партнерів Росії у вигляді 100-відсоткових тарифів, якщо Росія не погодиться на мир із Україною протягом 50 днів.
Москва залежить від торгівлі, особливо від купівлі її нафти та газу, з того часу, як Захід ввів серйозні санкції проти Росії після початку повномасштабного вторгнення.
"Ці дії свідчать про позитивну еволюцію у стратегії Білого дому — визнання реальних намірів Путіна та загроз, які Росія представляє для американських інтересів. Проте цього недостатньо, аби примусити Кремль розпочати переговори і досягти стійкого миру чи угоди, адже основна мета Путіна залишається незмінною — встановлення політичного контролю над Україною через нові територіальні захоплення," — зазначає Гербст.
Путін переконаний, що завдяки безперервним наступальним діям на фронті, навіть з урахуванням значних втрат для Росії, а також регулярним бомбардуванням українських міст, він зможе нав'язати свої умови Києву і дочекатися змін у позиції Заходу, починаючи з США. Це бачення ситуації залишається у Москві, незважаючи на оголошення про зміну стратегії з боку Трампа.
Адміністрації необхідно відійти від ситуативного та еволюційного підходів, які використовувала команда Байдена, і натомість створити довгострокову стратегію, що запобігатиме просуванню Росії на фронті, ослаблюватиме її військову економіку і підвищуватиме можливості України не лише для ведення бою, а й для більш ефективних військових дій. Звичайно, терміново потрібно посилити протиповітряну оборону, надавши більше систем Patriot і перехоплювачів. Однак головною метою є зупинити подальші успіхи Росії на полі бою; для цього важливо чітко визначити, що саме потрібно Україні для досягнення цієї мети, -- зазначає колишній посол США в Україні.
З економічного боку, крім скорочення доходів Кремля від нафти і газу, США, співпрацюючи з союзниками і партнерами, повинні ввести санкції проти таких країн, як Китай, які постачають технології подвійного призначення для російської зброї.
"За останні чотири місяці адміністрація остаточно переконалася, що Москва не зацікавлена в мирі. Лише рішучі й послідовні дії можуть змусити Росію погодитися на стійкий мир, який забезпечить безпеку й економічну життєздатність України, а також відновить стабільність у Європі", -- підсумував Гербст.
Едвард Лукас, автор та експерт у сфері європейської та трансатлантичної безпеки, раніше зазначав, що нові ініціативи Трампа стосовно України не здатні змінити хід війни. Хоча його загроза запровадження мит на російські товари може бути серйозною, Україні необхідні більш активні та рішучі кроки.
#Дональд Трамп #Природний газ #Нафта #Європа #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Кремль (фортифікаційна споруда) #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Білий дім #Національна безпека #Озброєння #Ракета. #Марк Рютте #Бойові дії #Генеральний секретар НАТО #Барак Обама #Балістична ракета #Країни-члени НАТО #Торгівля #Бомбардування #Протиповітряна оборона #Атака #Письменник #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Едвард Лукас (журналіст)