"Тисяча від Зеленського": хто має право на отримання цієї допомоги?
З 1 грудня українці отримають по одній тисячі гривень, анонсував 25 жовтня президент України Володимир Зеленський. В народі заплановану виплату вже охрестили "вовиною тисячею" або "тисячею Зеленського".
Планується, що всі українці, як дорослі, так і діти, отримають по одній тисячі гривень через програму "єПідтримка". Тобто родина з п'яти осіб матиме додаткових 5 тисяч гривень.
"Всі аспекти повинні бути встановлені урядом і донесені до громадськості. Я сподіваюся на це найближчим часом. Першого грудня кошти мають бути у людей", - зазначив президент.
Згодом було надано детальні пояснення щодо програми. 27 жовтня Олексій Соболев, перший заступник міністра економіки, у прямому ефірі телемарафону розкрив інформацію про те, куди і яким чином будуть спрямовані фінансові ресурси.
"Кожна особа отримає тисячу гривень, не залежно від віку чи соціального положення. Ці кошти можна буде використати протягом зимового періоду - у грудні, січні та лютому. Гроші буде зараховано на картку програми 'Національний кешбек', тому необхідно її оформити. Це віртуальна картка, яку можна створити через додаток 'Дія', з уже підключеними банківськими установами..." - повідомив Соболев.
Отже, ті, хто вже отримав картку "Національного кешбеку" і має виплати в рамках цієї програми, не зобов'язані виконувати жодних додаткових дій.
Тим, хто ще немає картки "Національного кешбеку", потрібно зробити такі кроки:
Як тільки програма почне діяти, в додатку "Дія" з'явиться функція "Отримати 1000" для цієї картки. Після активації цієї опції кошти будуть зараховані на рахунок. Оскільки ці гроші є частиною державної підтримки, їх оподаткування не передбачено.
Проте не всі отримають ці фінансові виплати. Згідно з інформацією, опублікованою в РБК-Україна, біженці, що знаходяться за межами країни, не матимуть можливості скористатися програмою "тисяча Зеленського".
"Ті, хто зараз живе за кордоном як біженці, не матимуть можливості отримати гроші. Їхнє перерахування проводитиметься після верифікації місця розташування претендента", - пише ЗМІ.
Видання додає, що за прогнозами уряду, з огляду на попередні програми з підтримки населення в період пандемії COVID, до нової програми "єПідтримка" долучиться не більше 15 мільйонів осіб. Таким чином, для виплат знадобиться не більше 15 млрд гривень.
Соболев також зазначив, що озвучені у деяких ЗМІ цифри вартості цієї програми в 30 мільярдів гривень некоректні, і "вони точно будуть менші".
Наприклад, раніше програма "єПідтримка" під час пандемії обійшлася приблизно у 8 мільярдів гривень. Остаточна вартість цієї програми на три зимові місяці залежатиме від кількості українців, які виявлять бажання скористатися її послугами. На сьогоднішній день остаточну суму визначити неможливо, - зазначив він.
Соболев пояснив, на що можна буде використати "тисячу Зеленського".
"Ці фінанси можна використовувати для покриття витрат на комунальні послуги, медикаменти, транспорт, мобільний зв'язок, придбання українських книг та інші різноманітні послуги. Це також надасть додаткову підтримку українському мікро- та середньому бізнесу. Гроші мають спеціальне призначення. Існує чітко визначений перелік напрямків, куди їх можна направити. Проте їх також можна пожертвувати на потреби Збройних Сил України," - зазначає.
Заступник міністра уточнив, що ці кошти буде переспрямовано з тих програм Мінекономіки та інших міністерств, в яких виділені кошти на цей рік не встигають освоїти до кінця року.
Проте, як вірно підкреслює політолог Олег Саакян у своєму Telegram-каналі, наявність невикористаних коштів є свідченням нездатності ефективно їх освоїти. У країні, де існує грошовий дефіцит у багатьох сферах, це є показником серйозних недоліків.
"Якщо ресурси використовувати для немілітарних цілей, це є найелементарнішим підходом. Існують значно ефективніші варіанти. Вплив лояльності з боку патернальної частини викликає великі сумніви, адже це навряд чи буде сприйнято серйозно на фоні інших обставин, виглядаючи як незначна допомога," - зазначає аналітик.
Багато громадян України задаються питанням: чому фінансові ресурси не були спрямовані на потреби армії? Соболев пояснив, що ці кошти були надані донорами з умовою, що їх не можна використовувати для військових витрат.
"Ми не маємо можливості використовувати кошти партнерів для військових потреб, оскільки це заборонено. Однак, коли ми передаємо гроші конкретній особі, вони стають власністю українця. Якщо він захоче, може направити ці кошти безпосередньо на Збройні Сили України, в певну бригаду або ж волонтерам", - зазначив він.
Економіст і фінансовий аналітик Олексій Кущ підкреслює, що не слід розподіляти гроші серед усіх, а варто підтримувати лише тих, хто справді потребує допомоги.
Олексій Кущ у своєму пості на соціальній мережі висловив думку, що у четвертому кварталі 2024 року слід розглядати можливість виплати додаткових коштів пенсіонерам, які мають пенсію нижчу за середній рівень, а також інвалідам, сім'ям з багатьма дітьми та біженцям.
Проте існують і схвальні відгуки про ініціативи Зеленського.
"Безумовно, деякі можуть вважати, що тисяча гривень – це недостатньо. Проте, це все ж краще, ніж зовсім нічого. Варто зазначити, що під час пандемії коронавірусу вже надавали фінансову допомогу в розмірі тисячі гривень, і вона отримала позитивні відгуки. Я вважаю, що й ця виплата буде сприйнята як невеличкий подарунок від держави", - зазначив у коментарі ТСН.ua економічний експерт Олександр Охріменко.
Він зазначає, що люди здобуті кошти, в основному, витратять на оплату комунальних рахунків або на відвідування кінотеатрів.
"Гадаю, що це буде корисним для економіки - люди частково погасять свої борги за комуналку, витратять ці кошти на корисні для України речі",- впевнений Охріменко.
Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна та експерт Економічної експертної платформи, вважає, що фінансова допомога, розподілена серед населення України, не зможе суттєво вплинути на економічну активність. На його думку, ефект стимулювання можливий лише в умовах надлишку трудових ресурсів, що передбачає наявність зайвих робочих рук та конкуренцію в бізнес-середовищі.
"В Україні наразі відсутні як ті, так і інші ресурси, тому розподіл цих коштів виглядає як економічна шизофренія. З одного боку, ми стикаємося з нестачею фінансування для армії, а з іншого – спостерігаємо за незвичайною щедрістю, яка могла б затьмарити навіть Остапа Бендера. Сумніваюся, що наші міжнародні партнери сприймуть цей надмірний популізм з розумінням," - зазначив економіст у коментарі для DW.
Печерним популізмом і неефективним витрачання ресурсів назвав таке рішення Зеленського інвестиційний банкір Сергій Фурса.
"Це спроба заручитися підтримкою суспільства після дій прокурорів і МСЕК," - прокоментував експерт у своєму пості на Facebook.
Фурса висловлює припущення, що подібне витрачання коштів може викликати інфляційні процеси, і звертає увагу на те, як на це відреагує Національний банк, що намагається з цим боротися.
Також експерти зазначають, що новина про "щедрість" влади з'явилась одразу після суттєвого підвищення податків.
"Для багатьох це може здатися ознакою непослідовності з боку уряду. Спочатку відзначається нестача фінансування в бюджеті, що вимагає підвищення податків. Потім ухвалюється не найкраще рішення щодо збільшення податків, яке стосується лише тих, хто працює легально. Навіть якщо цей закон ще не підписано, ситуація виглядає так: забираємо у тих, хто чесно заробляє і сплачує податки, щоб потім розподілити ці кошти між усіма", - зазначає старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.
#Facebook #Економіст #Національний банк України #Українська гривня #Податок #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Уряд України #Українці #Володимир Зеленський #Президент України #Популізм #Бізнес #Міністерство економіки України #Банк #Муніципалітет Соболева #Біженець #Збройні сили України #Медикаментозне лікування #Мобільна телефонія #Гроші #Telegram (сервіс обміну повідомленнями) #Остап Бендер #Політолог #Робоча сила #Deutsche Welle