Орбан не перешкоджатиме введенню санкцій, новий держсекретар США призначений, Фіцо прогнозує Майдан: головні новини дня.

Лише через кілька годин після того, як Трамп склав присягу, Сенат схвалив кандидатуру Марко Рубіо на пост держсекретаря США. Відразу після отримання затвердження Рубіо торкнувся теми війни в Україні, підкресливши важливість досягнення компромісів та зазначивши, що Росія є агресором.

47 президент США сказав, що він скасовує майже 80 "підривних, радикальних виконавчих дій попередньої адміністрації".

Також Трамп оголосив про запровадження 25% мит на імпорт з Канади та висловив сподівання щодо можливого придбання Гренландії.

Його соратник, американський мільярдер, Ілон Маск відзначився жестом, в якому певні користувачі соціальних мереж побачили нацистське вітання. Нагадаємо, що Маск відкрито підтримує ультраправих Європи.

У Брюсселі запевняють, що в Україні фінансова стабільність буде гарантована у 2025 році.

Багато важливих та захоплюючих новин чекають на вас у дайджесті "Європейської правди" за вівторок, 20 січня.

Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу, щоб з легкістю отримувати дайджести та інші важливі й цікаві новини!

Через кілька годин після того, як президент Дональд Трамп був приведений до присяги на другий термін в Білому домі, Сенат США одноголосно затвердив Марко Рубіо на посаді державного секретаря.

Таким чином, він став першим кандидатом Трампа, якого Сенат схвалив.

Під час слухань, присвячених його призначенню, Марко Рубіо висловив думку, що американська політика повинна бути націлена на завершення конфлікту в Україні. Він зазначив, що для досягнення угоди про мир необхідні компроміси з обох сторін — як з Москви, так і з Києва. Рубіо також зазначив, що Україні, ймовірно, доведеться переглянути свої амбіції щодо повернення всіх територій, що були захоплені Росією протягом останніх десяти років.

Рубіо також підкреслив свою підтримку двопартійного законопроекту, в якому він є співавтором, що забороняє Сполученим Штатам виходити з НАТО без попередньої санкції Конгресу.

Невдовзі після затвердження в Сенаті, новий державний секретар США повідомив, що не може визначити точні терміни завершення конфлікту між Росією та Україною. Проте він підкреслив журналістам, що кожна зі сторін буде змушена зробити певні компроміси.

Відповідаючи на запитання про те, коли може початися припинення вогню в Україні, Рубіо зазначив, що це стане одним із головних завдань президента, "тому це відбудеться практично миттєво".

"Насправді, дещо з цього вже почалося", - сказав новий держсекретар США.

Він також охарактеризував Росію як агресивну державу.

У вівторок Марко Рубіо відвідав Державний департамент, де поділився з працівниками інформацією про "основну задачу" для цієї установи.

"Ця місія полягає в тому, щоб наша зовнішня політика була зосереджена на одній речі, а саме на просуванні наших національних інтересів", - сказав Рубіо.

Новий державний секретар повідомив, що в контексті цієї місії Державний департамент "підтримуватиме мир у всьому світі, оскільки це відповідає нашим національним інтересам".

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі представляла країну на інавгурації президента США Дональда Трама, де вона зустрілася із новозатвердженим державним секретарем США Марко Рубіо.

Дональд Трамп у перший день свого другого терміну на посаді президента США заявив, що президент України готовий укласти угоду та відзначив, що Росія зіштовхнулась з великими проблемами, які мали би спонукати Владіміра Путіна до перемовин.

У шведському уряді висловлюють занепокоєння з приводу того, що Дональд Трамп не згадав про Україну під час своєї інавгураційної промови.

"Мене трохи насторожило, коли я слухала інавгураційну промову Трампа, що він не згадав про Україну. Це викликає занепокоєння," - висловилася міністерка економіки та фінансів Швеції Елізабет Свантессон.

47-й президент США Дональд Трамп скасував численні рішення Джо Байдена відразу після свого вступу на посаду.

У своїй вечірній промові в понеділок Трамп оголосив про скасування близько 80 "руйнівних та радикальних виконавчих указів, прийнятих попередньою адміністрацією".

Він наказав вийти зі складу Всесвітньої організації охорони здоров'я та Паризької кліматичної угоди, перейменувати гору Деналі та Мексиканську затоку, забезпечити, щоб штати, які застосовують смертну кару, мали "достатній запас" смертельних ін'єкційних препаратів.

Трамп зупинив на 90 днів надання зовнішньої допомоги США для проведення перегляду програм.

Сенатор від Демократичної партії США Кріс Кунс висловлює занепокоєння щодо того, що указ Трампа може призвести до відсутності зимової допомоги для України.

"USAID (Агентство США з міжнародного розвитку. - Ред.) забезпечувало надзвичайно важливі фінансові ресурси для відновлення електричної інфраструктури щоразу, коли Росія здійснювала на неї атаки," - зазначив він.

Трамп також дав вказівку генеральному прокурору не вживати заходів щодо закону, який забороняв TikTok на 75 днів. У своєму указі він запропонував уряду США стати співвласником американської частини TikTok в обмін на можливість зберегти додаток.

Крім того, 47-й президент скасував норму, яка надавала можливість трансгендерам виконувати військову службу в збройних силах США.

Серед інших заходів, Трамп видав розпорядження про заборону надання притулку особам, які щойно перетнули південний кордон, а також про скасування автоматичного надання громадянства за правом народження, закріпленим у 14-й поправці, для дітей нелегальних іммігрантів.

Він дав розпорядження тимчасово зупинити програму прийому біженців "до моменту, коли подальший в'їзд біженців до США стане відповідати інтересам країни".

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск дав вказівку підготувати польські консульства в США до ймовірних випадків депортації громадян Польщі.

Окрім того, він помилував практично всіх 1500 осіб, які брали участь у штурмі Капітолію 6 січня.

Новий президент також оголосив надзвичайний стан у національному енергетичному секторі - вперше в історії США. Це рішення може відкрити шлях до нових можливостей для тимчасового скасування деяких екологічних норм.

Як відомо, Трамп прагне активізувати розвиток американської енергетики, оголосивши надзвичайний стан в енергетиці та скасувавши заборону на оренду морських нафтогазових родовищ, яка фактично заблокувала буріння в більшості прибережних вод США.

Він також скасував обмеження, які наклала адміністрація Байдена, на затвердження нових заводів для експорту зрідженого природного газу.

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп знову закликав Європейський Союз збільшити закупівлі американських нафти та газу, підкресливши, що це допоможе уникнути введення нових мит.

Португалія прагне зменшити обсяги імпортованого газу з Росії та наростити закупівлю зрідженого природного газу з США і Нігерії.

Президент України Володимир Зеленський під час своєї промови у Давосі заявив про недопустимість купівлі газу у РФ, згадавши при цьому словацького прем'єра Роберта Фіцо.

"Не можна продовжувати купувати газ у Москви і водночас очікувати гарантій безпеки, допомоги та підтримки від американців. Це просто неправильно. Наприклад, прем'єр-міністр Словаччини не шукає доступу до американського газу, але не втрачає надії користуватися безпековою парасолькою США", - зазначив Зеленський.

Крім того, 47-й американський президент анонсував 25-відсоткові тарифи на імпорт з Мексики та Канади з 1 лютого, "тому що вони дозволяють величезній кількості людей в'їжджати і ввозити фентаніл".

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо звернувся до Сполучених Штатів з проханням утриматися від введення обіцяних мит на канадські товари, підкресливши, що Канада є стабільним і надійним торговим партнером.

"Канада є безпечним і надійним партнером у нестабільному світі… Звісно, якщо Трамп вирішить запровадити тарифи проти Канади, Канада відповість. На столі - всі варіанти", - наголосив Трюдо.

Він підкреслив, що Канада володіє важливими ресурсами для Сполучених Штатів, але альтернативою для них можуть стати "додаткові ресурси з Росії, Китаю або Венесуели".

Також Дональд Трамп націлився на багату на ресурси Гренландію.

У понеділок президент Сполучених Штатів Дональд Трамп висловив впевненість, що Данія "підтримає" його ініціативу щодо придбання Гренландії.

"Гренландія є дивовижним регіоном, який має важливе значення для нашої міжнародної безпеки. Я переконаний, що Данія надасть необхідну підтримку", - зазначив Трамп журналістам після свого повернення до Овального кабінету.

Міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен наголосив, що США, як і будь-яка інша держава, не можуть "робити все, що їм заманеться".

А у Гренландії працюють над зустріччю з оточенням Трампа, аби пояснити свою позицію.

"Ми не є данцями і не представляємо США. Ми - гренландці", - наголосив він, зазначивши, що "інші держави не мають права визначати наші дії".

На день після інавгурації Дональда Трампа, президента США, Урсула фон дер Ляєн, очільниця Єврокомісії, висловила думку про те, що світ увійшов у "новий етап жорсткої геостратегічної боротьби".

"Найбільші економіки світу змагаються за доступ до сировини, нових технологій та глобальних торговельних шляхів. Від штучного інтелекту до чистих технологій, від квантових до космічних, від Арктики до Південнокитайського моря - гонка триває", - зазначила вона.

Отже, як вважає фон дер Ляєн, ми будемо свідками "активного застосування економічних важелів, серед яких санкції, контроль за експортом та митні тарифи, що мають на меті забезпечення економічної та національної безпеки".

"У цьому контексті важливо об'єднати зусилля для запобігання глобальним гонитвам за ресурсами. Адже розриви у світовій економіці не служать інтересам жодної зі сторін," - підкреслила Урсула фон дер Ляєн.

Посол Європейського Союзу в Сполучених Штатах Йовіта Нелюпшєне висловила думку, що Брюссель "зосередиться на позитивних аспектах" після інавгурації Дональда Трампа як президента.

На думку Нелюпшєне, існують області, де Європейський Союз і Сполучені Штати можуть виграти від спільної роботи.

"Ми займаємо позицію найбільшого торгового партнера для США, а також є провідними інвесторами. Компанії з Європейського Союзу представлені у кожному штаті Америки. У нас точно є багато тем для обговорення," - переконана Нелюпшєне.

Європейська комісія сподівається, що рішення президента США Дональда Трампа про вихід зі Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) ще може бути переглянуте.

Відомо, що угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан нещодавно закликав своїх європейських колег утриматися від продовження санкцій проти Росії до моменту інавгурації Дональда Трампа. Цю думку він висловив під час останнього саміту Європейського Союзу в грудні.

Редактор "Радіо Свобода" з європейських питань Рікард Джозвяк зазначив, що посли Європейського Союзу, як і очікувалося, мають намір продовжити економічні санкції проти Росії на наступні шість місяців, при цьому Угорщина не буде перешкоджати цьому рішенню.

Президент України Володимир Зеленський у своїй промові на Всесвітньому економічному форумі в Давосі підкреслив, що Європі необхідно взяти контроль над власною долею та прагнути до зміцнення своєї потужності. Він закликав до того, щоб Європа стала настільки ж важливим партнером для США, як Сполучені Штати є для Європи.

У Франції вважають, що висловлювання Трампа можуть спонукати Європейський Союз переосмислити свої підходи до питання оборони.

Під час виступу на церемонії інавгурації президента США Дональда Трампа американський мільярдер Ілон Маск приклав руку до серця, а потім відкинув її догори.

Після цього в мережі з'явилося безліч коментарів, які стверджували, що Маск здійснив нацистський салют.

Маск, призначений у команді Трампа для поліпшення роботи державних інститутів, висловився у своїй соцмережі Х (Twitter), що йому набридли постійні звинувачення у стилі "всі — Гітлери".

"Чесно кажучи, їм необхідні більш ефективні хитрощі", - зауважив мільярдер.

Частина користувачів платформи X виступила на підтримку Маска, зазначаючи, що він висловив "мої почуття з тобою", і засуджували публікації, які стверджували інше.

Віцепрем'єрка Іспанії Йоланда Діас вирішила покинути соціальну мережу Х, котра належить Маску, після його дій на інавгурації Дональда Трампа.

Тим часом, Дональд Трамп помилково назвав Іспанію членом БРІКС, Мадрид відреагував.

Дивним чином Маск, продемонструвавши жест відкидання руки вгору, відкрито висловлює свою підтримку ультраправим рухам у Європі.

Нещодавно американський мільярдер та засновник соціальної мережі X Ілон Маск знову продемонстрував свою підтримку ультраправої політичної сили "Альтернатива для Німеччини".

Суд у Саксонії засвідчив, що "Альтернатива для Німеччини" має екстремістське повноваження.

Політик ультраправої партії "Альтернативи для Німеччини" Зігфрід Ермер потрапив у центр скандалу через свої слова, які містили цитату з Геббельса.

В Румунії перед повторними президентськими виборами лідирує ультраправий політик Келін Джорджеску, який виступає проти західного впливу.

Дивно, але в Німеччині телевізійний канал вибачився за ненормативну лексику перекладача під час виступу Трампа.

На відео, яке поширили в соцмережах, чути, як менш через дві секунди після завершення промови 47 президента США перекладач каже: "Скажіть, скільки ще ви будете крутити це лайно?".

Сьогодні у парламенті Словаччини за ініціативою опозиції планували розглянути вотум недовіри уряду Роберту Фіцо.

Але врешті-решт опозиція відкликала ініціативу через те, що засідання парламенту зробили закритим на тій підставі, що прем'єр Словаччини ділився конфіденційною інформацією Словацької інформаційної служби (SIS) про довгострокову організовану операцію впливу, спрямовану на дестабілізацію країни.

Лідер опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" Міхал Шимечка звинуватив урядову коаліцію у зриві засідання парламенту.

"Вони створили таємний звіт і закриту сесію," - підкреслив він, зазначаючи, що подібного в історії парламенту ще не траплялося.

За словами Шимечки, опозиція планує розглянути вотум недовіри на іншій сесії.

Після виходу опозиційних депутатів із сесійної зали, віцеспікер Петро Жига оголосив про закриття засідання.

У день, коли розглядали питання вотуму недовіри, до Братислави завітав угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан.

Під час спільної пресконференції прем'єр Словаччини висловив переконання, що опозиційні сили країни планують організувати "Майдан" і захопити урядові установи.

А прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан розкритикував рішення України припинити транзит російського газу з початку 2025 року та заявив, що Будапешт може вжити заходів у відповідь.

"Київ уже не тримається на сідлі з такою впевненістю, щоб дозволити собі подібну поведінку. Якщо вони продовжать залишатися агресивними і ворожими, це призведе до їхньої поразки. Ми, зрештою, можемо вийти з терпіння і дати належну відповідь," - підкреслив він.

У Брюсселі підтвердили, що всі фінансові потреби України на 2025 рік закриті ЄС та G7.

Єврокомісар Валдіс Домбровскіс разом із польським міністром фінансів Анджеєм Доманським, який наразі очолює Євросоюз, зазначили, що Україна отримає всю необхідну фінансову підтримку у 2025 році завдяки підтримці з боку ЄС та "Групи семи".

Водночас, у Чехії спостерігається зниження зацікавленості до подій в Україні та підтримки урядових ініціатив на користь Києва. Це підтверджують результати опитування, проведеного чеським Центром вивчення громадської думки (CVVM).

Чеська опозиція обіцяє скасувати "снарядну ініціативу", якщо їй вдасться отримати контроль над урядом.

У порту Барселони стався вибух, а у Словенії сталась аварія на шахті.

На гірськолижному курорті в Туреччині сталася трагедія: загинуло не менше 66 осіб. Вже відбулися перші затримання у зв'язку з цим інцидентом.

У Німеччині стався вибух на об'єкті компанії Bosch, внаслідок якого загинули двоє осіб.

В Італії затримали чиновника з Лівії за запитом Міжнародного кримінального суду.

#НАТО #Дональд Трамп #Twitter #Канада #Природний газ #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Київ #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Енергетична галузь #Північна та Південна Америка #Європейська комісія #Брюссель #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Демократична партія (США) #Німеччина #Біженець #Володимир Путін #Прем'єр-міністр #Угорщина #Словаччина #Прем'єр-міністр Словаччини #Португалія #Парламент #Саломе Зурабішвілі #Альтернатива для Німеччини #Ультраправа політика #Сполучені Штати #Швеція #Данія #Ілон Маск #Бойові дії #Адольф Гітлер #Віктор Орбан #Сенат Сполучених Штатів Америки #Марко Рубіо #Інавгурація #Дональд Туск #Вотум недовіри #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Урсула фон дер Ляєн #Польський народ #Перекладач #Агентство США з міжнародного розвитку #Джастін Трюдо #Всесвітня організація охорони здоров'я #Валдіс Домбровскіс #Нігерія #Гренландія #Давос #Консульство #Йозеф Геббельс

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Нова хвиля інформаційних атак на Національний банк України: чому зростання попиту на валюту не свідчить про неминучу катастрофу?
Путін знайшов спосіб ефективно впливати на Трампа: чи зможе він досягти бажаного результату?
Якщо збільшити міжнародний тиск і завдати ударів по Росії, країна може зазнати краху протягом восьми місяців, вважає Подоляк.
Теги