Зміни стануть можливими, коли система усуне Дональда Трампа. Це може трапитися або через процедуру імпічменту, або внаслідок масових протестів громадян. Інтерв'ю з Безсмертним.

Тарифна війна, яку президент США Дональд Трамп оголосив майже усьому світу, набирає обертів. Взаємні мита вже вплинули на десятки економік, що призвело до найбільшого зриву світової торгівлі за останні кілька десятків років.

Американський лідер продовжує ігнорувати хвилю негативних відгуків і наполегливо стверджує, що його дії мають виправдане підґрунтя та вже призвели до позитивних результатів. Він запевняє, що десятки країн активно контактують з ним, пропонуючи угоди, які, на його думку, будуть вигідні американцям. Проте, наразі ми спостерігаємо лише катастрофічні наслідки для світової економіки та фінансових ринків. Більше того, Китай, Європейський Союз та Канада, які є головними торговими партнерами США, не піддалися на шантаж Трампа і оголосили про симетричні заходи у відповідь, що ще більше ускладнить глобальну ситуацію.

Які наслідки має остання діяльність Трампа? Чому Китай наразі отримує переваги від тарифного конфлікту? Чи є ймовірність, що на світовій арені з'явиться новий демократичний лідер, здатний скласти конкуренцію США?

В ексклюзивному інтерв'ю для OBOZ.UA український дипломат і політик Роман Безсмертний висловив свої погляди на ці та інші важливі питання.

- Ось уже кілька днів аналітики та оглядачі намагаються виявити раціональний план шаленої тарифної політики Дональда Трампа, яка вже призвела до катастрофічних наслідків для економіки та ринків. Їм це не вдається. При цьому тарифна війна Трампа вже має певні наслідки. Вона об'єднує проти нього друзів та ворогів, у тому числі навколо Китаю. Спонукає країни торгувати одна з одною, а не з Америкою. Маємо критику серед найбільших спонсорів президентської кампанії Трампа та навіть у середині Республіканської партії. Власне, ваше бачення цих кроків Трампа?

Сучасна ситуація викликає більше запитань у психіатрів, ніж у економістів, адже вона виходить за межі здорового глузду. Дії, які вплинули на фондовий ринок, стали справжнім шоком для всіх. Якщо звернутися до провідних економічних видань, можна побачити, що рішення, які приймає Дональд Трамп разом із своїм радником Наварро, ставлять США в незручну позицію на світовій арені. Те, що роблять США нині, можна порівняти з вчинками дона Корлеоне з культового фільму "Хрещений батько". Трамп прагне, щоб усі зверталися до нього за вказівками, але такі методи можуть спрацювати лише в кінематографі. У реальному житті це може призвести до конфліктів, неприємностей і загрози для людства. І, на жаль, це не перебільшення.

"Хоча вони можуть бути довгостроковими, можливі й переговори, адже нам потрібно більше, ніж просто тарифи. Тому ми укладемо справедливі та вигідні угоди з кожною країною," - зазначив Трамп. Його останні слова вражають: "Ці країни звертаються до нас. Вони готові робити мені компліменти. Вони прагнуть цієї угоди, як ніколи!" Виглядає так, що шантаж і задоволення власного его стають основними цілями цього процесу.

Ось як це виглядає насправді. Вибачте, але якщо всі ці дії спрямовані на те, щоб "всі приходили та благали на колінах, а ми діяли виключно за своїм бажанням", тоді виникає запитання: де ж тут економічна логіка? Який інвестор наразі захоче закривати виробництва в Китаї чи в інших країнах та переносити їх до США, як це сподівається Дональд Трамп, якщо він не може передбачити, що завтра вирішить американський президент? Які нові забаганки він внесе за сніданком і як це вплине на правила? Саме тому такі "ретельно сплановані" дії вже призвели до жахливих наслідків.

- Мита, введені Дональдом Трампом нібито призначені, щоб "повернути Америці її велич" та стримати Китай, але вони, навпаки, послаблять її конкурентоспроможність і зрештою підривають її домінування у світовій економіці. Поки що ці тарифи виглядають геополітичною помилкою, зміцнюючи позиції головного суперника США. У багатьох країн, можливо, і не буде іншого вибору, окрім як прагнути зміцнення зв'язків з Китаєм, якщо тарифи США стануть новою нормою.

- Те, що стосується Китаю, то ви абсолютно праві. Зараз звучить рефреном в усіх інформаційних каналах: Сполучені Штати - це велика світова "бяка", Китай - це люкс, бо це стабільність. Зараз лідер КНР Сі Цзіньпін спокійно може спостерігати, як Трамп багато чого робить замість нього на користь Китаю. З моєї точки зору КНР буде зараз набирати авторитету, і очевидно, що навколо нього будуть групуватися ті країни, які живуть за принципом, яка їм різниця - Китай чи США. Точно буде посилюватися роль БРІКС. На жаль, це суть поточного моменту у світі.

У поточних умовах, на мою думку, найбільш раціональною позицією володіє Європейський Союз. Європейці діють спокійно і обдумано, аналізуючи кожен аспект ситуації: в деяких випадках підвищують, в інших — ні, але без зайвого шуму. Адже що таке шум для бізнесу? Це, насамперед, нестабільність та провокації, які можуть призвести до неприємностей.

Європа має проблеми, але не буде обніматися з Сі Цзіньпінем. Бо в Європі дуже добре розуміють, що китайський більшовизм - це набагато гірше, ніж російський тоталітаризм і, дозволю собі сказати, трампівський волюнтаризм в США. Тому в Європі здатні і навчені, і вже розуміють, бо кров'ю заплатили за розуміння того, хто є хто в цій ситуації. Тому Європа буде залишати канал для того, щоб Дональд Трамп чи його оточення прийшло до тягу. А там ситуація розвивається дуже швидко, тому з моєї точки зору твердити про те, що Європа зараз кинеться в співпрацю із Китаєм немає під собою підстав.

Трамп знову висловив несподівану ідею, яку вже неодноразово озвучував на початку свого президентства: "Якщо Сполучені Штати могли б контролювати та управляти сектором Гази, це могло б стати непоганим варіантом", -- підкреслив він. Також він зробив кілька тривожних заяв стосовно Панами та Ірану.

Щодо ситуації в Газі, я вважаю, що це є центральним питанням, яке потребує термінового вирішення. Я цілком підтримую ініціативи прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, які спрямовані на ліквідацію ХАМАСу та його впливу на політичну ситуацію. Не можна забувати й про хуситів та інші подібні угруповання. Це є критично важливим для стабільності в регіоні. Багато хто усвідомлює, що ХАМАС експлуатує гуманітарну допомогу, тож позиція Нетаньягу та Ізраїлю в цьому контексті є абсолютно виправданою. До тих пір, поки не буде знищено ХАМАС, Хезболлу та інші терористичні угрупування, говорити про довготривалий мир у цьому регіоні неможливо.

На жаль, Дональд Трамп не усвідомлює цього. Він наполегливо вимагає змін у митах і тарифах, не розуміючи, що в умовах, коли ця проблема залишається невирішеною, мріяти про якісь "рів'єри" в Газі можуть лише ті, хто знаходиться на сторінках енциклопедії нерозумних. Адже це безкінечна війна, якщо ми дозволимо цим терористичним угрупуванням продовжувати своє існування.

Якщо Іран залишається як стабільний гравець в його нинішній політичній орієнтації, сутність якої полягає в знищенні Ізраїлю, то тут нічого ти не зможеш зробити. Поки Трамп забавляється, Іран шукає спосіб, як оснастити Хезболлу і ХАМАС зброєю. В цій ситуації ключова роль належить Сирії. Якщо зараз нова влада цієї країни залишиться без допомоги, то Іран відновить свій вплив у Сирії, що означає, що він знайде шлях допомоги для своїх проксі сил у регіоні. Але, даруйте, це складна задача для такого інтелектуала як Дональд Трамп. Він не може всі ці речі поєднати між собою, а людям, які розуміються, він ходу не дає. Дональд Трамп ні з ким не хоче працювати, ні з Європою, ні з ООН, а для того, щоб ситуацію контролювати в Ірані, треба МАГАТЕ. Ви чули, що Дональд Трамп сказав, що МАГАТЕ має працювати там і так далі? Ні, він не буде вдаватися до цього.

Завдяки зусиллям попередньої адміністрації президента США, а також співпраці з Європою і Ізраїлем, вдалося стримати Іран. Ця коаліція продемонструвала свою ефективність. Справді, якби Дональд Трамп знову зібрав цю альянс із європейськими країнами та залучив Китай, то Іран можна було б поставити на місце. Адже Китай, як унікальний гравець, не зацікавлений у ядерному сусіді на кшталт Ірану. Однак, як ви вже здогадалися, в нинішніх умовах США не зможуть залучити Китай до цього процесу.

В умовах нинішньої ситуації, коли Трамп фактично усуває США від ролі провідника демократичного світу, чи може виникнути новий лідер? Наприклад, Канада висловила намір стати світовим лідером замість Сполучених Штатів. Про це повідомив прем'єр-міністр Марк Карні. Він підкреслив, що має намір створити "коаліцію однодумців", які прагнуть знайти альтернативу американському впливу.

- Марк Карні дуже сильна фігура зі світу Більдерберзького клубу. Дехто це зібрання називає світовим урядом, дехто просто конференцією тих, хто впливає на розвиток подій у світі. Але Карні є дуже впливовою фігурою у світі. Однак треба розуміти, що поява нового лідера в демократичному світі буде пов'язана з тими, наскільки глибоко впадуть Сполучені Штати Америки. Це визначальний момент.

Серед тих, хто вважає себе лідером, безсумнівно, на першому місці стоїть Великобританія. Можу запевнити, що якби на чолі країни опинилися консерватори замість лейбористів, це вже стало б темою обговорення на всіх рівнях. Лейбористи, судячи з усього, не мають на меті відновити британський вплив на міжнародній арені, а також не прагнуть ввести сучасну імперську політику. Вони більше зосереджені на внутрішніх справах, витрачаючи свої ресурси на зовсім інші питання.

Чи здатна Канада виконати цю роль? Якщо говорити про фінансову сферу, то вона вже має значний вплив. У країні існує центр, що координує дії "великої сімки". Крім того, Карні є потужною особистістю. Скажу відверто: де б не з'явилися американці, саме там він і залишиться. Це не той тип фігури, якого Дональд Трамп може якимось чином злякати. Йому абсолютно байдужі дзвінки з Вашингтона. Отже, безсумнівно, Канада може відігравати вагому роль у цьому контексті.

На фоні торговельної світової війни, ініційованої Дональдом Трампом, питання війни в Україні опинилося на задньому плані. Проте, нещодавно Державний департамент США зробив кілька важливих заяв, які підкреслюють ключовий момент: Сполучені Штати "не планують проявляти терпіння" у випадку, якщо переговори про мирне вирішення конфлікту в Україні будуть навмисно затягуватися.

Доки функціонує американська політична система, ми будемо стикатися з подібними висловлюваннями. Проте, варто зазначити, що як тільки Дональд Трамп знову активізується, він негайно звернеться до кремлівського лідера. Колишній радник президента США з національної безпеки Джон Болтон справедливо зауважує, що Трамп сприймає себе разом із Путіним і Сі Цзіньпіном як трьох ватажків мафії. Нажаль, нинішній президент США плутає особисті стосунки з міжнародними відносинами. Він не усвідомлює, що таке співпраця між Сполученими Штатами та Україною. Він веде переговори з російським чи китайським лідером, намагаючись представити інтереси Америки, як вимагає мафіозний підхід. Поки Трамп не втручається в ситуацію, ми можемо спостерігати деяку підтримку, але варто йому зануритися в цю тему — і проблеми знову з’являться. Справжній перелом настане, коли система усуне Дональда Трампа, чи то через імпічмент, чи через масові протести. Лише тоді з'явиться можливість для конструктивного діалогу.

#Дональд Трамп #Китай #Канада #Економіст #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Інвестор #Бізнес #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Сполучене Королівство #Республіканська партія (США) #Демократія #Політик #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Коаліція #Прем'єр-міністр #Організація Об'єднаних Націй #Ізраїль #Сполучені Штати #Іран #Лейбористська партія (Великобританія) #Дипломат #Сі Цзіньпін #Президентські вибори 2016 року в США #Адольф Гітлер #Людство #Фондовий ринок #ХАМАС #Світова економіка #Сирія #Панама #Мито (податок) #Біньямін Нетаньяху #Сектор Газа #Міжнародне агентство з атомної енергії #Більшовики #Рух хуситів #Місто Газа #Тоталітаризм #Прем'єр-міністр Греції #Тероризм #Джон Болтон

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Вікно можливостей: як відновити довіру між аграрним сектором України та Польщі за допомогою сучасних технологій управління вантажопотоками.
Україна просувається до європейських стандартів захисту депозитів, встановлюючи їх на рівні €100 тисяч.
"Це не остаточний етап": Стефанішина про дискусії зі США щодо корисних ресурсів.
Теги