Пропагує російські ідеї. Яка інформація є про словацького прем'єра Роберта Фіцо?

Заяви щодо "нацистів" і конфлікту в Україні

Словацькому політику 60 років. Народився у 1964 році у місті Топольчани на заході тодішньої Чехословаччини. Його батько працював на промисловому виробництві, а мати була продавчинею взуття.

У свої молоді роки Роберт Фіцо розмірковував про те, ким стати: політологом, археологом або спортивним журналістом. Проте, зрештою, він вирішив обрати юридичну спеціальність і вступив на факультет права Університету Коменського в Братиславі.

Отримав докторський ступінь у галузі юриспруденції, спеціалізуючись на кримінальному праві, після чого здобув кваліфікацію для виконання обов'язків судді. Захистив кандидатську дисертацію, присвячену питанням смертної кари в Чехословаччині, та здобув посаду доцента в Академії поліції.

Під час навчання в університеті Фіцо проявляв захоплення Радянським Союзом і марксистсько-ленінською філософією. Він став членом Комуністичної партії, коли навчався в навчальному закладі.

Після завершення комуністичного правління в Чехословаччині, що відбулося в результаті Оксамитової революції 1989 року, він став членом Партії демократичних лівих (SDĽ), яка стала правонаступницею колишньої комуністичної партії. У результаті виборів його обрали на посаду заступника голови SDĽ.

Виступав як представник Словаччини в Європейському суді з прав людини в період з 1994 до 2000 року.

Зображення: Фіцо раніше входив до складу комуністичної партії (Getty Images)

Роберт Фіцо також висував свою кандидатуру на посаду генерального прокурора, але SDĽ відмовила йому у підтримці, пояснюючи це занадто молодим віком політика (на той момент йому було 34 роки).

Невдовзі після цього Фіцо покинув SDĽ і в 1999 році заснував свою лівоцентристську політичну силу під назвою Smer-SD ("Курс - соціальна демократія"). У період з 2002 по 2006 рік Smer виступала як основна опозиційна партія в парламенті.

У 2004 році Словаччина стала членом Європейського Союзу та НАТО, а через два роки Роберт Фіцо зайняв пост прем'єр-міністра країни.

Політична партія Smer, очолювана Робертом Фіцо, виграла вибори у 2006 році, скориставшись невдоволенням реформами правого уряду, які викликали негативну реакцію серед малозабезпечених громадян.

У 2009 році Фіцо сприяв переходу країни до єврозони, впровадивши валюту євро. Під час свого перебування на посаді прем'єра він також затвердив новий "Трудовий кодекс".

Цей кодекс запровадив нові норми щодо попередження про звільнення, виплати вихідної допомоги та обмеження понаднормової праці. Внаслідок цього, розірвання трудових відносин стало фінансово витратнішим для роботодавців, а профспілки отримали розширені повноваження.

Уряд Фіцо домігся зниження податків на додану вартість на ліки та книги, хоча не зміг поширити цю ініціативу на більш широку групу товарів.

На виборах 2010 року партія Фіцо зазнала поразки. Підтримка Smer знизилася через скандал, пов'язаний із звинуваченнями у корупційних діях. Політик знову зайняв позицію лідера опозиції, але в 2012 році знову повернувся на пост прем'єр-міністра.

Він також брав участь у президентських виборах 2014 року, проте зазнав значної поразки у другому турі від Андрія Кісті.

У 2018 році Фіцо подав у відставку на фоні масштабних протестів, які викликали обставини вбивства журналіста Яна Куцяка, що досліджував діяльність італійської мафії "Ндрангета" у Словаччині. За інформацією правоохоронців, його помічниця могла бути пов'язана з діяльністю цієї злочинної організації.

Роберт Фіцо займав посаду прем'єр-міністра тричі: у 2006, 2012 та 2023 роках.

Фото: Фіцо втретє обіймає посаду прем'єра Словаччини (Getty Images)

Його остання каденція також відзначилася резонансною подією. 15 травня 2024 Роберт Фіцо пережив замах на життя. В політика стріляв словацький письменник Юрай Цинтула, пояснивши свій вчинок незгодою з діями чинного уряду. Прем'єр довгий час перебував у важкому стані після замаху.

Не так давно Фіцо повідомив про нову спробу нападу на нього. Прем'єр-міністр зазначив, що 6 жовтня під час свого візиту до міста Дуклі чоловік з пістолетом намагався вчинити замах, нібито через його "позицію стосовно України".

Прем'єр-міністр Словаччини не раз висловлював свою підтримку Росії, повторюючи аргументи, які звучать з Кремля.

В ході російсько-грузинської війни у 2008 році він звинуватив Грузію у провокації РФ під час нападу на Південну Осетію.

У 2014 році він висловив незадоволення щодо санкцій Європейського Союзу, запроваджених у відповідь на захоплення Криму Росією. Фіцо охарактеризував ці санкції як безрезультатні та підкреслив, що вони можуть негативно вплинути на економіку Словаччини.

Після повномасштабного вторгення словацький політик продовжив засуджувати санкційну політику Заходу. На його думку, обмеження становлять шкоду не кремлівському режиму, а "звичайному населенню РФ та європейським людям".

Фіцо підтримує точку зору Путіна, стверджуючи, що війну можна було б завершити ще у 2022 році через укладення Стамбульських угод. Він зазначає, що "в квітні 2022 року існували конкретні угоди, які могли б миттєво зупинити конфлікт".

Він також зазначив, що якщо конфлікт в Україні завершиться "в період його урядування" (до 2027 року), то він готовий докласти всіх зусиль для відновлення конструктивних відносин з Росією.

Зображення: Роберт Фіцо висловлює російські тези (Getty Images)

Не так давно Роберт Фіцо дав інтерв'ю російській пропагандистці Ользі Скабєєвій, в якому висловив бажання відвідати Москву 9 травня 2025 року, щоб особисто висловити вдячність "солдатам Червоної армії".

"Для мене буде великою честю відвідати Москву, щоб взяти участь у святкуванні 80-річчя закінчення Другої світової війни та, перш за все, перемоги над фашизмом. Я вважаю це своїм особистим обов'язком", - підкреслив прем'єр Словаччини.

Роберт Фіцо також підкреслив, що він готовий "без сумнівів" вести діалог з президентом Росії Володимиром Путіним.

Словацький прем'єр виступає проти надання Україні військової підтримки та вступу в НАТО. Він робить скандальні заяви щодо війни, повторюючи тези Путіна про "нацистський режим" в Україні.

Зокрема Фіцо казав, що нинішній український уряд керує нацистською державою, у якій етнічні росіяни нібито потребують захисту.

"Я висловлюю це з усією ясністю та рішучістю: конфлікт в Україні розпочався не вчора і не торік. Його витоки слід шукати в 2014 році, коли українські націоналісти та фашисти почали нападати на російських громадян у Донецьку та Луганську," - підкреслив він у 2023 році.

У рамках своєї передвиборчої кампанії Фіцо підкреслив, що у разі, якщо його партія Smer отримує місце в уряді, Словаччина зупинить постачання зброї та боєприпасів в Україну. Він вважає, що "жоден обсяг західної військової допомоги не здатний змінити перебіг війни".

Після того, як партія Фіцо здобула перемогу, уряд Словаччини дійсно призупинив військову допомогу українським Силам оборони. Проте, він не наклав заборону на дії приватних компаній у цій сфері. Водночас, прем'єр-міністр висловлював критичні зауваження щодо діяльності волонтерських організацій.

"Якщо люди думають, що кулі та бомби важливіші за "хворих на рак у Словаччині", тоді мені нічого їм сказати", - зазначив Фіцо.

Втім прем'єр наголошував, що продовжуватиме надавати Україні гуманітарну допомогу, зокрема Словаччина постачатиме електроенергію в разі блекаутів.

Також він підтвердив підтримку територіальної цілісності України та "будь-якого мирного плану запропонованого для вирішення конфлікту".

Однак політик висловив думку, що "для України та Росії було б доцільніше вести діалог протягом наступного десятиліття, аніж продовжувати конфлікт". Він також підкреслив, що Україні слід "поступитися" частиною своїх земель Росії, щоб покласти край війні.

Щодо вступу України в НАТО Фіцо вважає, що членство буде "тільки на користь Третій світовій війні".

Він висловив своє незадоволення щодо пропозицій європейських депутатів, які закликали надати Україні можливість завдавати удари по російській території з використанням далекобійної артилерії. В якості реакції він запропонував нанести ракетний удар по Брюсселю, щоб там "усвідомили, про що насправді йдеться".

Зображення: зустріч прем'єр-міністрів Словаччини та України (kmu.gov.ua)

На початку жовтня прем'єр Словаччини Роберт Фіцо зустрівся із головою уряду України Денисом Шмигалем. Темами переговорів були інфраструктурні проєкти, енергетична безпека, український мирний план та питання євроінтеграції України.

Однією з найбільш суперечливих тем у відносинах між країнами є транспортування газу та нафти з Росії до Словаччини через територію України. У 2025 році закінчиться термін чинної транзитної угоди, і незважаючи на зусилля словацької сторони переконати Україну продовжити транзит, Денис Шмигаль у результаті переговорів оголосив, що угоду не буде продовжено.

Прем'єр-міністр Словаччини під час зустрічі висловив, що він "не заперечує" проти європейської інтеграції України, але демонструє "обережність" щодо її можливого членства в НАТО.

Він також зазначив, що "уряд Словаччини підтримує президента Володимира Зеленського та його мирний план". Крім того, "Братислава планує взяти участь у всіх мирних переговорах, спрямованих на завершення війни".

#НАТО #Європейський Союз #Росія #Україна #Уряд України #Володимир Зеленський #Москва #Брюссель #Луганськ #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Кремль (фортифікаційна споруда) #Політолог #Радянський Союз #Політик #Володимир Путін #Журналіст #Прем'єр-міністр #Політика #Роберт Фіко #Словаччина #Прем'єр-міністр Словаччини #Парламент #Грузія (країна) #Місто #Італія #Докторська дисертація #Чехословаччина #Getty Images #Комунізм #Нацизм #Комуністична партія Радянського Союзу #'Ндрангета #Братислава #2014 Президентські вибори в Україні #Російсько-грузинська війна #Університет Коменського #Напрямок - соціал-демократія #Оксамитова революція #Повноваження #Марксизм-ленінізм #Європейський суд з прав людини #Єврозона #Південна Осетія

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Голова Тимчасової слідчої комісії наполягає на проведенні розслідування щодо встановлення тарифів на транспортування газу.
У листопаді громадяни України змогли зібрати вдвічі більшу суму Нацкешбеку порівняно з жовтнем, повідомляє Delo.ua.
Шольц висловився про систему Taurus у свіжій заяві.
Теги