Режим Путіна, ймовірно, опинився на межі падіння, і ці обставини можуть бути більш серйозними, ніж ми уявляємо. - The Telegraph

Роздутий до величезних розмірів військово-промисловий комплекс росії знищує решту її економіки

The Telegraph опублікував дуже оптимістичну (для України) статтю про те, що всередині росії ростуть і накопичуються неабиякі проблеми, які можуть скоро обвалити її здатність вести війну проти України. Подаємо переклад статті.

Sure! Please provide the text you'd like to make unique, and I'll help you with that.

Україна поступово програє трирічний конфлікт на полі бою. Але росія приблизно такими самими темпами повільно програє економічний конфлікт. Доходи кремля від експорту нафти занадто низькі, щоб підтримувати інтенсивну війну, і ніхто не позичить путіну ні копійки.

Сьогоднішня перегріта військова економіка Росії нагадує німецьку військову економіку наприкінці 1917 року. Тоді вона страждала від нестачі кваліфікованих кадрів і зазнала значних втрат через трирічну блокаду з боку союзників, що в результаті призвело до поразки у війні.

Два тижні тому стратегічна перемога Путіна в Україні здавалася далеко не гарантованою, але ситуація змінилася. Зараз, коли режим Асада зазнав краху, довіра до Путіна на Близькому Сході підірвана. Він виявився безсилим у спробах врятувати свого єдиного партнера в арабському світі.

"Межі російської військової потужності окреслено", - прокоментував аналітик Тім Еш, співробітник Chatham House.

Тепер Туреччина є господарем регіону. Турецьким військам довелося втрутитися, щоб врятувати російських генералів. Навіть якщо путіну вдасться втримати свою військово-морську базу в Тартусі - велике якщо - ця поступка буде зроблена виключно на умовах і з "доброї волі" Османської імперії.

"путін зараз виходить на мирні переговори з Україною з позиції слабкості", - зазначає Еш.

Коли Дональд Трамп здобув перемогу на президентських виборах у США в 2016 році, Кремль був у захваті. Наразі ж ілюзій не залишилося. Антон Барбашин з Riddle Russia зазначає, що Трамп запровадив 40 пакетів санкцій проти Росії, ставлячи під сумнів свою дружбу з Путіним, яку раніше демонстрував на публіці. З того часу Трамп попередив, що Путін не отримає під контроль усі чотири анексовані, але не визнані області – Донецьку, Луганську, Херсонську та Запорізьку.

Кремль поклав свої надії на суперечливі підсумки виборів у США, які могли б призвести до тривалих внутрішніх конфліктів і підриву репутації американської демократії на міжнародній арені. Однак "міжпрезидентський" етап виявився справжнім розчаруванням.

Барбашин зазначає, що російське керівництво сподівається отримати від Трампа ультиматуми як для Києва, так і для Москви: у разі, якщо Володимир Зеленський не погодиться на мирні переговори, США зупинять всю військову підтримку; якщо ж путін відмовиться, то США посилять військову допомогу Україні та завдадуть удару по російській економіці.

Ця економіка демонструвала стабільність протягом двох років, але в третій рік виникли серйозні труднощі. Центральний банк РФ вирішив підвищити процентні ставки до 21%, щоб зупинити інфляційну спіраль.

"Економічна ситуація не може тривати в такому стані занадто довго. Це величезний виклик як для підприємств, так і для фінансових установ," - підкреслив генеральний директор Сбербанку Герман Греф.

Сергій Чемезов, керівник оборонного гіганта "Ростех", висловив думку, що ситуація починає набувати небезпечного характеру.

"Якщо ми й далі підемо цим шляхом, більшість компаній фактично опиняться на межі банкрутства. За умов ставок, що перевищують 20%, я не можу назвати жодне підприємство, здатне генерувати прибуток, навіть якщо мова йде про торгівлю зброєю," - зазначив він.

Відновлення радянського військово-промислового комплексу, якщо скористатися терміном аналітика французької розвідки П'єра-Марі Меньє, завдає шкоди іншим секторам економіки. Приблизно 800 тисяч молодих та найосвіченіших громадян залишили Росію. Кількість загиблих або поранених у цій жахливій війні вже наближається до півмільйона.

Російський міністр цифрових технологій каже, що нестача ІТ-працівників становить приблизно 600 тис. В оборонній промисловості 400 тис. вакантних посад. Загальна нестача робочої сили становить майже 5 млн.

Анатолій Ковальов, керівник російського Зеленоградського центру нанотехнологій, каже, що ця галузь підкошена браком обладнання й не може замінити зовнішні постачання. "Не вистачає кваліфікованих спеціалістів: інженерів, технологів, розробників, дизайнерів. Університетів і технікумів, які готують кадри для галузі, практично немає", - сказав він.

В середині 2022 року загальний експортний прибуток Росії від усіх видів викопного пального сягав приблизно 1,2 мільярда доларів на добу. Однак за останні десять місяців цей показник зазнав значного зниження і тепер ледь досягає 600 мільйонів доларів. Кремлівська влада частково використовує ці кошти для поповнення бюджету, але цього недостатньо для забезпечення фінансування військових витрат, які вимагають близько десяти відсотків від загального валового внутрішнього продукту.

Надходження від податку на нафту в листопаді впали до $5,8 млрд, зважаючи на середню ціну на нафту Urals близько $65 за барель. Ця ціна може впасти набагато нижче - росію чекає цінова війна за нафту із Саудівською Аравією на азійських ринках.

Довгоочікуване підвищення цін на нафту так і не відбулося. JP Morgan прогнозує, що у 2024 році світовий надлишок постачань досягне 1,3 мільйона барелів на день через збільшення видобутку в Бразилії, Гаяні та США. Ігор Сєчін, керівник "Роснефти", повідомив своєму давньому знайомому Володимиру Путіну, що варто очікувати цін на рівні 45-50 доларів за барель у наступному році. З урахуванням інфляції, це відповідатиме рівням, які стали причиною економічного краху Радянського Союзу в 1980-х.

Метою заплутаних нафтових санкцій G7, які були введені ще місяць тому, стало зменшення доходів путіна без значного скорочення світових постачань нафти та без посилення тиску на вартість життя в країнах Заходу. Це частково вдалося. Росії довелося створити тіньовий флот застарілих танкерів, щоб постачати нафту з портів Балтійського та Чорного морів до покупців в Індії та Китаї, пропонуючи їм знижки.

Згідно з оцінками Міжнародного енергетичного агентства, в період з 2023 по 2024 рік середня знижка на сиру нафту марки Urals склала приблизно $15, що призвело до втрат в експортних доходах для путіна в розмірі $75 млн щодня.

Росія здатна обійти технологічні обмеження, проте її системи орієнтовані на західні напівпровідники. Китайські постачальники не можуть просто так замінити ці чипи, навіть якщо готові піти на ризик вторинних санкцій з боку США. Проте більшість із них не готові до таких дій. У результаті, РФ змушена купувати мікросхеми за значно завищеними цінами на світовому чорному ринку.

Українські збройні сили виявили, що російські безпілотники "Герань-2" втратили контроль. Як повідомляє The Washington Post, лазерні системи наведення на російських танках Т-90М "несподівано зникли", що стало наслідком санкцій і суттєво зменшило їх бойову ефективність.

Російське міністерство промисловості зробило спроби створити альтернативи для заміни чипів від компаній Texas Instruments, Aeroflex та Cypress, проте в жовтні визнало, що всі три тендери зазнали невдачі. Алєксей Новосьолов з компанії Milandr зазначив, що Росія не має доступу до ізоляційних технологій, необхідних для виготовлення мікросхем з розмірами 90 нанометрів або менше. Це нагадує епоху темряви.

Три тижні тому США ще більше затягнули петлю, запровадивши санкції проти Газпромбанку та понад 50 російських банків, пов'язаних із глобальними трансакціями. Це значно ускладнило можливість росії торгувати нафтою та газом і купувати технології на чорному ринку. Це ненадовго обвалило рубль, який зараз коливається на позначці 100 рублів за долар.

Китайські банки припинили приймати російські картки UnionPay. Китайська преса повідомляє, що експортери відмовилися від російських інтернет-магазинів, таких, як Yandez або Wildberries, оскільки комісії за оплату через третю сторону більше не покривають низьку норму прибутку. Деякі з них не змогли вивести свої гроші з росії і зазнали великих збитків.

У той період небагато людей могли передбачити миттєвий і повний розвал радянської системи, хоча вже до 1989 року було очевидно, що економіка перебуває в кризі.

Режим Путіна поки що не досяг критичної межі, але один рух з боку Близького Сходу може змінити ситуацію. Якщо Саудівська Аравія знову вирішить наситити світ дешевою нафтою, щоб повернути свою частку на ринку, як багато експертів передбачають, ціна на нафту може впасти нижче 40 доларів, що призведе до втрати економічного контролю Росії.

Конфлікт в Україні може отримати своє вирішення в Ер-Ріяді.

#Дональд Трамп #Башар Асад #Інфляція #Нафта #Росія #Економіка #Україна #Київ #Володимир Зеленський #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Луганськ #The Washington Post #Прибуток (економіка) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Банк #Експорт #Кремль (фортифікаційна споруда) #Робоча сила #Радянський Союз #Російська мова #Туреччина #Індія #Близький Схід #Країни Балтії #Військово-промисловий комплекс #Долар США #Бразилія #Оцінка розвідданих #Азія #Генеральний директор #Арабський світ #Херсонська область #Інтегральна схема #The Daily Telegraph #Ренесанс #Саудівська Аравія #JPMorgan Chase #Підприємницька діяльність #У Тарту #Донецьк #Військово-морська база #Герман Греф #Chatham House #Блокада Ленінграда #Османська імперія #Texas Instruments #Ігор Сєчін #Гайана

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Зеленський: Україна готова до "швидких і конструктивних" дій для досягнення миру, необхідний тиск з боку США на Росію.
Швидше, ніж Ryanair і Wizz Air: з'явилася інформація про дати рейсів SkyUp з України.
НБУ оцінює встановлені терміни повернення валютних надходжень як прийнятний компроміс.
Теги