Саудівське рішення щодо Росії: Україна прийняла умови 30-денного перемир'я - тепер слово за Путіним.

У вівторок, 11 березня, в місті Джидда (Саудівська Аравія) пройшли зустрічі між українською та американською делегаціями. Чи зможуть ці переговори покращити стосунки між Києвом і Вашингтоном, покаже лише майбутнє.

У ніч на 11 березня Москву накрила хвиля атак з боку сотень бойових безпілотників (за даними російської пропаганди, число ударних дронів сягало майже 400). Тим часом адміністрація Трампа вже завершила фіксацію переговорів у Саудівській Аравії, які стали частиною їхніх перших "50 перемог за 50 днів". Про це повідомляється на офіційному сайті Білого дому, в розділі, присвяченому прагненню Трампа до миру у всьому світі. У ньому зазначено: "Президент Трамп зібрав Росію та Україну за один стіл під час історичних мирних переговорів у Саудівській Аравії, прагнучи досягти стабільного миру".

У вівторок, 11 березня, у Джидді була перша зустріч української та американської делегацій після гучного скандалу в Овальному кабінеті 28 лютого, коли Дональд Трамп і його віцепрезидент Джей Ді Венс буквально накинулися на Володимира Зеленського, який приїхав до Вашингтона на чолі української делегації, щоб укласти угоду про надра (спільний зі США видобуток українських корисних копалин). Українському президенту дорікали навіть відсутністю костюма, який він не одягнув для зустрічі з Трампом в Овальному кабінеті. Ну, а після цієї перепалки Трамп, як відомо, заблокував надання Україні зброї і розвідданих, що вже суттєво посилило росіян на полі бою.

Отже, який підсумок зустрічі делегацій США та України в Саудівській Аравії? Чи готовий Трамп чинити тиск не тільки на Україну, але й на Росію? Дізнайтеся більше в статті на ТСН.ua про переговори, що відбулися в Джидді.

Українська та американська делегації вирушили до саудівської Джидди з абсолютно різними намірами та очікуваннями. Трамп не усвідомлює справжніх причин війни, яку веде Росія проти України. Його схильність до тиску на менші та вразливіші країни, а також прагнення до порозуміння з авторитарними режимами ставлять США на невірний шлях в історії. Трамп вважає себе майстром у переговорах. Однак, насправді, під його інтенсивним тиском на Україну та спробами, як стверджує його команда, з’ясувати межі компромісу, на який готові піти Київ та Москва, не існує жодного реального плану для вирішення конфлікту.

"Він бачить світ на своїх власних умовах. Він думає, що, якщо він має хороші відносини з Путіним, тоді США мають хороші відносини з Росією. Це абсолютний нонсенс. Трамп не має великої стратегії нацбезпеки. Для нього все є потенційною угодою", - сказав радник Трампа з питань нацбезпеки за його першого президентського терміну Джон Болтон в інтерв'ю DW.

Україна вирушила до Джидди, щоб ще раз пояснити адміністрації Трампа: причина, чому режим припинення вогню не встановлюється, не в Києві чи в президенті Зеленському, а в тому, що саме Путін прагне відновити російську імперію, а не бажання України приєднатися до ЄС і НАТО стало каталізатором для повномасштабного вторгнення. Крім того, для досягнення ефективного припинення вогню Україні необхідні надійні гарантії безпеки не лише від Європейського Союзу, а й обов'язково від Сполучених Штатів. Без цих гарантій будь-яка угода не матиме шансів на успіх, адже Росія, швидше за все, її порушить.

Фіона Гілл, яка раніше обіймала посаду заступниці помічника Трампа під час його першого терміну в президентстві, вважає, що під час свого візиту до Білого дому 28 лютого Володимир Зеленський не повністю усвідомлював, що укладає угоду виключно з Дональдом Трампом. Це означає, що зобов'язання США щодо України, які існували за попередніх президентів, фактично втратили свою силу, і Україні доведеться починати все з нуля.

Існував один випадок (в Овальному кабінеті 28 лютого - Ред.), коли президент Зеленський фактично заявив: "Дивіться, ми мали угоди з вашими попередниками, Обамою і Байденом, але президент Трамп негайно їх відкинув, стверджуючи, що ці угоди не варті навіть паперу, на якому вони були написані, оскільки вони були недостатньо міцними, і це не я (Трамп, хто їх підписував - Ред.). Тому вам (Україні - Ред.) потрібно буде укласти нові угоди з президентом Трампом", - зазначила Фіона Гілл під час ефіру Face the Nation.

Першим етапом формування нових особистісних угод між адміністрацією Трампа та українською стороною стали переговори, що відбулися у Джидді (Саудівська Аравія) у вівторок, 11 березня. Делегації провели більш ніж дев’ятигодинні закриті консультації, що вказує на серйозність обговорень. Після завершення зустрічі Офіс президента України оприлюднив спільну заяву, в якій акцентуються два ключові аспекти:

Пізніше у вечірньому зверненні президент Зеленський пояснив, що режим припинення вогню, "якщо рускіє погодяться", стосуватиметься всієї лінії фронту, а не лише повітря - ракет, дронів і бомб, і не лише Чорного моря. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга, який був у складі української делегації на переговорах у Саудівській Аравії, додав, що таке тимчасове припинення вогню - "це в жодному разі не про заморожений конфлікт".

Тепер, за словами держсекретаря Марко Рубіо, м'яч на боці Росії, бо Україна зробила конкретний крок вперед у цьому питанні - погодилася на припинення вогню та негайні переговори (з росіянами - Ред.) про тривале й стійке припинення війни, враховуючи інтереси безпеки Києва.

"Ми сподіваємося, що росіяни погодяться на мир. Якщо вони скажуть 'так', це буде свідченням значного прогресу. У випадку, якщо їх відповідь буде 'ні', на жаль, ми зрозуміємо, що існують серйозні перешкоди на шляху до миру. Ми бажаємо, щоб росіяни якомога швидше висловили свою згоду, щоб перейти до наступного етапу - не безкінечних дискусій, а справжніх переговорів для завершення цього конфлікту", - підкреслив Марко Рубіо.

Пізно ввечері у вівторок, 11 березня, Дональд Трамп висловив свою думку, зазначивши, що "Україна погодилася на мирне урегулювання". Він додав, що було б чудово, якщо Росія теж згодиться, але якщо ні, то конфлікт продовжиться, і наслідки цього будуть трагічними для людей. Крім того, президент США підтвердив, що знову запросив Володимира Зеленського до Білого дому, очевидно, щоб остаточно укласти угоду щодо надр. У спільній заяві, що була оприлюднена після переговорів у Джидді, це також було відзначено:

Лідери двох держав погодилися на найближчий час підписати комплексну угоду щодо видобутку критично важливих мінеральних ресурсів України, щоб укріпити економічну ситуацію в країні та забезпечити її довгострокове процвітання й безпеку.

Також Трамп заявив, що вже цього тижня планує поговорити з Путіним. Вочевидь, це станеться після візиту спецпосланця Трампа по Близькому Сходу Стіва Віткоффа, який також відповідає за контакти з Кремлем, до Москви найближчим часом. Проте, за словами президента США, для танго - припинення вогню між Україною та Росією - потрібні двоє. Якщо Росія погодиться, то, на думку Трампа, це вже 75% шляху, далі - це оформлення документів.

Ця заява Трампа знову демонструє його нерозуміння дій Росії та справжніх причин, які призвели до війни проти України. Варто згадати, що під час подорожі до Саудівської Аравії Марко Рубіо заявив американським журналістам, що в рамках будь-якої угоди про мир Україна повинна буде поступитися територіями, окупованими Росією з 2014 року. Це далеко не перше подібне ультимативне висловлювання з боку представників команди Трампа щодо України. При цьому, вони чомусь не уточнюють, які поступки має зробити Росія.

Неодноразово Трамп висловлював думку, що Україна не має значних переваг у переговорах з Росією щодо завершення конфлікту, незалежно від підтримки США. Однак слід пам’ятати, що призупинення передачі розвідувальної інформації та зброї Україні призвело до втрати одного з небагатьох важелів впливу в переговорах з Москвою - Курської області. За даними Forbes, на сьогодні частина українських підрозділів покинула територію Курщини, в тому числі й найбільш боєздатні. Отже, незалежно від того, коли розпочнуться переговори з Росією, дії Трампа фактично посилили позиції Кремля у цих перемовинах.

Згідно з інформацією агентства Reuters, вимога Росії про демілітаризацію України є одним із небагатьох аспектів, на які Трамп не чинив тиску на Київ. Водночас варто звернути увагу на коментарі Стіва Віткоффа, який зазначив, що основою потенційної угоди з Росією можуть стати так звані стамбульські угоди, про які Путін говорить вже два роки. За його словами, ці угоди передбачають демілітаризацію України, що включає значне скорочення українських оборонних сил, виробництва озброєнь та запасів зброї.

Лише закінчилися переговори між українською та американською делегаціями у Стамбулі, як депутат Держдуми Росії Віктор Соболєв повідомив, що Росія не погодиться на 30-денне перемир'я, оскільки вважає, що за цей час Україна зможе зміцнити свої позиції, перегрупувати сили й отримати нові ударні дрони. Віцеспікер Ради федерації Росії Костянтин Кочачов також наголосив, що будь-які угоди повинні бути укладені на умовах Москви, а не Вашингтона.

У середу, 12 березня, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров підкреслив, що інтереси Росії та США ніколи не зможуть збігатися навіть на 50%. Він також висловив думку, що якщо Дональд Трамп та його команда ще сподіваються відокремити Росію від Китаю, то це ілюзія. Лавров зазначив: "Росія ніколи не відмовиться від своїх юридичних і політичних зобов'язань перед Китаєм. На сьогоднішній день у Москви існують надзвичайно тісні та довірчі стосунки з Пекіном".

#НАТО #Дональд Трамп #Китай #Reuters #Європейський Союз #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Володимир Зеленський #Москва #Китай (регіон) #Московський Кремль #Державна Дума #Deutsche Welle #Росіяни #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Російська мова #Білий дім #Близький Схід #Овальний кабінет #Пекін #Безпілотний літальний апарат #Лінія фронту #Курська область #Компроміс #Ракета. #Сполучені Штати #Повітря #Стамбул #Авторитаризм #Диктатор. #Марко Рубіо #Міністерство закордонних справ #Чорне море #Саудівська Аравія #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Державна пропаганда в Російській Федерації #Сергій Лавров #Дрон #Forbes (журнал) #Джидда #Джон Болтон

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Зеленський: Україна готова до "швидких і конструктивних" дій для досягнення миру, необхідний тиск з боку США на Росію.
Швидше, ніж Ryanair і Wizz Air: з'явилася інформація про дати рейсів SkyUp з України.
НБУ оцінює встановлені терміни повернення валютних надходжень як прийнятний компроміс.
Теги