Що станеться, якщо Росія здобуде перемогу в Україні? Ми вже спостерігаємо передвістя темного 2025 року - Тімоті Ґартон Еш.

Відомий історик та колумніст британської The Guardian Тімоті Ґартон Еш попереджає західних читачів, що острах їхніх політиків перед ядерною ескалацією з боку росії веде до гарантованого розповсюдження ядерної зброї і, відповідно, ризику ядерної війни. Він наполягає, що все ще можна змінити, надавши Україні відповідні засоби та інструменти вчасно і в достатній кількості, інакше світу доведеться платити набагато вищу ціну згодом.

Нестабільність наростає, гібридна війна Путіна в Європі ускладнюється, і через побоювання ескалації ми сприяємо глобальному поширенню ядерної зброї.

Існують різні сфери діяльності, де обидві сторони можуть отримати вигоду. Проте війна не є такою сферою. У цьому конфлікті або Україна, або Росія здобуде перемогу. Колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба чітко зазначає: якщо не змінити поточний курс, "ми програємо цю війну".

Для ясності: це все ще можна запобігти. Уявімо, що приблизно 80% української території, яку наразі контролює Київ, отримають від західних партнерів військові гарантії, достатні для того, щоб стримати подальші агресивні дії Росії. Це також включатиме значні інвестиції в економічну відновлення, стимулювання українців повернутися з-за кордону для відбудови своєї батьківщини, а також створення умов для стабільної, проєвропейської політики і реформ. Через п’ять років країна стає частиною Європейського Союзу, а з новою адміністрацією США розпочинає процес вступу до НАТО. Більшість України перетворюється на суверенну, незалежну і вільну державу, міцно інтегровану в західний світ.

Втрата великої частини території, а також страждання щонайменше 3,5 мільйонів українців, які опинилися під російською окупацією, а також кількість загиблих, поранених і травмованих, матимуть жахливі наслідки. Це не стане тією повною перемогою, на яку сподівалися українці і на яку вони мають право; проте це все ще буде важливим здобутком для України та історичною поразкою для росії. Багато українців можуть сприймати цю ситуацію саме так. У проведеному Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) опитуванні, результати якого він заздалегідь поділився зі мною, українців запитували, чи готові вони (хоч і з певними труднощами) прийняти поєднання економічної відбудови та членства в ЄС і НАТО для нинішньої території, щоб завершити війну. Лише за останні шість місяців частка тих, хто дав позитивну відповідь, зросла з 47% до 64%.

Проте, для досягнення такого результату з Дональдом Трампом у Білому домі необхідно сформувати європейську коаліцію, готову взяти на себе зобов'язання у сфері безпеки, які ніколи раніше не реалізовувалися. Серед європейських керівників зростає усвідомлення цієї потреби, але демократичні процеси в більшості країн Європи не дозволяють їм вжити необхідних заходів. Щоб спробувати переконати європейців підтримати потрібну політику та зрозуміти наслідки, якщо, що виглядає найбільш імовірним, вони не встигнуть це зробити, варто задати питання: а що станеться, якщо Росія вийде переможцем?

Якщо росія переможе, ми повинні реалістично очікувати наступних наслідків для України, Європи, Сполучених Штатів і миру в усьому світі. Україна буде розгромлена, розділена, деморалізована і знелюдніла. Гроші на відновлення країни не надійдуть, натомість її покине ще одна хвиля людей. Політика стала б озлобленою, з сильним антизахідним трендом. З'являться нові можливості для російської дезінформації та політичної дестабілізації. Необхідні реформи зупиняться, а отже, і прогрес на шляху до членства в ЄС.

Європа загалом стане свідком посилення гібридної війни, яку Росія вже активно веде проти континенту. Більшість жителів Західної Європи, зосереджені на святкових покупках, майже не усвідомлюють її масштаби. Не проходить і тижня без нового інциденту: російський есмінець випускає сигнальну ракету у напрямку німецького військового гелікоптера; вибухають посилки DHL, відбуваються акти саботажу на французьких залізницях, підпал української компанії у Лондоні; підводні кабелі в Балтійському морі піддаються розрізанню; існує серйозна загроза для життя одного з провідних німецьких виробників озброєнь. Хоча не всі ці події можна однозначно пов'язати з Москвою, багато з них мають очевидні зв'язки.

Гібридна війна повного спектру охоплює також і інтервенції у виборчі процеси. У Грузії було зафіксовано випадки фальсифікації виборів. Президент Молдови Майя Санду зазначила, що приблизно 9% голосів на референдумі щодо вступу до Європейського Союзу були фактично куплені Росією. У Румунії суд ухвалив рішення про повторний проведення першого туру президентських виборів через серйозні порушення правил агітації на платформі TikTok. "А, це Східна Європа!" — вигукне самовдоволений покупець під час різдвяних розпродажів у Мадриді, Римі чи Дюссельдорфі. Тим часом, голова німецької служби внутрішньої безпеки нещодавно попередив про можливі спроби Росії втрутитися у загальні вибори в Німеччині, які відбудуться в лютому наступного року і мають велике значення для майбутнього Європи.

Минулого тижня ми стали свідками того, як Путін знову демонстрував вражаючу впевненість під час своєї щорічної прес-конференції та телефонної розмови в рамках формату "Дзвони Царю". Це відбулося на фоні нещодавнього вбивства українськими силами його генерала, який відповідав за розробку зброї масового знищення. Сьогодні Росія переживає етап військової економіки, що покладається на військове виробництво для підтримки свого зростання, а також є диктатурою, яка характеризується конфронтацією із Заходом. Було б надто наївно вірити, що дипломатичні зусилля зможуть створити якийсь магічний момент, коли росія раптом визнає результати у війні з Україною і повернеться до мирного життя, як раніше. Коли планувальники НАТО заявляють про необхідність підготуватися до можливої російської агресії на території Альянсу до 2029 року, це не просто лякалки для збільшення військових витрат.

Виборці MAGA в США можуть подумати: "А яка нам з цього користь? Європейці, самі дбайте про свої справи! Нам потрібно зосередитися на Китаї". Проте Росія зараз співпрацює з Китаєм, Північною Кореєю та Іраном як ніколи раніше. Хоча Путіна можуть притягнути до відповідальності в міжнародному кримінальному суді, він продовжує подорожувати світом, як бажаний гість. Він сам заявляв про нову "глобальну більшість" та про створення абсолютно нового світового порядку. У цьому порядку війна та територіальні захоплення стають прийнятними інструментами зовнішньої політики, поряд із отруєннями, саботажем, дезінформацією та втручанням у вибори. Успіх Росії в Україні може спонукати Китай збільшити тиск на Тайвань, а Північну Корею — на Південну Корею.

Це приводить нас до одного з найсерйозніших наслідків — ядерного розповсюдження. Варто нагадати, що в 1994 році Україна добровільно відмовилася від свого ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки від США, Великої Британії та Росії, але згодом отримала агресію від однієї з країн, яка обіцяла їй захист. За останніми даними КМІС, 73% українців висловлюють підтримку ідеї відновлення ядерного потенціалу. Вражає також, що 46% з них готові на це, навіть якщо Захід запровадить санкції й припинить допомогу. Фактично, українці заявляють Заходу: якщо ви не забезпечите нашу безпеку, ми подбаємо про це самі. Під час моїх нещодавніх візитів до України я неодноразово чув: "Або НАТО, або ядерна зброя!" Однак це питання стосується не лише України. Країни, які перебувають у вразливому становищі, спостерігаючи за подіями на Близькому Сході, можуть дійти подібних висновків. Чим більше держав і, можливо, недержавних акторів отримають доступ до ядерної зброї, тим вищі ризики її використання в майбутньому.

На виборах у Німеччині канцлер Олаф Шольц безсоромно і ганебно намагається використати страх перед ядерною війною для отримання електоральної переваги над своїм головним конкурентом, християнським демократом Фрідріхом Мерцом. Насправді, саме наслідки самостримування Заходу через страх перед російською ядерною ескалацією в Україні, яку уособлює Шольц і вміло експлуатує путін, збільшують ймовірність ядерного розповсюдження, а отже, і довгостроковий ризик ядерної війни.

Висновок зрозумілий і до болю знайомий. Небажання європейських демократій платити високу ціну зараз означає, що світ заплатить ще вищу ціну пізніше.

#НАТО #Дональд Трамп #суд #Лондон #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Київ #Українці #Інвестиції #Москва #Китай (регіон) #Сполучене Королівство #Німеччина #Гроші #Демократія #Ядерна зброя #Західна Європа #Російська мова #Західний світ #Білий дім #Близький Схід #Південна Корея #Дезінформація #Північна Корея #Іран #Румунія #Наступальні (військові) #Суверенітет #Різдво #Історія #Рим #Військова окупація #Міністр закордонних справ (Україна) #Київський міжнародний інститут соціології #Тайвань #Ядерна війна #Гардіан #Саботаж. #Гібридна війна #DHL #Дюссельдорф

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Дмитро Лубінець вважає, що СБУ повинна розглянути ситуацію з професором Василенком через його неприйнятні коментарі щодо жінок України.
Мазут, що витік з російського танкера, який затонув більше тижня тому, досі продовжує забруднювати води Чорного моря.
Що станеться, якщо Росія здобуде перемогу в Україні? Ми вже спостерігаємо передвістя темного 2025 року - Тімоті Ґартон Еш.
Теги