
Словаччина припиняє перешкоджати запровадженню 18-го пакета санкцій Євросоюзу проти Росії. Про це повідомив у відеозверненні на своїй сторінці у Facebook у четвер, 17 липня, словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо. За його словами, на зміну позиції Братислави вплинули переговори з головою Європейської комісії (ЄК) Урсулою фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen) щодо гарантій для Словаччини в питанні очікуваної повної відмови ЄС від поставок газу з РФ. Деталей бесіди з фон дер Ляєн він не оприлюднив.
"На даному етапі продовження блокування 18-го пакету санкцій стало контрпродуктивним. Всі можливі варіанти вичерпані, і підтримка нашої позиції щодо блокування може завдати шкоди нашим власним інтересам", - зазначив Роберт Фіцо.
За день до своєї заяви Фіцо розмістив у соціальних мережах текст листа, адресованого голові Єврокомісії. У ньому він висловлював намір Братислави заблокувати новий пакет санкцій Брюсселя щодо Москви, обґрунтовуючи свою позицію ініціативою REPowerEU, яку підтримує Європейська комісія.
Основна мета ініціативи REPowerEU полягає у повному припиненні імпорту газу з Росії державами-членами ЄС до 1 січня 2028 року. У Європейській комісії це рішення обґрунтували так званим "газовим шантажем", який Москва застосовувала у 2022 році, намагаючись чинити тиск на країни ЄС для послаблення їхньої підтримки України.
Словаччина - одна з небагатьох країн Євросоюзу, яка жорстко критикує положення REPowerEU. Між Братиславою і російським "Газпромом" укладено контракт на постачання газу з РФ, що діє до 2034 року. Фіцо шукав способи зберегти його або отримати від ЄС компенсації та гарантії енергобезпеки.
Одночасно Словаччина не має можливості заблокувати ініціативу REPowerEU, оскільки вона була розроблена таким чином, що для її затвердження не потрібно одностайної згоди всіх країн ЄС, достатньо лише більшості голосів.
Протягом декількох тижнів країни Європейського Союзу ведуть безрезультативні переговори щодо введення нового пакету санкцій проти Російської Федерації через продовження конфлікту в Україні. Запропоновані обмеження, серед інших, передбачають вплив на банківський сектор та оборонну промисловість Росії, а також на експорт російської нафти, знижаючи її ціновий поріг з 60 до 45 доларів за барель.
Зниження ціни російської нафти не вітає Мальта. Острівна держава займається перевезеннями палива, і нові санкційні заходи можуть вплинути на її економіку. Мальта, як і Словаччина, раніше накладала вето на ухвалення пакета. Єврокомісія у відповідь запропонувала ввести гнучкий верхній ліміт цін на російську нафту, але це поки що не переконало офіційну Валетту.
#Газпром #Facebook #Природний газ #Нафта #Паливо #Європейський Союз #Росія #Економіка #Москва #Європейська комісія #Брюссель #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Банк #Експорт #Прем'єр-міністр #Російська мова #Роберт Фіко #Словаччина #Держава (політичний устрій) #Братислава #Вето #Мальта #Урсула фон дер Ляєн #Президент Європейської Комісії