"Партнери України чекають на результати виборів у США". Мартинов розглядає можливі зміни в міжнародній підтримці. 1.11.2024

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Паритетні дані про надану допомогу з боку США та європейських партнерів за понад три роки конфлікту.

Якою мірою вдалося залучити всіх членів Альянсу до виборчої підготовки в США та здійснити спільні дії на загальноальянсовому рівні?

Сьогодні ми відзначаємо перший місяць роботи нового генерального секретаря Марка Рютте, який обійняв цю посаду 1 жовтня. Перед ним постають серйозні виклики, пов'язані з президентською виборчою кампанією у США та позицією Дональда Трампа щодо можливих відносин між США і НАТО у разі його перемоги. Німецькі медіа активно аналізують ці перспективи. Варто нагадати, що під час президентства Трампа у 2016-2020 роках Сполучені Штати наполягали на тому, щоб європейські союзники брали на себе більшу відповідальність за безпеку в Європі. Однак після 24 лютого 2022 року ситуація змінилася. Якщо порівняти внесок країн ЄС у підтримку України з внеском Сполучених Штатів, то ми спостерігаємо практично паритетні показники за три роки війни. Проте, варто зазначити, що триває активна дискусія не лише щодо обсягів, а й темпів постачання озброєнь, а також характеристик зброї, яка має надходити. Ця дискусія не має завершення. Важливо враховувати, що вона має як наднаціональний вимір в рамках НАТО, так і національний аспект, оскільки на неї впливають не тільки трансатлантичні зв'язки, а й внутрішньополітична ситуація в кожній країні-члені альянсу. Дискусії в Північноатлантичному альянсі продовжуються, і після 5 листопада, незалежно від результатів виборів, вони не вщухнуть.

Канцлер Мерц був би більш прийнятний для Трампа

Німеччина займає друге місце за обсягом фінансової допомоги Україні, поступаючись лише Сполученим Штатам Америки. Вона надає зброю обережно і, як правило, лише після того, як це роблять США. Які наслідки можуть виникнути для Німеччини в разі зникнення американського тиску?

У Німеччині ситуація дійсно цікава. Сьогодні ми спостерігаємо внутрішньополітичну кризу в правлячій коаліції, відомій як "світлофор", яка складається з соціал-демократів, зелених та вільних демократів. Всередині коаліції існують розбіжності щодо постачання ракет Таурус. Наразі в Федеративній Республіці Німеччина активно обговорюється можливість проведення дострокових виборів, оскільки коаліція ще не досягла згоди щодо бюджету на 2025 рік. Це може призвести до того, що дострокові вибори все ж відбудуться. Цікавою є позиція основної опозиційної сили - християнських демократів. Фрідріх Мерц виступає на підтримку постачання Україні ракет Таурус. Все залежить від того, чи зможе правляча коаліція зберегти свою стабільність, або ж Німеччині доведеться провести вибори навесні, приблизно в березні. Хоча у вересні заплановані чергові вибори, насправді різниця складе лише півроку. Якщо бюджет не буде ухвалений, то, імовірно, вибори відбудуться раніше. Уряд Шольца навряд чи буде готовий ухвалити таке рішення в короткий термін.

Чи стануть вибори справжнім випробуванням для сучасної Німеччини після зміни адміністрації в Сполучених Штатах?

Це, безумовно, стане викликом. Сьогодні німецькі медіа акцентували увагу на тому, наскільки відмінними є позиції ліберальних кіл у самій Німеччині, які підтримують Камалу Гарріс, порівняно з американцями німецького походження, що проживають у США. За результатами опитувань, більшість німців в Америці підтримують Трампа. Можливо, канцлер Мерц був би більш прийнятною фігурою для Трампа у ролі партнера Федеративної Республіки Німеччина, з огляду на його консервативні погляди. Наразі Німеччина залишається під керівництвом канцлера з "світлофорної коаліції".

Чи зазнала економіка Німеччини негативного впливу внаслідок майже трирічного конфлікту між Росією та Україною? Чи можна стверджувати, що Німеччина не є такою ж виснаженою, як, наприклад, інші держави?

Окремі сектори німецької економіки, зокрема автомобільна промисловість, зазнали значних втрат. Компанія Volkswagen продовжує процес скорочення робочих місць і закриття заводів на території Німеччини, при цьому переорієнтовуючи виробництво на Китай. Автомобільна галузь, яка протягом багатьох років, з часів економічного дива після Другої світової війни, виконувала роль основного двигуна німецької економіки, нині переживає важкі часи. Ситуація у німецькій автомобільній індустрії залишає бажати кращого, адже Volkswagen наразі більше зосереджений на китайському ринку.

Лейбористи більше симпатизують демократам

Велика Британія стикається з багатьма серйозними внутрішніми викликами. Чи зможе Лондон продовжувати підтримувати Україну, поки Сполучені Штати зосереджуються на власних питаннях?

Лейбористи більше симпатизують демократам. Персональні відносини між Трампом і Стармером (прем'єр-міністр Великої Британії - ред.) не дуже складаються поки що. Але і Трамп поки що не переміг. Цей фактор невизначеності результату президентських виборів в Сполучених Штатах, звичайно, впливає і на Велику Британію, де медовий місяць між лейбористами і британським суспільством завершився. Лейбористи взяли на себе досить серйозні зобов'язання в ході передвиборчої кампанії в свої перші 100 днів перебування при владі. І до певної міри Стармер все ж таки змінює ось цей курс консерваторів, зокрема більш тісними стають відносини Великої Британії і Європейського Союзу. Вона відновила з ЄС переговори щодо можливого створення зони вільної торгівлі. За період урядування консерваторів не вдалося перезапустити британську оборонну промисловість. Ті запаси, які були, поступово вичерпуються, а налагодити роботу оборонної промисловості в більш інтенсивних масштабах поки що не вдається. Оскільки поки що не ухвалено ось це стратегічне рішення, що таки економіка не лише країн континентальної Європи, економіка Британії таки переходить на військові рейки. Поки що ми ось таких ознак не бачимо, бачимо лише окремі політичні рішення стосовно корекції військових статей бюджету, зокрема в бік зростання, чого, до речі, і вимагав Трамп, але європейці, після масштабування російської агресії проти України, переконалися, що таки варто мати власну оборонну промисловість і здійснювати ось цю реіндустріалізацію оборонної промисловості. Досвід ось цих майже трьох років війни Росії проти України свідчить, що таки звичайна конвенційна зброя відіграє досить серйозну роль. Була досить жвава дискусія між консерваторами і лейбористами стосовно доречності відновлення загального військового обов'язку. Лейбористи поки що такого рішення не ухвалили. Поки що такі напів заходи тривають.

Держави Центрально-Східної Європи, Балтійського регіону та Скандинавії продовжують бути стабільними союзниками України.

Які зміни можуть відбутися після виборів у США для країн Центрально-Східної Європи, Балтійських держав та Скандинавії, які постійно надають підтримку Україні?

Щодо країн Скандинавії, то ми бачимо останні переговори, які відбулися в Ісландії - тоді президент Зеленський їздив на саміт з країнами Північної Ради - засвідчили, що і Швеція, і Фінляндія, і Норвегія, і Данія залишаються надійними партнерами України. Всі вони мають у власних межах і масштабах досить непогані військово-промислові комплекси, оборонні комплекси і надають Україні відповідну підтримку. Тут я не бачу ніяких проблем. І незалежно від того, хто переможе, я думаю, що позиція цих скандинавських країн не зміниться.

Вибори до сейму Литви вже відбулися, і в країні відбуваються зміни в політичному керівництві, оскільки до влади прийшли соціал-демократи. Вони впевнені, що жодних суттєвих змін у зовнішній політиці Литви, а також, ймовірно, Латвії та Естонії, не очікується. На жаль, ці держави, як і Україна, знаходяться на передовій захисту Європи від агресивних дій Росії, що впливає на їхню позицію. Країни Балтії та Скандинавії, разом з Північноєвропейським флангом НАТО, залишаються найнадійнішими союзниками України.

Чи зможуть економіки країн Балтії продовжувати нашу підтримку, якщо ми самі сумніваємося в стабільності німецької економіки? Які можуть бути очікування щодо них у такому випадку?

Коли є бажання, то завжди найдуться і можливості. Якщо бажання немає, то, як правило, і можливості не знаходяться. Економіка йде за політичними рішеннями.

#НАТО #бюджет #Дональд Трамп #Литва #Лондон #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Володимир Зеленський #Китай (регіон) #Сполучене Королівство #Німеччина #Машина. #Демократія #Коаліція #Зовнішня політика #Лібералізм #Країни Балтії #Канцлер #Сполучені Штати #Лейбористська партія (Великобританія) #Скандинавія #Консерватизм #Volkswagen #Марк Рютте #Німці #Соціал-демократія #Християнство #2010 Президентські вибори в Україні #Сейм #Агресивна війна #Прем'єр-міністр Великої Британії #Зброя #Швеція #Норвегія #Латвія #Ісландія #Фінляндія #Естонія #Данія

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Все про Parimatch: Огляд онлайн-казино для азартних ігор
Росія не зможе заманити Європейський Союз низькими цінами на газ: Дуда висловив бажання дослідити путінську "трубу" після завершення конфлікту.
Удари по території Росії "трохи набридли", тоді як Трамп залишається в центрі уваги, контролюючи значну частину порядку денного. Огляд інформаційної війни за період з 18 по 24 січня 2025 року.
Теги