
Цю інформацію передає РБК-Україна, посилаючись на агентство Associated Press (AP).
Президент Дональд Трамп сподівається, що Іран, ослаблений після напружених 18 місяців на Близькому Сході, став настільки вразливим, що тепер, ймовірно, готовий відмовитися від своєї ядерної програми.
"Я мрію про те, щоб Іран став дивовижною, потужною та щасливою державою, але ядерна зброя не повинна бути частиною його майбутнього," - зазначив президент у п'ятницю ввечері під час прес-конференції на борту літака Air Force One.
У суботу, 12 квітня, в Омані пройдуть переговори між спеціальним посланцем Трампа на Близькому Сході Стівеном Віткоффом і міністром закордонних справ Ірану Аббасом Арагчі.
Наразі невідомо чи говоритимуть делегати безпосередньо. Трамп заявив, що сторони вестимуть "прямі" переговори. Натомість іранські посадовці наполягають, що йдеться про "непрямі переговори", - тобто посередник з Оману передаватиме повідомлення між командами Віткоффа й Арагчі, які перебуватимуть у різних кімнатах.
Нещодавно Трамп надіслав листа верховному лідеру Ірану Алі Хаменеї, із закликом до прямих переговорів. Однак Тегеран відхилив цю пропозицію, хоча і залишив можливість непрямих перемовин відкритою.
Трамп виступає за проведення безпосередніх переговорів і попереджає Іран про можливі "наслідки", якщо зустрічі не принесуть результату. Іран, у свою чергу, подає неоднозначні сигнали щодо доцільності таких переговорів, вказуючи, що спілкування під тиском загроз є безглуздим.
Цього тижня президент Масуд Пезешкіян ще раз підкреслив, що Іран "не має наміру створювати ядерну зброю" і навіть висловив припущення, що Тегеран може бути готовий до прямих інвестицій з боку США в Ісламській Республіці, якщо між країнами вдасться досягти угоди.
Це стало відхиленням від позиції Ірану після підписання ядерної угоди 2015 року, коли Тегеран прагнув придбати американські літаки, проте насправді обмежив діяльність американських компаній на своєму ринку.
Радник з питань національної безпеки Майк Вальц зазначив, що Трамп має намір досягти "повного знищення" ядерної програми Ірану, підкресливши, що це стосується процесу збагачення, військових озброєнь та стратегічної програми ракет.
Однак президент Сполучених Штатів залишив відкритими можливості для діалогу: "Єдине, що не може бути предметом обговорення, - це ядерна зброя", - зазначив він під час прес-конференції з міністрами в середу.
Віткофф також дав зрозуміти, що адміністрація могла б погодитися на угоду, яка не передбачає повного ядерного роззброєння.
"Наша критична межа - це оснащення ядерними силами," - заявив Трамп у інтерв'ю, яке було опубліковане в п'ятницю в Wall Street Journal.
Цього тижня Міністерство фінансів США повідомило про введення нового пакету санкцій, спрямованого проти п’яти компаній та однієї особи. Американські чиновники стверджують, що ці суб'єкти мають суттєве значення для ядерної програми Ірану.
"Усі погляди іранців спрямовані на Оман - вони уважно стежать за цим, сподіваючись, що це вплине на стан економіки", - зазначила Негар Мортазаві, старша наукова співробітниця Центру міжнародної політики - аналітичного центру у Вашингтоні.
Проте залишається невизначеним, чи зможуть США запропонувати Ірану такі значні поступки, які спонукають його до компромісу та прийняття умов Трампа. Ці умови включають більш суворі гарантії щодо запобігання розробці ядерної зброї, ніж ті, що були закладені в угоді, укладеній за часів президентства демократа Барака Обами.
Тим часом, як пише АР, прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу під час зустрічі з Трампом у понеділок, 7 квітня, заявив, що вітав би дипломатичну угоду за зразком домовленості з Лівією у 2003 році. Ізраїльський лідер відомий своєю жорсткою позицією щодо Ірану та раніше закликав Вашингтон вдатися до воєнних дій.
Угода з Лівією передбачала, що покійний диктатор Муаммар Каддафі відмовиться від усієї своєї таємної ядерної програми. Іран, своєю чергою, наполягає, що його програма, офіційно визнана Міжнародним агентством з атомної енергії, має тривати.
Проте Трамп явно відмовляється від підтримки лівійського плану, представленого Нетаньягу.
"Якщо дискусії будуть обмежені конкретними аспектами, зосереджуючись на ядерній програмі, а метою США стане недопущення виникнення ядерної зброї, тоді існує шанс на успіх. Саме в таких умовах, як я маю підозру, переговори можуть досить швидко перейти на новий, вищий рівень", - зазначив Тріта Парсі, виконавчий віцепрезидент Інституту Квінсі, що спеціалізується на відповідальній державній політиці в Вашингтоні.
#Дональд Трамп #Економіка #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Інвестиції #Північна та Південна Америка #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Демократична партія (США) #Ядерна зброя #Вашингтон, округ Колумбія #Прем'єр-міністр #Близький Схід #Національна безпека #Ізраїль #Озброєння #Літак. #Компроміс #Іран #The Wall Street Journal #Барак Обама #Міністр (уряд) #Тегеран #Диктатор. #Міністр закордонних справ (Україна) #Ассошіейтед Прес #Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки #Біньямін Нетаньяху #Міжнародне агентство з атомної енергії #Лівія #Алі Хаменеї #Ядерна програма Ірану #Збагачення урану #Оман #Провінція Фарс #Роззброєння #Муаммар Каддафі