Торгові конфлікти за участю Трампа: Європі слід бути готовою.

Новий президент США Дональд Трамп запровадив суворі митні тарифи для своїх двох найближчих партнерів - Канади та Мексики, водночас висловивши погрози щодо європейських країн. Натомість, до своїх опонентів Трамп виявив значно більшу стриманість.

1 лютого Дональд Трамп видав укази, які встановлюють високі митні тарифи на імпорт продукції з Канади, Мексики та Китаю.

"Американські імпортери сплачуватимуть новий податок 25% на товари з Канади та Мексики, а також збір 10% на товари з Китаю", - цитує The Washington Post президента США.

Одночасно повідомляється, що Сполучені Штати також запровадили 10% митний збор на сиру нафту, що імпортується з Канади.

Офіційно мита виступають як заходи покарання з боку Сполучених Штатів. Згідно з інформацією, нові правила залишаться в силі до тих пір, поки в Америці не зменшаться потоки мігрантів і нелегального фентанілу. Проте існують й інші фактори, які пояснюють активність американського керівництва.

"Трамп застосовує загрози введення мит для того, щоб примусити країни вжити заходів, які, на його думку, задовольняють інтереси безпеки та економіки США," - зазначає Стівен Мур, старший економіст аналітичного центру The Heritage Foundation, який обіймав посаду економічного радника Трампа в період його першого терміну.

Країни вже відреагували на перший раунд торгової війни Трампа. Премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що Канада запланувала встановити 25-відсоткове мито на імпорт із США, включаючи напої, косметику та паперову продукцію. Президент Мексики Клаудія Шейнбаум також заявила про заходи у відповідь. У соцмережі Х вона написала, що доручає міністру економіки "реалізувати план Б, який включатиме тарифні та нетарифні заходи на захист інтересів Мексики".

Міністерство торгівлі Китаю оголосило, що Пекін має намір ініціювати судовий процес проти Сполучених Штатів у рамках Світової організації торгівлі (СОТ) та "вжити відповідних контрзаходів", при цьому не наводячи конкретних деталей.

На думку спеціалістів, рішення Трампа стане катастрофічним для Канади.

"Десятиліття партнерського співіснування й найбільша у світі зона вільної торгівлі зробили США головним торгівельним партнером Канади: близько 75% канадського експорту йде саме до Штатів. Тому в разі запровадження мит становище канадських компаній на ключовому ринку суттєво погіршиться, що призведе до скорочення робочих місць і зменшення ВВП країни",- йдеться в матеріалі Укрінформу.

Мексика також зазнає втрат. Згідно з дослідженнями Bloomberg Economics, введення 25-відсоткового мита з боку США може призвести до зниження ВВП Мексики на приблизно 16%, при цьому найбільше постраждає автомобільна галузь. Країна експортує майже 80% своїх автомобільних виробів до Сполучених Штатів, що складає близько 2,5 мільйона автомобілів щорічно. Окрім того, близько 64% всього імпорту овочів і фруктів у США надходить саме з Мексики.

Для Китаю, якому Трамп погрожував "на кожному кроці" під час своєї кампанії, додаткові мита виявляться незначними. За словами аналітиків Ради з міжнародних відносин, за останні двадцять років країна поступово зменшила роль зовнішньої торгівлі в своїй економіці, одночасно збільшуючи внутрішнє виробництво. На сьогоднішній день імпорт та експорт складають лише близько 37% від ВВП Китаю, на відміну від понад 60% на початку 2000-х.

Останнім часом обсяги торгівлі між США та Китаєм зменшилися, особливо в галузях, які зазнали впливу попередніх торговельних конфліктів. Водночас Китай активно розширює свої зв'язки з іншими країнами-партнерами, серед яких Європейський Союз, Мексика та В'єтнам. Тому, не дивлячись на трампівські мита, Китай навряд чи зазнає значних втрат.

Чого не скажеш про США.

Експерти підкреслюють, що в умовах торгових конфліктів завжди страждають обидві сторони, і США не є винятком. Навіть президент Дональд Трамп обережно попередив американців про можливе підвищення цін. У своєму нещодавньому пості на платформі Truth Social він спочатку традиційно звинуватив Канаду, Мексику та Китай у всіх проблемах. Після цього він зазначив, що його співвітчизники також відчують наслідки торгових війн.

"Чи буде трохи боляче? Так, можливо (а можливо й ні!). Але ми зробимо Америку знову великою, і все це буде варте тієї ціни, яку доведеться заплатити", - написав президент США.

"Трохи боляче" американцям точно буде. Як пишуть в аналітиці Ради з міжнародних відносин, майже половина всього імпорту США, а це понад 1,3 трильйона доларів, надходить із Канади, Китаю та Мексики. Аналіз Bloomberg Economics показує, що нові тарифи можуть скоротити загальний імпорт США на 15%.

Хоча Податковий фонд у Вашингтоні прогнозує, що запроваджені тарифи можуть принести близько 100 мільярдів доларів додаткових федеральних надходжень щорічно, їх вплив на економіку може бути вкрай негативним. Це може призвести до розриву ланцюгів постачання, збільшення витрат для бізнесу, знищення сотень тисяч робочих місць і, врешті-решт, до зростання цін на товари та послуги.

Аналітики зазначають, що деякі сектори економіки США, зокрема автомобільний, енергетичний та харчовий, зазнають значних втрат. Вартість пального може підскочити на 50 центів за галон через те, що Канада та Мексика забезпечують більше 70% імпорту сирої нафти для американських нафтопереробних заводів. Крім того, під загрозою опиняються автомобілі та інші види транспорту, оскільки майже половина автозапчастин в США імпортується саме з Мексики та Канади.

Ціни на продукти харчування можуть підвищитися, оскільки Мексика є головним постачальником свіжих овочів і фруктів для Сполучених Штатів. Ця країна відповідає за понад 60% імпорту овочів та близько 50% імпортованих фруктів і горіхів у США.

Поряд із економічними існують також репутаційні ризики. Фахівці зауважують, що дії Трампа можуть насправді зміцнити позиції Китаю, а не послабити їх.

Нагадаємо, що Трамп оголосив про плани введення мит на європейські товари в найближчій перспективі. Президент вважає, що Європейський Союз проводить несправедливу торговельну практику щодо Сполучених Штатів. Додатково, Трамп висловив можливість введення мит на продукцію з Великої Британії.

Європейський Союз обіцяв дати рішучу відповідь. Водночас, верховна комісарка ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Кая Каллас зазначила, що торговельна війна, ініційована президентом США, лише сприяє інтересам Китаю.

"Одне безсумнівно: у торгівельних конфліктах не існує переможців. Якщо Сполучені Штати ініціюють торгівельну війну, це принесе радість Китаю. Наші економіки надзвичайно переплетені. Америка є важливою для нас, так само як і ми для неї. Зростання тарифів призводить до підвищення витрат," - зазначила Каллас.

Фахівці вказують на те, що вчинки Трампа здатні насправді підсилити позиції Китаю.

"Я не знаю, як конкретно Штати збираються конкурувати або воювати з Китаєм, але підозрюю, що всі держави світу задумалися над тим, що Китай явно виглядає більш нормальним стратегічним партнером, ніж Штати",- пише на своїй сторінці в Facebook політолог Петро Олещук.

Він додає, що на фоні кульбітів Трампа Пекін має вигляд прогнозованішого партнера, який не буде завдавати неочікуваних ударів по своїм партнерам, бо захотілося.

"Крім того, важко уявити, що Китай несподівано зажадає у своїх партнерів повернення великих територій без будь-яких підстав, лише через власне бажання," - зазначає Олещук.

Він вважає, що єдине, що може зрозуміти світ: "якщо твоє ім'я не Ізраїль, то намагайся триматися від Сполучених Штатів подалі".

"Я не впевнений, які ще заходи можна вжити для підвищення популярності китайського впливу. Виглядає так, що китайським комуністам навіть не потрібно докладати зусиль," - підсумовує Олещук.

#Facebook #Дональд Трамп #Китай #Канада #Економіст #Овочевий #Нафта #Податок #Європейський Союз #Європа #Укрінформ #Економіка #Імпорт #Сир. #Президент (державна посада) #Товари #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Сполучене Королівство #The Washington Post #Експорт #Машина. #Мігрант #Вашингтон, округ Колумбія #Валовий внутрішній продукт #Bloomberg L.P. #Ізраїль #Пекін #Сполучені Штати #Міжнародні відносини #Мексика #Папір #Світова організація торгівлі #Міжнародна торгівля #В'єтнам #Мито (податок) #Джастін Трюдо #Зона вільної торгівлі #Президент Мексики

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Латвія здійснила передачу Україні сотні FPV-дронів, виготовлених у власних виробничих потужностях.
Торгові конфлікти за участю Трампа: Європі слід бути готовою.
Світові фінансові ринки відреагували на введення мит Трампом щодо Канади, Китаю та Мексики.
Теги