Трамп має намір ініціювати "торгові конфлікти". Які наслідки це матиме для України та глобального співтовариства?

У передвиборчій кампанії Трампа було ключове гасло - "Зробимо Америку великою знову". Мовляв, економіка країни в занепаді, а дешеві товари з Китаю та інших країн роблять невигідним виробництво всередині США. Крім того, це призводить до зростання дефіциту торгівлі США з Китаєм та іншими країнами.

Вихід, на думку Трампа, у тому, аби за допомогою високих ввізних тарифів зробити імпортні товари дорожчими, ніж ті, які вироблені у самих США. Таким чином, для компаній у середньостроковій перспективі має стати вигідно повертати виробництво в США.

Інші держави вважають введення тарифів агресивними заходами і готові реагувати на них. Саме цю взаємну атаку на економіки країн прийнято називати "торговими війнами".

Таку стратегію Трамп реалізовував ще під час свого першого терміну на посаді президента, коли були введені мита на китайські товари в діапазоні від 7,5% до 25%, залежно від типу продукції.

Джо Байден, ставши президентом у 2021 році, зберіг більшість тарифів, запроваджених попередником щодо Китаю. Але цього разу Трамп після повернення до влади може ще більше підвищити тарифи.

"Ймовірність цього є надзвичайно високою. Якщо проаналізувати світову торгівлю в контексті глобалізації, складається враження, що вона нині вигідна не США і не ЄС, а Китаю та іншим швидко зростаючим країнам, які поступово беруть на себе функції глобальних економічних лідерів. Цей тренд не влаштовує США і починає діяти проти їхніх інтересів, тому Трамп має намір вжити заходів для підвищення тарифів", - зазначив у коментарі для РБК-Україна головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

Безпосередньо запровадженням тарифів буде займатися новий міністр торгівлі США. Трамп уже обрав на цю посаду Говарда Лютніка. Це 63-річний інвестор-мільярдер, виконавчий директор інвестиційної компанії Cantor Fitzgerald, однак він не має досвіду в дипломатії чи на державній службі.

Трамп може підвищити імпортні мита на початку 2025 року. В середньому на 38%. Однак щодо різних товарів вони можуть коливатися від 15% до 60%. Така консолідована думка понад 50 економістів, опитаних Reuters в період з 13 по 20 листопада.

"Майже 40% - це зависока цифра, але враховуючи нестандартні підходи Трампа, я не виключаю, що це буде, принаймні щодо Китаю з великою ймовірністю", - сказав Ус.

Разом з тим, для Трампа існує потужний стримуючий чинник у контексті підвищення тарифів. Під час передвиборчої кампанії він активно критикував Байдена та Гарріс за те, що під час їх каденції різко зросли ціни на споживчі товари. За опитуваннями, це одна з головних проблем, які хвилюють американців.

Підвищення тарифів у короткостроковій перспективі призведе до ще більшого зростання цін на імпортні товари. За моделюванням аналітичного центру Third Way, запровадження 15% тарифу збільшить витрати американських сімей на продукти на 14%. Тому, за словами Уса, щодо кожного окремого тарифу будуть розраховуватись можливі наслідки.

Додатково, Трамп уже під час свого першого терміну на посаді президента активно застосовував тарифи як інструмент для впливу в політичних дискусіях, не завжди реалізуючи їх на практиці. У свою чергу, держави, на які будуть накладені тарифи, можуть вжити аналогічних заходів щодо американських товарів.

В період першого терміну президентства Дональда Трампа Китай несподівано зіткнувся з введенням митних зборів. Наразі китайські лідери більш обізнані і готові до можливих торгових конфліктів. Проте, запровадження нових тарифів, за словами Reuters, все ж призведе до уповільнення темпів економічного зростання в Китаї.

У Китаї був прийнятий "закон про санкції стосовно іноземців", який надає можливість вводити обмеження у відповідь на дії інших держав. Окрім цього, в країні функціонує "реєстр ненадійних суб'єктів", що стосується іноземних компаній, які, на думку китайської влади, загрожують національним інтересам. Ці заходи можуть надати Китаю певні важелі для ведення переговорів зі США щодо торговельних тарифів.

Запровадження нових торгових тарифів може негативно вплинути на Європейський Союз. Згідно з прогнозами Інституту німецької економіки (Institut der deutschen Wirtschaft), у випадку, якщо Трамп введе тарифи на рівні 20% для країн ЄС, а Євросоюз відповідно вжене аналогічні заходи, то ВВП єврозони може зменшитися на 1,3% у 2027 та 2028 роках. Найбільше постраждає Німеччина, де ВВП впаде на 1,5%.

Водночас ВВП США знизиться на 1,3% у випадку тарифів 10% і на 1,5% у разі тарифів 20% у 2025 році.

Ще в жовтні Європейський Союз створив перелік американських продуктів, які можуть підпасти під митні збори у разі, якщо Трамп введе тарифи на імпорт з Європи, згідно з інформацією Bloomberg. Проте наразі введення мит з боку ЄС не є основним варіантом розвитку подій. Воно буде реалізоване лише в якості реакції на дії Сполучених Штатів.

Для України наслідки будуть обмеженими, оскільки обсяги двосторонньої торгівлі є незначними.

"По-перше, ймовірно, що це вплине на деякі українські товари, які експортуються до США. Однак, оскільки їх обсяги незначні, а нашими ключовими ринками залишаються Європейський Союз, Азія та Африка, я не вважаю, що це матиме значний вплив," - підкреслив Ус.

Водночас відновлення торгових воєн може призвести до значних коливань світових цін на товари, які Україна експортує, сказав експерт. Перш за все, це аграрна продукція. І це може зіграти як у плюс Україні, так і в мінус, залежно якою буде відповідь інших країн на торгові тарифи США.

#Дональд Трамп #Reuters #Економіст #Європейський Союз #Економіка #Імпорт #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Товари #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Експорт #Німеччина #Дипломатія #Валовий внутрішній продукт #Bloomberg L.P. #Джо Байден #Сполучені Штати #Азія #Єврозона #Африка #Робити #Мито (податок) #Глобалізація #Національний інститут стратегічних досліджень #Кантор Фіцджеральд #Державна служба

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Професійний розвиток та досягнення кожного. Як компанія "Артеріум" вдосконалює процес навчання своїх працівників.
Німеччина надала Україні ще 65 мільйонів євро у вигляді фінансової підтримки.
Німеччина надасть Україні фінансову підтримку в розмірі 65 мільйонів євро.
Теги