Трамп та Путін: чи можуть загрози з Вашингтона призвести до закінчення конфлікту в Україні?

Чи може падіння економіки РФ вплинути на плани Путіна?

Президент США Дональд Трамп вперше висунув чіткий ультиматум Путіну щодо завершення російсько-української війни. Під час спілкування з генсеком НАТО Марком Рютте він заявив про намір запровадити 100% вторинні торгові тарифи проти Росії, якщо Путін через 50 днів не піде на припинення війни.

Трамп, як завжди, не заглиблювався в подробиці, що породжує певну стратегічну невизначеність. Проте, в загальному контексті, ця ініціатива має на меті вплинути на покупців російської нафти, спонукаючи їх зрештою відмовитися від неї. Проте, кілька важливих питань щодо нової пропозиції президента США залишаються без відповіді.

Загроза введення тарифів Трампом є потужним сигналом для всіх, хто купує російські енергоресурси та, таким чином, підтримує агресивні дії РФ. Якщо ці тарифи будуть реалізовані, це може призвести до двократного збільшення вартості товарів з Індії, Китаю, Туреччини та Бразилії, які імпортуються до США. В результаті, їхня конкурентоспроможність на американському ринку знизиться в порівнянні з продукцією з інших країн. Однак існують певні нюанси.

Доступ до ринків США - це справді важливий чинник для багатьох покупців російської нафти. Приміром, минулого року обсяг торгівлі Китаю зі США був у 2,7 раза більший, ніж між Китаєм та РФ - 664 млрд дол, та 244,8 млрд дол. відповідно. Тож, з одного боку Китаю мало б бути вигідніше зберегти американський ринок, пожертвувавши Росією. Проте в цій ситуації починають діяти політичні міркування. Як писало РБК-Україна, для Піднебесної вигідна війна далеко від своїх кордонів, але Пекін також не зацікавлений і у повній перемозі Росїї.

Нещодавно міністр закордонних справ Китаю Ван Ї висловив головній дипломатці Європейського Союзу Каї Каллас, що Китай "не прийме" можливого програшу Росії у конфлікті, оскільки після його закінчення Сполучені Штати зосередять свою увагу на Китаї.

Реагуючи на нинішню ініціативу Трампа, неназваний представник міністерства закордонних справ Китаю повідомив The Telegraph, "у митній війні немає переможців, а примус і тиск не вирішать проблем".

Пекін займає найжорсткішу позицію в цій ситуації. Інші країни, в свою чергу, продовжують купувати енергоресурси з Росії, керуючись виключно економічними інтересами, що робить досягнення бажаного результату від них значно простішим. В цьому контексті важливою є готовність США до досягнення необхідних цілей.

"Коли США, наприклад, запроваджували санкції проти нових російських банків, китайські та індійські компанії уважно спостерігали за ситуацією. У разі появи чергового списку вони тимчасово призупиняли співпрацю з цими фінансовими установами. Це тривало деякий час, але згодом знаходили способи обійти обмеження, і бізнес продовжувався як і раніше," - зазначив президент Центру глобалістики "Стратегія XXI" Михайло Гончар в інтерв'ю РБК-Україна.

Одночасно існує ряд факторів, які впливають на вибір Трампа щодо конкретних тарифів. Найважливішим з них є те, що введення тарифів може призвести до подорожчання товарів на території США, що має значення для його виборців. Тому в кожному конкретному випадку США будуть ретельно аналізувати всі деталі та можливі наслідки, зосереджуючись, в першу чергу, на власних інтересах. Як це проявилося, продемонстрували останні кілька місяців "торгової" війни Трампа.

"Подивимося, як будуть себе вести Китай, Індія, Бразилія, але натяк на те, що вони повинні думати про диверсифікацію джерел постачання, для Росії дуже неприємний. Бо якщо в один момент і Китай, і Індія скажуть: ми не хочемо цих мит, ми купуємо все у саудитів та інших представників (Перської) Затоки, то, звісно, Росія випадає з гри", - зазначив у коментарі РБК-Україна головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

Навіть якщо президент США увімкне вторинні тарифи на повну потужність, є ймовірність, що Росія спробує їх обійти. Вже зараз Кремль використовує "тіньовий флот" танкерів, аби обходити так звану цінову стелю на нафту.

Україна та держави Євросоюзу ведуть боротьбу з цією проблемою, проте ситуація нагадує гру в "кішки-мишки": на судна нелегального флоту регулярно накладаються санкції з Європи, тоді як Росія невпинно набуває нові судна або знаходить способи маскувати ті, які вже є в її розпорядженні.

Також Михайло Гончар вказав, що існують способи приховати продаж російської нафти, видаючи її за іншу.

"Створювати альтернативний варіант не є необхідним, оскільки він вже існує. Російська нафта та нафтопродукти просто змішуватимуться в Малайзії або Індонезії з іншими сортами, а потім інша компанія реалізовуватиме це як новий вид нафти. Отриманий мікс буде важко визначити як російську нафту", - підкреслив Михайло Гончар.

У ситуації, коли боротьба з російськими енергоресурсами відбуватиметься не фрагментарно, а в комплексному форматі, результати можуть бути значно кращими. Для цього важливо простежити весь "ланцюг постачання". Найефективнішим кроком стане фізичне обмеження доступу нелегальних танкерів до портів Росії. Варто зазначити, що приблизно 60% нафтового експорту РФ проходить через Балтійське море.

В даний момент важко визначити, наскільки стійкою є російська економіка. Однак, якщо вторинні тарифи, запроваджені Трампом, справді почнуть діяти належним чином, Кремлю доведеться зіткнутися з трьома серйозними викликами в сфері нафти.

"Якщо б така герметизація російського нафтового експорту відбулася, Росія, безумовно, зіткнулася б з кількома серйозними труднощами. По-перше, постало б питання, куди дівати видобуту нафту. По-друге, це призвело б до скорочення фінансових надходжень від продажу нафти. І, по-третє, виникла б проблема управління видобутком. Таким чином, контроль за російським нафтоекспортом існує. Однак, на жаль, на практиці ніхто не готовий серйозно діяти в цьому напрямку", - підкреслив Михайло Гончар.

Слід додати, що на експорт російських енергоресурсів можуть впливати не тільки США, а і Європейський Союз. А там попри рішучі декларації не завжди вдається досягти результату. Приміром, російська нафта досі надходить до Угорщини та Словаччини.

Господар Кремля протягом десятиліть балансує різні групи російських еліт за принципом "розділяй і володарюй". Допоки економічна ситуація всередині РФ залишалася відносно прийнятною, їх протиріччя не заходили надто далеко. Однак заява Трампа про вторинні тарифи може суттєво погіршити цю ситуацію, відповідно, і загострити суперечності, сказав Іван Ус.

"Є дві основні групи: перша - «партія великої крові», яка закликає до безкомпромісної війни, не визнаючи жодних угод. Друга - «партія крові та грошей», яку символізує Кирил Дмитрієв. Вони стверджують, що важливо залишити можливість для переговорів і не заглиблюватися повністю в конфлікт", - підкреслив Іван Ус.

В економіці Росії присутні суттєві, хоч і не катастрофічні, виклики. Тому друга група в російській еліті має інтерес у частковій "деескалації". Якщо їм вдасться реалізувати свою точку зору, Москва може почати демонструвати мирні наміри лише на поверхневому рівні.

"Кирил Дмитрієв та інші можуть теоретично вплинути на Путіна, але не для досягнення справжнього миру, а лише для того, щоб він оголосив про це. Таке рішення могло б задовольнити Трампа, який заявить, що мир досягнуто, але насправді його порушення все ще можливі," - зазначив Ус.

Звісно, це може спричинити невдоволення серед "яструбів" в російському керівництві, які виступають за подальшу ескалацію конфлікту без жодних поступок.

Протягом останніх декількох місяців президент США продемонстрував здатність раптово змінювати свої погляди на абсолютно протилежні. Це відбувається під впливом оточення, корисливих мотивів, схвальних відгуків про себе або ж ілюзій щодо російського лідера. Яскравим прикладом цього є ситуація з його дружиною Меланією Трамп.

Президент США 14 липня розповів, що саме вона допомогла йому позбутися ілюзій щодо Путіна.

"Коли я повертаюся додому, кажу своїй дружині: 'Сьогодні я мав розмову з Володимиром (Путіним - ред.), і це була справді цікава бесіда.' На що вона відповідає: 'Справді? Вони щойно завдали удару по ще одному (українському) місту,' - поділився Трамп."

Пізніше, під час іншого виступу, Трамп уточнив, що тоді Меланія розповіла йому про обстріл Росією будинку для літніх людей.

Безсумнівно, впродовж найближчих 50 днів напружена боротьба за місце Трампа продовжиться. Україна здобула в цьому контексті певну перевагу, але остаточна перемога ще не за нею.

#НАТО #Дональд Трамп #Нафта #Європейський Союз #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Товари #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Банк #Експорт #Кремль (фортифікаційна споруда) #Володимир Путін #Долар #Туреччина #Індія #Угорщина #Стратегія #Пекін #Словаччина #Марк Рютте #Бразилія #Індонезія #Малайзія #Еліта #Міністерство закордонних справ #The Daily Telegraph #Диверсифікація (фінанси) #Танкер (судно) #Ультиматум #Мито (податок) #Ханьська мова. #Національний інститут стратегічних досліджень #Володимир Великий

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Путін, ігноруючи Трампа, продовжить збройний конфлікт і матиме можливість захопити ще більше територій України - Reuters | УНН
Заява про відставку прем'єр-міністра Шмигаля була подана до Верховної Ради | УНН
50 днів Трампа для Путіна, - зазначив Вадим Денисенко.
Теги