
Торік Європа закупила у Москви викопного палива на 22 млрд євро, а виділила Києву 19 млрд євро.
Європейський Союз інвестує більше коштів у російські енергоресурси, ніж на підтримку України. Приблизно половина доходів Москви формується за рахунок продажу енергетичних ресурсів.
Газета The Guardian повідомляє, що, за даними Центру досліджень енергетики та чистого повітря (Crea), протягом третього року конфлікту Європейський Союз витратив 21,9 мільярда євро на імпорт російської нафти та газу. Це сталося, незважаючи на зусилля, спрямовані на зменшення залежності від російських енергетичних ресурсів, які фінансують військові дії Володимира Путіна.
Ця цифра перевищує 18,7 мільярда євро, які Європейський Союз планує надати Україні у вигляді фінансової підтримки в 2024 році, на одну шосту, відповідно до інформації Кільського інституту світової економіки.
"Купівля російського викопного палива, цілком очевидно, те саме, що надсилати фінансову допомогу Кремлю і сприяти його вторгненню. Таку практику необхідно негайно припинити, щоб забезпечити не тільки майбутнє України, а й енергетичну безпеку Європи", - заявив Вайбхав Рагхунандан, аналітик компанії Crea.
У 2024 календарному році ЄС витратив на імпорт російського викопного палива на 39% більше, ніж виділив для України. Цифра допомоги не включає військові та гуманітарні внески.
Крістоф Требеш, економіст із Кільського інституту світової економіки, сказав, що існує разючий розрив між обсягом допомоги, яку донори мобілізували для України, порівняно з минулими війнами: європейські донори в середньому витрачають менше ніж 0,1% ВВП на рік.
"У минулих конфліктах деякі країни виявляли більшу щедрість. Наприклад, Німеччина активніше і швидше надала допомогу для звільнення Кувейту у 1990/91 роках, ніж для України в аналогічний період", - зазначив Требеш.
Крім того, Росія заробила 242 млрд євро на світовому експорті викопного палива на третій рік повномасштабного вторгнення в Україну, а доходи з початку війни "наближаються до трильйонної цифри", оскільки країна адаптується до санкцій.
Росія отримує близько 50% своїх податкових доходів з нафтогазової галузі та прагне обійти санкції, використовуючи "тіньовий флот" для транспортування пального.
Дослідження Crea свідчать про те, що доходи Росії від експорту викопних видів пального можуть впасти на 20% через посилення існуючих санкцій і ліквідацію прогалин у них. Серед запроваджуваних заходів - закриття "лазівки" для нафтопереробки, яка дозволяє Європі купувати російську нафту, що була перероблена в інших країнах, а також обмеження поставок газу через трубопровід TurkStream.
Крім того, Ян-Ерік Фенріх, аналітик газового сектора компанії Rystad Energy, зазначив, що в минулому році Росія зайняла другу позицію серед країн-експортерів зрідженого природного газу до Європи.
У 2024 році імпорт зрідженого природного газу (СПГ) з Росії досяг небувалих обсягів, перевищуючи 20% від загальної кількості імпортованого надхолодженого пального. Більше 90% цього імпорту було отримано з виробничих потужностей, контрольний пакет акцій яких належить компанії "Новатек", зокрема з заводів "Ямал СПГ" та "Висоцьк СПГ".
Комісар Європейського Союзу з питань енергетики Дан Йоргенсен повідомив, що ЄС активно працює над заміною російських енергетичних ресурсів. Серед заходів, що розглядаються, є збільшення імпорту газу зі США, а також прискорене впровадження відновлювальних джерел енергії.
#Економіст #Природний газ #Нафта #Паливо #Європейський Союз #Європа #Росія #Імпорт #Україна #Київ #Москва #Енергетична галузь #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Експорт #Євро #Німеччина #Володимир Путін #Валовий внутрішній продукт #Російська мова #Зріджений природний газ #Відновлювана енергетика #Повітря #Викопне паливо #Світова економіка #Новатек #Кувейт #Гардіан #Енергоносій