Я не вважаю, що Росія застосує ядерну зброю. Це стало темою обговорення в інтерв'ю Еспресо з експертом в авіації Храпчинським. | Новини Еспресо

Заступник генерального директора компанії з виробництва засобів РЕБ, авіаційний експерт Анатолій Храпчинський розповів про російські ракети різної дальності та протидію ним, ймовірність застосовування Росією ядерної зброї та новітні технології у військовій галузі

21 листопада Росія завдала удару по Дніпру, використавши нову ракету. Виникають різні припущення щодо типу цієї ракети, причин її застосування та можливих наслідків. Тому важливо обговорювати такі питання з експертами. Пане Анатолію, що ви можете розповісти про цю ракету? Можливо, у вас є якісь незасекречені дані, що можуть пролити світло на цю ситуацію?

Розгляньмо кілька аспектів, які відображають інженерні можливості Російської Федерації. Нещодавній масштабний обстріл продемонстрував використання російських ракет Х-101, оснащених застарілими радянськими двигунами Х-55. Це означає, що йдеться про продукт, розроблений ще в 1995 році на заводі "Мотор Січ", який спочатку встановлювався на ракети Х-55 і планувався для використання в аналогічних системах, таких як "калібр".

Які фактори могли вплинути на цю ситуацію? ТРДД-50 (малогабаритний двоконтурний турбореактивний двигун) був у виробництві, але швидкість виготовлення цих двигунів виявилася недостатньою. Варто також зазначити, що в свій час ТРДД-50 в Радянському Союзі був визнаний неліквідним і знятий з експлуатації.

Макет двигуна ТРДД-50АТ, Фото: wikipedia

Після того, як Росія позбулася можливості вести "прямий діалог" з "Мотор Січ", вона активізувала розконсервацію своєї програми та відновила виробництво відповідних двигунів.

В даний час спостерігається дефіцит двигунів для крилатих і балістичних ракет, а також для літаків. Росія звернулася до Ірану з проханням про можливість налагодження виробництва двигунів для цих видів ракет. Виробничі потужності, які раніше займалися виготовленням різних моделей двигунів, зараз починають розширювати свою діяльність. Запускаються нові цехи, а виробництво масштабується, усвідомлюючи необхідність збільшення потужностей. Це, безумовно, вказує на наявність певних проблем.

Продовжуємо далі. Відома ракета "Кинджал", яку росіяни називали "гіперзвуковою" та "аналоговнєт", була успішно знищена системою Patriot. Те ж саме стосується "Циркону" - також не змогла пройти повз Patriot. Безумовно, існує певна шкода від цих ракет, і Україні потрібно вдосконалити свої засоби протиповітряної оборони для перехоплення таких загроз. Однак, незважаючи на це, ми бачимо, що ці ракети не відповідають заявленим характеристикам.

Повертаємося до нещодавнього шоу, яке було в Китаї з прильотом Су-57. Що зробили росіяни? Показуючи літак, вони його весь зачохлили, окрім носової частини, де є засіб радіолокації. Це те, чим вони хотіли похизуватися, що у них новий засіб радіолокації, який бачить на 500 км чи на 600 км, не знаю, як там пропаганда про це розповідає.

Росіяни прагнули продемонструвати свою силу, але весь інформаційний контекст був затьмарений тим, що китайські спостерігачі помітили на одному з літаків незвичайний елемент – нахрестник-закльопку, і, звісно, вирішили його відкрутити.

Також були виявлені невідповідності в конструкції фюзеляжу, пов’язані з нерівностями та іншими недоліками. Варто також зазначити, що Су-57 оснащений двигуном, який пройшов модернізацію ще в 1984 році на основі застарілих радянських моделей. Це, безумовно, вказує на наявність певних проблем.

Су-57 на авіасалоні в Чжухай 2024 року, Фото: gettyimages

Тепер знову зосередимося на подіях, які мали місце. Україна вже неодноразово завдавала потужних ударів по території Російської Федерації, зокрема по Торопцю, де розташовані військові арсенали, а також по аеродромах. Ми стали свідками низки успішних операцій, які завдали певних стратегічних втрат російським військам, зокрема під час бойових дій у березні 2025 року чи стосовно складів зі зброєю, які російська сторона зберігала. При цьому жодного разу не спостерігалося ескалації щодо застосування озброєнь.

Путін заявляв, що у разі використання західної зброї, він завдасть удару по країнам Заходу. Проте цього не сталося.

Однак саме після удару по місцю дислокації додаткового корейського генералітету відбулося підняття ставок.

Важливо усвідомлювати, що рішення було ухвалене ще до цього моменту, оскільки ми отримали відомості від розвідки про можливі удари по російських об'єктах. Згадайте, як у російських медіа з'явилася інформація про розпочате виготовлення ядерних бомбосховищ. Все це свідчить про інформаційне напруження. Чому це відбувається? Тому що варто ознайомитися з доктриною Герасимова. Пан Залужний вірно підкреслив, що важливо вивчити цю доктрину, яка насправді написана дуже детально і цікаво, описуючи способи ведення війни не лише за допомогою зброї, але й через психологічні та інформаційні засоби. І саме це Росія активно реалізує.

Щодо самого удару, то почнемо з тієї зброї, яку ми бачили, танків з "сараями" зверху - Росія могла проґавити удар, тобто не спрацювати. Вона розуміла, що це така дуже потужна ставка, яку треба відпрацювати. А чи є зброя в Росії, яка б могла так відпрацювати?

Недавні ядерні випробування виявилися невдалими, оскільки ракета вибухнула прямо в пусковій установці. Які варіанти дій у них залишилися?

Насправді вони могли назвати "Орешник" будь-яку стару радянську ракету, осучаснити її за рахунок заміни деяких радіоелектронних елементів.

У багатьох випадках західні комплектуючі виявляються в серці російської зброї. Це дозволяє модифікувати певні складові, вдосконалювати їх та відновлювати одну з радянських ракет, таких як "Сатана", "Ярс", "Сармат" або "Лайнер". Ці ракети здатні нести до шести бойових частин, кожна з яких може вражати окремі цілі.

Відстань є неприйнятною, оскільки використання міжконтинентальної ракети на невеликій дистанції є неекономічним рішенням.

Але вона була без бойового ядерного заряду, тому був ефект, який потрібний Путіну, він його отримав. Тепер гра на нашому полі - що ми зробимо?

Ви стверджуєте, що застосування міжконтинентальної балістичної ракети на такій відстані є нераціональним?

Дороговартісно!

Тільки через дороговартність? А швидкість в неї така ж сама як і у ракети середньої дальності?

Ні, у них було 11 Махів під час атаки. Щоб зрозуміти, про що йдеться, це міжконтинентальні ракети, які перебувають поза межами атмосфери, тому системи Patriot виявляються малоефективними проти таких загроз. Уявіть собі 36 бойових елементів, які не розсіялися на велику відстань, а були націлені на один об'єкт інфраструктури. Таким чином, для перехоплення цих ракет знадобилося б 36 засобів.

Ракети, що рухаються за балістичною траєкторією, нейтралізуються за допомогою кінетичних методів.

У будь-якому випадку все одно будуть падати уламки. "Циркон" падає, уламок впав - пробив дах.

Тому варто обговорити системи, які здатні перехоплювати ракети за межами атмосфери. До таких належать американська THAAD та ізраїльська Arrow, а також інші аналоги, але зосередимося на тих, які ми реально можемо отримати. Нещодавно систему THAAD передали Ізраїлю та Південній Кореї, отже, можемо стверджувати, що ці системи доступні й їх необхідно обговорювати. На початку повномасштабного вторгнення президент Зеленський неодноразово підкреслював важливість отримання саме цієї системи.

Дійсно, ці системи є необхідними, проте їхня вартість висока, а кількість обмежена. Я сумніваюся, що навіть у віддаленій перспективі ми зможемо їх отримати.

І тут йде гра на нашому полі, тому що треба остудити наших західних партнерів щодо можливості застосування Російською Федерацією ядерної зброї. Насправді вона малоймовірна. Почнемо з улюблених персонажів Путіна - Гундяєв, Кадиров та інші представники російської влади, які люблять життя, купують собі дорогі яхти, літаки - все, що завгодно. Вони люблять життя і не будуть з ним прощатися. Я більш ніж впевнений, що Путіну не дадуть це зробити ні Індія, ні Китай, бо це буде останнє, що він зробить.

Я не вважаю, що ядерну зброю можна використовувати.

Але знов таки, давайте повернемось до розмови з нашими західними партнерами. В Європі є дуже гарна ініціатива, про яку я неодноразово наголошував - "Небесний щит Європи", це понад 20 країн, які входять в цю систему і створюють захист Європи від можливих уражень з боку РФ. Ця система з'явилась на початку повномасштабного вторгнення. Тобто це показує, що Європа розуміє проблематику, тому вона посилюється.

Я не раз підкреслював, що Україна, принаймні її частина, що знаходиться у відносно безпечному стані, зокрема неприфронтові прикордонні райони, може бути закрита завдяки співпраці з сусідніми країнами. Це питання вимагає обговорення, адже мова йде не про ескалацію, а про забезпечення безпеки.

Ми усвідомлюємо, що нині виникають запитання щодо можливості використання ракет, зокрема, на території Європи. Можливо, це пов'язано з погрозами з боку Путіна.

Давайте ви передасте Україні декілька систем THAAD або Arrow і ми забезпечимо на нашій ділянці захист вашого повітряного простору від можливих прольотів ракет на територію Європи.

Треба говорити з Європою на рівних, не просити, а пояснювати, чому так воно повинно працювати.

Європа проявляє активний інтерес до нашої країни. Нещодавно я працював на військовій базі НАТО в Нідерландах, що спеціалізується на наземних силах протиповітряної оборони. Це потужна організація, і я помітив, що багато західних приватних компаній, які займаються виробництвом озброєння, а також військові, виявляють великий інтерес до наших технологій і продукції. Це пов'язано з тим, що ми пропонуємо рішення, які є не лише економічними, а й якісними, швидкими та ефективними. Наші технології вже застосовуються на лінії фронту. Багато озброєнь, розроблених у різних країнах, створювалися з урахуванням специфічних умов, тоді як ми діємо в реальних бойових обставинах, ведучи боротьбу з потужним супротивником і використовуючи всі можливі варіанти для вирішення виникаючих завдань. Це викликає інтерес до технологічного обміну.

Проте вони прагнуть перенести українську технологію до Європи і почати виробництво у себе. Це неприпустимо, адже саме це є частиною нашого майбутнього.

Після досягнення перемоги ми зможемо фінансувати більшість державних функцій завдяки ресурсам військового сектору.

Треба не забувати, що частина мілітарного сектора - подвійні технології, які ми можемо використовувати у цивільному житті. Більшість наших БПЛА до повномасштабного вторгнення займались, наприклад, моніторингом кордонів, засоби РЕБ можуть захищати ті ж самі стадіони від якихось зальотів невстановлених дронів, так само як і аеродроми, аеропорти.

Необхідно вести діалог з Європою, щоб зменшити їхній страх щодо можливого використання ядерної зброї. Важливо переконувати наших партнерів, пояснюючи ситуацію, адже ми постійно наголошуємо на потребі захисту та закриття нашого повітряного простору. Однак варто також звернути увагу на те, наскільки інформаційний простір Європи переповнений російськими наративами.

Зверніть увагу, що Захарова вийшла на сцену і продемонструвала відео з дзвінком, в якому йдеться про те, що доповідати не потрібно. Це швидко розлетілося по всіх західних платформах. Вони спрацювали на всі 100%.

Я постійно підкреслюю, що, на жаль, інформаційна війна, яку веде Російська Федерація, часто завершується нашою поразкою. Це відбувається через те, що ми не можемо об'єднатися навколо єдиного меседжу для просування його в західні країни. Тому важливо вести діалог, пояснювати ситуацію і активно використовувати соціальні мережі. Нам слід доносити інформацію до наших західних партнерів, оскільки вони мають справу з війною в Україні, яка відбувається на сході Європи.

Кожного разу, коли я відвідую іншу країну, зауважую, що якщо хтось згадує про війну в Україні, я відповідаю, що це не лише наша проблема, а конфлікт на сході. І коли я демонструю їм певні фотографії та пояснюю, що подібне може трапитися і у них, адже Путін не зупиниться, тоді вони починають усвідомлювати всю серйозність ситуації.

Я хотів би дізнатися більше про цю потенційну ракету, чи вона вже завершена, чи все ще на стадії експериментів. Я натрапив на інформацію, що вона здатна досягати швидкості 11 Махів, що перевищує 12 тисяч км/год. Наскільки відомо, ядерні боєзаряди в цих боєголовках не використовуються, але зважаючи на таку вражаючу швидкість, наскільки серйозною є загроза від цієї ракети навіть без ядерної складової?

Не будемо лякати суспільство, насправді це було єдине застосування. Чи буде ще раз? Давайте повернемося до випадку, коли збили "

Гіперзвукова ракета з крилатою формою "Циркон", зображення: assetstore.unity

"Вперше над Києвом. Він просто впав на споруду, без особливої вибухової сили. Проте, будівля зазнала руйнування через кінетичний удар. Такі удари здатні завдати значної шкоди і навіть зруйнувати структуру."

Проте, наскільки мені відомо, 21 листопада головна ціль Путіна полягає в тому, щоб донести певне повідомлення до Західних країн, вірно?

Треба пояснювати нашим західним партнерам, що це не меседж Путіна, а Путін злякався після якісного удару західною зброєю. Він отримав, мабуть, інформацію, що відбулось, і зрозумів, що будуть удари. Розвідка дуже добре працює, і американська розвідка також. Росіяни ж попередили Сполучені Штати щодо застосування цієї зброї.

Повірте, більшість супутників в той час знаходились над Україною та над частиною Росії, де могли запускати цю ракету.

Розвідка дуже добре працює і Путін розумів, що Україні дозволять удари західною зброєю по території РФ. Але ж він злякався, і треба про це казати. А не те, що він там натякає, підіймає ставки, а злякався, дуже злякався. Бачимо, що він з бункера з'явився, доповів і зник. Тому треба оце пояснювати. Зрозуміло, що він буде намагатися підняти ставку як в покері.

Я трошки не розумію оце підняття ставок, бо у Путіна є "іскандери" в Калінінградській області, які також балістичні й можуть мати ядерну боєголовку. І цих "іскандерів" достатньо, щоб долетіти до Парижа, Лондона, Берліна і так далі. Навіщо йому саме оця якась недопрацьована, експериментальна ракета?

Щодо незавершеної експериментальної ракети, Путін не мав права на помилку, тому вирішив запустити ракету, в якій був упевнений у її ефективності.

Тому я стверджую, що, ймовірно, це були якісь старі радянські моделі або їх модифікації. Проте, після того як Росія втратила можливість користуватися "Південмашем", ситуація залишилася незмінною. Від 2014 року нічого не відбулося, і вони залишилися на тих же етапах розвитку у сфері ракетобудування.

Розглядаючи дії Путіна, можна запитати: чому він не завдав удару по західним державам? Він намагається донести до країн Заходу, що продовжуватиме свою агресію, поки не досягне своїх цілей щодо України.

Путін не має наміру нападати на Європу, оскільки усвідомлює, що в такому випадку його чекає серйозна відповідь, і після цього з ним не захочуть спілкуватися ні Індія, ні Китай.

Негайно припиняться всі поставки, і країни, навіть ті, що належали до пострадянського простору, усвідомлять, що за кожен гвинтик, відправлений до Росії, вони отримають такі санкції, від яких не зможуть оговтатися.

Це насправді політична маневра. Пригадаємо дзвінок Трампа, а також дзвінок Шольца, після яких спостерігали спочатку підйом авіації, потім масовані атаки, знову підйом авіації і дві ракети — все це частина гри Путіна. Він веде війну, як справжній терорист. Путін фактично утримує Україну в заручниках, заявляючи: "Поки ви її не повернете, я продовжуватиму вбивати українців". І він це робить. Про це потрібно говорити європейцям і американцям. Вони завжди наголошували: "З терористами не ведуть переговори".

Необхідно здійснити потужні удари по території Росії з використанням західних озброєнь, а також нашої власної зброї. Це змусить Путіна усвідомити ситуацію і, безумовно, змінить його позицію.

Це ви говорите в ідеалі, як воно б мало бути, як кожен українець хотів би, щоб так було. Але я дивлюся сьогодні на реакцію з боку лідерів західних країн, вони засуджують, але при цьому Шольц сказав, що про TAURUS все одно можете забути.

Згоден, про TAURUS треба не думати, бо, щоб носити ці ракети нам потрібні літаки Gripen. Інших літаків у нас немає. Зараз з'являться винищувачі Mirage, які можуть нести Storm Shadow.

І тоді повірте, набагато більше ракет полетить до Росії саме за рахунок того, що буде більше носіїв.

Пригадайте, як вперше були використані ATACMS для атак на Крим або Storm Shadow на російських територіях.

Від моменту дзвінка Трампа Путіну розпочалася політична гра, а до цього наші західні партнери об’єктивно постачали нам озброєння. Зброя надходить у такій кількості, щоб ми могли витримати натиск, але це створює певні труднощі. Ми добре усвідомлюємо цю ситуацію і постійно підкреслюємо, що нам потрібно більше літаків. Не варто говорити, що ще не навчено пілотів — у нас вже є достатня кількість пілотів, але нам терміново потрібні додаткові ракети.

ракета Storm Shadow, Изображение: gettyimages

Чому нам надали F-16, але не забезпечують ракетами JASSM, які можуть використовуватися з цими літаками? Якщо не хочете давати ракети на 950 км, тоді хоча б на 400 км, щоб мати можливість завдавати ударів на відстані до 300 км, не наближаючись до кордонів. Нам варто обговорювати варіанти, які були б прийнятні для нас, адже якщо зосередимося лише на негативі, нас чекають серйозні проблеми.

Іноді ми покладаємо надмірні сподівання на наших західних партнерів: чекаємо від них рішень, намагаємося переконати, здійснюємо тиск, а в результаті...

Щодо наших західних союзників, згадаймо перший день війни, коли ми зверталися з проханням закрити повітряний простір, і порівняємо це з тим, що маємо на сьогодні.

Перед початком масштабного вторгнення налічувалося приблизно 20 компаній, що займалися виробництвом безпілотних систем, а тепер їх кількість зросла до понад 200.

Ми розробляємо ударні безпілотники та розвідувальні дрони, здатні здійснювати польоти на різні дистанції, включаючи можливість досягнення глибини Російської Федерації на відстань до 3000 км. Наші "Нептуни" вже активно функціонують на суходолі на відстані понад 400 км, і можна стверджувати, що їхній радіус дії може сягати до 1000 км.

Завдяки ініціативам приватних компаній, які активно долучилися до військового сектору, українці почали отримувати значну кількість зброї. Хоча у нас обмежені ресурси, ми також виготовляємо артилерійські снаряди та навіть розробляємо засоби ураження, які можна встановлювати на FPV-дрони. Вони відрізняються залежно від поставлених завдань, і їх виробництвом займаються українські інженери та інженерки, які постійно пропонують ефективні рішення.

Цю війну переможуть військові, волонтери та інженери — усі, хто береться за розробку інноваційних сучасних технологій.

Існує безліч підприємств, що спеціалізуються на виробництві зброї, але важливо обговорити нові умови для їхньої діяльності. Хоча державні програми пропонують, наприклад, доступні кредити, слід пам'ятати, що ми забезпечуємо знаряддями, які охороняють наші міста та підтримують військових на передовій.

Франція надає фінансову підтримку оборонним підприємствам. У Великій Британії існує концепція державного партнерства, яка є більш досконалим законодавством. Це важливо, оскільки нам необхідно залучити інвестиції від західних компаній для розвитку власних виробництв.

Як ми можемо отримати інвестиції, якщо нас держава не захищає? Немає розподілу ризиків між державою і приватним сектором.

І тому ті ж інвестори кажуть: "Давайте ви до нас і у нас виробляйте". А треба навпаки, щоб у нас вироблялось, тому що це і логістична складова, і економіка країни.

Яку ступінь ефективності показала наша система протиповітряної оборони у знищенні звичайних крилатих ракет, зокрема Х-101, після надходження літаків F-16?

Кількість уражених ракет збільшилася, це не і тільки за рахунок F-16, бо є розподіл використання засобів ураження проти різних цілей. Ми ж бачили за рахунок чого пані Наталя перехопила крилату ракету - це була стара радянська "Ігла" (ПЗРК). Коли ви десь чуєте про пані Наталю, то хлопцям, які перетнули р.Тису, має бути просто соромно.

Повертаючись до теми, ми значно укріпили нашу систему протиповітряної оборони. Вона включає в себе багатошарову структуру, що здатна виявляти та перехоплювати різноманітні види ракет. На сьогоднішній день новим викликом є міжконтинентальні ракети, але я вважаю, що і це питання буде успішно вирішено.

Слід зазначити, що Росія активно використовує ударні безпілотники.

Якщо на старті повномасштабного вторгнення налічувалося приблизно 400 безпілотників, то цього року очікується використання близько 8000 таких апаратів.

Очевидно, існують "шахеди", "гербери" та "пародія" - усі ці об'єкти в повітрі є потенційними загрозами, які необхідно нейтралізувати, адже не відомо, чи містять вони вибухові пристрої.

Існує певна проблема з мобільними групами: їх недостатньо, а кількість ворожих безпілотників зросла. Тому необхідно збільшити кількість мобільних підрозділів. Я неодноразово наголошував, що місцеві ради мають можливість закуповувати засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ), адже є відповідний дозвіл. Ці засоби могли б суттєво зміцнити оборону міст. Завдяки РЕБ, багато елементів, які містяться як у крилатих ракетах, так і в безпілотниках, підлягають глушінню, що значно полегшує нашим системам протиповітряної оборони перехоплення або знищення загроз.

В даний час розробляється законопроєкт, що надасть можливість міським радам закуповувати системи протиповітряної оборони вітчизняного виробництва.

Ми на даний момент не обговорюємо FrankenSAM, а звертаємо увагу на українські підприємства, які займаються виробництвом аналогічних систем, що є новими досягненнями. Ключовим аспектом є розробка автоматизованих систем для виявлення та нейтралізації загроз, оскільки мобільних груп недостатньо. Тим не менш, зараз спостерігаємо успішне використання зенітних дронів, а також дронів, призначених для протидії розвідці.

Але знову повертаємося до тієї ж проблеми - оператори або мобільна група. Мова має йти про інженерні рішення, наприклад, дрони летять на низьких висотах, тому треба працювати засобами радіолокації, які будуть бачити на відстані до 40 км, це реально побачити ці "шахеди". Можна на більших відстанях, але є радіогоризонт і низькі висоти, тому давайте реально оцінювати 40 км плюс засоби ураження 2-5 км, це те, що ми можемо зробити для того, щоб захистити. І там тоді буде оператор, який закриватиме сектор 40 км по виявленню, і декілька систем з знешкодження, які будуть підіймати ракети чи дрони та в автоматичному режимі перехоплювати. Але це все в майбутньому, а зараз міські ради можуть формувати з громадян своїх громад додаткове посилення мобільних груп.

Я мав досвід роботи з різними симуляторами, готовий пройти навчання та відвідувати заняття раз на тиждень. Проте важливо повернутися до того козацького запалу, який ми відчували на початку повномасштабної агресії, адже окрім нас, ніхто не підтримає наші Сили оборони.

Хочу наголосити, що приватні підприємства стали основним фактором розширення виробництва озброєння. Є питання, чим займався Укроборонпром у період з 2014 по 2022 рік, але це вже інша тема. Давайте не повторювати помилок минулого, коли кожна нова влада звинувачувала "попередників", а краще зосередимося на пошуку рішень, які сприятимуть нашому розвитку.

Міські ради мають можливість закуповувати засоби радіоелектронної боротьби та системи протиповітряної оборони. Зрозуміло, що ці ресурси будуть передані на баланс Сил оборони, які мають юрисдикцію в даному регіоні. Водночас, місцеві ради можуть створювати мобільні групи і укладати угоди з приватними компаніями, щоб забезпечити вихідні для працівників, які беруть участь у цих ініціативах. Це стане потужним стимулом і відновить той козацький дух.

Ви сказали, що є якісь засоби виявлення "шахедів", бо мені здавалося, що їх виявляють тільки тоді, коли вже чують оцей їхній звук.

Це процес виявлення, що базується на традиційних системах радіолокації, а також акустичних методах і візуальному спостереженні. Справді, існує безліч різновидів радіолокаційних технологій. Ключовим моментом є те, що для ефективної роботи необхідні не лише засоби ураження, а й системи радіолокації. Завчасне виявлення цілей надає нам можливість ухвалити рішення щодо їх нейтралізації. Багато мобільних підрозділів отримують дані про маршрут певної цілі і очікують на її появу в зазначеному напрямку.

У сучасних українських технологіях, чи використовується штучний інтелект, і яким чином він сприяє у системах радіоелектронної боротьби?

Коли мова заходить про безпілотні технології, з моменту масштабного вторгнення ми зіткнулися з викликами. Після того, як ми вперше активно почали використовувати FPV-дрони, противник швидко адаптувався і почав використовувати цю ж технологію проти нас. У відповідь на це, ми розпочали пошуки нових рішень, і оптимальним варіантом стало впровадження засобів радіоелектронної боротьби.

Щодо ефективного використання ресурсів, на жаль, застосування індивідуальних засобів радіоелектронної боротьби (окопного типу) можна вважати мікроменеджментом. Ми отримали велику кількість РЕБ, які не контролюються безпосередньо пілотами. Хоча між ними є налагоджена комунікація, вона залишається досить складною. Багато інженерів розробляли ці засоби з урахуванням того, що їх придбають військові або волонтери, тому вони мали бути економічно вигідними. В результаті, у виробництві використовувалися недорогі китайські комплектуючі. Хоча немає проблеми створити ці засоби з західних компонентів, однак у такому випадку вартість зросте втричі.

Дякуючи пану президенту, нарешті у нас з'явиться інженерна ставка, але інженерам треба ставити задачу з урахуванням аналітики всієї лінії боєзіткнення, бо треба розуміти, як і чим ворог воює, і аналізуючи це все, пропонувати рішення. Правильним рішенням були б системи РЕБ, які б працювали далеко від лінії бойового зіткнення.

Ми володіємо системами, здатними діяти на відстані до 35 км. Хоча ми можемо розміщувати їх на відстані 20 км, існує ризик, що ці засоби можуть потрапити під вогонь. Ми отримуємо елементи з різних систем, які забезпечують захист лінії зіткнення. При необхідності, за допомогою штучного інтелекту, ми можемо знизити певну частоту, щоб забезпечити безпечний проліт наших дронів. Усе це реально, але для реалізації цих ідей потрібні фінансові ресурси.

Більшість всього, що розроблено українськими компаніями розроблено за власні кошти компаній.

Держава здійснює часткові закупівлі, але не компенсує витрати, які ми понесли на дослідження та розробки (RnD). У нас існують законодавчі акти, які дозволяють депутатам витрачати кошти на інфраструктуру, але якщо вони вкладують гроші в проекти, які не приносять результату, їх можуть покарати. Тож, куди їм вигідніше інвестувати? Звичайно, в асфальт!

Яка зараз ефективність наших безпілотників, щоб так активно діяти на території противника?

Більше того, у нас є кілька безпілотників, здатних не лише здійснювати розвідку, а й допомагати в наведені, обробляючи територію. Ми володіємо системами, що дозволяють нам здійснити політ на глибину до 1000 км і повернутися з отриманими даними. Ці безпілотники будуть оснащені навіть "саровським" радаром, який здатен визначити, чи є щось в ангарі або ні.

Варто підкреслити, що певні категорії безпілотників не були визнані перспективними в країнах НАТО. Проте, якщо звернути увагу на більшість американських дронів, можна помітити, що вони мають значні розміри і оснащені різноманітним озброєнням. Натомість ми використовуємо безліч компактних дронів, які спільно формують ефективну систему для збору необхідної інформації, залишаючись при цьому малопомітними для традиційних радіолокаційних систем.

Зверніть увагу на те, як функціонує російська система протиповітряної оборони. Цікаво, що удар по Саваслейці, де розташована авіабаза РФ, був здійснений за допомогою стрілецької зброї, незважаючи на наявність системи С-400 з радіолокацією "Подльот", здатної перехоплювати, зокрема, безпілотники на малих висотах. Також варто згадати про Оленью, ще одну авіабазу РФ, де також використовувалися стрілецькі засоби.

Ми зустрічали вогнепальну зброю майже скрізь, за винятком Московської області, де діють "панцирі".

Проте "панцир" у свій час, перебуваючи в Сирії, обстрілював зграї птахів, адже вважав їх повітряною метою. Важливо усвідомити, що навіть птахи можуть відображатися на радіолокаційних системах як безпілотники.

Нашим компаніям, що спеціалізуються на виробництві безпілотних літальних апаратів, надзвичайно приємно, коли в їх компакті БПЛА роблять спроби запустити ракету С-300.

безпілотник українського виробництва Sirko-2m, Фото: Skyassist

А більшість засобів російської протиповітряної оборони зараз розташовані на території тимчасово окупованої України. Крим свого часу став непридатний для більшості озброєння, тому що вони розуміють, що ми можемо бити й ATACMS, і Storm Shadow, і своїми засобами ураження, тому вони там здебільшого поставили зараз купу засобів протиповітряної оборони, намагаються захистити Керченський міст.

Щодо ситуації з Керченським мостом, можливо, доцільно було б перекрити переправу на Чонгарі? Це могло б суттєво обмежити їх логістичні можливості. Постійно лунають пропозиції: "Чому б не запустити багато Storm Shadow по Керченському мосту?" Але ж у нас є безліч інших цілей – наприклад, понад 20 складів, подібних до Торопця, де зберігається значна кількість зброї.

На сьогоднішній день, численні експерти та військові фахівці стверджують, що переважна частина снарядів, які наразі спрямовані на Україну, є корейського виробництва, зокрема балістичні ракети з Південної Кореї.

Наступний рік - вирішальний для України, має бути посилення безпосередньо своїх спроможностей щодо виробництва зброї й додатково - розмова з західними партнерами.

Війна завтрашнього дня - це конфлікт технологій?

Безсумнівно. Ми спостерігаємо тенденцію до зниження використання крилатих ракет Росією, оскільки проблеми залишаються незмінними – це, зокрема, стосується двигунів. Вони вже активно використовують старі стратегічні бомбардувальники, такі як Ту-160, але кількість ракет при цьому не зросла.

Кількість російських літаків збільшилась, а кількість ракет не змінилась, які були зараз запущені.

Росіяни усвідомлюють необхідність впровадження передових технологій. Саме тому Путін анонсує ініціативи щодо створення технологічних парків та компаній, що займаються розробкою безпілотних літальних апаратів. Все це обгрунтовується як питання громадянського розвитку, але насправді в ці проекти залучається російська молодь, яка виросла під керівництвом Путіна і не знає іншого лідера. Це викликає занепокоєння. Тож я впевнений, що наступний рік стане визначальним.

#НАТО #Дональд Трамп #Лондон #Європа #Росія #Україна #Київ #Українці #Володимир Зеленський #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Росіяни #Радянський Союз #Володимир Путін #Ядерна зброя #Західна Європа #Західний світ #Індія #Крилата ракета #Берлін #Нідерланди #Південна Корея #Ізраїль #Безпілотний літальний апарат #Літак. #Ракета. #Сполучені Штати #Іран #Зброя #Крим #Атмосфера Землі #Електронна війна #Париж #Балістична ракета #Інженер #Двигун #Протиповітряна оборона #Дрон #Штормова Тінь #Сухий Су-57 #Циркон #Радіолокація #Закріплення двигуна #Керч #Московська область

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Я не вважаю, що Росія застосує ядерну зброю. Це стало темою обговорення в інтерв'ю Еспресо з експертом в авіації Храпчинським. | Новини Еспресо
Згідно з прогнозами Залужного, до 2027 року не варто очікувати значних проривів на фронті.
Війна Росії проти України вже не має лише регіонального характеру - Пісторіус.
Теги