Відплата за використання гіперзвукової зброї надійшла миттєво. У відповідь на нову балістику, спрямовану проти України, Сполучені Штати запровадили санкції проти близько півсотні російських банків. Найбільше постраждав "Газпромбанк", адже ця державна фінансова установа фактично була єдиною, що забезпечувала міжнародні платежі за експорт російських енергоносіїв. Як результат, всього через кілька годин курс американського долара в Росії піднявся до понад ста рублів. Експерти переконані, що це лише початок. Анна Басова досліджувала, як сучасна зброя занурює колись сильну економіку в темряву середньовіччя.
Психологічний поріг було подолано, і російський рубль продовжує своє падіння. Тризначні показники на валютному табло шокували росіян вранці в п’ятницю, всього через добу після того, як кремлівська влада завдала удару по Україні гіперзвуковою ракетою. Для порівняння, на початку повномасштабної агресії курс долара США становив до восьмидесяти рублів.
У круте піке російський рубль пішов недарма. У відповідь на застосування наднебезпечної зброї Вашингтон запровадив чергові антиросійські санкції. Цього разу на галушки всипали, з-поміж інших, "Газпромбанку". Йому тепер не можна проводити жодних енергетичних транзакцій. Принаймні, тих, де задіяні американські платіжні та фінансові системи. Це означає: вже до кінця поточного року москва не зможе приймати платежі від ЄС за свої енергоносії. Що робити Угорщині та Словаччині, у яких з росіянами довгострокові контракти, поки що незрозуміло - питання "вивчають на місцях".
Замість цього, Чехія визначила конкретну дату, коли планує припинити імпорт російської нафти. Це має статися не пізніше липня 2025 року, згідно з інформацією від державної паливної компанії MERO. На даний момент близько половини енергетичних потреб країни задовольняються за рахунок російських енергоносіїв. Тим часом, у Празі з нетерпінням очікують завершення модернізації Трансальпійського трубопроводу.
Зденек Дундр, виконуючий обов'язки операційного директора державного підприємства MERO:
У першому кварталі наступного року ми очікуємо, що інфраструктура буде готова до роботи. Як тільки це стане офіційно підтверджено, розпочнеться поетапний процес, відомий як логістичний розворот.
Чехія є однією з країн, які отримали дозвіл не дотримуватися санкцій Європейського Союзу, продовжуючи імпорт російської трубопровідної нафти разом із Словаччиною, Угорщиною, Польщею та Німеччиною. Варто зазначити, що Польща й Німеччина вже припинили свої поставки. Чехи мають намір компенсувати дефіцит, використовуючи суміші сирої нафти з Латинської Америки, Саудівської Аравії та Північного моря.
Нафтовий сектор є ідеальним об'єктом для завдання нищівного удару по путінському режиму, вважає аналітик "Блумберг" Джуліан Лі. Він зазначає, що надлишок пропозиції на ринку та, відповідно, зниження цін на вуглеводні можуть суттєво ускладнити Кремлю фінансування його військових дій. Тому Захід має діяти саме зараз, поки не відбулася інавгурація Дональда Трампа.
Поки москвичі намагаються адаптуватися до тризначного курсу долара, банк HSBC, найбільша фінансова установа Великої Британії, зупинив прийом і обробку платежів з Росії та Білорусі. Клієнтам, які мали намір здійснити такі транзакції, керівництво HSBC радить "шукати інші можливості".
#Дональд Трамп #Нафта #Європейський Союз #Економіка #Імпорт #Сполучене Королівство #Російський рубль #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Банк #Експорт #Німеччина #Інфраструктура #Вашингтон, округ Колумбія #Західна Європа #Російська мова #Угорщина #Трубопровід #Bloomberg L.P. #Друга Польська Республіка #Словаччина #Латинська Америка #Сполучені Штати #Дефіцитні видатки #Долар США #Валюта #Зброя #Прага #Чеська Республіка #Саудівська Аравія #Вуглеводень #Газпромбанк #Середньовіччя #чехи #Північне море #HSBC