
З лютого місяця Україна та США ведуть переговори щодо спільних проектів у сфері корисних копалин.
Спочатку було заплановано укласти рамкову угоду, яка мала на меті створення інвестиційного фонду. У цей фонд Україна планувала вкладати кошти, отримані від реалізації своїх мінеральних ресурсів. Однак через конфлікт між лідерами держав Володимиром Зеленським та Дональдом Трампом в Овальному кабінеті угода не була підписана.
У кінці березня Вашингтон представив нову версію документу. Хоча його зміст не був опублікований офіційно, президент Зеленський повідомив, що нова угода є вже повноцінною, а не лише рамковою, і вимагатиме затвердження Верховною Радою.
Представники обох країн почали перемовини щодо умов угоди. 4 квітня відбулася онлайн-зустріч технічних команд, а цього тижня українська делегація вирушить до США для узгодження деталей меморандуму.
Варто зазначити, що після того, як Україна отримала від США оновлений проект угоди щодо корисних копалин, у засобах масової інформації з'явилися нові подробиці цього документа, які викликали жваві дискусії.
Зокрема, викликали резонанс положення про отримання Вашингтоном доступу до широкого переліку українських природних ресурсів (не тільки рідкісноземельних мінералів, але газу і нафти). Також передбачається переважний контроль США над фондом інвестицій та реконструкції. Крім того, в тексті, який опинився у розпорядженні журналістів, зазначено, що Україна зобов'язується компенсувати американській стороні вартість усієї допомоги, наданої після початку повномасштабного вторгнення РФ.
Детальнішу інформацію про пропозиції США Україні в рамках нового проекту угоди щодо корисних копалин можна знайти в окремій статті РБК-Україна.
Відповідаючи на нову пропозицію угоди з боку Сполучених Штатів, президент України Володимир Зеленський зазначив, що в документі присутні певні аспекти, які раніше були відхилені обома сторонами, і що спочатку його необхідно буде розглянути юристам.
"У разі виникнення будь-яких ризикованих ситуацій, я обов'язково повідомлю про це відкрито і без приховувань. На мою думку, основні принципи вже були визначені в рамковій угоді, і ми готові до їх реалізації", - сказав Зеленський.
Також глава держави наголосив, що українська сторона не буде підписувати угоду, якщо вона передбачатиме будь-який борг України перед США. За його словами, угоду не буде підписано і в тому разі, якщо вона загрожуватиме членству України в Євросоюзі.
В кінці минулого тижня Зеленський оголосив, що Україна надішле технічну делегацію до США для проведення переговорів з американськими союзниками. Однак перед цим команда повинна підготувати для нього узгоджені пункти угоди, які "відображають справедливі інтереси України".
Вчора Юлія Свириденко, віцепрем'єр-міністр і голова Міністерства економіки, оголосила, що українська делегація вирушить до Вашингтону на цьому тижні для обговорення угоди про надра. Делегація складатиметься з представників Міністерств економіки, закордонних справ, юстиції та фінансів.
Свириденко підкреслила, що Україна має намір узгодити вибір проектів, розробити законодавчу основу та створити механізми для довгострокового інвестування. За її словами, нинішній варіант угоди ще не є фінальним.
"Те, що ми маємо зараз, - це документ, який відображає позицію юридичної групи Мінфіну США. Це не остаточна версія, це не спільна позиція", - сказала Свириденко.
В інтерв'ю Associated Press очільниця Мінекономіки уточнила, що наразі існує більш деталізований документ, що описує створення інвестиційного фонду для відновлення України від наслідків російської агресії.
Отже, у найновішій версії проєкту представлені концепції американських експертів стосовно організації та роботи фонду. Проте, питання щодо участі України в його керуванні досі залишається нез’ясованим.
Експерти, які ознайомилися з документом, вважають, що роль Києва в управлінні фондом буде обмеженою. Україна має намір оскаржити це під час майбутніх переговорів, посилаючись на раніше узгоджену рамкову угоду, повідомляє АР.
Посадовиця також зазначила, що процес роботи над попереднім меморандумом "досвідчено продемонстрував, що обидві команди можуть досягти поставлених цілей і узгодити умови, які влаштовують обидві сторони".
"Ми приділяємо велику увагу тому, щоб фінальна версія угоди, що виникла в результаті переговорів, максимально відповідала нашим стратегічним цілям," - підкреслила вона.
На думку Свириденко, Україні необхідно встановити свої "червоні лінії" і ключові принципи для майбутніх переговорів.
"Це відкриває нову сторінку у стосунках зі Сполученими Штатами - етап, що потребує знань у різних галузях. В кінцевому підсумку, всі питання будуть вирішені під час переговорів", - підкреслила віцепрем'єр-міністр.
У Сполучених Штатах висловлюють готовність до укладення угоди, проте в останні кілька тижнів неодноразово звинувачували Україну в спробах перешкодити цьому процесу.
31 березня глава адміністрації США Дональд Трамп повідомив, що президент України Володимир Зеленський має намір відмовитися від угоди, що стосується видобутку корисних копалин.
"Він намагається піти від угоди, пов'язаної з рідкісноземельними елементами, і якщо йому це вдасться, він зіткнеться з серйозними труднощами, надзвичайно серйозними труднощами", - заявив Трамп.
Президент США також підкреслив, що "отримав інформацію від журналістів" про наміри українського лідера укласти угоду щодо природних ресурсів із США в обмін на "членство в НАТО або щось у цьому дусі".
Варто відзначити, що незабаром після заяви Трампа, Зеленський висловив свою позицію, підкресливши, що питання НАТО не включене і ніколи не було включено в угоду про надра.
У наступному етапі непідписання угоди Україну звинуватив міністр фінансів США Скот Бессент. Цю інформацію він озвучив під час інтерв'ю з журналістом Такером Карлсоном 5 квітня.
За інформацією чиновника, президент України Володимир Зеленський нібито тричі заявляв про готовність підписати угоду, але так і не виконав цю обіцянку.
Бессент згадав про суперечку в Білому домі, коли у США буцімто все було підготовлено для підписання угоди, але "Зеленський добрався до Овального кабінету і зруйнував те, що мало бути найлегшою справою у світі".
Однак Скот Бессент наголосив, що угода щодо корисних копалин вигідна обом країнам, і висловив сподівання, що вона буде підписана найближчим часом.
"Очікуємо, що українська технічна команда приїде на початку наступного тижня, і я маю надію, що ми зможемо укласти цю угоду та повернутися до вигідного співробітництва", - зазначив він.
#НАТО #Дональд Трамп #Природний газ #Нафта #Європейський Союз #Росія #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Київ #Верховна Рада #Володимир Зеленський #Президент України #Інвестиції #Північна та Південна Америка #Міністерство фінансів (Україна) #Вашингтон, округ Колумбія #Журналіст #Ратифікація #Білий дім #Документ #Агресивна війна #Юрист #Глава держави #Природний ресурс #Корисні копалини #Ассошіейтед Прес #Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки #Меморандум #Надра