
Політична партія "Фідес", очолювана прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, представила у парламенті законопроєкт, що пропонує занесення до чорного списку організацій, які отримують фінансування з-за кордону, у разі визнання їх "загрозою" для національного суверенітету. Критики вважають це ще одним кроком до обмеження свободи думки напередодні виборів у країні.
Проект закону має на меті здійснення моніторингу, обмеження та, можливо, заборону діяльності організацій, які, на думку контроверсійного Управління захисту суверенітету (SPO), загрожують "суверенітету Угорщини через вплив на суспільне життя з іноземною підтримкою". Цей документ порівнюють із російським законодавством про "іноземних агентів", яке використовується для придушення активності громадянського суспільства.
Очікується, що найближчим часом парламент, в якому партія "Фідес" має значну більшість, ухвалить законодавчий проект.
До такого кроку владна партія вдалася після обіцянки Орбана у березні придушити діяльність політиків і журналістів, які отримують іноземне фінансування. Він розглядається як частина ширшої кампанії проти громадянського суспільства, у рамках якої за останні роки було схвалено понад десяток законодавчих змін, спрямованих проти інакомислення, свободи слова й освіти.
"Поданий законопроєкт... відповідає російському зразку: це про зловживання владою, помсту і дріб'язковість", - заявив мер Будапешта Ґерґей Карачонь у своєму дописі в фейсбуці.
Росію підозрюють у застосуванні законодавства про так званих іноземних агентів з метою обмеження практично всіх складових громадянського суспільства.
Новий закон, після затвердження, надає SPO право формувати реєстр юридичних особ, які отримують фінансування з-за кордону, якщо їхня діяльність розглядається як загроза, здатна "підкосити незалежний, демократичний лад, заснований на верховенстві права в Угорщині", або ж порушити конституційну ідентичність країни чи її християнські традиції.
До таких правопорушень відносять порушення традицій шлюбу, сімейних цінностей або гендерних норм.
У минулому місяці в Угорщині була прийнята конституційна зміна, що офіційно забороняє публічне вираження гомосексуальності та гендерної різноманітності. Крім того, ця поправка надає поліційним органам право застосовувати технології розпізнавання облич.
Правозахисна організація Угорський Гельсінський комітет охарактеризувала законопроєкти, ініційовані урядом Орбана, як "значне посилення зусиль влади щодо придушення опозиції, ослаблення механізмів захисту прав людини та укріплення власної влади".
Орбан активно розгортає кампанію на підтримку традиційних цінностей у контексті зміцнення впливу партії "Тиса", що знаходиться під керівництвом його колишнього соратника Петра Мадяра.
Наступного року в Угорщині відбудуться загальні вибори, і соціологічні дослідження свідчать про зростаючу популярність Мадяра та його політичної сили, що частково пов'язане із економічним спадом у країні.
#Facebook #Росія #Економіка #Демократія #Журналіст #Прем'єр-міністр #Законодавство #Угорщина #Документ #Угорці #Парламент #Мер #Християнство #Юридична особа #Громадянське суспільство #Поліція. #Повноваження #Суверенітет #Віктор Орбан #Будапешт #Права людини #Свобода слова #Тиса. #Фідес #Шлюб #Сербський рух за оновлення #Гомосексуалізм