Нещодавно введені мита президентом США Дональдом Трампом, хоча і не були орієнтовані безпосередньо на Росію — ця країна навіть не потрапила до списку цілей — все ж таки призвели до значного падіння її фондового ринку на $23,7 мільярда. Індекс MOEX знизився на 8% за тиждень, що стало найбільшим падінням з моменту повномасштабного вторгнення в 2022 році.
Як повідомляє Newsweek, нова тарифна політика Трампа була спрямована на підтримку американських виробників у боротьбі з іноземними конкурентами. Проте ці дії викликали сплеск економічної нестабільності в усьому світі.
Росія не підпала під безпосередні митні санкції, оскільки вже існуючі обмеження суттєво зменшили її торговельні зв'язки зі Сполученими Штатами. Проте, непрямий вплив нової економічної стратегії США виявився досить негативним для російської економіки.
Найяскравішою відповіддю на дії Трампа стало різке зниження на Московській біржі. Індекс MOEX Russia, що включає 43 найбільші компанії, втратив 8,05% всього за один тиждень — це найбільше падіння з вересня 2022 року, коли ринок вразила новина про масову мобілізацію.
Капіталізація компаній на фондовому ринку знизилася на $23,7 мільярда, завдавши суттєвого удару інвесторам. Найзначніші втрати спостерігалися серед акцій провідних державних та промислових корпорацій:
Ще один важливий фактор - це очікуване зниження світових цін на нафту. Експерти передбачають, що нова тарифна політика призведе до уповільнення глобальної економіки, зменшення попиту на нафту, а, отже, і до зниження її вартості. Оскільки експорт енергетичних ресурсів є головним джерелом доходів для Кремля, такий розвиток подій створює серйозні ризики для фінансування військових дій та сплати державних боргів.
ОПЕК, усвідомлюючи можливі негативні наслідки тарифної війни, прийняла рішення значно збільшити видобуток нафти в травні, майже втричі. Це крок направлений на те, щоб компенсувати фінансові втрати через зростання обсягів видобутку. Проте, фахівці вважають, що така стратегія може призвести до подальшого падіння цін на нафту. В результаті Росія опиняється у складній ситуації: більше видобутку означає менші прибутки.
Експерти зазначають, що для фіскального балансу Російської Федерації можуть виникнути серйозні проблеми. У разі подальшого падіння цін на нафту уряд буде змушений звертатися до кредитів, що ускладниться через підвищення вартості запозичень. В свою чергу, зростання процентних ставок ще більше ускладнить економічний розвиток в країні.
Олена Кожухова, аналітик компанії Veles Capital, підкреслює, що залежність Росії від експорту сировин ставить її у вкрай вразливе становище перед обличчям глобальних економічних коливань. Зниження цін на енергоносії на фоні зростання витрат на імпорт лише посилить фінансову кризу в країні.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, у відповідь на введення президентом США Дональдом Трампом митних тарифів три основні фондові індекси США впали більш ніж на 5%. S&P 500 впав майже на 6%, що стало найгіршим тижнем для фондового ринку США з 2020 року.
#ОПЕК #Дональд Трамп #Нафта #Росія #Економіка #Імпорт #Мобілізація #Економічне зростання #Північна та Південна Америка #Московська біржа #Прибуток (економіка) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Експорт #Попит #Кредит (роз'яснення) #Конкуренція (економіка) #Стратегія #Борг. #Мито (економіка) #Фондовий ринок #Робити #Світова економіка #Newsweek #Фінансова криза #Велес, Північна Македонія