Виктор Швец: Почему второй президентский срок может стать настоящей проблемой для Дональда Трампа? -- Блоги | OBOZ.UA

Предлагаю вернуться не в такие уж и далекие времена. В 2010 году, когда Виктор Янукович принял присягу и вступил в должность президента Украины. Тогда многие представители партии регионов, купаясь в лучах славы победителей, убеждали украинцев, что эта власть Януковича на веки, ведь у Януковича есть два сына, которые и смогут продлить его власть.

Далее текст на языке оригинала

Ми, представники опозиції не тільки заперечували такий розвиток подій, але й прогнозували, що навряд чи він добуде і перший термін президентства.

Ми, прихильники Януковича, не мали віри в успіх, а деякі навіть відкрито насміхалися.

Проте, згодом, настрої серед прихильників Януковича змінилися, і їхні прогнози стали менш оптимістичними. Хоча вони все ще стверджували, що він гарантовано отримає два терміни президентства, багато хто почав сумніватися в реалістичності цих тверджень. Тим не менш, віра в те, що Янукович завершить свій перший термін на посаді президента України, залишалася непорушною.

Помилились, як тільки 21 листопада 2013 року Янукович своєю відмовою підписати Угоду про асоціацію спровокував масові протести, які завершились Революцією Гідності, втечею Януковича і втратою ним влади.

Отже, український народ вкотре продемонстрував міжнародній спільноті, хто насправді володіє владою в Україні. Хоча країна лише починає свій шлях до демократії, жоден уряд чи президент не в змозі перешкодити українцям у їхньому прагненні до свободи та незалежності. А що вже казати про Сполучені Штати, де демократія та справедливість є основоположними принципами, закріпленими в Конституції США.

Конституція США є досить стислою, оскільки в ній міститься менш як 8000 слів. Хоча вона не охоплює всі аспекти функціонування держави, вона визначає основні принципи, якими повинні керуватися президент і конгрес при створенні законів, а також судова система під час їхнього тлумачення.

Побачимо, чи зможе 47 президент США Дональд Трамп ігнорувати приписи Конституції і волю американського народу, для якого Конституція є основний закон.

Щоб здійснити своє прагнення до третього терміну на посаді президента, йому доведеться або обійти цю Конституцію, або використати певні хитрощі для досягнення мети. Які наслідки це матиме, покаже лише час.

Але, ніхто до кінця не може зрозуміти, наскільки серйозним є Трамп і його заяви щодо третього терміну. Сам він каже, що його розмови про третій термін -- це їжа для заголовків fake news. Але, як каже близький друг Трампа та міністр торгівлі США Говард Лютник, "люди думають, що він просто базікає, а він ніколи нічого не говорить просто так: за ним завжди стоїть команда, яка прораховує підстави і структуру всіх його заяв".

Дослідник президентів США Дуглас Брінклі зазначає, що розмови про третій термін дозволяють Трампу уникнути статусу "кульгавої качки", до якого потрапляє будь-який президент США на другому терміні. Перспектива президентства Трампа до початку 2030-х робить його постать більш впливовою, що особливо важливо для його спроб консолідувати владу у своїх руках.Хоча Трамп поки що не озвучував, як саме збирається обиратися на третій термін, в американських медіа вже йдуть обговорення такої можливості. І головна перешкода в цьому -- Двадцять друга поправка до Конституції США, яка забороняє прямо обиратися більше двох разів.

Окремі члени партії президента США Дональда Трампа в Конгресі вважають, що його коментарі щодо можливості балотуватися на третій термін є просто жартом.

Конгресмен-республіканець з Оклахоми Марквейн Маллін у своєму коментарі для NBC зазначив, що лідер Сполучених Штатів може запевняти, що не жартує, однак робить це в іронічному стилі. Він підкреслив, що добре знає Трампа і вважає його своїм другом. Схожу думку висловив і лідер республіканської більшості в Сенаті Джон Тун з Південної Дакоти.

"Я думаю, що він [Трамп], ймовірно, просто розважається, можливо, жартує з вас", -- заявив він журналістам.

Третій термін можливий лише за умови зміни Конституції, нагадав Тун.

Голова комітету Палати представників США з асигнувань Том Коул, який представляє штат Оклахома, підкреслив, що ймовірність того, що Трамп знову стане кандидатом на третій термін, є досить низькою. Це пов'язано з тим, що республіканцям, ймовірно, не вдасться отримати необхідну підтримку від демократів для внесення змін до Конституції.

Водночас, раніше Трамп у своєму коментарі для телеканалу NBC News підкреслював, що "не жартує", висловлюючи ідею про можливість свого переобрання на третій президентський термін. Проте, як потім повідомив прес-пул Білого дому, він не бажає наразі обговорювати це питання.

"Я лише зазначаю, що дедалі більше людей звертаються до мене зі словами: 'Будь ласка, знову балотуйтеся', - підкреслив Трамп."

Згідно з 22-ю поправкою до Конституції США, прийнятою в 1951 році, одній людині дозволяється обіймати посаду президента лише двічі.

Згідно з інформацією телеканалу NBC News, існує два методи внесення змін до американської Конституції, які можуть надати Трампу правові можливості для третього терміна. Перший варіант вимагає отримання двох третин голосів у Конгресі. Другий варіант передбачає, що дві третини штатів (34 з 50) можуть ініціювати скликання конституційного конвенту, на якому будуть розглянуті потенційні поправки. Обидва підходи вимагають, щоб 38 з 50 штатів затвердили ці зміни.

Згідно з інформацією NBC News, з огляду на те, що республіканці не володіють стабільною більшістю в Сенаті та Палаті представників, варіант проведення конвенту виглядає для них більш ймовірним.

Той же конгресмен Том Коул назвав також "цікавим" сценарій, згідно з яким віце-президент Джей Ді Венс міг би балотуватися у 2028 році, призначити Трампа віце - президентом, а після інавгурації піти у відставку. Однак Коул підкреслив, що ця пропозиція "занадто фантастична, щоб серйозно її обговорювати на даному етапі."

Цей варіант розглядається через різні інтерпретації 22-ї поправки. Експерти в галузі конституційного права підкреслюють, що вона забороняє обрання на посаду президента, проте не заважає зайняти президентську посаду, якщо особа вже є віце-президентом.

Опоненти цього підходу зазначають, що він конфліктує з 12-ю поправкою до Конституції, що забороняє висування на пост віце-президента осіб, які "не відповідають конституційним критеріям для обрання на посаду президента".

Згадаємо, що вже на третій день після інавгурації Дональда Трампа республіканський конгресмен Енді Оглс виступив з ініціативою внести поправку до Конституції, котра дозволила б особі, обраній президентом двічі (але не поспіль), знову балотуватися на третій термін. У той же час демократ Ден Голдман, після перемоги Трампа на виборах, вже двічі пропонував у Конгресі підтвердити 22-гу поправку і окремо зазначити, що вона стосується саме Дональда Трампа. Проте обидві ініціативи – як Оглса, так і Голдмана – досі не були винесені на голосування в Конгресі.

Разом із цим, не варто відкидати можливість, що Трамп, спираючись на свою харизму та енергію, може вирішити визнати Конституцію Сполучених Штатів застарілою та запровадити нову, сучасну версію, яку для нього розробить Ілон Маск.

З урахуванням того, як зараз складається ситуація в США, виключати нічого не можна. І Дональд Трамп стане вічним Президентом США, а потім передасть владу своїм синам. Але, при цьому він може повторити долю багатьох інших історичних постатей, які теж планували довічно панувати у своїх країнах. Що з цього вийшло - відомо.

Тобто, все залежить від американського народу і демократичних інститутів влади.

Водночас важливо не недооцінювати внутрішньополітичну ситуацію в США. Велика частина громадян переживає психологічний шок через дії Дональда Трампа. Інші вважають, що їх обманюють, адже реформи та законодавчі зміни, які він вже почав впроваджувати, викликають у них страх. Я не буду детально розглядати всі кроки Трампа, які відчувають на собі американці, але якщо говорити про його зовнішньополітичну діяльність, то вона виявилася ще більш несподіваною і катастрофічною. Менш ніж за сто днів він фактично зруйнував всю архітектуру міжнародної політики, яка підтримувала світ протягом багатьох років. Його рішення і дії викликали не лише тривогу, а й відверте обурення в багатьох країнах. В такій ситуації не можна було очікувати, що американці залишаться байдужими до руйнування їхнього звичного життя та єдності західного світу.

Трамп фактично ігнорує, що переважна більшість американців підтримує Україну і продовжує активні дії по зближенню з путіним. Америка Трампа все більш відверто переходить на сторону агресора і зраджує свого надійного союзника і партнера, який став жертвою агресії.

Чимало людей можуть стверджувати, що Україна не є головною темою претензій американців до Трампа, і це правда. Проте, слід визнати, що вона також не займає останнє місце у цьому списку!

Незадоволеність американців щодо Трампа швидко зростає.

Таким чином, 5 квітня в Сполучених Штатах відбулися перші великі акції протесту проти політики Дональда Трампа. Ініціатори кампанії Hands Off ("Приберіть руки") організували демонстрації у 1200 локаціях по всіх 50 штатах країни.

Як пише The New York Times в матеріалі "Масові протести по всій країні демонструють опір Трампу", "Хоча важко оцінити розмір натовпу, організатори заявили, що понад 600 000 людей зареєструвалися для участі, і що заходи також проходили на територіях США та в дюжині місць по всьому світу".

На П'ятій авеню в Манхеттені протестні акції простяглися на майже 20 кварталів. У Чикаго тисячі людей заполонили Daley Plaza і сусідні вулиці, а в столиці країни десятки тисяч зібралися навколо Вашингтонського монумента. В Атланті поліція оцінила кількість учасників акції, що рухалася до будівлі з золотим куполом, у понад 20 000 осіб. Містер Трамп, який у суботу проводив час за грою в гольф у Флориді, здавався, здебільшого, не звертав уваги на протести. Білий дім поки що не надав коментарів на запит.

"Я тарифікований. А ви?" написано на одному плакаті. Глобальні фінансові ринки цього тижня впали після оголошення пана Трампа про підвищення тарифів, яке, за попередженнями багатьох економістів, підвищить ціни для споживачів у США. Республіканці в Конгресі боролися за бюджетні пропозиції, які передбачали скорочення програм Medicaid і SNAP.

Роб Алрікс, мешканець Балтімора, разом із дружиною Кетрін Стернер і двома синами вирушив до Вашингтона на акцію протесту. Він тримав плакат із графіком, що демонструє різке зниження фондових індексів, з питанням: "Ви це підтримали?" Тим часом у Чикаго 65-річна Мерилін Фіннер, яка працює в сфері обслуговування клієнтів, зізналася, що раніше ніколи не брала участі в протестах, але цього разу відчула потребу виступити, оскільки її непокоїли загрози для пенсійних виплат.

"Масові акції протесту в США відображають опозицію до дій Трампа та Маска", зазначає The Washington Post у своєму матеріалі. "Десятки тисяч людей зібралися в суботу біля монумента Вашингтона та в інших містах країни, щоб висловити незгоду з рішеннями президента Дональда Трампа та головного радника Ілона Маска, які стосуються ліквідації федеральних агентств, запровадження жорстких тарифів і того, що протестувальники охарактеризували як порушення належних процедур."

Організатори повідомили, що більше 150 колективів в усіх 50 штатах підготували щонайменше 1300 акцій протесту "Геть руки". На знімках та відео в соціальних мережах можна побачити великі скупчення людей, які зібралися на площах або проходили вулицями від Бостона до Лос-Анджелеса.

Учасники мітингу були одягнені в костюми статуї Свободи, розмахували антитрампівськими прапорами та одягали на іклах нашийники "собаки проти дожів". Під крижаним дощем у Провіденсі, штат Род-Айленд, вони несли плакати, які засуджували зусилля адміністрації щодо депортації. Під сонячним небом в Атланті, де розташовані Центри контролю та профілактики захворювань, вони розкритикували припинення фінансування охорони здоров'я.

У своїй виступі в четвер екс-президент Барак Обама закликав юридичні компанії, навчальні заклади та громадян по всій країні захищати демократичні принципи та чинити опір Трампу.

"Виправлення ситуації залежить від кожного з нас," -- зазначив він, додавши, що навіть "громадянин, звичайна людина, має право висловити свою думку: ні, це не так."

Протести стали найбільшою демонстрацією проти політики Трампа за час його другого терміну. Вони нагадують акції, що проходили під час його першого терміну, включаючи Жіночий марш у 2017 році, який залучив мільйони протестувальників"

Схоже, що "спокійне життя" Дональда Трампа добігає кінця. Масові акції протесту, які охопили країну, можуть суттєво вплинути на ситуацію. Чи вдасться Трампу їх проігнорувати? Відповідь не однозначна, адже він вже має досвід зі свого першого терміну. Проте це лише початок — після протестів виборців можна очікувати активізацію представників демократичної меншості в Палаті представників та Сенаті Конгресу США. Враховуючи незначну більшість республіканців у обох палатах, важко передбачити, до чого все це призведе.

У будь-якому випадку Дональд Трамп зіштовхнеться з вагомим опором своїм діям. Не викликає сумнівів, що його стратегія щодо зближення з Путіним зустріне серйозну критику, як з боку тих, хто виступає проти налагодження стосунків з російським лідером, так і з приводу скорочення підтримки України.

Може Трамп і справді сказав, що його наміри балатуватись на третій термін, це жарт? Можна собі уявити, що почне відбуватися у США, якщо Трамп почне реалізовувати ці свої наміри.

Виходить так, що Трампу більш доцільніше подумати, як успішно завершить свою другу каденцію на посту президента США, ніж починати думати як зберегти посаду на третій термін.

#Дональд Трамп #Україна #Президент (державна посада) #Українці #Президент України #Північна та Південна Америка #Республіканська партія (США) #The Washington Post #Демократична партія (США) #Віктор Янукович #Віце-президент Сполучених Штатів #Демократія #Вашингтон, округ Колумбія #Ратифікація #Білий дім #Палата представників Сполучених Штатів Америки #Опозиція (політика) #Сполучені Штати #Ілон Маск #Судова система #Глава держави #Барак Обама #Південна Дакота #Сенат Сполучених Штатів Америки #Флорида #Конституція Сполучених Штатів Америки #Інавгурація #Конституція #П'ята авеню #Мангеттен. #Революція Гідності #Лос-Анджелес #Бостон #Пам'ятник #Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом #NBC #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Чикаго #Оклахома #Конституційне право #Атланта, штат Джорджія #Род-Айленд #Провіденс, Род-Айленд #Балтімор

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Вікно можливостей: як відновити довіру між аграрним сектором України та Польщі за допомогою сучасних технологій управління вантажопотоками.
Україна просувається до європейських стандартів захисту депозитів, встановлюючи їх на рівні €100 тисяч.
"Це не остаточний етап": Стефанішина про дискусії зі США щодо корисних ресурсів.
Теги