Уряд планує збільшити ставку ПДВ, що поставить економіку під серйозний тест на стійкість.

Виявляється, що підвищення податків для малого та середнього бізнесу було лише першою частиною цьогорічного "Марлезонського балету" Верховної ради України. Далі, як стверджують декотрі депутати, у влади є намір підіймати ще й податок на додану вартість.

А між тим, за визначенням низки економістів, підвищення лише згаданих податків може призвести до ще більших проблем в економіці і додатково вдарити по громадах: підприємства закриються або підуть у тінь, людей звільнять.

Влада не має наміру зменшувати свої амбіції. В її планах - підвищення ПДВ, посилаючись на умови, узгоджені з МВФ, - заявляє народний депутат і лідер партії "Розумна політика" Дмитро Разумков. Він впевнений, що це не призведе до збільшення бюджету, а навпаки, змусить ще більше людей покинути країну. Складається враження, що влада свідомо сприяє цьому процесу, зокрема, дозволивши витратити "Вовину тисячу" на купівлю залізничних квитків.

У минулому році навколо "військового" податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) розгорнулися певні маневри. Рік тому місцеві громади втратили фінансування від податків, що стосуються доходів військовослужбовців, а також зарплат рятувальних служб і поліції.

Таким чином, місцева влада, особливо в громадах, що знаходяться поблизу фронту, зазнала значного послаблення.

"Ефективність використання виділених коштів – нульова! За перші шість місяців з тих ресурсів вдалося витратити лише 45%. Кошти залишаються невикористаними, а громади не мають шансів на відновлення! Наприклад, Харків, який щодня піддається обстрілам з боку агресорів, вже втратив 3,4 млрд грн!" – підкреслив Разумков.

Згадаємо, що рік тому народні обранці Верховної Ради ухвалили рішення про перенесення 100% військового податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з місцевих бюджетів до державної казни.

Перед початком повномасштабного вторгнення 60% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), сплаченого в конкретній громаді, залишалося в місцевому бюджеті. Інші 40% розподілялися між обласним та центральним бюджетами. ПДФО, яке сплачується з зарплат військовослужбовців, підлягає тим же правилам. Оскільки після початку повномасштабної агресії чисельність військових значно зросла, це призвело до суттєвого збільшення надходжень до місцевих бюджетів.

Після скандалів щодо облаштування місцевими громадами фонтанів та закупок "золотих" овочерізок замість дронів, турнікетів і укриттів (сьогодні ця ситуація видається чомусь спеціально змодельованою), усі 100% ПДФО із зарплат військових вирішили забрати прямо до центрального бюджету.

Це, в свою чергу, спричинило новий етап холодної війни між центральною і місцевою адміністрацією. Виглядає так, що центральна влада намагалася економічно ослабити місцеву, сподіваючись, що це зробить її більш готовою до угод і політично відданою. Тим не менш, нині важко стверджувати, що цей план був успішним.

У різних громадах військове ПДФО становить різну частку бюджету. У містах, розташованих поруч з фронтом, цей відсоток є значно більшим, ніж у бюджетах більшості західних областей України.

Наприклад, в умовах війни Миколаїв, розташований на передовій, втрачає приблизно 46% свого міського бюджету.

А тиловий Івано - Франківськ - 10%.

Влада обіцяла реверсну дотацію тим регіонам, котрі будуть потребувати додаткового фінансування через вилучене ПДФО.

Проте не всім ця ідея подобалася. Як тоді й зазначали керівники прифронтових громад, котрі цілодобово страждають від обстрілів російської армії, такий механізм виявився не ефективним і займає багато часу.

В бюджеті на 2024 рік передбачено спеціальний пункт, який забезпечує повернення 10% від податку на доходи фізичних осіб на рахунки військових частин для термінових закупівель. Інші 90% будуть розподілені порівну між Міністерством стратегічної промисловості, яке займатиметься збільшенням виробництва снарядів і боєприпасів, та Держспецзв'язком, що відповідає за придбання спеціалізованої техніки, включаючи безпілотники.

Публічно правлячі мужі пояснювали такий перерозподіл коштів тим, що місцева влада зловживає та не ефективно використовує військовий податок: будує стадіони й дороги, а не перенаправляє на воєнні потреби. А ми, мовляв, заберемо ці гроші й точно будемо краще забезпечувати наш фронт.

Так ніби й не було ніяких яєць по 17 гривень за штуку, бронежилетів, що прострілюються і скандальних літньо-зимових курток у міноборони. Також - арешту заступника міністра розвитку громад за махінації на закупівлі генераторів. І того, що населення як скидалось на потреби фронту на початку повномасштабного вторгнення, так і продовжує це робити.

Тому гарантії уряду щодо ефективного використання ПДФО виявились черговими деклараціями.

Безумовно, існує чимало речей, які залишаються поза нашою увагою. Проте деякі обставини говорять самі за себе, перевершуючи будь-які пояснення та формальні аргументи.

Наприклад, у вересні, коли місто Конотоп на Сумщині зазнало чергового масштабного обстрілу, значну підтримку в відновленні пошкодженої інфраструктури надали мери з інших населених пунктів.

На потребу Конотопа першим відгукнувся київський міський голова Віталій Кличко. Після спілкування з мером Конотопа Артемом Семеніхіним, Кличко ухвалив рішення терміново направити туди найнеобхідніші речі. Серед них — дизельне паливо для генераторів, адже ситуація з енергопостачанням життєво важливих об'єктів у Конотопі є критичною. Крім того, були відправлені матеріали для скління і деякі будівельні матеріали, перш за все, для відновлення пошкоджених навчальних закладів.

"Держава забирає фінанси у міст, включаючи ПДФО, "військове" ПДФО та новостворене "силове". В результаті громади, особливо ті, що знаходяться поблизу фронту, змушені самостійно, практично без ресурсів, забезпечувати своє існування", - підкреслив Віталій Кличко.

До речі, загалом військовий податок на доходи фізичних осіб складає 120 мільярдів гривень.

"Досі я в шоці від рішень які останній час приймаються, - зазначив народний депутат від партії "Голос" Ярослав Железняк. - Підняли історично податки - вирішили зайнятися історичним популізмом. Тільки був скандал про виплати прокурорам - підтримали збільшення зарплат прокурорам на 37%. Боюсь навіть уявити, що буде далі....".

#бюджет #золото #Економіст #Українська гривня #Податок #Економіка #Фірма #Київ #Суми Площа #Верховна Рада #Бізнес #Гроші #Міжнародний валютний фонд #Холодна війна #Політика #Податок на додану вартість #Фізична особа #Мер #Миколаїв #Міський голова #Харків #Івано-Франківськ #Російська імперія #Місцевий бюджет #Податок на прибуток #Конотоп #Віталій Кличко #Залізниця #Дмитро Разумков #Голос (українська політична партія)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Росія активізує свої дії в енергетичній сфері. Який нині стан справ та які перспективи попереду?
У Сербії ще один член уряду подав у відставку після фатальної аварії на залізничній станції.
Зеленський висловив свою думку щодо можливості того, що Трамп зможе зупинити війну, а також обговорив фактори, які можуть призвести до поразки України.
Теги