Чи можуть вони повернутися? Які перспективи відновлення американського бізнесу в Росії?

Американські компанії поступаються європейським за швидкістю виходу з російського ринку. Яка частина з них вже залишила цей сегмент, хто ще продовжує свою діяльність, а хто має намір повернутися?

24 лютого 2025 року президент США Дональд Трамп заявив, що на додачу до переговорів про "завершення війни" в Україні його адміністрація обговорює з Кремлем "великі угоди з економічного розвитку".

Два дні тому британське видання Financial Times повідомило, що Володимир Путін дав розпорядження своєму уряду почати підготовку до повернення західних компаній до Російської Федерації. Журналісти відзначають, що це є "першим сигналом готовності РФ прийняти західний бізнес" після того, як вторгнення російських військ в Україну три роки тому призвело до масової втечі іноземних компаній з території країни.

Чутки про можливу зміну ставлення американського бізнесу до дій Москви та відновлення його присутності в Росії не мають значних підстав. Це швидше нагадує побоювання щодо компромісів, на які може піти адміністрація Трампа задля досягнення угоди з Кремлем.

Якщо ж ці страхи не безпідставні і американські компанії відновлюватимуть свою діяльність у державі-спонсорі тероризму, то хто з них може повернутися туди першим? Аби відповісти на це запитання, слід повернутися на три роки назад.

Станом на 24 лютого 2022 року в Росії діяло близько трьохсот компаній, штаб-квартири яких були розташовані в США. За результатами 2021 року ці компанії заробили 64 мільярди доларів завдяки своїм підрозділам у Росії.

У 2023 році (дані за 2024 рік наразі недоступні) прибуток американських компаній, які залишилися на ринку Росії, досяг 29 мільярдів доларів, що становить 46% від рівня до початку війни. International Paper, Alphabet, McDonald's, Apple та Ford Motor Company – це лише кілька з багатьох американських компаній, які раніше генерували понад мільярд доларів щороку в Росії, але згодом були продані або закриті.

Проте, це зменшення не виглядає вражаючим досягненням на фоні європейських компаній, які значно швидше реалізували свої активи в Росії та зменшили свою присутність на ринку країни, що розпочала масштабну війну в Європі. У 2023 році їхні доходи в середньому знизилися на 38% в порівнянні з довоєнними показниками.

Посередні результати Сполучених Штатів можна зрозуміти без особливих труднощів. З трьох сотень американських підприємств близько третини все ще ведуть свою діяльність у Росії, як показують дані проєкту Leave Russia, який був ініційований Київською школою економіки (КШЕ).

"Бізнес-клімат в Росії є вкрай складним, ризик втрати власності залишається значним, а економічна ситуація в країні не зовсім стабільна," - зазначає старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин Агата Демаре.

Вона зазначила, що компанії, які продовжують вести бізнес в Росії "як звичайно", але є представниками "недружніх держав", не можуть повністю управляти своїми доходами та активами. Справа в тому, що їм заборонено виводити значні частини своїх прибутків на територію своїх країн.

Більшість з них за цей час сумарно навіть втратили доходи, окрім кількох прикладів, як-от виробники солодощів Mars чи Mondelez.

"До 2022 року ситуація в навколишньому середовищі була непростою, проте можливості для заробітку все ще існували. Нині ж ризики значно зросли, і заробіток став практично неможливим", - підкреслила старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона у Вашингтоні та віцепрезидентка КШЕ Еліна Рібакова.

Ситуація погіршиться, якщо на російський ринок знову вийдуть нафтосервісні підприємства та компанії з енергетичної галузі. Їх технології сприяли Кремлю впродовж останніх двадцяти років у збільшенні видобутку нафти та газу.

Baker Hughes та Halliburton покинули російський ринок, продавши свої активи місцевим керівникам у 2022 році. У той же час, їх головний конкурент, SLB, продовжує свою діяльність в країні. У 2023 році компанія зафіксувала зростання доходу до 912 мільйонів доларів, що є підвищенням у порівнянні з 888 мільйонами доларів у 2021 році.

Всі значні енергетичні компанії США, зокрема ExxonMobil, також вийшли з гри, і їй довелося відзначити збитки в розмірі 4 мільярдів доларів від амбітного проєкту "Сахалін-1".

Багато аспектів їхньої діяльності в Росії стали неможливими через численні санкції, запроваджені США та країнами Європейського Союзу щодо експорту важливих технологій. Однак експерти вважають малоймовірним, що вони найближчим часом зможуть повернутися до РФ, навіть якщо США нададуть на це дозвіл.

#Дональд Трамп #Природний газ #Нафта #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Бізнес #Москва #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Експорт #Володимир Путін #Долар #Вашингтон, округ Колумбія #Financial Times #Сполучені Штати #Корпорація #Apple Inc. #Київська школа економіки #Міжнародні відносини #ExxonMobil #Штаб-квартира #Старший науковий співробітник #Макдональдс #Ford Motor Company #"Алфавіт Інкорпорейтед". #Тероризм #International Paper #Примусове відчуження #Baker Hughes #Halliburton

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Зеленський: Україна готова до "швидких і конструктивних" дій для досягнення миру, необхідний тиск з боку США на Росію.
Швидше, ніж Ryanair і Wizz Air: з'явилася інформація про дати рейсів SkyUp з України.
НБУ оцінює встановлені терміни повернення валютних надходжень як прийнятний компроміс.
Теги