
Президент США Дональд Трамп 14 липня зробив сенсаційну заяву, надавши диктатору Путіну та Росії 50 днів для укладення мирної угоди з Україною. З того часу минув вже тиждень. Кремль, як і очікувалося, зневажливо відреагував на цей ультиматум: міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров безсоромно зазначив, що Росія вже стикалася з ультиматумами Трампа, які тривали 24 години та 100 днів. Тим часом, бойові дії на фронті тривають без перерви, а повітряні атаки з боку РФ лише наростають.
То якими будуть для Україні ці уже не 50, а 43 днів, і чи є хоча б примарна надія, що війна завершиться, з'ясовував ТСН.ua.
У західних та українських медіа спостерігалася зміна настроїв, що стали кардинально протилежними, починаючи з 14 липня і до сьогодні. Спочатку панувала ейфорія через те, що Президент США нарешті переглянув свою позицію щодо України. Однак тепер журналісти та аналітики висловлюють припущення, що, можливо, Трамп просто надав Путіну можливість завершити свій літній наступ.
В ABC News припускають, що термін у 50 днів Трамп озвучив з тієї причини, що стільки, за прогнозами, триватиме літній наступ РФ. Тому адміністрація США сподівається, що Путін буде більш схильний до переговорів, коли наступ Росії закінчиться, особливо якщо він пройде невдало. Таку саму думку висловлює CNN.
Журналіст BBC Френк Гарднер відзначає, що 50 днів надають Кремлю значний простір для дій.
"На нинішньому рівні стрільби, Росія теоретично має 50 днів, щоб запустити ще до 25000 дронів і ракет в Україну під час своїх нічних атак", — зазначив він.
Військові аналітики та фахівці з політики одностайно стверджують, що наступні 50 днів стануть критично важливими для України. Однак подібні заяви звучали і щодо зими з блекаутами 2022/2023, літнього контрнаступу 2023 року, а також на початку 2025-го. Єдине, що можна стверджувати з упевненістю — протягом цих 50 днів Росія не планує зупинятися, що ускладнить ситуацію.
Зокрема, Юрій Федоренко, командир 429-го окремого полку безпілотних систем "Ахіллес", зазначив, що протягом 50 днів ультиматуму від американського лідера в Україні відбудеться збільшення інтенсивності обстрілів.
"До того моменту, доки Путіну дають перший шанс, другий шанс, 30 днів, 50 днів, доти Путін "пірує". Він відчуває, що йому сильні Сполучені Штати Америки та об'єднана Європа нічого зробити не можуть", -- зауважує командир "Ахіллесу".
Головний переговорник зараз -- не у Стамбулі чи на інших майданчик. Головний переговорник -- це український піхотинець, який ціною власного життя, інколи навіть 200 днів підряд на позиції, стримує навалу ворога. Тому що всім зрозуміло: якщо фронт впаде, то будуть не переговори, а капітуляція.
З іншої сторони, чим більше Путін захопить, тим більші апетити у нього можуть з'явитися на переговорах. Саме тому так важливо не допустити росіян, наприклад, до Дніпропетровщини.
"Окупанти будуть пробувати вирішити стратегічне завдання -- вихід на адмінкордони Дніпропетровської області як на Новопавлівському, так і на Покровському напрямках. Це дає їм можливість відверто шантажувати і Сполучені Штати, і політичне керівництво України можливістю масштабування театру бойових дій за рахунок Дніпропетровської області", -- заявляв військовий експерт Дмитро Снєгірьов.
У виданні Axios писали, що Путін на початку липня нібито заявив Трампу про намір окупувати повністю чотири українські області (Луганську, Донецьку, Херсонську і Запорізьку) за 60 днів, тобто до початку вересня. Станом на зараз це виглядає малореалістичним. І хоча російські ДРГ вже заходили у Покровськ, окупанти повітряними атаками знищують Добропілля, Костянтинівку, та інші населені пункти Донеччини, до повного захоплення області в її адміністративній межі ще далеко.
Тим не менш, волонтер Тарас Чмут попереджає: "фронт може посипатися в один момент" і "будуть прориви ворога на 30-50 кілометрів.
"Повномасштабна війна розпочалася раптово. Вечір ще дарував спокій у Києві, а вже вранці розгорілася велика війна. Фронт може змінитися так само швидко. Сьогодні ми заявляємо, що утримуємо оборонні позиції, а завтра можемо зіткнутися з проривом у секторі бригади на 30-50 кілометрів," -- зауважив керівник фонду "Повернись живим".
Окрім Донеччини, Російська Федерація відновила наступ на Запорізькому напрямку фронту. За словами солдатів, такого інтенсивного тиску не спостерігалося за останні три роки.
Учора, 20 липня, Російська Федерація активізувала свої дії в новому секторі Харківської області, продовжуючи зусилля щодо захоплення Куп'янська і посилюючи тиск на Сумську область.
На щастя, українські захисники наразі успішно протистоять агресії ворога, і Путін поки що не наблизився до виконання навіть своїх найменших амбіцій.
У той час, коли повітряні атаки перетворилися на майже щоденну реальність, число тих, хто бажає приєднатися до лав Збройних Сил України, продовжує зменшуватися. В Інтернеті постійно з'являються відео, що демонструють "бусифікацію" в різних містах, а судові реєстри переповнені справами про СЗЧ.
Складається враження, що Україна зависла над прірвою, а суспільство просто цього воліє на помічати.
На минулому тижні Верховна Рада ухвалила рішення звільнити Дениса Шмигаля, який став рекордсменом за тривалістю перебування на посаді прем'єра. Його місце зайняла Юлія Свириденко, колишня віцепрем'єрка та міністерка економіки, яка стала другою жінкою в історії України на цій посаді після Юлії Тимошенко.
Натомість Шмигаль пішов на посаду міністра оборони, а Рустем Умєров з Міноборону -- на посаду секретаря РНБО.
Нардеп Ярослав Железняк з іронією охарактеризував ці кадрові перестановки в уряді, порівнявши їх із "значним переміщенням ліжок", посилаючись на популярний вульгарний анекдот з Одеси.
Новопризначена прем'єрка та міністр оборони підтвердили свої наміри збільшити виробництво озброєння та зосередитися на укріпленні оборонних спроможностей. Маємо надію, що їм вдасться досягти кращих результатів, ніж на їхніх попередніх посадах.
Джек Вотлінг з Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень у Лондоні вважає, що якщо Європа зможе швидко усунути критичні недоліки — зокрема, шляхом імпорту з США — Україна матиме можливість зберегти свою стійкість навіть під час активних бойових дій.
"Темпи наступу Росії збільшуються, і літній тиск, вірогідно, стане серйозним випробуванням для Збройних Сил України," – зазначає Вотлінг.
Глава зовнішньої політики Європейського Союзу Кая Каллас висловила думку, що президент США Дональд Трамп повинен був запропонувати Володимиру Путіну більш стислі терміни для досягнення мирної угоди.
"З одного боку, варто відзначити, що президент Трамп демонструє стійкість у своїй політиці щодо Росії. Однак, з іншого боку, 50 днів - це досить значний проміжок часу," - зазначила Каллас.
Справедливо підкреслити, що перед викликом перебуває не лише Україна, але й вся Європа. Чи вдасться Європейському Союзу та Великій Британії об'єднати свої зусилля, нейтралізувати своїх "троянських коней" – Орбана і Фіцо – та забезпечити Україні належну підтримку?
18 липня посли Європейського Союзу затвердили новий, вже 18-й пакет санкцій проти Російської Федерації. Однак, суттєвих змін у політиці Європи стосовно підтримки України, зокрема, не було помічено, навіть незважаючи на дозвіл Берліна на постачання ракет "Таурус".
Відставний генерал австралійської армії та військовий аналітик Мік Райан вважає, що, незважаючи на самовпевнені заяви про тривалу війну, Путін насправді прагне завершити конфлікт ще цього року. Одним з аргументів на підтримку цієї думки він наводить слова Путіна наприкінці червня про намір скоротити військові витрати Росії з 2026 року.
На думку австралійського генерала, Путін сподівається, що значні зусилля цього року поставлять його у вигідну позицію для переговорів.
"Незважаючи на те, що Путін може відкрито говорити про перспективу ведення цієї війни в віддаленій перспективі, фактична ситуація є зовсім іншою," - підкреслює Райан.
У Білий дім надіслали чіткий сигнал Росії: якщо вона проігнорує 50-денний ультиматум, це призведе до "значних наслідків".
"Спікерка Білого дому Керолайн Левітт зазначила, що якщо в Україні не буде укладено мирну угоду протягом наступних 50 днів, Росія ризикує опинитися під значними тарифами та вторинними санкціями."
А от сенатор Ліндсі Грем певен, що якщо Путін проігнорує 50-денний ультиматум, реакція Дональда Трампа буде різкою.
"Якщо Путін та інші запитують, що станеться на 51-й день, я б порадив їм зателефонувати аятолі (верховному лідеру Ірану -- Ред.). Якби я був країною, яка купує дешеву російську нафту і підтримує військову машину Путіна, я повірив би президенту Трампу на слово", -- попередив політик.
20 липня Грем опублікував нову заяву, яка підняла моральний дух українців. Він відзначив, що Трамп незабаром "надасть серйозну відсіч" президентові Росії Володимирові Путіну.
"Путіне, твій час підходить. Дональд Трамп є своєрідним Скотті Шеффлером у світі американської політики та міжнародних відносин, і незабаром він завдасть тобі серйозного удару," -- заявив Грем.
#Дональд Трамп #CNN #Лондон #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Луганськ #Московський Кремль #Кремль (фортифікаційна споруда) #Збройні сили України #Політолог #Одеса #Юлія Тимошенко #Володимир Путін #Берлін #Білий дім #Капітуляція (капітуляція) #Командир підрозділу #Дніпропетровська область #Міністр оборони #Ракета. #Сполучені Штати #Наступальні (військові) #Бойові дії #Стамбул #Австралія #Донецька область #Херсонська область #Запорізька область #Міністерство закордонних справ (Росія) #Контрнаступ #Ультиматум #Сергій Лавров #Атака #BBC #Ліндсі Греем #Піхота #Покровськ #Донецьк #Костянтинівка #Зйомка #Корреспондент #Диверсійно-розвідувальна група #Добропілля