
У суботу в італійській столиці поховали Папу Римського Франциска. На церемонію прощання прибули десятки тисяч людей, у тому числі монархи і президенти країн.
Окрему зустріч у Римі на полях офіційних заходів у рамках похорону провели Зеленський і Трамп. У Білому домі розмову двох президентів назвали "дуже продуктивною", а український лідер вважає, що вона навіть має потенціал стати історичною.
Агентство Reuters опублікувало текст українських та європейських пропозицій миру на противагу "плану Трампа". За даними видання The Telegraph, Сполучені Штати стали більш зговірливі до підтримки "коаліції рішучих".
Усе найголовніше та цікаве з вихідних, 26 і 27 квітня, ви знайдете в дайджесті "Європейської правди".
Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу, щоб зручніше отримувати дайджести та інші важливі та цікаві новини!
У центрі уваги вихідних - похорон Папи Римського Франциска. Понтифіка поховали у суботу вдень.
На церемонію прощання з Папою Римським в Рим завітало більше 140 тисяч осіб, серед яких були як монархи, так і президенти.
Перед тим, як розпочалися похорони Франциска, президенти України та США провели зустріч.
Reuters пише, що зустріч, яка стала першою після лютої сварки в Овальному кабінеті у Вашингтоні в лютому, відбулася в критичний момент у переговорах, спрямованих на припинення бойових дій між Україною та Росією.
В адміністрації президента охарактеризували її як "вкрай ефективну".
Пізніше президент США Дональд Трамп у своєму пості на платформі Truth Social висловив незадоволення щодо недавніх атак Росії на цивільні райони України. Він також висловив сумнів у бажанні Владіміра Путіна покласти край війні та попередив його про можливі санкції.
"Це наводить на думку, що, можливо, він не зацікавлений у припиненні війни, а просто намагається маніпулювати ситуацією. Можливо, нам слід обрати інший підхід у боротьбі, наприклад, через 'фінансові' або 'додаткові санкції'? Надто багато невинних людей втрачають життя!!!" - зазначив Трамп.
На тлі цієї заяви Трампа сенатор-республіканець Ліндсі Грем нагадав про свій законопроєкт, який передбачає введення вторинних мит на імпорт нафти, газу, урану та інших продуктів із Росії.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що його зустріч з американським колегою Дональдом Трампом у базиліці Святого Петра у Римі має потенціал стати історичною.
Зеленський підкреслив, що під час особистої зустрічі президенти мали можливість обговорити безліч питань.
"Сподіваємось на результат з усіх речей, які прозвучали. Захист життів наших людей. Повне й безумовне припинення вогню. Надійний і тривалий мир, який убезпечить від повторення війни", - заявив президент України.
Віцепрем'єрка та міністерка економіки Юлія Свириденко вважає, що зустріч Трампа і Зеленського - це "шанс просунутись вперед, побудувати справжній мир завдяки силі".
Прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, коментуючи переговори лідерів України і США, сказала про "історичний день".
"Бачити Дональда Трампа і Володимира Зеленського, які говорять про мир на похороні Папи Миру, має таке величезне значення", - сказала вона.
Президент Польщі Анджей Дуда висловив надію, що "унікальний дух" спонукатиме до "нових концепцій" у вирішенні війни, розв'язаної Росією.
Після зустрічі тет-а-тет Зеленський і Трамп вирушили на церемонію похорону Папи Римського Франциска.
Для них були зарезервовані місця в першому ряду. Як правило, Святий Престол надає ці привілейовані місця монаршим представникам, які є католиками, зокрема з Іспанії та Бельгії. Після них розміщуються представники монархій, які не сповідують католицизм.
Згідно з інформацією, на церемонії похорону світових лідерів планується розмістити в алфавітному порядку, базуючись на французьких назвах їх країн. Це рішення зумовлене тим, що французька мова традиційно вважалася мовою дипломатії під час складання офіційних документів.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та президент США Дональд Трамп потиснули один одному руки та провели коротку розмову під час церемонії похорону Папи Римського Франциска у Римі 26 квітня.
Це була перша особиста зустріч Трампа з президенткою Єврокомісії після його перемоги на виборах восени 2024 року, яка відбулася після їх телефонної розмови.
Згодом у Єврокомісії підтвердили, що під час бесіди між Фон дер Ляєн та Трампом було досягнуто угоди про проведення зустрічі.
Того ж дня, в суботу, Трамп покинув Італію.
Після бесіди з президентом США Володимир Зеленський здійснив ряд зустрічей з європейськими лідерами в Римі.
Зокрема, з президентом Франції Емманюелем Макроном, прем'єром Британії Кіром Стармером, прем'єркою Італії Джорджею Мелоні, президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн.
Макрон і Мелоні відзначили готовність України до безумовного припинення вогню і підкреслили, що тепер справа за главою Кремля Владіміром Путіним довести, що він дійсно хоче миру.
Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр застерігає від надмірних очікувань щодо "похоронної дипломатії".
"Я б не радив очікувати, що тут, в кулуарах цих похоронних церемоній, буде проводитися велика зовнішня політика", - зазначив президент Німеччини.
Держсекретар США Марко Рубіо заявив про "ключовий" тиждень для рішення, чи продовжувати переговори довкола України.
Видання The Telegraph повідомляє, що Сполучені Штати, за неофіційною інформацією, нібито висловили готовність надати гарантії безпеки для "коаліції рішучих" на підтримку України.
Зазначається, що офіційні особи США нібито відкрили двері для надання розвідувальної та матеріально-технічної підтримки британським і європейським солдатам для підтримки потенційної мирної угоди з суші, повітря і моря.
У британського прем'єра вважають даний розвиток подій важливим досягненням. Протягом двох місяців прем'єр-міністр Кір Стармер наполегливо вимагав від Дональда Трампа надання таких гарантій.
Тим часом агентство Reuters опублікувало текст українських та європейських пропозицій миру на противагу "плану Трампа".
Цей документ має аналогічну структуру до американської пропозиції, проте містить більш детально розроблені умови щодо припинення вогню та моніторингу його виконання, зокрема за активної участі Сполучених Штатів.
На відміну від пропозицій, що надходять з США, український та європейський документи не включають посилання на визнання "де-юре" або "де-факто" російського контролю над анексованими українськими територіями.
Ось текст новини, доступний за вказаним посиланням.
The Times повідомляє, що ініціатива президента США Дональда Трампа дати можливість Росії утримувати захоплені території в Україні є "незмінною", тобто не підлягає коригуванню.
Голова литовського Сейму Саулюс Скверняліс висловив думку, що визнання окупованого Криму як складової частини Росії становить серйозну загрозу для міжнародного порядку.
Згідно з інформацією, опублікованою в Financial Times, Мальта надавала можливість підсанкційним росіянам придбати свої паспорти.
Фінляндія не надала притулок більшості росіян, які втекли від призову, в той час як російський військовий вертоліт здійснив порушення повітряного простору Польщі.
Держсекретар Сполучених Штатів Марко Рубіо призначив нового, недостатньо досвідченого радника на посаду, що охоплює питання Росії та Європи в Державному департаменті.
CNN: Трамп зафіксував десятирічний антирекорд за швидкістю падіння президентських рейтингів протягом перших 100 днів на посаді.
У Литві школярів навчатимуть збирати дрони та керувати ними.
У Німеччині тисячі громадян вийшли на вулиці, щоб висловити свій протест після трагічної загибелі темношкірого чоловіка внаслідок дій поліції.
У Великій Британії чоловік з арбалетом здійснив напад на перехожих, внаслідок чого кілька людей отримали травми.
#Дональд Трамп #Литва #Анджей Дуда #уран #CNN #Природний газ #Нафта #Європа #Росія #Імпорт #Україна #Президент (державна посада) #Володимир Зеленський #Президент України #Європейська комісія #Сполучене Королівство #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Німеччина #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Дипломатія #Коаліція #Прем'єр-міністр #Білий дім #Друга Польська Республіка #Іспанія #Документ #Фінляндія #Італія #Бойові дії #Папа! #Папа Франциск #Марко Рубіо #Рим #Франк-Вальтер Штайнмаєр #Бельгія #The Daily Telegraph #Саулюс Сквернеліс #Президент Німеччини #Католицька церква #Мальта #Президент Польщі #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Мито (податок) #Урсула фон дер Ляєн #Святий Престол #Того