
В Україні за останній рік продукти суттєво подорожчали продукти.
Ціни на яблука зросли майже в три рази, що стало найбільшим підвищенням. Це пов'язано з декількома факторами: низьким врожаєм, значними витратами на імпорт та загальною вичерпаністю внутрішнього ринку. Економіст Олег Пендзин у програмі на одному з телеканалів зазначив, що в червні вартість яблук зросла на 195,5% у порівнянні з аналогічним місяцем минулого року.
Крім того, суттєво зросли ціни на капусту, моркву, буряк, яйця й соняшникову олію. Він зазначив, що цього року в Україні зібрали на третину менше картоплі, а обсяги зернових зменшились на 10 млн тонн. Через нестачу запасів, вже з листопада країна почала імпортувати овочі з Польщі, Іспанії та Литви.
Внаслідок дефіциту місцевої продукції та переорієнтації на інші країни походження, ціни на продукти зросли загалом на 23%. Загальна інфляція у червні склала 14,3%. Пендзин наголошує, що в липні очікується здешевлення сезонних овочів, оскільки у відкритому ґрунті триває збирання врожаю. Проте можливе лише тимчасове зниження цін. Аномальна спека чи новий неврожай можуть нівелювати сезонну тенденцію.
Він зазначив, що нестача робочої сили має негативний вплив на ситуацію. Внаслідок війни та еміграції аграрний сектор страждає від браку кадрів. Не вистачає як фермерів, так і сезонних працівників. Ті, хто залишився в країні, починають вимагати вищі зарплати, що призводить до зростання витрат на виробництво. У результаті це лягає на плечі споживачів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ціни на пальне зросли в Україні на тлі стабільного попиту
"Це називається виснаженням економіки. Війна забирає не тільки ресурси, а й людей", - заявив економіст.
Він наводить у приклад фермерське підприємство в Закарпатті, яке забезпечує роботою більше ніж 100 працівників з Бангладеш.
У майбутньому ціни можуть стабілізуватися. За прогнозами Української зернової асоціації, наступного року очікується врожай, більший на 7-8%, ніж у 2024-му. Проте остаточну картину формуватимуть погода, ситуація з логістикою та політичні чинники.
#Apple #погода #Литва #Врожайність сільськогосподарських культур #Економіст #Овочевий #Інфляція #Бета (рослина) #Морквина. #Картопля #Соняшникова олія #Імпорт #Логістика #Іспанія #Підкарпатська Русь #Еміграція #Крупи #Споживач #тонна #Фермер #Яйце #Брассіка. #Бангладеш #Українська зернова асоціація