
Економіст та учасник Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин підкреслив, що для України існують незначні прямі загрози внаслідок тарифів, введених Трампом, проте є значні непрямі ризики.
Цю інформацію він поділився в ефірі каналу Еспресо.
Які можуть бути наслідки для України? Наша країна значною мірою залежить від макрофінансової підтримки. Згадаємо відомий вислів Маргарет Тетчер: "Державних грошей не існує, є лише кошти платників податків". Власне, великі митні тарифи на імпорт з європейських країн, які становлять 20%, а для металургійної продукції – 25%, ймовірно, також 25% для машинобудування, як це зробили з Канадою, суттєво вплинуть на надходження до бюджетів європейських країн та бюджету Європейського Союзу. Враховуючи амбітні плани Європи щодо збільшення витрат на безпеку і оборону, питання макрофінансової допомоги Україні може зіткнутися з проблемами у фінансуванні. Це, насправді, викликає у мене значно більше занепокоєння. Адже, нагадаю, у 2025 році ми зможемо спокійно діяти завдяки кредиту на 50 мільярдів доларів, з яких 39 мільярдів – це макрофінансова допомога, яка буде погашатися за рахунок доходів від заморожених російських активів, – поділився своїми думками він.
Олег Пендзин підкреслив, що рішення G7, ухвалене наприкінці минулого року, сталося ще до проведення виборів у США. Проте 2026 рік – це новий початок.
"Отже, питання фінансування макрофінансової допомоги є надзвичайно важливим, адже без неї ми не зможемо одночасно покривати витрати на безпеку та оборону і підтримувати соціальні стандарти. Це становить серйозну загрозу для України, і, на мою думку, є більш руйнівним аспектом, ніж безпосередні наслідки підвищення митних тарифів. Що стосується ситуації, то ми вже почули пропозицію від політика пана Гетманцева, який закликав уряд розглянути можливість продовження терміну погашення кредиту в розмірі 50 мільярдів доларів на три роки. В іншому випадку, у 2026 році ми можемо зіткнутися з серйозним дефіцитом, незважаючи на те, що 2025 рік може бути більш вдалим. Це, звісно, загальні міркування. Я вірю, що уряд активно шукатиме дипломатичні рішення для підтримки, адже йдеться не лише про економіку, а й про соціальний блок, який фінансується за рахунок запозичень", - підкреслив економіст.
#бюджет #Дональд Трамп #Канада #кредит #Економіст #Податок #Європейський Союз #Європа #Економіка #Політик #Сполучені Штати #Корпорація #Експрес-телебачення #Машинобудування #Робити #Мито (податок) #Маргарет Тетчер #Метал