Європейський Союз розмірковує над своєю стратегією щодо президента Сполучених Штатів Дональда Трампа.

Після інавгурації Дональда Трампа на пост президента США у Європарламенті розпочали обговорення можливих наслідків зміни влади у Вашингтоні для економічної ситуації та геополітичних відносин. У той же час, керівництво ЄС проявляє практичний підхід і оптимістичні настрої.

Для Європейського Союзу після інавгурації Дональда Трампа на посту президента США 20 січня ситуація залишилася стабільною. Принаймні, на даний момент, оскільки новий президент вирішив відкласти введення нових мит на продукцію з Європи, про які він заявляв під час виборчої кампанії. Йдеться про можливі мита на європейські товари в діапазоні від 10 до 20 відсотків.

Та й узагалі у перший день уже другого за останні вісім років терміну Трампа на президентській посаді про Європу у Вашингтоні йшлося мало. Тим часом у Євросоюзі одразу ж узялися активно обговорювати стратегію поводження з новою адміністрацією США.

Під час Всесвітнього економічного форуму в швейцарському Давосі президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen) виступила за прагматичні відносини між Брюсселем і Вашингтоном. "Ми будемо прагматичними, але й ми завжди дотримуватимемося наших принципів. Найвищий пріоритет тепер - проговорити спільні інтереси США та ЄС та бути відкритими до домовленостей", - сказала вона.

Ознайомтеся також з: "Європі необхідно об'єднання": Німецькі політики про нові виклики епохи Трампа.

20 січня Трамп висловив бажання зменшити торговий дефіцит між США та Європейським Союзом, оскільки американці купують більше товарів з ЄС, ніж продають туди. Він розглядає можливість досягти цього або шляхом введення мит, або шляхом збільшення експорту енергетичних ресурсів, таких як газ і нафта.

Під час дебатів у Європарламенті у вівторок, 21 січня, єврокомісар із питань торгівлі Марош Шефчович наголосив, що ЄС уже зараз є найбільшим імпортером американського скрапленого природного газу (СПГ). Близько 50 відсотків СПГ в ЄС походить зі США. Однак Брюссель готовий розширити наявну стратегічну кооперацію з Вашингтоном разом із новою адміністрацією США, сказав єврокомісар, очевидно, з прицілом на можливі переговори. Водночас, за його словами, у ЄС готові захищати свої "легітимні інтереси", якщо це буде необхідно.

Можливо, це і є те, що голова комітету Європарламенту з питань торгівлі Бернд Ланґе називає "подвійною стратегією" ЄС стосовно адміністрації Трампа. За його словами, представник німецької соціал-демократичної партії, ЄС повинен шукати можливості для співпраці, де це можливо, та вжити заходів для захисту від атак, коли це необхідно.

Інший німецький євродепутат, голова комітету з питань зовнішньої політики Девід Макаллістер, у бесіді з DW висловив думку, що Єврокомісія має кращу підготовленість до можливого другого терміна Трампа, ніж це було під час його першої каденції у 2017 році. Він також зазначив, що цього разу керівництво ЄС заздалегідь налагодило контакти з командою Трампа ще до його інавгурації, висловивши занепокоєння, що взаємні мита можуть призвести до негативних наслідків для обох сторін. Цю інформацію повідомив представник німецького Християнсько-демократичного союзу.

У Європейському парламенті існує загальна думка про необхідність уникнення торговельного конфлікту з Дональдом Трампом. Іспанський депутат Франсіско Хосе Міян Мон підкреслює, що "торговельна війна" не приносить вигоди жодній стороні. Політик з консервативної фракції Європейської народної партії (ЄНП) вважає, що ЄС повинен активно працювати над зміцненням торговельних зв'язків зі Сполученими Штатами. Він також вказує на важливість єдності серед європейців, закликаючи не намагатися узгоджувати окремі правила для різних країн ЄС. В цілому, торгівельна політика в Європейському Союзі перебуває в компетенції Єврокомісії, а не окремих держав-членів.

Євродепутатка від німецької партії Зелених Анна Кавацціні висловила впевненість, що відповіддю на лозунг Трампа "Make America great again" ("Зробити Америку знову великою") повинно стати гасло "Europe united" ("Європа єдина"). Вона підкреслює, що у питанні регулювання діяльності великих технологічних компаній в ЄС не можна робити жодних поступок. Кавацціні закликає Європейську комісію активно використовувати інструменти, передбачені Законом про цифрові послуги (Digital Service Act, DSA).

На фоні приходу Трампа до влади та його тісних зв'язків з власником соціальної мережі X, Ілоном Маском, у Європейському Союзі активізувалася дискусія щодо забезпечення дотримання норм ЄС великими американськими технологічними компаніями. Законодавство про цифрові послуги, зокрема, зобов'язує операторів соціальних мереж протидіяти незаконному контенту, а у разі неспроможності виконати ці вимоги їм можуть загрожувати серйозні штрафи.

У вівторок під час дебатів у Європейському парламенті лунала потужна критика на адресу нового президента США. Зокрема, данські депутати, серед яких була Стіне Боссе з ліберальної фракції, підняли питання Гренландії. Цей найбільший острів світу, що знаходиться в Атлантичному океані, є частиною Данії. Проте Дональд Трамп неодноразово висловлював бажання, щоб США взяли під контроль Гренландію.

Ще до свого інавгураційного урочистого заходу він не відкидав можливості застосування військових засобів для реалізації своїх амбіцій. Проте, зайнявши президентську посаду, він підкреслив, що Сполученим Штатам необхідна Гренландія для забезпечення "міжнародної безпеки". У відповідь на це Стіне Боссе акцентувала, що лише самі жителі Гренландії мають право визначати долю свого острова. Аналогічну думку висловлює і уряд Данії.

Литовський євродепутат від соціал-демократичної партії Витеніс Повілас Андрюкайтіс вдруге висловив незадоволення рішенням Трампа про вихід США з Паризької кліматичної угоди, охарактеризувавши його як "ганебне". Він також зазначив, що в інавгураційній промові Трампа не було жодного слова про Україну, що є сумним фактом.

Похвала на адресу Трампа за його перші кроки на посту президента США, в основному, лунала від ультраправих угруповань. Зокрема, німецька євродепутатка Крістіне Андерсон охарактеризувала інавгураційну промову Трампа як "свіжий подих". Депутатка від партії "Альтернатива для Німеччини", яку спецслужби ФРН частково вважають праворадикальною, зазначила, що новий президент США відновлює внутрішню безпеку, закриваючи кордони і депортуючи нелегальних мігрантів.

Наприкінці дебатів у Європарламенті єврокомісар Шефчович висловив упевненість у тому, що між такими близькими партнерами, як США та ЄС, не існує проблем, які не можна було б вирішити "по-дружньому та кооперативно".

#Дональд Трамп #Природний газ #Нафта #Європейський Союз #Європа #Економіка #Імпорт #Україна #Президент (державна посада) #Товари #Європейський парламент #Північна та Південна Америка #Європейська комісія #Брюссель #Експорт #Німеччина #Deutsche Welle #Політик #Вашингтон, округ Колумбія #Політика #Білий дім #Зовнішня політика #Іспанія #Геополітика #Альтернатива для Німеччини #Зелені #Дефіцитні видатки #Соціал-демократія #Данія #Соціальна мережа #Християнсько-демократичний союз Німеччини #Швейцарія #Інавгурація #Торгівля #Мито (податок) #Урсула фон дер Ляєн #Всесвітній економічний форум #Європейська народна партія #Європейський комісар #Гренландія #Давос #Девід Макалістер #Бернд Ланге #Марош Шефчович

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
"Наступні події можуть стати ще більш складними": Трамп звернувся до Росії з вимогою припинити війну, попередивши про можливість введення нових санкцій і мит на весь російський експорт до Сполучених Штатів.
Європейський парламент: Вибори президента в Білорусі - ілюзія.
Зеленський заявив, що закінчення війни повинно бути досягненням для Трампа, а не для Путіна.
Теги