Хто ж став ініціатором замовлення чаю? Співзасновник підприємства "Мономах" поділився деталями атаки на його бізнес.

Українська чайна компанія "Мономах" стала об'єктом інформаційної атаки: в Інтернеті з'явились матеріали, які асоціюють її з торгівлею з країною-агресором. У цьому інтерв'ю співзасновник Тарас Барабаш наводить аргументи, чому ці звинувачення безпідставні, ділиться інформацією про благодійну ініціативу "Чай для Героїв" та розповідає, як бізнес функціонує на четвертому році повномасштабної війни.

- Що у вашій компанії змінилося за майже чотири роки великої війни?

- З перших днів повномасштабного російського вторгнення наші виробничі потужності опинилися в окупації - ворог зайшов у Велику Димерку. Було пошкоджено цехи, склад, автопарк. Але вже у квітні 2022 року, після звільнення Київщини, ми швидко відновили знешкоджене майно на нашій фабриці та повністю перезапустили виробництво.

Ми змогли зберегти колектив, втримати людей та повернутися до роботи. Зараз приділяємо підвищену увагу фізичній безпеці наших працівників, враховуючи часті ракетні та дронові атаки на Україну.

Ми розуміємо, що працюємо завдяки ЗСУ. З 2022 року щодня на безоплатній основі передаємо на фронт чай у межах програми "Чай для Героїв". Уже відправлено українським бійцям 56 мільйонів порцій чаю від нашої компанії. Продовжуватимемо цю програму надалі, до нашої спільної Перемоги. Нарощуємо й іншу благодійну допомогу фронту від компанії - передаємо авто, дрони, спорядження.

Ми дбаємо про родини наших співробітників, забезпечуючи їх достойною заробітною платою та соціальними пільгами. Активно підтримуємо державу, постійно збільшуючи свої податкові внески. У 2024 році наша компанія сплатила приблизно 300 мільйонів гривень податків до державного та місцевих бюджетів України. У першій половині 2025 року ми вже перерахували 171 мільйон гривень у вигляді податків.

Протягом цих років "Мономах" здобув позицію лідера на ринку. Ми розуміємо, що з цим приходить велика відповідальність. Щиро дякуємо нашим споживачам за те, що обирають нас і довіряють нашій стабільно високій якості продукції.

Які основні правила та принципи ви дотримуєтеся як для себе, так і для вашої компанії в умовах війни?

Основним нашим принципом є безумовне виконання зобов'язань, незалежно від обставин. Це має особливе значення для нас в умовах постійних непередбачуваних ситуацій. Для цього ми оптимізуємо адміністративні процеси в компанії та зменшуємо рівень бюрократії. Ми підтримуємо один одного, наших партнерів, клієнтів і колег.

Компанія "Мономах" займає дуже активну соціальну позицію. З часів АТО ми багато допомагали нашим захисникам. З початком великої війни значно розширили наші соціальні та гуманітарні ініціативи. Максимально відкриті до співпраці з волонтерами, військовими підрозділами, благодійними та гуманітарними організаціями. Щодня відправляємо чай на фронт.

Україна бореться за своє майбутнє, і "Мономах" синхронізується з цим прагненням та баченням. На нашій фабриці діють європейські стандарти якості. Маємо європейські сертифікати, проходимо відповідні аудити. Експортний напрям роботи для нас - це спосіб показати, що Україна може бути сильним гравцем на глобальному ринку.

Які ключові аспекти становлять пріоритет для компанії в умовах повномасштабного конфлікту?

- Перший пріоритет - це підтримка ЗСУ. Другий - підтримка наших працівників.

Період глобального конфлікту ще раз підтвердив, що люди є надзвичайно важливим чинником для бізнесу та для держави. Ми регулярно наголошуємо на цьому в колективі, обговорюємо з партнерами та підприємцями з різних секторів економіки.

Декілька наших працівників відчувають втому та емоційне виснаження. Тому важливо для нас формувати таку атмосферу, де ми можемо підтримувати один одного, працювати з гідністю та надією на краще. Ми активно працюємо над цим, адже продовжуємо розвивати нові продукти та вдосконалювати бізнес-процеси.

- Яким чином інформаційні атаки можуть позначитися на ваших ринкових позиціях?

- Ми завжди працювали чесно, дотримувались свого слова й доводили свою репутацію хорошими справами. І тому маємо підтримку друзів, партнерів, волонтерів. Усі співробітники та керівництво компанії продовжують працювати у штатному режимі.

Ніхто з наших ключових клієнтів або постачальників не висловлював намір припинити співпрацю через появу негативних відомостей. Вони вірять у нашу порядність, довіряють нам і стоять на нашому боці. Це підтверджує, що наша репутація надійного партнера справді обґрунтована.

У цей важкий час, коли триває четвертий рік війни з Росією, легко виникає маніпуляція навколо теми можливого сприяння агресору. Люди надзвичайно чутливі до такої інформації. Ми вважаємо, що негативні відомості про нас, які поширюються, є маніпулятивними. Це нагадує цілеспрямовану атаку на репутацію компанії, яка протягом багатьох років чесно працює в Україні. Ми готові відстоювати своє ім'я, діючи виключно в межах закону.

Одночасно постає запитання: чому, попри мораторій на перевірки, ініційований президентом, наш бізнес зазнає тиску? Це суперечить державній стратегії підтримки українських підприємців. Такі дії є недопустимими, особливо в умовах війни.

На мою думку, можливо, ми занадто зосередилися на своїй професійній діяльності, прагнучи до досконалості, а також на соціальних проєктах, які завжди прагнули залишити в тіні. Через це нам не вистачало уваги до широкого висвітлення наших успіхів, соціальних та гуманітарних ініціатив. І лише зараз ми маємо чудову можливість відкрито розповісти про себе, свою позицію та нашу підтримку України і її народу.

Ми маємо ясну позицію: співпраця з росією та білоруссю для нас є неприйнятною. Ми не здійснюємо жодних постачань до цих країн — ні безпосередньо, ні через посередників. У контрактах з нашими клієнтами з пострадянських країн чітко зазначено заборону на продаж або реекспорт товарів до росії та білорусі. Водночас, законодавство ЄС регулює заборону торгівлі з цими країнами в рамках своєї санкційної політики.

Ми дуже прискіпливо перевіряємо кожного контрагента перед початком роботи: аналізуємо структуру власності, канали дистрибуції, репутацію, реальні зв'язки. У разі виявлення будь-яких зв'язків із рф чи рб - співпраця негайно припиняється.

Усі наші партнери були заздалегідь повідомлені про офіційну позицію компанії "Мономах": співпраця з підприємствами, що мають зв'язки з рф або рб, є неприпустимою. У випадку виявлення таких зв'язків, постачання товарів та будь-яка форма співпраці буде негайно припинена. Це наш незмінний принцип.

Хто, на вашу думку, може бути зацікавлений у підриві репутації "Мономаха"?

- З початком великої війни відбувається дуже активний перерозподіл на ринку чаю. Ми - один з лідерів цього ринку. Тому, звичайно, наші досягнення та можливості дратують деяких конкурентів.

Як ви вже в курсі, ряд російських компаній і брендів залишили український ринок. Проте деякі з них вдаються до "перепакування": змінюють назви, упакування та формальних власників. Спочатку вони заходять у невелику локальну торгівлю, розміщуючись на ринках, базарах і в маленьких крамницях. Сьогодні спостерігаємо, як вони намагаються під новими назвами потрапити на полиці великих роздрібних мереж.

Схоже, що певні недобросовісні учасники ринку зосереджують свої зусилля не на вдосконаленні продукції, логістичних процесів або партнерських відносин, а на спробах домінувати на ринку шляхом компрометації своїх конкурентів.

Отже, ми рішуче захищатимемо нашу компанію, її імідж, український ринок та основи справедливої конкуренції. У цьому питанні компромісів не існує.

Які ваші бажання та мрії після здобуття Перемоги?

Ми, подібно до всіх українців, перш за все прагнемо до Перемоги — і чекаємо на неї якомога швидше. Усі інші мрії почекають. Наразі наші зусилля зосереджені на підтримці Збройних сил України, держави, наших співробітників та їхніх сімей. Найважливіше сьогодні — встояти у боротьбі проти агресора.

А після Перемоги - заваримо ще багато мільйонів чашок справжнього українського чаю. І піднімемо їх за тих, хто тримає цю країну на своїх плечах.

#бюджет #Податок #Європейський Союз #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Товари #Бізнес #Логістика #Збройні сили України #Машина. #Конкуренція (економіка) #Бюрократія #Ринок (економіка) #Компроміс #Волонтерство #Війна на Донбасі #Торгівля #Військова окупація #Київщина #Пострадянські країни #Бізнес-процес #Чай #Корпорація (феодальна Європа)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Пресконференція Мерца: ключові моменти його виступу та пропущені питання
Група громадських організацій звернулася до нового уряду з проханням призначити Цивінського на пост директора БЕБ.
У парламенті висловили пропозицію щодо бронювання осіб, які не зареєстровані в ТЦК або знаходяться в розшуку.
Теги