Курси валют в Україні: долар набирає обертів, євро встановлює нові рекорди, а для гривні прогнози не надто оптимістичні.

Для гривні знову настають нелегкі часи: курс долара після двотижневого спаду "ожив" і жваво пішов догори, євро після короткої паузи рвонув угору так стрімко, що залишив позаду позначку у 47 (!) гривень і продовжив дорожчати. А гривня не лише дешевшає до твердих валют, а й знецінюється від інфляції, яка у березні перевищила поріг у 14,5% у річному вимірі. Востаннє такі темпи інфляції були майже два роки тому.

Що буде з курсом гривні на поточному тижні, що наразі вигідніше -- долар, євро чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті ТСН.ua.

Ви також ознайомитеся з:

Наші експерти: експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні економіст Андрій Забловський та фінансовий аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин.

Що відбувається на ринку валют

Різке підвищення вартості євро стало несподіваним розвитком подій тижня. Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, в один день, 11 квітня (п'ятниця), євровалюта піднялася в ціні в середньому на 1,30 грн у готівковому обігу та на 1 грн у купівлі. Курс продажу досягнув 47,46 грн за євро, а курс купівлі склав 46,27 грн за євро. На неділю, 13 квітня, курс продажу залишився незмінним, тоді як курс купівлі знизився на 6 копійок, до 46,21 грн за євро. Від початку квітня євро подорожчав в середньому на 2,2 грн, що становить зростання на 5%.

Курс долара також зріс, проте темпи цього зростання виявилися значно повільнішими в порівнянні з курсом євро. Так, у понеділок, 7 квітня, курс готівкового долара становив 41,29 грн у продажу та 40,67 грн у купівлі, а вже у неділю, 13 квітня, він піднявся до 41,56 грн (+27 коп.) та 40,90 грн (+23 коп.) відповідно.

Максимальна продажна ціна долара досягла 42 грн, що на 30 копійок більше за тиждень, тоді як найнижча склала 41,25 грн за долар, підвищившись на 20 копійок. Найвищий курс купівлі зафіксовано на рівні 41,25 грн, що є збільшенням на 25 копійок. Чітко видно, що ці дані стосуються різних фінансових установ у різних містах України.

Найвища ціна продажу євро була 48 грн (+1,75 грн за тиждень), найнижча -- 46,65 грн/євро (+1,25 грн.). Максимальний курс купівлі становив 46,60 грн (+1,10 грн).

За інформацією сервісу "міняйло" на порталі finance.ua, на чорному ринку валют, котрий функціонує між фізичними особами, спостерігається активізація курсів, починаючи з вівторка, 8 квітня. Протягом двох днів вартість долара у продажу зросла на 38 копійок, досягнувши 41,22 грн за долар, а у купівлі піднялася на 15 копійок, склавши 40,95 грн за долар. Проте, вже до неділі, 13 квітня, курс продажу знову знизився до 40,10 грн за долар, в той час як курс купівлі залишився незмінним.

Протягом всього тижня курс євро у міняйл зростав, однак так і не зміг перевищити позначку 47 гривень за євро у продажу. Найвищий курс зафіксували в п'ятницю, 11 квітня, — 46,95 грн за євро. Після цього євровалюта почала знижуватися, і в неділю, 13 квітня, курс становив 46,80 грн за євро, що на 1,30 грн більше, ніж на початку тижня. У покупці євро подорожчало ще більше — у суботу, 12 квітня, курс досяг 46,60 грн (+1,55 грн). Однак вже наступного дня він знизився до 46 грн, що є підвищенням на 96 копійок за тиждень.

Національний банк послабив гривню в четвер, 10 квітня, до того ж як до долара, так і до євро, помінявши низхідний тренд на висхідний. Долар у четвер подорожчав з 41,08 до 41,20 грн, у п'ятницю -- до 41,40 грн, євро -- з 45,02 до 45,55 і до 45,84 грн за одиницю. На понеділок, 14 квітня, НБУ встановив курс долара 41,39 грн (+20 коп. за тиждень), а от євро подорожчав значно більше -- до 46,92 грн (+1,37 грн за тиждень).

Зрозуміло, що протягом тижня курс долара до євро значно підвищився: з 1,105 до 1,135 долара за євро. Востаннє така низька вартість долара порівняно з євровалютою спостерігалася три роки тому.

Андрій Шевчишин констатував, що у понеділок, 7 квітня, міжбанківський ринок досяг дна, і почався рух курсу вгору. Це відобразилось і на готівковому ринку.

"У понеділок міжбанк упав до 41,08 грн/долар, а готівка -- нижче за 41 грн/долар. На кінець тижня пішов підйом майже на 1% від цих рівнів, -- говорить Андрій Шевчишин. -- На безготівковому ринку фіксуємо зростання попиту, при зниженні пропозиції. Безготівковий ринок підтягує за собою готівковий. Додатково гривню знецінює інфляція. За офіційними даними Держстатистики, ріст цін у березні пришвидшився з 0,8% у лютому до 1,5%, річна інфляція досягла 22-місячного максимуму +14,6%".

Андрій Забловський звернув увагу на ще один фактор, що сприяв знеціненню гривні.

"На курс гривні до долара, а особливо до євро в Україні зараз впливають не внутрішні, а зовнішні чинники, це турбулентність на світових фінансових ринках, -- аналізує Андрій Забловський. -- Саме тому маємо такі не прогнозовані стрибки євровалюти. Зарубіжні інвестори не довіряють долару і переводять активи в інші валюти, перш за все у євро".

Чого очікувати від курсу валют

Фахівці вважають, що в цьому тижні валютні коливання триватимуть, особливо це стосується євро.

Цей тиждень обіцяє бути напруженим: 17 квітня Національний банк України ухвалить рішення стосовно облікової ставки (вона визначає процентні ставки, під які Нацбанк кредитує комерційні банки), -- коментує Андрій Шевчишин. -- Я прогнозую, що облікова ставка підвищиться як мінімум на 0,5%, до 16% річних, щоб запобігти витоку депозитів з банківської системи. Далі слідує Великдень, 20 квітня. Перед святом люди матимуть тенденцію продавати валюту, що допоможе утримати курс готівкового ринку на поточному рівні -- нижче 41,8 грн за долар. А 21 квітня на світових ринках буде вихідний, тому напередодні міжбанківський ринок може продовжити зростання. Що стосується курсу євро, то робити прогнози важко. Хоча потенціал для зростання ще існує, його реалізація не є гарантованою.

Олег Пендзин очікує на тижні подальшого зростання курсу долара.

Олег Пендзин зазначив, що долар традиційно зміцнюється в першій половині місяця, оскільки Міністерству фінансів необхідно акумулювати гривні для соціальних та бюджетних виплат, використовуючи продаж валюти, отриманої в рамках міжнародної фінансової допомоги. У зв'язку з цим, курс на міжбанківському ринку може зрости до 41,5 грн за долар, що є збільшенням на 30-35 копійок. Проте ринок готівки, як очікується, залишиться досить стабільним, адже напередодні Великодня населення швидше буде продавати валюту, ніж купувати її.

Експерт вирішив утриматися від оцінок курсу євро, оскільки вважає, що на котирування пари долар/євро цього тижня можуть суттєво вплинути неочікувані політичні події в світі. Зокрема, це стосується ситуації з можливим введенням або скасуванням мит на імпортні товари з боку Сполучених Штатів.

Андрій Забловський зазначає, що протягом цього тижня варто очікувати на подальші коливання курсів долара та євро, які спостерігалися з початку квітня.

"Найбільш реалістичний сценарій -- швидка зміна висхідного тренду на низхідний і навпаки, в залежності від новин з міжнародних фінансових ринків, -- прогнозує Андрій Забловський. -- Коливання можуть бути значними, як наприклад, з євро, який подорожчав до максимумів трирічної давнини. Головне -- зберігати спокій".

Продавати чи купувати валюту

Андрій Шевчишин висловив конкретну рекомендацію: придбати долари та зробити тижневу перерву в покупках євро.

"Низький курс долара на тлі економічних труднощів в Україні та зростання інфляції є незвичним явищем, і, на думку Андрія Шевчишина, його вартість незабаром зросте. Він зазначив, що євро тимчасово дорожчає, оскільки інвестори переводять свої активи з долара в інші валюти, переважно в євро. Проте, ймовірно, незабаром цей тренд зміниться на спадний, оскільки висока вартість євро знижує конкурентоспроможність європейських товарів. Тому, можливо, варто почекати."

Олег Пендзин та Андрій Забловський відзначили, що українці почали активно інвестувати в гривневі облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

За словами Андрія Забловського, роздрібні інвестори володіють портфелем облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на суму 90,6 млрд грн. Структура цього портфеля в розрізі валют виглядає наступним чином: приблизно 51,5% складає гривня, 44,5% – долар, а 4% – євро. Від початку року українці збільшили свої інвестиції в доларові ОВДП на 15%. Частка населення як інвесторів у цих цінних паперах зросла з 29,5% до 37%.

Також Забловський нагадав про необхідність розумної диверсифікації вкладень. На його думку, зараз євро купувати не варто, бо він дорогий, долар -- можливо, якщо у інвестиційному портфелі його частка незначна, менша за 30%, а от гривневі ОВДП зараз найдохідніші.

Олег Пендзин поділився своїми думками про привабливість інвестицій у гривню, що залишаються вигідними вже більше року.

Я є прихильником короткострокового фінансового планування інвестицій, обмеженого трьома місяцями, оскільки на такий період можна досить точно прогнозувати ситуацію на фінансових ринках, -- зазначив Олег Пендзин. -- Наприклад, на початку січня курс готівкового долара складав 43 грн, а вже на початку квітня він знизився до 41,5 грн при продажу та 41 грн при купівлі. Це означає, що збитки становлять 2 грн на кожному доларі, або 5%. Гривневі облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) з річною ставкою 16% принесли прибуток у 4% за цей період. Що стосується євро, то, дійсно, через несподіване здорожчання, за три місяці ми отримали прибуток приблизно у 3 грн або 4,5%. Але передбачити таке зростання євро на початку року було практично неможливо. Я впевнений, що інвестиції в гривні залишаться найвигіднішими та найнадійнішими принаймні до кінця першого півріччя.

Продавати, на думку експертів, вигідно лише євро, з доларами варто зачекати.

#Економіст #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Уряд України #Товари #Інвестор #Інвестиції #Міністерство фінансів (Україна) #Позика. #Банк #Євро #Попит #Долар #Девальвація #Валюта #Обмінний курс #Фінансовий ринок #Диверсифікація (фінанси) #Мито (податок) #Комерційний банк #Великдень

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Новини 15 квітня: Україна робить кроки до Європейського Союзу у сфері роумінгу, питання лімітів фінансів.
Європейська комісія підходить до завершення розробки нових ініціатив щодо спрощення торгівлі з Україною.
Син Божий, прихована бухгалтерія партії та таємний флот Росії. Вражаючі розслідування від УП.
Теги