Одноразові агенти: Як Росія застосовує онлайн-вербувальників для підривної діяльності в Європі - The Guardian.

Британське видання The Guardian розповідає про приховану війну кремля проти Заходу та України. російські спецслужби розгорнули масштабну кампанію диверсій і саботажу проти європейських країн, використовуючи для цього вразливих мігрантів і випадкових найманців. Від підпалів торгових центрів до планування терактів: москва веде "гібридну війну" новими методами, які складно відстежити, довести і попередити.

московські спецслужби розпочали новий тип атаки на Захід, пише британська The Guardian. Видання розповідає про агента, затриманого у Польщі. За інформацією The Guardian, Сергій саме збирався сісти на автобус, що прямував до Німеччини, коли польські спецслужби затримали його на автовокзалі у Вроцлаві. У його рюкзаку правоохоронці знайшли кубики запальнички, пляшку з-під соку, наповнену парафіном, запальничку, два кишенькові ножі, мініпилку та маску. Пізніше, під час обшуку мобільного телефону 49-річного українського біженця, вони знайшли pdf-файл російськомовної книги під назвою "Сучасна піротехніка".

Цей затриманий агент, як зауважує Guardian, лише один із десятків людей, яких за останні два роки затримали по всій Європі за звинуваченням у роботі на росію проти Заходу.

Європейські розвідувальні агенції повідомляють, що Москва ініціювала кампанію, що включає саботаж, підпали та дезінформацію. Ці дії іноді спрямовані на конкретні об'єкти, пов'язані з підтримкою війни в Україні, але частіше їх мета полягає в створенні хаосу та паніки.

The Guardian повідомляє про низку інцидентів: у Литві спалили магазин Ікеа; у Великій Британії семи особам висунули обвинувачення у підпалі підприємства, яке має зв'язки з Україною; у Франції під Ейфелевою вежею залишили п'ять трун з написом "Французькі солдати в Україні"; в Естонії були розбиті вікна автомобілів міністра внутрішніх справ і місцевого журналіста. У Польщі сталося кілька підозрілих пожеж, зокрема одна, що знищила великий торговий центр у Варшаві.

Згідно з інформацією з джерел, ці події свідчать про те, що російські розвідувальні органи перейшли до нової стратегії нападів на Захід, які є небезпечними та жорстокими, проте водночас розрізненими і важко піддаються доказам.

Виконавців вербують в інтернеті та часто платять криптовалютою. Деякі з них точно знають, що вони роблять і навіщо, інші не усвідомлюють, що в кінцевому підсумку працюють на москву.

Ця стаття в The Guardian ґрунтується на тисячах сторінок судових матеріалів з Великобританії та Польщі, бесідах з працівниками служб безпеки й розвідки різних європейських країн та США, а також на свідченнях осіб, які мали стосунки з деякими злочинцями.

Якою мірою може загостритися кампанія, залишається предметом обговорень. За словами західних розвідників, останнім часом спостерігалося певне затишшя, можливо, через намір Путіна налагодити стосунки зі США за часів Дональда Трампа. Проте ще до зміни американської адміністрації вже були свідчення того, що Москва почала активніше піднімати ставки.

The Guardian зазначає, що минулого року розвідувальна інформація про можливу змову, спрямовану на відправку вибухових пакетів до Сполучених Штатів, яка могла призвести до авіакатастроф і численних жертв, викликала значне занепокоєння у Вашингтоні. У відповідь на це високопосадовці адміністрації Байдена зв’язалися зі своїми російськими колегами, щоб попередити їх про те, що така ескалація призведе до реакції з боку США.

Здавалося, телефонні розмови зупинили реалізацію плану з вибуховими посилками, проте цей інцидент залишив невпевненість щодо того, яку межу Росія може перейти в майбутньому і які наслідки це може мати. "Їхня мета відрізняється від цілей ісламістських джихадистів, які намагаються завдати якомога більшої шкоди, - зазначив голова естонського агентства внутрішньої безпеки Капо Гарріс Пуусепп. - Проте, якщо хтось загине, їм це не важливо".

Можливі дії саботажу та дезорганізації з боку Росії.

Сергій, затриманий у Польщі, з’явився на світ в Одесі у 1974 році в родині військового, що служив у радянських збройних силах. Коли він завершував навчання в школі, відбулися кардинальні зміни — Радянський Союз розпався, а його рідне місто стало частиною новоствореної незалежної України. З плином часу, як повідомляє The Guardian, Сергій почав відчувати дедалі більшу неприязнь до київської влади, вважаючи, що вона ставиться упереджено до людей, які спілкуються російською, таких як він.

Його девіз у Facebook звучить так: "Я спілкуюся лише російською". Після подій Майдану в 2014 році він багато часу проводив на проросійських новинних сайтах. Після початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року він залишив коментар під політичним відео на Telegram-каналі. На це відреагував інший користувач, чоловік на ім'я Олексій, який надіслав йому приватне повідомлення, висловивши згоду з думкою Сергія. Олексій представився київським бізнесменом у сфері будівництва і задав безліч запитань про повсякденне життя та професійну діяльність Сергія. Він також дав зрозуміти, що має негативне ставлення до Володимира Зеленського та української влади.

У середині 2023 року, побоюючись мобілізації, Сергій вирішив нелегально перетнути кордон з Молдовою. Він доїхав до Німеччини, де його колишній шкільний товариш з Одеси повідомив про можливість тимчасової роботи з оплатою 75 євро на день. Після кількох місяців виконання цієї роботи, Олексій зв’язався з ним через новий акаунт. Він розповів, що зараз перебуває в Балтійських країнах, і запропонував зустрітися в Латвії або Литві для обговорення бізнес-пропозиції.

Сергій висловив, що це занадто далеко і надто витратно для його можливостей, але Олексій вирішив допомогти, запропонувавши оплатити поїздку. Він також озвучив альтернативний варіант – Вроцлав у Польщі. Олексій перерахував приблизно 20 тисяч гривень на банківський рахунок дружини Сергія, після чого Сергій придбав автобусний квиток до Вроцлава. Його відправлення заплановано на 27 січня 2024 року.

Невдовзі після прибуття Сергія до Польщі, Олексій зателефонував йому і вибачився - щось сталося, і він не зміг поїхати. Але він міг розповісти про бізнес-пропозицію: він хотів, щоб Сергій пошукав торгові та промислові центри у Вроцлаві та сфотографував їх. Якщо вони знайдуть відповідне місце, Сергій мав його підпалити. Олексій мав заплатити йому 2 тисячі доларів авансом і ще 2 тисячі доларів після отримання доказів підпалу.

Для Сергія ця сума виглядала надзвичайно великою. Як він повідомив польським детективам, він не задавав жодних питань щодо того, хто міг бути замовником і які були причини цього.

The Guardian повідомляє, що Сергій прогулявся вулицями Вроцлава в пошуках потенційних цілей. Зрештою він зупинився на оптовому магазині фарб, розташованому в промисловій зоні на околиці міста. Він надіслав фотографії цього об'єкта Олексію, який підтвердив, що це ідеальна мета — поруч із різними важливими інфраструктурними об'єктами та недалеко від каналу, який може бути серйозно забруднений у випадку витоку фарби. Сергій придбав необхідні матеріали для підпалу. Проте, коли він залишився наодинці у Вроцлаві і зрозумів, до чого насправді йдеться, у нього виникли сумніви.

Він згадав про пожежу, що сталася неподалік від його дому в Німеччині, і попросив дружину надіслати йому фотографію згорілого будинку. Можливо, міркував він, зможе передати це Олексію, видавши за будівлю у Вроцлаві, щоб отримати гроші, не виконуючи замовлення. Він вирішив, що поки що не буде підпалу, і купив квиток на автобус до Німеччини. Проте його затримали ще до того, як він встиг сісти в автобус.

Через тиждень після арешту Сергія у невеликій групі Telegram із 28-ма підписниками з'явилося повідомлення, в якому поширювався контент білої расистської спрямованості. Воно було розміщене під зображенням гірського хребта, на якому, якщо примружитися, можна побачити обличчя Адольфа Гітлера.

Увага! Ведіть боротьбу з темношкірими. Ми шукаємо партизанів у Європі. Нам потрібні однодумці, які готові підпалити магазин, що належить чорним мігрантам," - йшлося у повідомленні англійською мовою. Винагорода становила 5 тисяч доларів. До оголошення була прикріплена фотографія будівлі, яку впізнав Сергій. Акаунт, з якого було надіслано це повідомлення, виявився тим самим, що раніше використовував "Олексій". Тепер цей акаунт маскувався під європейського неонациста. За інформацією польської влади, ним керував кадровий офіцер російського ГРУ.

Згідно з інформацією, опублікованою в The Guardian, аналіз архівів комуністичних спецслужб виявляє, що проведення диверсій в країнах-опонентах було складовою частиною розвідувальної стратегії КДБ ще з 1960-х років. Ці операції планувалися на періоди зростання напруженості або під час воєн.

З 2014 року російські спецслужби почали активно націлюватися на підприємства з виробництва боєприпасів та зброярів у Європі, які надавали підтримку Україні. На відміну від багатьох сучасних актів саботажу, ці операції були вкрай продуманими та реалізовувалися за участю підготовлених агентів, які діяли проти визначених об'єктів.

Чимало осіб, причетних до цих дій, походили з таємного підрозділу ГРУ, що носить назву 29155, який виконував завдання, пов’язані з диверсіями та вбивствами на території Європи. Однак їхні дії були такими відвертими, що зрештою призвели до їх викриття. Після отруєння Сергія Скрипаля в 2018 році британські правоохоронці, разом із журналістами-розслідувачами з Bellingcat, змогли ідентифікувати злочинців як агентів підрозділу 29155.

На відповідь, як зазначає джерело, європейські держави розпорядилися про відкликання сотень російських розвідників, які діяли під прикриттям дипломатичних місій. Після початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року спостерігалася нова хвиля висилок дипломатів.

За інформацією The Guardian, ці кроки суттєво зменшили можливості Москви, змусивши шпигунських керівників проявити креативність для заповнення утворених прогалин. "Ми спостерігали, як вони доручали звичайним дипломатам виконання розвідувальних завдань, і це явище поширюється не лише на Естонію," — зазначив Пуусепп.

По-друге, росія активізувала свою мережу "нелегалів" - агентів під глибоким прикриттям, які видають себе за іноземців, чиї місії можуть тривати десятиліттями. Доручення їм сміливіших місій означало більший ризик, і за рік після вторгнення в Україну нелегали були виявлені в Словенії, Норвегії, Греції та Бразилії. Тих, хто не встиг втекти, заарештували.

По-третє, зауважує видання, росія звернулася до послуг різного роду фрілансерів. У деяких випадках це означало наймання людей зі зв'язками з організованою злочинністю, таких як болгарин Орлін Русєв, який проживав у Великій Британії і здійснював спостереження та інші операції для росії, використовуючи групу своїх співвітчизників, яких він називав "поплічниками", троє з яких були визнані винними минулого місяця в Лондоні.

На додаток до використання нових агентів для виконання старих завдань, москва також розгорнула кампанію саботажу, яка була набагато ширшою, ніж будь-коли раніше. На відміну від попередніх цілеспрямованих дій, ця хвиля буде більш розсіяною і матиме інші цілі.

Один колишній співробітник американської розвідки сказав, що одразу після російського вторгнення в Україну Вашингтон очікував масованих російських кібератак проти Заходу. Ці атаки здебільшого не відбулися, і одна з теорій полягає в тому, що замість цього москва вдалася до більш вибухонебезпечного варіанту. "Ідея саботажу завжди була в полі зору як можливість, але все одно дуже дивно бачити, як вона реалізувалася", - зазначив він.

У багатьох випадках, як зазначає The Guardian, важко довести причетність москви. Але навіть тоді, коли немає явних доказів зловмисності, як, наприклад, у випадку з пожежею, що закрила аеропорт "Гітроу" минулого місяця, неминуче виникають припущення про можливу причетність росії.

"Це створює своєрідний туман. На початку деякі з цих речей виглядають природно, але потім це відбувається все частіше і частіше, і ви починаєте дивуватися. Є випадки, коли немає доказів, але ми маємо сильні підозри", - сказав один високопоставлений європейський чиновник з питань безпеки.

За словами західних чиновників, у новій кампанії беруть участь багато з тих самих оперативників з частини 29155, які вже більше десяти років беруть участь у диверсійних операціях. Підрозділ був включений до складу більшого департаменту ГРУ, і його все ще очолює багаторічний керівник Андрєй Авєр'янов.

Як зазначає британське видання, наразі завдання на місцях виконують не штатні офіцери підрозділу, багато з яких більше не здатні відвідувати Європу. Натомість використовуються одноразові агенти, які були завербовані через Telegram. Замість того, щоб зосереджуватись виключно на конкретних цілях, тісно пов'язаних із війною в Україні, новий підхід є значно ширшим – він націлений на торгові центри, склади та інші елементи цивільної інфраструктури.

"Стратегічна мета - посіяти розбрат і незахищеність. Вони не руйнують значну інфраструктуру. Вони зосереджуються на м'яких цілях, які впливають на загальне сприйняття небезпеки в суспільстві. Це класична психологічна операція", - вважає колишній голова Служби зовнішньої розвідки Польщі Пьотр Кравчик.

Методи, якими Москва залучає своїх агентів та визначає цілі, варіюються залежно від країни. У Балтійських держав російські спецслужби активно використовують глибокі родинні зв'язки серед російськомовного населення, за інформацією розвідувальних джерел. Процес вербування часто відбувається під час поїздок до Росії, при цьому для комунікації застосовується Telegram, хоча він не слугує для першого контакту. Основними мотивами для співпраці, як правило, стають фінансова винагорода або загроза шантажу.

Пуусепп висловив думку: "Це не стільки питання ідеології, скільки бізнесу та родинних зв'язків у Росії. Коли ми спостерігаємо за людьми, стає очевидним, що їхнє спільне сприйняття світу обмежується лише інстинктом виживання".

У інших європейських країнах процес вербування людей відбувається через Telegram, без будь-якої особистої взаємодії. Наприклад, Сергій на початку вважає, що спілкується з однодумцями про спільний бізнес-проект. А інші можуть бути впевнені, що працюють на замовлення груп расистського спрямування або внутрішніх політичних сил.

Оперативних працівників залучають через неформальні мережі зайнятості, в яких іммігранти часто знаходять випадкові підробітки. Зазвичай це особи, які тривалий час перебували на межі закону, і коли їм поступає команда знищити певну інформацію, вони можуть сприймати це як частину кримінального протистояння, а не як розвідувальну діяльність.

Деякі новобранці, як зауважує The Guardian, мають ідеологічну спорідненість з росією, як, наприклад, Сергій, який підтримував російську війну в Україні та мріяв про те, щоб його рідна Одеса опинилася під контролем росії. Однак частіше ідеологічна складова відсутня.

У травні попереднього року польські правоохоронці затримали громадянина Польщі та двох білорусів, підозрюючи їх у намірах організувати диверсії на користь російських сил у Польщі. Всі троє затриманих раніше брали участь у бойових діях в Україні, підтримуючи українську сторону.

У Польщі на початку 2023 року була затримана окрема група з 16 диверсантів, здебільшого українців і білорусів, які згодом отримали вирок. Більшість цих осіб не підтримували геополітичні інтереси Кремля, а лише прагнули знайти спосіб заробітку в тіньовому секторі економіки.

Вербувальники отримували різноманітні завдання в Польщі, які варіювалися від розклеювання антинатовських листівок до установки камер для спостереження за потягами з гуманітарними та військовими вантажами, що відправлялися в Україну. Винагорода в криптовалюті коливалася від 5 доларів за розклеювання плакатів до 400 доларів за встановлення камери. Керівництво групою здійснював чоловік, який представився як "Андрій", він через двох своїх підлеглих організовував розподіл завдань серед інших учасників.

Одна з обвинувачених, 20-річна білоруска, яка була заарештована й засуджена разом зі своїм хлопцем, стверджувала, що жоден з них не був прихильником військових дій росії. Її хлопець, за її словами, часто вивішував плакат, фотографував його на доказ, а потім одразу ж знімав.

"Він вдавався до цього, аби забезпечити нас фінансово, оскільки я витрачала чимало. Він просто прагнув отримати додаткові кошти, не замислюючись над наслідками. Це стало найгіршим моментом у моєму житті", - зазначила вона у листі до родини після затримання.

Наприкінці лютого Сергія привели до зали суду у Вроцлаві, одягненого в червоний тюремний комбінезон, призначений для особливо небезпечних ув'язнених, у кайданах.

"Завданням обвинуваченого було підірвати наш моральний стан, викликати сумніви щодо ефективності та професіоналізму нашої держави, а також поставити під питання нашу підтримку України", - зазначив суддя Марцін Мичковський, оголошуючи рішення суду.

Сергій спостерігав за всім цим без емоцій, час від часу зітхаючи, коли перекладач тихо шептав йому слова судді. Раніше він уклав угоду з прокуратурою про визнання провини в обмін на трирічний термін ув'язнення, але Мичковський відмовився від цієї угоди, стверджуючи, що вона була занадто м'якою.

Хоча Сергій не підпалював нічого і був затриманий у момент, коли збирався сісти на автобус, який вивозив його з країни, Мичковський призначив йому покарання у вигляді восьми років ув’язнення. За словами судді, це рішення частково мало на меті стати попередженням для інших – "чітким і зрозумілим сигналом для нього та всіх можливих правопорушників, що вчинення подібних дій є неприпустимим".

Для росіян вигода від використання одноразових оперативників полягає в тому, що якщо щось піде не так, Москві байдуже. Контролери в штаб-квартирі ГРУ можуть просто створити нові акаунти в Telegram і почати процес заново.

"Ви саджаєте одну людину, а на її місце з'являється інша. Ці люди одноразові, і Москві на них начхати", - сказав один європейський чиновник з питань безпеки.

Можливість того, що особи, які шукають випадкову роботу в Telegram, можуть приєднуватися до завдань російських розвідувальних служб, викликає питання про стеження та конфіденційність, що нагадують про контртерористичні заходи. Влада намагається виявити потенційних злочинців ще до того, як вони почнуть вчиняти правопорушення.

Guardian зазначає, що існує ще одне важливе питання, яке стосується ймовірно нещодавно зірваної спроби відправити вибухові посилки до США: яка ж є кінцева мета цього акту?

Високопрофесійний представник силових структур зазначив, що оскільки Росія дедалі частіше сприймає Європу як учасника конфлікту в Україні, ймовірність ескалації диверсійних дій лише зростає, поки триває війна. "Вони переходять одну червону межу за іншою, і ми не можемо передбачити, наскільки далеко вони готові зайти," - підкреслив він.

#Facebook #Молдова #Дональд Трамп #Литва #Європа #Україна #Київ #Володимир Зеленський #Москва #Сполучене Королівство #Польща #Німеччина #Кремль (фортифікаційна споруда) #Telegram (сервіс обміну повідомленнями) #Пожежа #Одеса #Радянський Союз #Мігрант #Вашингтон, округ Колумбія #Західна Європа #Російська мова #Варшава #Країни Балтії #Ідеологія #Сполучені Штати #Естонія #Роздрібний магазин #Адольф Гітлер #Російська імперія #Автобус. #Військова розвідка #Диверсія #Гардіан #Польський народ #Федеральна служба безпеки #Саботаж. #Слідчий #Головне розвідувальне управління Генерального Штабу Російської Федерації #Білоруси #Секретна служба #Вроцлав #Фотографія #Підпал. #Парафін #Партизани (військо) #Ейфелева вежа

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Одноразові агенти: Як Росія застосовує онлайн-вербувальників для підривної діяльності в Європі - The Guardian.
Чехія залишиться надійним союзником України, надаючи їй всебічну підтримку, - заявив Ліпавський.
У Києві відбулася дискусія щодо застосування штучного інтелекту в сфері бізнесу та потенційних загроз - новини на Depo.ua.
Теги