Унікальна концепція Європи: нова глобальна структура.

Колишній міністр закордонних справ та віце-канцлер Німеччини, екс-лідер німецької Партії Зелених

Дослідження викликів, з якими стикається Європа в контексті дестабілізації світового порядку, що його підірвав Дональд Трамп, можна знайти в колонці колишнього віце-канцлера та екс-міністра закордонних справ Німеччини Йошки Фішера.

Дональд Трамп виявився надзвичайно здібним у саморуйнівних діях. Лише за кілька місяців свого перебування на посаді президента він зумів завдати серйозного удару по трансатлантичному партнерству між Північною Америкою та демократичною Європою. Розпочавши торговельні конфлікти з союзниками США і поставивши під сумнів американські зобов'язання щодо безпеки в Європі, він підірвав довіру до Сполучених Штатів на щонайменше одне покоління. Вплив Америки на світовій арені швидко зменшується.

Заяви адміністрації Трампа не мають жодної ваги, що підтверджує зрада України, яка продовжує боротьбу за свободу, демократію та інші цінності, характерні для Заходу. Тепер Європа залишиться наодинці у протистоянні з агресивним імперським сусідом – Росією. Якщо вона прагне уникнути долі, що спіткала Україну, їй слід терміново вирішити ряд важливих питань.

Відхід Америки від ролі провідної світової держави, яка підтримувала порядок і гарантувала вільну торгівлю, призведе до іншого світового порядку. Новий порядок буде обертатися не навколо американської могутності, а скоріше навколо суперництва між великими ядерними державами. Як вже показує поведінка Росії, ті, хто має бомбу, не цуратимуться шантажувати тих, хто її не має. Порядок, заснований на правилах, вже відходить у минуле; відтепер світовий порядок буде функціонувати відповідно до забаганок сили, якщо він взагалі буде функціонувати.

У цьому контексті Європа опиняється в невигідному становищі, оскільки не виступає як "справжня" глобальна сила. Вона не має військової потужності, здатної забезпечити власну оборону. Сучасна політична архітектура Європи, що складається з дрібних і середніх національних держав, виявляється нездатною ефективно реагувати на актуальні виклики.

Сьогодні європейці єднаються, прежде всего, завдяки спільному досвіду, сформованому в умовах складної ситуації. Чи знайдуть вони, нарешті, шлях до єдності? Чи мають намір стати справжньою силою? Відповіді на ці запитання матимуть вирішальне значення для майбутнього континенту та його сотень мільйонів жителів.

Вибір європейців зараз стоїть між свободою і підкоренням. Але неясно, чи вистачить у європейців мужності відстоювати власний суверенітет і незалежність у питаннях безпеки.

Адміністрація Трампа не лише ставить під сумнів військову безпеку Європи, вона також ставить під сумнів глобальну торгівлю, яка підтримує європейську економіку. Європа більше не може дозволити собі бути технологічно залежною від неєвропейських великих держав, особливо в епоху розквіту штучного інтелекту. Те ж саме стосується і залежності від сировини, оскільки вона може дуже швидко підірвати інші сектори і поставити під загрозу національну або регіональну безпеку.

Європейці повинні визначити всі сфери, в яких вони покладалися на Америку, і інвестувати в самодостатність. Досягнення "європейського суверенітету" - це зараз або ніколи.

Після двох руйнівних світових конфліктів ХХ століття європейське ядро, яке охоплює країни на кшталт Франції та Німеччини, змогло досягти певного балансу інтересів і навіть відчути солідарність. Проте Європа так і не змогла вжити рішучих заходів для реалізації спільної політичної волі. Національний егоїзм неодноразово перевершував цей імператив, що, зокрема, було зумовлено зменшенням потреби в спільній безпеці через американську військову присутність на континенті. Однак сьогодні ця потреба стала надзвичайно очевидною. Європейські країни повинні зробити той вирішальний крок, якого попередні покоління завжди намагалися уникнути.

Шарль де Голль, рятівник Франції в її найтемнішу годину - коли країна зазнала військової поразки від нацистської Німеччини - і її великий модернізатор у 1960-х роках, відкрив свої мемуари цими пам'ятними рядками: "Усе своє життя я мав особливу ідею Франції. Це натхненне як почуттями, так і розумом". У 1940 році він був невідомим генералом, який транслював свій самотній голос з еміграції в Лондоні до окупованої Франції, закликаючи продовжувати опір. Його ідея була незнищенною і, зрештою, перемогла.

Сучасна Європа має багато уроків, які може винести з прикладу де Голля. Чи приймаємо ми це, чи ні, але європейці змушені або адаптуватися до неконтрольованих ризиків безпеки, або ж прийняти концепцію "голлізму". Іншого вибору просто не існує.

Зараз, як ніколи, нам потрібен сильний ідеологічний стрижень: спільна ідея Європи як континенту свободи, прав людини, солідарності та верховенства права. Європа повинна залишатися бастіоном прогресу та елементарної порядності на планеті. Ці цінності можуть бути збережені лише тоді, коли ми будемо діяти як один народ, щоб стати справжньою глобальною силою.

#Дональд Трамп #Лондон #Європа #Росія #Економіка #Україна #Північна та Південна Америка #Німеччина #Демократія #Еміграція #Зелені #Нацистська Німеччина #Сполучені Штати #Штучний інтелект #Франція #Суверенітет #Атлантичний океан #Права людини #Верховенство права #Північна Америка #Розум #Прогрес (історія) #Мемуари #Велика сила #Світова війна #Континент #Шарль де Голль #Федеральне міністерство закордонних справ #Німецька військова адміністрація в окупованій Франції під час Другої світової війни

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
"Цього року економічні труднощі в Росії будуть лише загострюватися": експерт підкреслив необхідність посилення санкцій проти Кремля.
Прогнози стають дедалі більш несприятливими: чому курс долара продовжує знижуватися і які наслідки це має для України.
Падіння курсу долара під час президентства Трампа виявилося найбільшим за останні півстоліття.
Теги