Щодо різкого падіння курсу рубля, на думку приходить стара жартівлива фраза: "До морга - значить, до морга!". Чи можна вважати це результатом справжніх санкцій? І який вплив це матиме на хід війни?
З початку року рубль знизив свою вартість стосовно долара на 21%, а лише за останній місяць — на 11%. Що стосується євро, то падіння склало 15% з початку року і 8% за останній місяць. З 21 листопада рубль втратив більше ніж 5% своєї цінності.
26 листопада російський рубль досяг рекордно низького рівня з березня 2022 року, перевищивши позначку 105 рублів за долар. У середу, 27 листопада, курс рубля на ринку вперше з середини березня 2022 року впав майже до 115 рублів за долар.
Різке падіння вартості рубля стало наслідком нових санкцій, введених Сполученими Штатами, що додатково підштовхнуло вниз фондовий ринок і спонукало до необхідності збалансування державного бюджету.
За оцінками експертів, до кінця року курс російської валюти може знизитися до 120 руб за долар.
Згідно з інформацією, опублікованою агентством Bloomberg, різке зниження курсу рубля викликане новими санкціями США, які торкнулися 50 російських банків. На даний момент під обмеження потрапили важливі фінансові організації, що відповідають за міжнародні фінансові операції, серед яких і Газпромбанк. Це ставить під загрозу останні шляхи надходження іноземної валюти в країну.
Санкційні заходи негативно вплинули на зовнішньоекономічні розрахунки, зокрема в секторах нафти та газу, що стало причиною виникнення реального дефіциту іноземної валюти на російському ринку.
Труднощі в міжнародних платежах, викликані санкціями, ще більше ускладнили фінансову ситуацію Росії, позаяк прямі розрахунки з основними торговельними партнерами майже припинилися. РФ змушена вести торгівлю через посередників і отримувати оплату в рублях.
В даний час учасники ринку активно купують валюту, щоб швидко розраховуватися з партнерами, повідомив в інтерв'ю виданню аналітик Промзв'язокбанку Євген Ліктюхов. Також неясно, яким чином надходитиме валютна виручка від продажу газу з Європи, зазначив Сергій Романчук, колишній співробітник торгового відділу російського Металоінвестбанку.
Санкції, виток напруженості через війну в Україні - єдині фундаментальні причини падіння курсу рубля, вважають аналітики, опитані Reuters.
Серед інших факторів, котрі можуть вплинути на курс рубля, експерти називають більш ніж 20% падіння фондового ринку з початку року. Воно пов'язане з тим, що інвестори йдуть з акцій у депозити, котрі стали високоприбутковими після підвищення базової ставки Центробанку до 21%-ного пункту.
Крім того, на ринку спостерігається підвищена нервозність: ринок чекає реакції фінансової влади на девальвацію рубля, покупка валюти нагадує паніку в умовах невизначеності, - вказали Reutersаналітики брокерської компанії БКС.
Згідно з інформацією, наданою The Bell, Міністерство фінансів Росії очікувало, що середній курс долара досягне 103 рублів лише до 2027 року, проте фактична ситуація виявилася значно складнішою.
"Враховуючи низькі ціни на нафту в листопаді, навряд чи можна очікувати збільшення продажів валюти до кінця року. Таким чином, тризначні показники курсу долара по відношенню до рубля, на жаль, можуть стати стабільними", - зазначає російський аналітик інвестиційної компанії Фінам Олександр Потавін.
Український експерт у сфері стратегічних комунікацій, що спеціалізується на бізнесі, державному управлінні та політиці, Юрій Богданов, вважає, що Росія врешті-решт вичерпує свої ресурси для продовження конфлікту, навіть незважаючи на підтримку, яку вона отримує від Ірану, КНДР та Китаю.
"...Який би не був великий російський ресурс - людський, матеріальний - він все одно не є невичерпним. Ми насправді не знаємо, де та точка неповернення. Враховуючи, як б'є на сполох Набіулліна (голова центробанку Росії - ред.), яка каже про перегрів економіки, це може бути і за три місяці, і за півтора року, і за рік, ми просто не можемо цього вгадати", - заважив він у коментарі ТСН.
Деякі експерти вважають, що очільниця російського Центробанку Ельвіра Набіулліна може стати жертвою критики через падіння курсу рубля.
Російський юрист Катерина Гордон висловилася в медіа, вказавши, що Набіулліна "пригнічує" як бізнес, так і населення. Вона також підкреслила, що основна процентна ставка в Білорусі та Україні є нижчою порівняно з тією, що визначена Центральним банком Росії.
"Люди страждають, а бізнес занепадає. Ключова процентна ставка в Білорусі та Україні є меншою, ніж та, до якої нас прирекла Набіуліна," - зазначила вона у Telegram.
Нагадаємо, Національний банк України (НБУ) у жовтні 2024 року зберіг ключову процентну ставку на рівні 13%, інфляція на цей момент зросла до 8,6%. У Росії процентна ставка тримається на рівні 21%, що спричиняє нові витки інфляції.
З початку серпня, коли почався спад курсу, рубль втратив 24% вартості щодо долара США та китайського юаня, повідомляє агентство Reuters.
За словами відомого блогера Майкла Накі, зниження курсу російського рубля щодо юаня може виявитися для Росії навіть більш небезпечним, ніж зниження його вартості по відношенню до долара. Це пов'язано з тим, що Китай став надзвичайно важливим союзником для Росії, особливо в контексті постачання військових дронів, запчастин та інших комплектуючих. Оскільки більшість цих товарів імпортується з Китаю, зниження курсу рубля стосовно юаня може мати серйозні наслідки.
Однак деякі експерти зауважують, що російське керівництво може, в певній мірі, використати зниження курсу рубля на свою користь.
Зокрема, ослаблення рубля вигідно російському уряду, оскільки збільшує бюджетні надходження, - повідомив у коментарі Reutersаналітик Фінам Микола Дутченко.
Окрім того, екс-глава оперативного штабу Міноборони ФРН Ніко Ланге в інтерв'ю BILD зауважив, що падіння російського рубля зіграє на руку владі агресора, оскільки збідніле населення РФ активніше мобілізуватиметься для участі в загарбницькій війні проти України. Зазначивши при цьому, що ослаблення рубля лише спростить владі РФ завдання вербувати нових солдатів на фронт.
#бюджет #Природний газ #Інфляція #Національний банк України #Нафта #Європа #Росія #Україна #Інвестор #Бізнес #Китай (регіон) #Російський рубль #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Банк #Євро #Telegram (сервіс обміну повідомленнями) #Bloomberg L.P. #Північна Корея #Рубль #Девальвація #Валюта #Іран #Білорусь #Зображення #Західна Німеччина #Фондовий ринок #Паніка. #Газпромбанк #Дрон #Телевізійна служба новин #Юань Женьміньбі #ГОРДОН (інтернет-видання)