В останній тиждень президентської кампанії у США домінують гострі внутрішні проблеми, кажуть аналітики. Тож будь-які згадки про змагання між США та Китаєм кандидатами - віцепрезиденткою Камалою Гарріс і колишнім президентом Дональдом Трампом - розглядаються через призму внутрішніх проблем.
"Американські виборці нині більше зосереджені на внутрішніх викликах. За результатами опитувань, так звана загроза з боку Китаю відходить на другий план у порівнянні з економічними питаннями, імміграцією, абортами, змінами клімату, демократичними процесами та іншими важливими темами для громадян," -- зазначив Лю Явей, керівник китайської програми Центру Картера.
Згідно з результатами дослідження, проведеного американською соціологічною організацією YouGov, лише невеликий відсоток виборців вказав на зовнішню політику США як одну з трьох найважливіших тем для них. Дослідження виявило, що виборці, які підтримують Трампа, проявляють дещо більше зацікавлення у питаннях зовнішньої політики порівняно з прихильниками Гарріс.
У фінальні дні перед виборами будь-яке посилання на Китай зазвичай обговорювалося в рамках внутрішніх труднощів.
Під час мітингу 27 жовтня в Нью-Йорку Трамп двічі згадав Китай, сказавши, що якщо Сполучені Штати та Китай вступлять у війну, США "переможуть", і що він "прийме Закон Трампа про взаємну торгівлю, тобто якщо Китай або будь-яка інша країна стягуватиме з нас 100 або 200% податок або митний тариф, ми [Сполучені Штати] стягуватимемо з них 100 або 200% податок або тариф".
Гарріс не торкалася теми Китаю під час зустрічі в той же день у важливому штаті Пенсильванія.
Трамп акцентував увагу на можливих економічних наслідках змагання з Китаєм, оскільки це стосується робочих місць у США, акцентуючи на торгових тривогах, збільшенні імпорту товарів і недобросовісних бізнес-практиках.
Під час національного з'їзду Республіканської партії в липні Трамп висловив свою критику на адресу Китаю, зокрема звинувативши його в тому, що Пекін позбавив американців робочих місць у автомобільному секторі. Він також зазначив, що Китайська Народна Республіка становить загрозу для Тайваню.
Під час мітингу в квітні Трамп висловив думку, що значна кількість мігрантів з Китаю, які прибувають до Сполучених Штатів, складається з чоловіків "військового" віку. Він припустив, що ці особи можуть мати намір створити певну "армію".
Трамп також торкнувся теми Китаю, згадуючи про кризу, пов'язану з фентанілом у Сполучених Штатах.
Попри те, що Гарріс не приділяла багато уваги Китаю під час своєї передвиборчої кампанії, вона все ж торкнулася цієї теми на національному з'їзді Демократичної партії в серпні. Вона висловила намір докласти зусиль, щоб Сполучені Штати стали лідерами у глобальних змаганнях у галузі штучного інтелекту та космічних технологій.
Вона виступає за зменшення ризиків, прагнучи знизити взаємозалежність між США та Китаєм у сфері передових технологій. Головна мета - забезпечити, щоб Вашингтон не сприяв військовій модернізації Пекіна. Проте вона попереджає, що економічна політика на зразок тарифів щодо Китаю може бути недоцільною, - зазначив Алі Вайн, старший науковий співробітник Міжнародної кризової групи, коментуючи підходи віцепрезидента Гарріс до Китаю.
Однак між двома кандидатами та їхніми політичними партіями існує більше спільних рис, ніж відмінностей у їхньому підході до Китаю, зазначив Денніс Вайлдер, колишній заступник помічника директора ЦРУ з питань Східної Азії та Тихого океану, а також директор Ради національної безпеки з питань Китаю за часів президентства Джорджа Буша-молодшого.
"Китай не обговорювався на цих виборах, тому що американська громадськість і політичний клас майже повсюдно поділяють однакові негативні погляди на Китай", -- зауважив він.
Попри те, що стратегія Вашингтона щодо Пекіна може мати вплив на внутрішні питання, такі як зайнятість та ціни на товари, конфлікти в інших регіонах світу також відволікли увагу багатьох американських виборців від політики США щодо Китаю, вважають експерти.
"Стратегічна конкуренція між Сполученими Штатами та Китаєм не є головною проблемою для американських виборців. Вони більше стурбовані станом економіки та витратами на охорону здоров'я, -- сказав Вайн. -- І тою мірою, в якій питання зовнішньої політики формують їхні міркування, вони, зрозуміло, зосереджені на бурхливій війні між Росією та Україною та можливості регіональної війни на Близькому Сході".
#Дональд Трамп #Китай #Податок #Росія #Економіка #Президент (державна посада) #Товари #Бізнес #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Республіканська партія (США) #Імміграція #Демократична партія (США) #Мігрант #Демократія #Конкуренція (економіка) #Вашингтон, округ Колумбія #Політика #Близький Схід #Національна безпека #Пекін #Зовнішня політика #Сполучені Штати #Зовнішня політика Сполучених Штатів Америки #Джиммі Картер #Клімат #Аборт #Автомобільна промисловість #Пенсильванія #Нью-Йорк #Тайвань (острів) #Східна Азія #Центральне розвідувальне управління #Тихий океан #Штучний інтелект #Охорона здоров'я