США понесуть значні втрати, Росія зазнає серйозних збитків, а Україна має шанси на перемогу. Інтерв'ю з Гетьманом про глобальну торгову війну за участю Трампа.

Дональд Трамп розпочав торговельну війну з усім світом після двох з лишком місяців підготовки до головної події свого другого президентського терміну. В урочистій обстановці у Рожевому саду Білого дому Трамп проголосив 2 квітня "Днем визволення" Америки та оголосив, що запроваджує "небачені з початку минулого століття" мита на імпорт товарів у США. Так, оголошено про введення базового 10-відсоткового мита на імпорт у США з більшості країн, а також більш високих індивідуальних "відповідних" тарифних мит на імпорт з кількох десятків країн, що сягають майже 50%.

Заходи, які впроваджуються американським урядом, відкрито трактуються як протекціоністські. Вважається, що їх метою є "перезапуск" індустріального сектору США та сприяння "поверненню" виробництв, що були перенесені до інших країн. Проте запроваджені обмеження можуть суттєво змінити міжнародну торгову систему, зменшивши частку США в ній та завдавши серйозних фінансових витрат їх економіці – це може призвести до уповільнення економічного зростання та значного підвищення інфляції, що стає практично неминучим.

Найвищі митні збори на імпорт до США встановлені для товарів з Камбоджі (49%), Лаосу (48%), Мадагаскару (47%), В'єтнаму (46%) та Шрі-Ланки (44%). Для китайських товарів новий тариф становитиме 34%, для продукції з Європейського Союзу – 20%, а з України – 10%. Росія не потрапила до цього списку, оскільки санкції США вже "значно обмежують торгівлю" з цією країною, як зазначили у Білому домі.

В ексклюзивному інтерв'ю для OBOZ.UA економіст та координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетьман висловив свої погляди на те, як митна війна, розпочата Дональдом Трампом, може вплинути на світову економіку та економіки окремих країн.

- Дональд Трамп назвав 2 квітня "Днем визволення" та оголосив, що запроваджує небачені з початку минулого століття тотальні тарифи на імпорт товарів у США. Чи допоможуть вони "зробити Америку великою" не відомо, але універсальні мита для всього світу від Трампа - це серйозний удар по світовій економіці, - вважає президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

Протягом останніх кількох років світова економіка зазнала значних потрясінь через дві ключові події: фінансова криза, що сталася у 2008-2009 роках, а також пандемія COVID-19 у 2020 році. Якщо тарифи, введені Трампом на "День визволення", продовжать діяти, і особливо якщо інші країни вдадуться до відповідних заходів, це може призвести до ще одного масштабного економічного зрушення.

Чим голосніше лунають застереження про те, що тарифи Трампа можуть призвести до руйнації світової економіки та занурити її в рецесію гіршу за ту, що спостерігалася в 1930-х роках, тим більше виникає підозра, що ці побоювання можуть бути перебільшеними. Хоча, безумовно, світовий ВВП зазнає певного зниження або хоча б уповільнення зростання, варто зазначити, що ситуація не така критична, як Велика депресія, і навіть не настільки серйозніша, ніж глобальна криза 2008 року. Наразі мова йде лише про одну країну, хоч і найбільшу економіку в світі, яка запровадила тарифи на рівні 10% для більшості країн, а для окремих - 20, 25, 30% і навіть більше.

Основний висновок, який можна зробити, - ці дії негативно вплинуть на США, а інші держави почнуть об'єднуватися в різноманітні блоки, що вже відбувається. Азійські країни вже формують альянси між собою, отримуючи від цього вигоду. Європейський Союз також має шанси на виграш у цій ситуації. Найбільше постраждають Сполучені Штати та ті держави, які наразі запроваджують дзеркальні санкції, зокрема Китай, Канада та Австралія. У результаті, ті, хто продовжить цю торгову конфронтацію, зазнають збитків. Проте слід зазначити, що великі економіки вже мають достатній рівень розвитку та високий ВВП на душу населення, тому глобальної катастрофи не відбудеться. Вони все ж зможуть відновитися і продовжити зростання.

- Трамп зазначає, що взаємне мито призведе до "золотого віку" для США, а "робочі місця та фабрики з шумом повернуться до нашої країни". Аналітики вважають, що президент США не досягне своєї мети "зробити Америку знову багатою" - навпаки, американська економіка може постраждати досить сильно. Наприклад, фондовий ринок США вже втратив більше $2 трлн після проголошення "Дня визволення".

- Так, Сполучені Штати втратять найбільше, бо будуть контрмита від багатьох країн. Маємо досить похмурі прогнози, як мита Трампа вплинуть на економіку США. Американці зіштовхнуться із зростанням цін, адже у країні недостатньо виробничих потужностей, щоб замістити дешевий імпорт. Тому майже всі дешеві товари, які постачались з Канади, з Мексики, з Євросоюзу, вони значно здорожчають. Це, в першу чергу, позначиться на звичайному американському споживачі, який купує овочі, фрукти, які дешеві в Америці, саме за рахунок імпорту, які купують недорогу алкогольну продукцію, яка йде з Канади та Євросоюзу.

Асоціація ресторанів США висловила занепокоєння, що запровадження значних мит може призвести до "зміни ситуації та проблем, які можуть виникнути у власників ресторанів на шляху до підтримання їхньої діяльності". Організація також зазначила, що це може викликати зростання цін на продукти.

Наразі Трамп продовжує дотримуватися застарілої концепції, яка не має реального підґрунтя. Він, на жаль, помилково вважає, що введення високих мит призведе до повернення американських компаній, розсіяних по всьому світу, назад до США, де вони знову налагодять виробництво. Йому здається, що це стане вигідніше для бізнесу. Більш того, він вважає, що канадські, китайські та мексиканські компанії також почнуть відкривати свої філії в Америці. Однак така перспектива є ілюзорною: подібні випадки будуть вкрай рідкісними, а більшість споживачів в результаті лише постраждають від таких рішень.

Вільна торгівля була запроваджена з метою стимулювання конкуренції, щоб споживачі могли отримувати товари за більш вигідними цінами. Кожна країна має свої унікальні переваги: одна може мати багато лісів і виробляти деревину та продукцію з неї найбільш ефективно та за найнижчими цінами, тоді як інші країни можуть спеціалізуватися на ресурсах чи інтелектуальній власності. Таким чином, відбувається обмін товарами між країнами, що приносить користь усім учасникам. Протягом кількох десятиліть ця система функціонувала успішно, сприяючи економічному зростанню. Однак сьогодні, через введення тарифів, вільна конкуренція зазнає серйозних ускладнень. З'являються штучні бар'єри для імпорту товарів та послуг, які в інших країнах можуть бути найкращими і найдоступнішими. В результаті споживачі страждають, отримуючи продукцію нижчої якості та за вищими цінами. Відзначимо, що найбільше постраждає Америка, оскільки вона веде боротьбу з багатьма країнами, тоді як інші нації зосереджують свої зусилля переважно на протистоянні їй.

Що символізують нові тарифи з боку США для України? Міністр економіки України Юлія Свириденко зазначила, що ситуація буде важкою, проте не катастрофічною.

Щороку ми експортуємо в США товари на приблизно 900 мільйонів доларів, у той час як імпортуємо з Америки продукцію на близько трьох мільярдів доларів. Для нас це не суттєва сума в контексті нашого експорту, і ми не знаходимося в "чорному" списку президента Трампа. Тому для України буде застосовуватися загальне мито у розмірі 10%, без додаткових підвищених ставок, як, наприклад, у Європейському Союзі (20%) чи в Китаї (34%). Таким чином, для нашого імпорту це не матиме жодного значення. Не варто навіть розглядати можливість введення контрзаходів чи відповідних мит.

В глобальному контексті Україна може отримати вигоду з цієї ситуації, адже певне зниження темпів економічного зростання у світі та у великих країнах може виявитися для нас вигідним. Коли економіки сповільнюються, їх споживання нафти та газу зменшується. Це призводить до зниження цін на нафту, як ми вже спостерігали під час пандемії, і що починає відбуватися зараз на фоні актуальних подій. Якщо світові ціни на нафту впадуть нижче 50 доларів, це також означатиме, що вартість російської нафти опуститься до приблизно 40 доларів — це чудова новина для нас, оскільки саме така є її собівартість. В результаті, агресор втратить близько 30% свого федерального бюджету, що, по суті, відповідає витратам Росії на ведення війни. Це означає, що фінансування для війни буде вкрай обмеженим. Хоча можна друкувати більше грошей, це призведе до гіперінфляції.

Для того щоб дані події відбулися, необхідно, щоб склались кілька умов. Арабські держави повинні адекватно реагувати на ситуацію, утримуючи видобуток нафти на поточному рівні, а не зменшуючи його. Наразі ситуація виглядає позитивно. Є інформація, що в травні ОПЕК+ планує збільшити видобуток на 411 тисяч барелів на добу. Сполучені Штати мають продовжувати нарощувати свої обсяги видобутку нафти, і вони вже активно це роблять. В умовах, коли економіки можуть зазнати скорочення через торгову війну, а обсяги нафти на ринку не зменшаться, ми можемо отримати значні переваги. Це призведе до серйозних проблем для нафтового сектора Росії.

- Щодо РФ, Трамп ввів тарифи у розмірі не менше 10% практично для всього світу, за одним помітним винятком: Росія. Прессекретар Білого дому Керолайн Лівітт повідомила, що Росія була виключена зі списку, тому що американські санкції вже "виключають будь-яку значущу торгівлю". Однак США, як і раніше, торгують з Росією більше, ніж з такими країнами, як Маврикій або Бруней, які потрапили до списку тарифів Трампа. Так, вартість американсько-російської торгівлі різко впала з 35 мільярдів доларів у 2021 році до 3,5 мільярдів доларів минулого року через санкції, але присутній значний торговий дисбаланс для США, проти чого так агресивно виступає Трамп.

- Це нереально коментувати, коли більшість з кроків американців сьогодні і так виглядають неадекватними. Просто важко знайти логіку у багатьох заявах та кроках. Наприклад, Трамп сказав, що Великої депресії 30-х не було б, якби США вводили мита, як зараз. Ця фраза багатьох економістів здивувала, оскільки саме запровадження мит 1930 року називають однією з причин Великої Депресії.

Щодо Російської Федерації, дійсно, на більшість критично важливих товарів накладено санкції, і вони вже давно не обертаються на ринку. Дані американського Бюро перепису населення (Census Bureau) свідчать, що у 2024 році США імпортували російських товарів на суму 3 мільярди доларів, в той час як експорт американських товарів до Росії становив лише 526 мільйонів. Таким чином, торговий дефіцит США з Росією досяг 2,48 мільярда доларів. Для порівняння, дефіцит США з Тринідом і Тобаго в минулому році був менше 400 мільйонів, незважаючи на те, що ця країна знаходиться у списку "взаємних" мит. У січні 2025 року (останнє доступне дане з Census Bureau) американський експорт до Росії складав близько 35 мільйонів доларів, в той час як імпорт з Росії до США досяг 196 мільйонів, що свідчить про торговий дефіцит у розмірі 161 мільйона. Отже, відсутність Росії у списку тарифів може свідчити про різні фактори, починаючи від геополітичних маневрів і закінчуючи недоумством чи недбалим підходом тих, хто формував ці мита.

Та все ж росіяни та чи інакше багато втратять через проблеми у світовій економіці, які вдарять по цінах на енергоресурси. РФ вже за перші три місяці має дефіцит бюджету 3,9 трлн рублів. Це колосальні суми, у них зазвичай за рік такий дефіцит. Тож далі ця проблема буде тільки поглиблюватись, а фонду національного добробуту в них залишилось лише близько 40 мільярдів доларів.

Чи не виникає у вас враження, що для Трампа ці нові тарифи є не самоціллю, а скоріше інструментом тиску під час переговорів з різними країнами?

- Дивіться, ми ж так думали і спершу, коли були оголошені мита проти Китаю, Канади і Мексики, відтерміновані на один місяць. Тоді також вважали, що Трамп це зробив як пропозицію, щоб домовитись. Але незважаючи на всі дії Канади та Мексики, ці мита залишились чинними. Тому думати, що це лише заклик до переговорів, мабуть, вже не варто. Для більшості країн ці мита так і залишаться. Можливо, тільки ті країни, які мають значний плюсовий для Америки торговий баланс, і зможуть від цього відбитися. Всі країни, які мають мінусовий баланс, не зможуть позбутися цих тарифів. Для Трампа вже стало просто головною ідеєю - вирівняти баланс торгівлі з усіма кранами, нібито це надасть поштовх для розвитку економіки Америки.

- Трамп ввів мита проти безлюдних островів Герд і Макдональд, єдиними мешканцями яких є комахи, морські птахи, тюлені та чотири види пінгвінів -- королівські пінгвіни, пінгвіни-генту, пінгвіни-макароні та східні пінгвіни-скелелази. В мережі вже висміяли цей факт, та здається, це не випадковість.

- Саме так. Адже юридично там можна зареєструвати компанію та торгувати, маючи на острові юридичну адресу. Тобто, це більш за все продуманий крок, а не смішний анекдот. Адже, коли компанії отримують великі мита, вони можуть реєструватися на різних островах, навіть купувати ті острови, потім робити в той чи інший спосіб реекспорт, реімпорт. Тож, це, в принципі, абсолютно нормальна, адекватна міра.

#Дональд Трамп #Канада #Нафта #Європейський Союз #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Президент (державна посада) #Товари #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Європейська комісія #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Експорт #Ціна #Валовий внутрішній продукт #Білий дім #Сполучені Штати #Дефіцитні видатки #Маврикій #Протекціонізм #Арабський світ #Австралія #Коронавірус #Пандемія #Мексика #Велика депресія #Міжнародна торгівля #В'єтнам #Світова економіка #Вільна торгівля #Мито (податок) #Урсула фон дер Ляєн #Фінансова криза 2007-2008 років #Ресторан #Шрі-Ланка #Камбоджа #Бруней #Мадагаскар #Лаос #Тринідад і Тобаго #Острів Херд та острови Макдональд

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Міністерство аграрної політики пропонує підвищити долю вітчизняних продуктів у раціоні українських військових.
"Кошмари Європи стали реальністю": країни ЄС опинилися під загрозою "цунамі" недорогих товарів з Азії | FaceNews.ua: новини України
Китай дав відповідь на тарифи Трампа в умовах падіння фондових ринків: "ринок висловив свою позицію".
Теги