
Адміністрація президента США Дональда Трампа має намір скористатися нинішніми переговорами про тарифи як інструментом тиску на своїх торгових партнерів, з метою зменшення їхньої співпраці з Китаєм.
Про це повідомляє Financial Times із посиланням на знайомих із цими обговореннями осіб.
Концепція Вашингтона полягає в отриманні зобов'язань від союзників щодо обмеження китайської економіки, в обмін на послаблення торгових і тарифних бар'єрів, встановлених Сполученими Штатами.
Американські урядовці планують провести переговори з понад 70 державами, щоб закликати їх не дозволяти Китаю перевозити свої товари через їхні території, не приймати китайські компанії, які намагаються обійти американські тарифи, а також утримуватися від споживання дешевої промислової продукції з Китаю.
Ці ініціативи націлені на ослаблення і без того крихкої економічної ситуації в Китаї, а також на примушення Пекіна до переговорів з меншою вагою. Це відбувається напередодні можливої зустрічі між Трампом і лідером КНР Сі Цзіньпіном. Конкретні вимоги до держав можуть варіюватися в залежності від ступеня їх економічної співпраці з Китаєм.
Білий дім і Міністерство фінансів не відповіли на запити про коментарі.
Згідно з інформацією, наданою джерелами, представники США вже піднімали цю ідею на ранніх етапах переговорів із кількома країнами. Сам Дональд Трамп натякнув на цю стратегію 15 квітня, зазначивши, що розгляне можливість змусити держави обирати між Сполученими Штатами та Китаєм. Це зауваження пролунало у відповідь на питання про Панаму, яка вирішила не відновлювати свою участь у китайському проекті "Пояс і шлях".
Один із ключових архітекторів цієї стратегії – міністр фінансів США Скотт Бессент. Він займає провідну позицію в переговорах щодо мит після того, як Трамп 9 квітня оголосив про 90-денну паузу в запровадженні взаємних тарифів (за винятком Китаю).
Бессент висунув цю пропозицію Трампу 6 квітня під час їхньої зустрічі в Мар-а-Лаґо. Він зазначив, що надання таких поступок від союзників може запобігти тому, щоб Китай та його підприємства уникали американських економічних обмежень, таких як тарифи, контроль за експортом та інші регуляторні заходи.
Ця стратегія є складовою частиною більшої ініціативи, яку реалізує Бессент, зосередженої на ізоляції китайської економіки. Подібний підхід останнім часом отримує все більше підтримки серед представників американської адміністрації. Хоча дебати щодо обсягу та жорсткості тарифів тривають, багато хто висловлює підтримку плану Бессента щодо Китаю.
Серед потенційних заходів -- не лише тарифна ізоляція Китаю, а й виключення його компаній з бірж США. Бессент не виключив такої можливості в нещодавньому інтерв'ю Fox Business.
Незважаючи на це, кінцева мета даної політики стосовно Китаю поки що залишається невизначеною.
Бессент підкреслив, що шанси на переговори щодо торгової угоди між Сполученими Штатами та Китаєм все ще зберігаються. Важливо, щоб у цих переговорах безпосередньо взяли участь Трамп і Сі. Прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт 15 квітня оголосила про нову заяву Трампа, яка вказує на те, що угода наразі не стала ближчою.
"М'яч на полі Китаю. Китаю потрібно укласти угоду з нами. Нам не обов'язково вести переговори з ними. Китай прагне отримати те, що маємо ми... американських споживачів", -- зазначила Левітт, ознайомлюючись із заявою президента США.
На даний момент не всі держави отримали анти-китайські вимоги під час своїх переговорів зі Сполученими Штатами, проте більшість прогнозує, що це питання рано чи пізно стане актуальним.
Бессент вже виявляв інтерес до отримання анти-китайських зобов'язань від своїх партнерів. Наприкінці лютого він зазначив, що Мексика висловила готовність ввести дзеркальні тарифи на китайські товари в рамках переговорів про американські тарифи на мексиканську продукцію, що стосується фентанілу. Міністр фінансів США охарактеризував це як "позитивний крок", проте ця ідея не знайшла підтримки в адміністрації.
З того часу Бессент почав відігравати більш активну роль у торгових переговорах. Планується, що 16 квітня він зустрінеться з японським міністром економічного відновлення і також продовжить переговори з іншими можливими партнерами, такими як Японія, Велика Британія, Австралія, Південна Корея та Індія.
Китай, своєю чергою, веде власну торговельну дипломатію. Цього тижня Сі відвідав В'єтнам -- важливого торгового партнера США, який постраждав від тарифів Трампа. Там лідер КНР підписав десятки економічних домовленостей з урядом Ханоя.
Як повідомив колишній старший директор з міжнародної економіки у Раді національної безпеки при адміністрації Джо Байдена, Пітер Гаррел, Китай сприймає тарифну політику Трампа як шанс для себе.
Втім, можливості Китаю для протидії американській тарифній політиці обмежені. США залишаються "величезним чистим імпортером", тоді як Пекін зменшує свої імпорти та зосереджується на самозабезпеченні.
"Китай не зможе стати альтернативою США у якості основного споживача товарів, вироблених багатьма країнами, що розвиваються. Це створить певні економічні труднощі для Китаю, хоча в політичному контексті їхні дії виглядають досить раціонально," - зазначив Гаррел.
Згідно з даними агентства Reuters, у відповідь на митні обмеження, введені США, Китай активізував діяльність своїх цивільних службовців, перевівши їх у режим підвищеної готовності, а також ініціював дипломатичну кампанію.
#Дональд Трамп #Китай #Reuters #Економіка #Імпорт #Товари #Китай (регіон) #Сполучене Королівство #Вашингтон, округ Колумбія #Дипломатія #Японія #Індія #Стратегія #Financial Times #Білий дім #Південна Корея #Пекін #Джо Байден #Ідеологія #Сполучені Штати #Споживач #Країна, що розвивається #Сі Цзіньпін #Австралія #Мексика #Торгівля #В'єтнам #Біржа (організований ринок) #Панама #Тактика (метод) #Міністерство фінансів Сполучених Штатів Америки #Ханой