Торгові конфлікти між США та потенційні загрози глобальної економічної кризи: які наслідки це матиме для України.

Чи можуть торгові війни, оголошені США партнерам, призвести до чергової глобальної кризи? І як це позначиться на Україні. Детальніше - в матеріалі спеціального кореспондента РБК-Україна Юрія Дощатова.

Зміст можна перефразувати як "Суть" або "Структура". Якщо вам потрібно більш детальне переформулювання або контекст, будь ласка, уточніть!

Перехідний період і падіння індексів

На даний момент кризи немає, проте є певні ознаки, що можуть до цього призвести.

Україна та перспектива світової кризи.

Фондові ринки потрапили в атмосферу невизначеності вже на початку нового президентського терміну в США. Політика Дональда Трампа створила неоднозначність у прогнозах економічного зростання через його рішення розпочати економічні конфлікти з кількома країнами.

В перші дні свого президентства Трамп оголосив про плани ввести мита у розмірі 25% на всі імпортовані товари з Мексики та Канади, а також 10% на китайські товари. У січні США ввели 25% мито на колумбійські товари, що спричинило відповідні заходи з боку Боготи. Пізніше запроваджені мита стосувалися також Мексики, Канади і Китаю, що змусило ці країни вжити аналогічних заходів у відповідь.

"Президент Трамп зазначив, що країни на кшталт Канади, Мексики, Китаю та ще багатьох інших, які важко перелічити, протягом десятиліть завдають шкоди Америці, крадучи в її економіці і сприяючи злочинності, зокрема, постачанню наркотиків, які безперешкодно потрапляють на американський ринок."

Наприкінці лютого він висловив погрози щодо мит Європейському Союзу, дізнавшись про негативний торговий баланс для США. "ЄС виявився дуже несправедливим до нас, наш торговий дефіцит становить 350 мільярдів доларів. Вони не купують наші автомобілі, сільськогосподарські товари, практично нічого не імпортують. Цю ситуацію потрібно змінити," – підкреслив Трамп.

У ЄС одразу ж відповіли на погрозу. Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що дії США не залишаться без відповіді. "Вони викличуть жорсткі та пропорційні контрзаходи. ЄС діятиме для захисту своїх економічних інтересів. Ми захистимо наших працівників, бізнес і споживачів", - заявила вона.

Справді, пізніше термін введення мит на Канаду та Мексику був перенесений на місяць. Однак 11 лютого Трамп оголосив, що для Канади митні ставки на сталь і алюміній збільшаться до 50%. Це рішення стало відповіддю США на те, що провінція Онтаріо запровадила 25% мито на експорт електроенергії до США.

Невпевненість на фінансових ринках посилюється через хаотичні та різкі кроки адміністрації Трампа, вважає Олександр Мартиненко, голова департаменту корпоративного аналізу групи ICU. "Збереження підвищених мит США на китайські товари призводить до зростання напруженості між цими державами. Непередбачуваність зовнішньої політики США все більше негативно впливає на настрої не тільки інвесторів, але й бізнесу. Це може завдати серйозної шкоди провідним світовим економікам, перевершуючи навіть наслідки самого підвищення імпортних мит", - підкреслив він у своїй колонці для РБК-Україна.

Трамп визнав, що його рішення можуть негативно вплинути не лише на партнерів, але й на саму економіку США. Він утримався від коментарів щодо можливості рецесії, зазначивши лише, що економіка переживає "перехідний етап". "Мені не подобається прогнозувати подібні речі (рецесію - ред.). Зараз відбувається перехідний етап, оскільки наші дії мають значний масштаб," - зазначив президент Сполучених Штатів.

На фоні абсолютної невизначеності та усвідомлення того, що економіка США також може зіткнутися з серйозними труднощами, падіння на фондових ринках, яке вже спостерігалося в попередні тижні, загострилося.

Згідно з даними Bloomberg, у понеділок спостерігалося прискорене падіння акцій у США, внаслідок чого основні фондові індекси досягли найнижчих показників за цей рік. Індекс Nasdaq 100, що включає акції провідних технологічних компаній, знизився на 3,8%, тоді як S&P 500 впав на 2,7%. Технологічний сектор зазнав найбільшого одноденного спаду з 2022 року, оскільки інвестори почали відмовлятися від акцій колишніх лідерів через наростаючі побоювання щодо можливого сповільнення економіки. Індекс S&P 500, який об'єднує акції 503 найбільших компаній на американських біржах, почав своє падіння з 19 лютого і, за даними Reuters, вже втратили понад 8%, що в грошовому еквіваленті становить близько 4 трлн доларів.

Крім цього, у США почалися масові звільнення співробітників за ініціативою Ілона Маска, якого наприкінці минулого року було призначено головою нового Департаменту ефективності уряду (DOGE). У лютому було звільнено від 1200 до 2000 працівників Міністерства енергетики, зокрема співробітників адміністрації з ядерної безпеки та кредитного управління.

Звільнення також торкнулися співробітників міністерств внутрішніх справ, у справах ветеранів, сільського господарства та охорони здоров'я. Нещодавно Маск пригрозив звільнити будь-якого федерального співробітника, якщо він не надасть звіт про роботу за попередній тиждень. Усе це відбувається в рамках скорочення держапарату.

Безперечно, "хаос, спричинений Трампом", а також торгові війни, які мають негативні наслідки для економіки, мають вплив на ринки, зазначає Сергій Фурса, заступник директора з торгівлі цінними паперами компанії Dragon Capital. "Внаслідок цього хаосу, торгових конфліктів і дій Маска щодо звільнень, виникає невизначеність. Угоди відкладаються, що, безумовно, відображається на економічній ситуації", - додав Фурса.

Він також підкреслює, що в даний момент Федеральна резервна система США не має можливості знижувати процентні ставки, що може негативно вплинути на економіку. "Коли існують торговельні конфлікти та висока інфляція, ФРС не може знижувати ставки, як це було б бажано. Це означає, що ставки залишаться на високому рівні більш тривалий час, що може мати катастрофічні наслідки для економіки. Основним завданням на сьогодні є зниження високих ставок до нижчих рівнів, щоб уникнути економічної катастрофи", - зауважив Фурса. Нагадаємо, що станом на 30 січня ФРС утримує процентну ставку в межах 4,25-4,5%.

Олександр Мартиненко зазначає, що продовжують надходити сигнали про подальше охолодження американської економіки. "Погіршення сприйняття ризиків знову посилило попит на золото та інші дорогоцінні метали, ціни на які знову опинилися в лідерах зростання на ринках сировини минулого тижня. Водночас найбільше за тиждень знизилися ціни на енергоносії. Ціни на нафту перебували під тиском рішення ОПЕК щодо поступового збільшення видобутку, а також під тиском загальних очікувань гіршого глобального попиту", - зазначив Мартиненко.

Сергій Фурса висловив думку, що наразі немає достатніх причин вважати ситуацію кризою світової економіки. "Це може бути значною корекцією. Водночас, основи, які можуть призвести до кризи, все ще існують. Але я підкреслюю, що на даний момент немає ясності, чи ми маємо справу з корекцією, чи ж з початком глобальної кризи," - додав він.

Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital, підкреслює, що нинішні виклики полягають не лише в торговельній війні, розпочатій Трампом, але й у зростаючій непередбачуваності його економічних стратегій.

"Я маю на увазі, що рішення приймаються або скасовуються без узгодження, без жодної логіки. Це підвищує рівень невизначеності і, відповідно, збільшує ризики. Отже, капітал шукає більш безпечні інвестиції, уникаючи американського фондового ринку та самої країни. В результаті ми спостерігаємо як зниження фондових індексів США, так і значну девальвацію долара США," - зазначив він у коментарі для РБК-Україна.

Поки що падіння фондових ринків Україні ніяк не загрожує. Але якщо ситуація обернеться кризою, то, звичайно, негативного впливу уникнути не вдасться, вважають експерти.

"Наразі ситуація в Україні не є критичною - у нас відсутній фондовий ринок і вільний капітал, тому говорити про відтік коштів немає підстав. Однак, якщо виникне глобальна криза, і наші союзники зосередять зусилля на порятунку своїх економік, Україні буде важче отримувати фінансову підтримку", - зазначив Олександр Паращій у своєму коментарі для видання.

Сергій Фурса також висловив схожу точку зору. "На нас можуть вплинути негативні наслідки, якщо станеться глобальна рецесія. У такому випадку ціни можуть впасти, і ми відчуємо це в металургії, оскільки експорт цієї галузі знизиться. Інший аспект полягає в тому, що у випадку суперглобальної кризи, це може ускладнити європейцям залучення фінансування для нас. Проте наразі це поки що лише теоретична можливість," - підкреслив Фурса. Він також зазначив, що Європейський Союз наразі планує значне збільшення фінансування для України, зокрема за рахунок заморожених активів Росії.

Негативні наслідки можуть також позначитися на відновленні України після встановлення миру. "Після досягнення перемир'я необхідно залучати інвестиції. Проте у випадку глобальної кризи, інвестицій не буде – проте це питання стосується більш віддаленого майбутнього," - підкреслив Фурса.

Щодо післявоєнних інвестицій, Паращій вважає, що ситуація буде складною в будь-якому випадку. Інвестори завжди оцінюють потенційний прибуток. Вони готові вкладати свої кошти в Україну лише за умови, що їхні очікування щодо прибутковості будуть виконані.

#Дональд Трамп #Канада #Електрична енергія #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Товари #Інвестор #Інвестиції #Бізнес #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Європейська комісія #Машина. #Bloomberg L.P. #Сполучені Штати #Дефіцитні видатки #Споживач #Сільськогосподарська продукція #Фінансовий ринок #Мексика #Колумбія #Біржа (організований ринок) #Наркотики #Мито (податок) #Урсула фон дер Ляєн #NASDAQ #Федеральна резервна система #Онтаріо #Рецесія #Торговельний баланс #Індекс S&P 500 #Богота #Апокаліпсис

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Зеленський: Україна готова до "швидких і конструктивних" дій для досягнення миру, необхідний тиск з боку США на Росію.
Швидше, ніж Ryanair і Wizz Air: з'явилася інформація про дати рейсів SkyUp з України.
НБУ оцінює встановлені терміни повернення валютних надходжень як прийнятний компроміс.
Теги