
Які чинники можуть призвести до того, що Трамп вирішить припинити участь у переговорах?
Протягом цього тижня практично не відбулося публічних взаємодій між Вашингтоном і Москвою, проте ясно, що Сполучені Штати посилили свої неофіційні комунікації. Президент США Дональд Трамп висловив сподівання, що Росія ухвалить рішення про завершення війни в Україні вже в найближчі дні.
У свою чергу, віце-президент США Джей Ді Венс у п'ятницю заявив, що Штати налаштовані оптимістично. "Навіть за останні 24 години, ми вважаємо, що у нас є деякі цікаві речі, про які ми можемо повідомити", - сказав він перед зустріччю з прем'єр-міністром Італії Джорджією Мелоні.
Проте обидва американські керівники не надали конкретної інформації. Як продемонструвала практика угод у Саудівській Аравії, саме деталі мають вирішальне значення.
Головна дипломатична подія тижня відбулася 17 квітня в Парижі, де представники України, США та Європи провели низку важливих зустрічей. Президент Франції Емманюель Макрон провів приватні переговори з державним секретарем США Марко Рубіо та спеціальним посланцем Трампа з питань Росії Стівом Віткоффом. Крім того, Рубіо також здійснив телефонну розмову з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим.
Згідно з інформацією, опублікованою Bloomberg, Сполучені Штати запропонували знизити санкційний тиск на Росію, однак для цього необхідна участь європейських країн, адже більшість російських активів заморожено саме в Європі. Інші елементи американського плану включають припинення конфлікту на існуючій лінії фронту та усунення питання про можливе членство України в НАТО. Проте, перспективи того, що ЄС погодиться на послаблення санкцій, наразі виглядають вкрай невисокими.
За словами Андрія Єрмака, голови Офісу президента України, було створено новий формат переговорів, який виявиться надзвичайно дієвим. Спочатку українська делегація провела зустрічі з членами "коаліції рішучих", потім обговорила питання з високопосадовцями США, і, врешті-решт, відбулася спільна нарада всіх учасників. Варто зазначити, що вперше в історії представники України, США та Європи зібралися за одним столом, оскільки раніше американська сторона відкрито заявляла про відсутність європейців у переговорах.
Після проведеної зустрічі держсекретар США Марко Рубіо повідомив, що Сполучені Штати можуть зупинити свої зусилля в ролі посередника вже через кілька днів, якщо не буде помітних ознак можливого досягнення угоди. Незабаром президент Трамп підтвердив, що США дійсно можуть вийти з переговорного процесу. "Якщо одна зі сторін з якоїсь причини почне створювати серйозні труднощі, ми просто скажемо: 'Ви безглузді, ви жахливі особи', - і вийдемо з гри. Але будемо сподіватися, що до цього не дійде", - зазначив він.
Водночас, прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков повідомив, що в Кремлі поки що немає "ясних рамок" для угоди з США про мир з Україною, проте "активно триває робота" у цьому напрямку. У свою чергу, постійний представник Росії в ООН Василь Небензя зазначив, що досягнення припинення вогню на даний момент видається "нереалістичним".
На фоні триваючих переговорів Росія продовжила свої терористичні атаки на території України. Однією з найкривавіших стала бомбардування в центрі міста Суми, яке відбулося на Вербну неділю, 13 березня. Реакції американського керівництва на цей інцидент були різними. Спеціальний представник Трампа по Україні, Кіт Келлог, охарактеризував удар як такий, що "перевершує межі прийнятного". Сенатор Марко Рубіо висловив "щирі співчуття" родинам загиблих внаслідок атаки.
Проте Дональд Трамп охарактеризував це як "катастрофічну помилку". Коли журналісти поцікавилися, що саме він має на увазі під терміном "помилка", американський президент не надав додаткових пояснень.
Крім цього, Сполучені Штати не стали підтримувати заяву G7, що засуджує російський обстріл Сум. Як повідомляють джерела Bloomberg, адміністрація Трампа проінформувала своїх партнерів про неможливість підписання документа, оскільки "зайнята пошуками можливостей для мирних переговорів". Тим часом тривають зустрічі між Білим домом і Кремлем.
Згідно з інформацією, отриманою від джерел The Wall Street Journal, команда Трампа, до складу якої входять Рубіо та Келлог, порадила президенту США бути більш обережним у відносинах з Путіним. Вони рекомендують зайняти жорсткішу позицію щодо вимог Москви про територіальні поступки від Києва. Проте Трамп продовжує підтримувати свого союзника Віткоффа, який має відверто проросійські погляди.
Емманюель Макрон, Стівен Віткофф і Марко Рубіо під час зустрічі в Парижі (джерело: Getty Images)
Віткофф, коментуючи нещодавні переговори з Путіним, охарактеризував їх як "переконливі" та зазначив, що обговорили "заходи, які можуть призвести до завершення війни в Україні" і створення нових бізнес-можливостей. Він пояснив, що ключем до загальної угоди є "п'ять територій" України, зокрема окупований Крим та чотири частково контрольовані регіони на Півдні та Сході. При цьому Віткофф знову повторив загальновідомі тези російської пропаганди щодо "ставлення України до російськомовних областей".
Цього тижня переговори щодо довгоочікуваної угоди про корисні копалини зробили значний крок вперед. 17 квітня віце-прем'єр-міністр та міністр економіки Юлія Свириденко спільно з міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписали Меморандум про наміри, що встановлює партнерство між урядами США та України для створення Фонду інвестицій в відновлення.
Меморандум передбачає чіткі часові рамки для подальших переговорів. Наступного тижня, з 21 квітня, з цією метою США має відвідати прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. А вже до 26 квітня переговори щодо тексту самої угоди, згідно з меморандумом, мають завершитися, з її "якнайшвидшим підписанням" згодом.
Ключовим аспектом, що підкреслюється в меморандумі, є те, що Сполучені Штати підтримують прагнення України уникнути суперечностей між майбутніми угодами та зобов'язаннями щодо європейської інтеграції. Проте в документі не вказана сума фінансової допомоги, яку США надали Україні з 2022 року. Також цілком зрозуміло, що відсутні будь-які згадки про безпекові гарантії для країни.
Умови угоди залишаються конфіденційними, проте, за інформацією Bloomberg, адміністрація Трампа зменшила оцінку фінансової допомоги, наданої США Києву з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії, з 300 мільярдів доларів до приблизно 100 мільярдів доларів. Проте Сполучені Штати все ще вважають цю угоду можливістю компенсувати витрати в Україні, використовуючи прибутки з фонду, розмір якого досі залишається невідомим.
14 квітня президент Зеленський заявив, що Україна готова купити у США нові системи Patriot або отримати ліцензії на їхнє виробництво. За його словами, Україна готова витратити 15 мільярдів доларів на закупівлю 10 систем, які зможуть захистити найбільші міста. Він також повідомив, що деякі європейські партнери висловили готовність допомогти фінансово щодо цієї закупівлі.
На цю пропозицію Трамп відповів фактичними звинуваченнями на адресу України стосовно війни. "Ну, я не впевнений. Він завжди прагне придбати ракети, розумієте. Він проти... Зверніть увагу, коли ви ініціюєте війну, ви повинні бути впевнені у своїй здатності її виграти. Не можна починати війну проти супротивника, який в 20 разів перевищує вас, а потім сподіватися, що вам нададуть якісь ракети", - зазначив Трамп.
Зеленський висловився щодо реакції свого співрозмовника: "Він (Трамп - ред.) запевнив мене, що США будуть займатися цим питанням. На даний момент у мене немає інших відомостей."
Ймовірно, ця позиція Сполучених Штатів має на меті уникнути додаткових джерел напруженості у переговорах з Росією.
Як уже зазначалося раніше в матеріалах РБК-Україна, з наближенням Великодня Трамп дійсно почав активніше діяти в українському напрямку, шукаючи шляхи для розв'язання кризи, в якій застрягли переговори.
І зараз американський президент опинився на роздоріжжі з кількома варіантами подальших дій.
Перший варіант - знову спробувати вплинути на Україну, використовуючи вже відомі методи: припинення військової підтримки та розвідувальних даних. Незважаючи на всю абсурдність цього підходу, він може стати реальністю, якщо у Білому домі візьме верх концепція, яку росіяни нав’язали Стіву Віткоффу. Вони вважають, що проблема зводиться лише до "п'яти регіонів", і якщо українці покинуть ці території, все вирішиться.
Другий варіант - нарешті усвідомити, що для завершення війни насамперед треба впливати на Росію, як головну перешкоду до миру. Втім, тут виникають два підваріанти, адже діяти можна і батогом, і пряником. Американські медіа подають обидва варіанти як можливі. Так, за даними Axios, кінець квітня - це той умовний дедлайн, який Вашингтон поставив перед Москвою. І якщо Кремль не піде на вимоги Трампа щодо реального миру, то Росію можуть чекати нові санкції (адже на вербальні загрози, як давно відомо, Путін не реагує).
Згідно з даними Bloomberg, Сполучені Штати, навпаки, намагаються заохотити Росію можливістю пом'якшення санкцій у разі завершення конфлікту. Цю стратегію американці обговорювали з європейськими партнерами під час переговорів у Парижі. Ще один потенційний привілей для Росії, про який також повідомляє Bloomberg, полягає у можливому визнанні Вашингтоном російського суверенітету над анексованим Кримом.
Зрештою, третій сценарій полягає в реальному виході США з усіх переговорів, про що Трамп говорить відкрито. Цей вихід може мати різні форми. Наприклад, він може проявитися в припиненні виробництва вже законтрактованої зброї для України або ж у іншій формі.
Однак, незалежно від обставин, для Трампа самоусунення від російсько-українського конфлікту може стати значним репутаційним ударом, навіть враховуючи його стійкість до критики.
Американський президент є визнаним майстром жонглювання суспільною увагою та створення інформприводів з нічого. І напевне постарається переконати своїх виборців в тому, що війна в Україні для їхніх інтересів взагалі не важлива - натомість варто зосередитись, приміром, на боротьбі з мігрантами, тарифах чи окупації Гренландії, котра хоча б ближча за Україну.
Проте численні противники Трампа, переважно з демократичних рядів, не втратять можливості нагадати йому про найбільш невдалу зовнішньополітичну обіцянку - покінчення війни в Україні. Особливо активно вони будуть це робити в міру наближення проміжних виборів до Конгресу, які відбудуться в листопаді наступного року.
Зокрема, навіть якщо Трамп вирішить відійти від активної політики, це не призведе до закінчення російсько-українського конфлікту. Навпаки, агресори, отримавши свободу дій, можуть посилити свої атаки. Це, в свою чергу, не залишиться непоміченим у провідних американських ЗМІ.
Тож Трампу в будь-якому разі треба буде знайти - чи призначити - винуватого у його провалі. Не дарма у вчорашньому виступі він сказав про те, що перешкоди миру створюватиме "одна зі сторін". Хто саме стане таким винуватцем, можливо, стане зрозуміліше наступного тижня, після чергових переговорів у Лондоні. Якщо, звісно, його заяви про вихід США з процесу зараз не є звичайною грою на підвищення ставок.
#НАТО #Дональд Трамп #Лондон #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #РБК-Україна #Уряд України #Київ #Володимир Зеленський #Президент України #Бізнес #Москва #Північна та Південна Америка #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Кремль (фортифікаційна споруда) #Віце-президент Сполучених Штатів #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Коаліція #Журналіст #Прем'єр-міністр #Організація Об'єднаних Націй #Російська мова #Білий дім #Bloomberg L.P. #Сполучені Штати #The Wall Street Journal #Крим #Італія #Суми #Getty Images #Американці #Париж #Марко Рубіо #Війна на Донбасі #Еммануель Макрон #Президент Франції #Дмитро Пєсков #Військова окупація #Міністерство закордонних справ (Росія) #Саудівська Аравія #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Державна пропаганда в Російській Федерації #Сергій Лавров #Гренландія #Тероризм