В Європі обговорюють можливість переходу від постачання зброї Україні до інвестування в місцеве виробництво озброєнь, повідомляє WSJ.

У Європі нині розглядають альтернативний постачанням зброї в Україну варіант. Способом більш ефективної підтримки можуть стати інвестиції в український військово-промисловий комплекс.

Зокрема, значні очікування пов'язані з прогресом української самохідної артилерійської установки "Богдана" та з партнерством між Європою і Україною, яке "може стати основою для майбутнього військової промисловості країни". Цю інформацію публікує The Washington Post.

Журналісти видання відвідали випробування української самохідної гаубиці "Богдана" на одному з військових полігонів. Вони відзначили, що виробництво цього озброєння значно зросло з початку повномасштабного вторгнення Росії. Якщо у 2023 році українська промисловість могла виготовляти не більше шести таких САУ на місяць, то до 2025 року цей показник зріс до понад 20 одиниць щомісяця. Важливу роль у цьому процесі відіграє співпраця з європейськими союзниками України.

8 квітня Європейський Союз анонсував нову фінансову підтримку в розмірі 1 мільярда євро, отриманого від надприбутків з заморожених російських активів, для виготовлення додаткових гаубиць. Це найзначніша сума, виділена спеціально для розвитку українського артилерійського виробництва, і є частиною більшого пакету в понад 20 мільярдів євро, які планується витратити на оборонний сектор України протягом наступного року, замість традиційних поставок зброї, - повідомляє The Washington Post.

У таких інвестиціях є проста логіка: подібний механізм дозволяє прискорити потрапляння гаубиць на фронт, а до того ж - не лише обходиться дешевше, а й допомагає підтримувати на плаву українську економіку.

"По-перше, це більш вигідно. По-друге, процес відбувається швидше. По-третє, ви зменшуєте витрати на транспортування та логістику, а також заощаджуєте час. По-четверте, це стимулює економічний розвиток", - зазначила посол ЄС в Україні Катаріна Матернова.

Зважаючи на кардинальний розворот США у питанні допомоги Україні за президентства Дональда Трампа, Європа опинилася віч-на-віч з необхідністю максимально компенсувати можливу втрату американської допомоги. Зокрема, гостро це питання стоїть у ключових питаннях, насамперед засобах ППО. Втім у ЄС не впевнені, що зможуть повністю закрити ці потреби України. Саме тому триває пошук оптимальних шляхів продовження допомоги.

Як заявив у розмові з The Washington Post один з європейських посадовців, все більше країн розглядають модель вливання грошей в українську оборонну промисловість замість відправки зброї, пропонуючи швидший шлях, оскільки власні європейські запаси вичерпуються після кількох років спрямування зброї до Києва.

"Стратегія також дозволяє країнам НАТО використовувати Україну як полігон для розробки зброї, наприклад безпілотників, у яких вони не мають такого досвіду, сказав чиновник. 155-мм "Богдана" з вражаючою дальністю стрільби 25 миль є першою українською гаубицею калібру НАТО, яка може допомогти гарантувати безпеку країни. "Це безпрограшний варіант", - додав європейський чиновник. "Нам дешевше. Їм треба виробляти. А українці нас багато чому вчать", - пише видання.

Вашингтон Пост також зазначає, що, незважаючи на постійний розвиток безпілотних технологій, артилерія все ще є "основним елементом конфлікту". Саме завдяки постачанню гаубиць союзниками на фронт українські військові змогли відбити наступ Росії, яка на початку повномасштабного вторгнення мала істотну перевагу в чисельності та озброєнні.

"Українські солдати зараз вправно володіють артилерією, яку вони можуть виготовляти самі, не покладаючись на інші країни. Порівняно з безпілотниками гаубиці можуть ефективніше пригнічувати окопні операції, припиняти штурми та знищувати противника", - пише The Washington Post.

Як зазначив директор Агентства оборонних закупівель Міністерства оборони Арсен Жумаділов у розмові з журналістами видання, Україна досягла "величезних успіхів" у виробництві зброї калібру НАТО після російського вторгнення у 2022 році завдяки спільним зусиллям уряду та приватних виробників зброї.

Він зазначив, що розширення виробництва артилерійської продукції сприяло підвищенню самодостатності країни. Наразі більше 85% компонентів, потрібних для виготовлення "Богдани", виготовляються в Україні, і прогнозується, що до завершення року цей показник досягне 95%.

"На даний момент в Україні виготовляються самохідні гаубиці в кількостях, які не мають рівних у Європі," -- підкреслив Жумаділов.

Він зазначив, що це має велике значення, оскільки "існує безпосередня та міцна залежність між нашою бойовою спроможністю та безпекою Європи. Якщо Україна зазнає поразки, Європа не зможе так ефективно протистояти російській агресії, як це робимо ми".

Як повідомляє The Washington Post, Європейська комісія наразі працює над тим, щоб звільнити сотні мільярдів євро для зміцнення оборонних можливостей континенту в найближчі роки, використовуючи кредити та послаблюючи бюджетні обмеження. Однією з ключових складових цього плану є програма кредитування на 150 мільярдів євро, спрямована на прискорення спільних закупівель та розробок озброєнь для ЄС, з акцентом на системи, виготовлені в країнах Європейського Союзу, Норвегії або Україні.

"Ми укріплюємо Україну різними методами. Один із них полягає в тому, щоб допомогти їй розвинути власні можливості. Наша підтримка Україні не є односторонньою; це вигідна угода для обох сторін. Знання, які ми здобудемо, стануть корисними як для нас, так і для України. Також ми будемо вчитися на цьому досвіді", - підкреслив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус під час пресконференції в штаб-квартирі НАТО 11 квітня.

Головна керівниця Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підкреслила, що створення нового фіскального простору може надати країнам ЄС можливість інвестувати в українських виробників зброї або співпрацювати з ними, що сприятиме кращій інтеграції оборонної промисловості України в європейський ринок.

"Водночас кілька країн прагнули отримати практичний досвід, направляючи незбройних військових до навчальних центрів на заході України для освоєння військових тактик. Це свідчить про зростаюче занепокоєння на континенті щодо майбутніх подій", - йдеться у статті.

Зокрема, нещодавно командувач армії Данії оголосив про плани відправити в Україну більшу кількість солдатів цього року, щоб вони могли отримувати навчання від українських військових.

"Україна демонструє лідерство, успішно адаптуючи західні системи на більш високому рівні, ніж це роблять самі західні країни. Крім того, стратегічна інтеграція українського оборонного сектору з європейськими структурами могла б суттєво зміцнити безпеку в усьому регіоні Європи", - зазначив Ніко Ланге, колишній співробітник Міністерства оборони Німеччини, який нині працює в Центрі аналізу європейської політики.

Нагадаємо, нещодавно з'явилася інформація про те, що Фінляндія ухвалила рішення про секретність постачання озброєння в Україні. У Міністерстві оборони пояснили, що це рішення зумовлене змінами в глобальній безпековій ситуації.

#НАТО #Дональд Трамп #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Україна #Міністерство оборони (Україна) #Київ #Українці #Інвестиції #Північна та Південна Америка #Європейська комісія #Логістика #The Washington Post #Євро #Німеччина #Солдате! #Стратегія #Українська мова #Безпілотний літальний апарат #Лінія фронту #Артилерія #Чиновник #Норвегія #Фінляндія #Данія #Гаубиця #Протиповітряна оборона #Урсула фон дер Ляєн #Морська миля #Зв'язок #Калібр #Промисловість (виробництво) #Самохідна гармата #Зйомка

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Згідно з даними Державної служби статистики, у минулому році великі та середні компанії збільшили свій прибуток на 22%.
Європейський Союз вивчає нову стратегію підтримки України: які її основні аспекти?
В Україні спостерігається істотна нестабільність на ринку праці: кількість працівників знижується, що змушує компанії піднімати рівень заробітних плат.
Теги