З кожним днем все менше українців прагнуть повернутися на батьківщину: як змінилася чисельність біженців за останній рік.

За рік кількість українських біженців зросла на 300 тисяч - до 5,2 млн осіб. Станом на листопад 2024 року за кордоном через війну перебувало 5,2 млн українців, що на 300 тис. осіб більше, ніж було у січні 2024 року. Про це повідомили у Центрі економічної стратегії.

Відзначається, що 3,7 мільйони осіб залишили Україну, перетнувши західні кордони країни. В той час як приблизно 239 тисяч українців (0,2 мільйона) виїхали до Європи через територію Росії чи Білорусі, близько 1,3 мільйона українців, згідно з даними ООН, стали біженцями в Росії або Білорусі.

Згідно з дослідженням ЦЕС, усе менше українців планують повертатись, зараз на це готові 43% українських біженців. Раніше ця частка становила 52% (січень 2024) та 74% (грудень 2022).

"Згідно з нашими оцінками, навіть після закінчення війни за межами України можуть залишитися від 1,7 до 2,7 мільйона українців. Це матиме значний вплив на економіку, яка щорічно може зазнавати втрат у розмірі від 5,1% до 7,8% ВВП", - зазначено в повідомленні.

Переважна більшість біженців - це жінки (найбільше віком 35-44 років) та діти. За даними Євростату, найбільше українських біженців у Німеччині (27%) та Польщі (23%). При цьому з січня 2024 року значно зросла частка дорослих чоловіків за кордоном:

"З кінця 2022 року структура українських біженців за межами країни зазнала помітних змін. На початку війни жінки та діти становили переважну більшість серед біженців, проте наразі значно зросла частка дорослих чоловіків. Хоча дорослі жінки все ще складають відносну більшість (44%), частка чоловіків досягла 27% станом на грудень, що є збільшенням на 9 в.п. у порівнянні з січнем 2024 року", - повідомила старша економістка Центру економічної стратегії Дарія Михайлішина.

Експерти підкреслюють, що для більшості українських біженців (53%) головним чинником, що спонукає їх повернутися, є завершення війни та відновлення авіаційного сполучення.

Серед інших важливих факторів можна виділити: підвищення рівня життя в Україні (зокрема в сферах освіти, охорони здоров'я та боротьби з корупцією) - 46%; наявність можливостей для отримання високооплачуваної роботи - 33%; зупинка бойових дій та авіаударів у місті, куди планують повернутися - 31%; а також закінчення конфлікту в рідному регіоні - 24%.

Доктор економічних наук, спеціаліст у галузі міграційної політики та фінансових програм для мігрантів і діаспори Андрій Гайдуцький зазначив, що процес виїзду українців за межі країни продовжується і нині. За словами експерта, повернення в Україну, ймовірно, здійснять переважно люди похилого віку, яким важко адаптуватися в інших країнах, а також деяка частина молоді. Він також підкреслив, що більшість українських школярів, які виїхали за кордон для навчання, навряд чи повернуться в найближчі роки.

Керівник соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович розповів, що під час соціологічних опитувань близько 7% українців декларують бажання переїхати за кордон у найближчому майбутньому. Серед молоді таких удвічі більше - 15%.

#Економіст #Європа #Росія #Економіка #Україна #Українці #Рівень життя #Німеччина #Біженець #Мігрант #Організація Об'єднаних Націй #Валовий внутрішній продукт #Корупція #Стратегія #Друга Польська Республіка #Білорусь #Медицина #Бойові дії #Доктор наук #Євростат

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Нові тарифи: чи перетвориться ситуація для імпорту, що не є життєво важливим, на критичну?
Недостатня кількість фахівців в Україні: які сфери страждають від браку робочої сили -- Delo.ua
Які кроки повинна вжити Європа в умовах зміни політики США та якою мірою Україна може стати їй у нагоді?
Теги