Як Захід втратив інтерес до підтримки України.

Дійсні кроки Сполучених Штатів та Європи у відповідь на ілюзії Москви.

Нещодавно з'явилася інформація, що одна з провідних американських інвестиційних фірм BlackRock Inc. нібито зупинила пошук інвесторів для фінансування фонду відновлення України, що викликало великий резонанс.

Цю інформацію, яку оприлюднив Bloomberg, варто зазначити, що вона отримана "з посиланням на анонімні джерела", і активно підхопили російські медіа. Цікаво, що не так давно саме у зв’язку з BlackRock Inc. вони стверджували, що "Зеленський передав економічний суверенітет України американцям". Нібито, Захід придбав третину України ще у 2023 році, коли Президент України уклав угоду з BlackRock Inc., що фактично означало віддання економічного суверенітету країни США, а також інші подібні абсурдні заяви.

Це, до речі, зовсім не заважало Росії налагоджувати співпрацю з компанією BlackRock Inc. У січні минулого року стало відомо, що група "ІСТ", найбільший акціонер Polymetal International (одного з провідних світових виробників золота, який займає друге місце в Росії за видобутком золота та перше — за видобутком срібла), передала оманським інвесторам свій контрольний пакет акцій, що становить 23,9 відсотка.

За цією нібито буденною бізнесовою новиною росЗМІ тоді приховали простий, але промовистий факт: найбільші у РФ родовища срібла, що містяться в Сибіру й на Далекому Сході, перейшли під контроль іноземців. Адже 9,9 % Polymetal International належать тому самому BlackRock Inc. У портфелі якого, до речі, також були російські активи, зокрема "Лукойл", TCS Group, Ozon і Fix Price. Але на цьому пропаганда, звісно, не акцентувала. Бо це аж ніяк не корелювалося з наративом "Захід зазіхає на російські надра".

Серед її відомих наративів варто згадати ще один - "Захід утомився від України", який невпинно просували в контексті "мирні європейці та американці потерпають від підтримування їхніми урядами Києва".

Проте, здається, що навіть пропаганда втомилася від такої безглуздості. Адже факти говорять про зовсім інше.

У Сполучених Штатах, де Москва знову виявила радість щодо "Трамп - наш!" (і знову зазнала розчарування), крім заяв про продовження підтримки оборонних можливостей України, офіційні представники вже обговорюють питання її подальшого відновлення. Зокрема, міністр фінансів США Скотт Бессент під час Конференції з відновлення України, що проходила в Римі, повідомив, що "особисто Дональд Трамп ініціював створення і очолив американський Інвестиційний фонд реконструкції України. Завдяки ефективному макроекономічному управлінню та значним іноземним інвестиціям, економічне майбутнє України стане набагато більш стабільним, ніж її минуле. Інвестиційний фонд реконструкції є суттєвим елементом для реалізації цього потенціалу".

Окремо він наголосив, що Вашингтон працюватиме над тим, щоб жодна особа, держава чи компанія, які фінансують російську військову машину, не отримала вигоди від реконструкції України.

Ще один вагомий аспект американської підтримки України пов'язаний із компанією McDonald's, яка планує відкрити близько десяти нових ресторанів в Україні цього року. Це є яскравим свідченням економічного відновлення країни, як зазначає The New York Times. Видання підкреслює, що завдяки фінансовій допомозі від союзників, Україні вдалося уникнути різкого зростання інфляції. У результаті країна знову стала привабливою для західних брендів, які раніше залишили її на початку війни, зокрема для таких компаній, як IKEA та Zara. До кінця року кількість ресторанів McDonald's в Україні перевищить їхню кількість до початку російського вторгнення.

Президент Американської торгової палати в Україні Андрій Гундер зазначив, що діяльність McDonald's є яскравим свідченням впевненості американських компаній у перспективах України.

Що стосується поточної конференції, присвяченої відновленню України, то цього разу акцент було зроблено на чотирьох ключових тематичних аспектах:

- залучення приватного сектора до відновлення та економічного розвитку;

- соціальне відновлення та людський капітал для відновлення України;

- відновлення спільнот та територій;

- інтеграція до Європейського Союзу та супутні реформи.

Міністерство розвитку громад та територій України повідомляє, що на ній було підписано угод, меморандумів та спільних заяв про залучення коштів загалом на 3,55 млрд євро.

ЄС створює Європейський флагманський фонд для відбудови України, - заявила президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. За її словами, "Фонд дасть поштовх інвестиціям в енергетику, транспорт, критично важливу сировину та галузі подвійного використання. Ми буквально робимо ставку на майбутнє України, використовуючи державні кошти для залучення масштабних інвестицій".

Фонд засновує Європейський Союз спільно з Італією, Німеччиною, Францією, Польщею, а також за участю Європейського інвестиційного банку.

За інформацією Bloomberg, Європейський Союз розглядає можливість створення фонду в розмірі 100 мільярдів євро (117 мільярдів доларів) в рамках свого наступного семирічного бюджетного плану для стабільної підтримки України. Якщо країни-члени ЄС погодять цю ініціативу під час бюджетних переговорів, фінансування може розпочатися у 2028 році, що забезпечить Україні тривале фінансування.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) оголосив про підписання угод на суму 600 мільйонів євро, які будуть спрямовані на реалізацію нових проєктів в Україні. "Ми віримо в перспективи України", - підкреслила президент ЄІБ Надія Кальвіньо. Додатково було укладено угоду з десятьма експортно-кредитними агентствами ЄС, що надасть компаніям, які здійснюють експорт в Україну, європейські гарантії.

Окрім міжнародних організацій, активну позицію зайняли й окремі держави. Нідерланди планують виділити 300 мільйонів євро для підтримки відновлення та економічного розвитку України в 2025 та 2026 роках. Про це повідомив міністр закордонних справ країни Каспар Фельдкамп. "Міжнародна спільнота повинна підтримувати Україну не лише у військовій сфері, але й фінансово, економічно та соціально. Економіка і суспільство України повинні залишатися активними, оскільки це сприяє її боротьбі," - зазначив він. Зокрема, 30 мільйонів євро з вказаної суми буде виділено в рамках програми Ukraine Partnership Facility, що сприяє залученню бізнесу до відновлювальних проєктів; 52 мільйони будуть витрачені в цьому році на відновлення енергетичної інфраструктури та систем водопостачання в Україні.

Очільник МЗС Бельгії Максим Прево підписав інвестиційну угоду на суму 5 млн євро. Ці гроші будуть спрямовані на підтримку малого та середнього бізнесу. Загалом бельгійці планують інвестувати ще понад 20 млн євро найближчими роками в ключові сектори економіки України.

Італія інвестує 45 мільйонів євро в реставрацію шести культурних об'єктів в Одесі. За словами міністра культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького, ця угода дозволить відновити пам'ятки, які знаходяться в центральній частині міста.

Також підписано меморандум із Міністерством закордонних справ та міжнародного співробітництва Італії щодо страхового покриття до 100 % для банків за експортними кредитами - на суму до 1,5 млрд євро. Йдеться про можливість змішаного фінансування проєктів для громад - поєднання пільгових кредитів і грантових коштів, а також про сприяння закупівлі італійських товарів і послуг для потреб відновлення із залученням компаній, технологій та інфраструктурних рішень.

У Римі було укладено угоду щодо отримання кредиту в розмірі 1,7 мільярда фунтів стерлінгів (орієнтовно 2,3 мільярда доларів США) з гарантіями Агентства експортного фінансування Великої Британії та Північної Ірландії (UKEF).

Нещодавно Україна отримала додатковий мільярд євро, витягнутий з російських активів в рамках ініціативи ERA, започаткованої країнами G7. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль підкреслив, що "ініціатива ERA, яку ми реалізуємо разом із G7, демонструє свою ефективність. З початку року вже було передано понад 18,5 мільярдів доларів з заморожених російських коштів. Ці фінансові ресурси ми використовуємо для зміцнення стійкості України та швидшої відбудови".

Мінфін нагадує, що ERA передбачає надання Україні 50 млрд доларів коштом майбутніх доходів від заморожених активів РФ. Внесок Євросоюзу складає 18,1 млрд євро. Відомство вже залучило від блоку 8 млрд євро.

На Ukraine Recovery Conference - 2025 було укладено близько 200 угод і меморандумів на загальну суму 11 мільярдів євро. Як зазначила перша віцепрем'єрка Юлія Свириденко, також було оголошено про створення найбільшого європейського фонду, призначеного для інвестицій у процеси відновлення. Чотири країни та провідні європейські банки розвитку приєднаються до цієї угоди.

Ці та багато інших фактів свідчать лише про одне: підтримка України з боку західних держав, інституцій та приватних компаній залишається беззаперечною.

Президент Фінляндії Александр Стубб, яка до недавнього часу була відома своєю нейтральною позицією, чітко висловив свою думку щодо війни в Україні, назвавши її найбільшою тактичною та стратегічною помилкою в сучасній історії. Він також охарактеризував президента Росії Путіна як "стратегічного недолугого та військового невдаху".

Стубб зазначає: "Путін прагнув примирити Україну. Однак тепер вона стає частиною Європейського Союзу, а в майбутньому, ймовірно, і НАТО. Його метою було ослабити НАТО, але в результаті він лише зміцнив кордони Альянсу через Фінляндію. Він сподівався підірвати трансатлантичне співробітництво, але тепер ми спільно плануємо збільшити наші оборонні витрати до 5% від ВВП протягом наступного десятиліття. Він намагався ліквідувати ЄС, але я ніколи не бачив його так єдиним."

Отже, всі очікування особисто Путіна "пересидіти", "перечекати", коли в США, країнах Європи та інших державах зміняться лідери чи суспільна думка щодо подальшої підтримки України та ставлення до Росії, залишаються марними.

#НАТО #Дональд Трамп #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Мобілізація #Володимир Зеленський #Президент України #Економічне зростання #Інвестор #Інвестиції #Бізнес #Москва #Сполучене Королівство #Євро #Німеччина #Одеса #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Російська мова #Bloomberg L.P. #Нідерланди #Друга Польська Республіка #Реклама #The New York Times #Макроекономіка #Сполучені Штати #Фінляндія #Італія #Франція #Міністерство закордонних справ (Україна) #Суверенітет #Американці #BlackRock #Рим #Бельгія #Лукойл #Урсула фон дер Ляєн #Європейський інвестиційний банк #Сибір #Макдональдс #Ресторан #Срібло #Інвестиційний фонд #Далекий Схід #ІКЕА #Tata Consultancy Services #Zara (роздрібна торгівля)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Міністерство економіки запускає нову ініціативу з надання грантів на освіту для молодих бізнесменів.
Як Захід втратив інтерес до підтримки України.
"Мінеральна угода" з США: Уряд України затвердив список надр, що підлягають продажу на аукціонах.
Теги