"Зеленський прагнув привернути увагу Трампа". Британський економіст пояснив, чому угода щодо мінералів не має жодної цінності.

Угода зі Сполученими Штатами про рідкісноземельні метали не має жодної цінності без гарантій безпеки для України.

Про це, як йдеться в колонці NV, пише британський економіст, експерт з питань України Тімоті Еш. "Ініціатива угоди з Трампом щодо рідкісноземельних елементів спочатку виходила від української сторони як спосіб заманити Трампа, аби він якось зобов'язався продовжити підтримку України", -- наголосив Еш.

Він також підкреслив: "Я вважав, що це була блискуча ініціатива з українського боку, але Київ почав поступово втрачати контроль над проєктом. Ентузіазм та бажання укласти материнську угоду для США з боку Трампа взяли верх. Мені здається, він відчув слабкість і навіть безвихідь з української сторони та спробував максимально цим скористатися."

На мою думку, саме це ми й знайшли в документі, який Скотт Бессент привіз до Києва і який тепер став відомим завдяки ЗМІ. У ньому зазначалося, що США отримають всі майбутні переваги від можливого мирного договору для України, проте фактично не вживуть жодних заходів для забезпечення стабільного миру – жодних фінансових, військових чи безпекових зобов'язань.

Еш підкреслив: "Відкинувши первісну пропозицію США, Україна, очевидно, ображала адміністрацію Трампа, що призвело до піар-катастрофи для України, коли Трамп звинуватив Зеленського у диктаторських методах. Чому ж було відмовлятися від угоди, яка була настільки явно вигідною для США і не принесла майже жодної вигоди Україні?"

Словесна баталія з адміністрацією Трампа набула такого розмаху, що, на мою думку, багато хто в Києві занепокоївся, що угода щодо рідкісноземельних металів стане критичною для майбутніх відносин з Трампом. Тож Київ невтомно запрацював над тим, щоб представити Трампу свого роду піар-перемогу -- угоду щодо рідкісноземельних металів на $500 млрд, але водночас обмежити довгострокову шкоду для України, яка полягала б у тому, що вона фактично видала США незаповнений чек на свої земельні багатства".

Обговорюючи переглянуту угоду, Еш зауважив: "На мою думку, для Зеленського та України ця нова версія угоди допомагає пом'якшити напруженість у відносинах з адміністрацією Трампа. Це може створити умови для продовження військової допомоги США Україні або, принаймні, зменшити ймовірність раптового припинення такої підтримки. Крім того, Зеленський матиме можливість провести деякий час у Білому домі з Трампом перед можливою зустріччю між Трампом і Путіним, а також використати цей час для подальшого переконання Трампа у важливості України та Європи як союзників і партнерів для Сполучених Штатів."

Проблема, однак, в тому, що ця угода все ще не вирішує питання конкретних гарантій безпеки для України. А без таких гарантій будь-який мир не буде стійким, так само як і майбутній економічний, соціальний та політичний розвиток України.

Насправді, без зазначених гарантій ця угода не має жодної цінності. Жодна американська компанія не буде вкладати кошти в Україну, якщо не матиме впевненості в тому, що країна захищена від можливих агресій з боку Росії, а це неможливо без відповідних засобів безпеки.

Згідно з попередніми повідомленнями, 3 лютого 2025 року президент Сполучених Штатів Дональд Трамп виявив інтерес до отримання українських рідкісноземельних металів в обмін на американську допомогу.

Президент України Володимир Зеленський додав до стратегії досягнення перемоги аспект, що стосується рідкісноземельних елементів, сподіваючись на підтримку Сполучених Штатів у цій сфері.

Після цього Зеленський оголосив, що Київ готовий співпрацювати з партнерами у видобутку корисних копалин.

7 лютого 2025 року Зеленський повідомив, що в межах потенційної угоди з адміністрацією Дональда Трампа Україна і США можуть спільно розробляти корисні копалини на українській території.

У той же день президент США Дональд Трамп оголосив про свої наміри організувати зустріч з президентом України Володимиром Зеленським, щоб обговорити питання обміну рідкісноземельних мінералів в контексті підтримки Сполучених Штатів.

11 лютого президент США Дональд Трамп оголосив, що Україна "фактично погодилася" передати Сполученим Штатам рідкісноземельні мінерали в обмін на військову допомогу, яку Вашингтон надає Києву.

За інформацією The Washington Post, глава Мінфіну США зажадав, щоб Зеленський негайно підписав угоду про контроль над видобутком рідкісноземельних металів. Як сказав виданню один із людей, знайомий із перебігом обговорень, у президента Зеленського було всього кілька хвилин, щоб ознайомитися з пропозицією США перед зустріччю з Бессентом.

Згідно з пропозицією Трампа, яку відхилив Зеленський, американці претендували на контроль видобутку половини рідкісних мінералів в Україні - зокрема, літію, графіту та урану.

У Білому домі висловили думку, що відмова Зеленського підписати угоду щодо корисних копалин є "недалекоглядним кроком". В той же час, інвестиційний банкір Сергій Фурса охарактеризував запропонований США проект як "дуже незвичайну угоду" і детально пояснив, які саме проблеми він має.

Зеленський висловив свою думку щодо обставин, пов'язаних із представленим проектом.

The Telegraph повідомляє, що Сполучені Штати прагнули мати контроль над українськими ресурсами, включаючи порти, мінерали та нафту. Експертка в галузі енергетики Лана Зеркаль зазначила, що дану ситуацію можна порівняти з рекетом.

Сам Зеленський підкреслив, що угоди зі Сполученими Штатами повинні готуватися "дуже обдумано".

Згідно з інформацією, наданою Financial Times, Зеленський "може вчинити стратегічну помилку", не розкривши загальної вартості українських ресурсів або інших важливих аспектів, перш ніж підійти до обговорення можливості угоди зі США щодо рідкоземельних металів.

Радник з національної безпеки Дональда Трампа, Майк Волц, повідомив, що президент США відчуває значне розчарування через те, що Володимир Зеленський не погодився підписати угоду про рідкісноземельні метали.

За інформацією Axios, США вже запропонували Україні "поліпшену" угоду щодо рідкоземельних металів. Ба більше, повідомлялося, що Трамп настільки розлютився на Зеленського, що був готовий зупинити військову допомогу.

Радник президента США з нацбезпеки Майк Волц заявив, що Україна повинна "пом'якшити тон" і погодитися на угоду про корисні копалини.

Bloomberg повідомляє, що Сполучені Штати та Україна посилили переговори про угоду щодо видобутку корисних копалин, що відбувається на фоні візиту Келлога.

#Дональд Трамп #порт #уран #Економіст #Нафта #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Володимир Зеленський #Президент України #Енергетична галузь #Сполучене Королівство #The Washington Post #Політик #Володимир Путін #Долар #Вашингтон, округ Колумбія #Financial Times #Білий дім #Bloomberg L.P. #Національна безпека #Сполучені Штати #Американці #Літій #Диктатор. #Папір #The Daily Telegraph #Корисні копалини #Того #Рідкоземельний елемент #Графіт

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Новини 15 квітня: Україна робить кроки до Європейського Союзу у сфері роумінгу, питання лімітів фінансів.
Європейська комісія підходить до завершення розробки нових ініціатив щодо спрощення торгівлі з Україною.
Син Божий, прихована бухгалтерія партії та таємний флот Росії. Вражаючі розслідування від УП.
Теги