
Кожна криза - це водночас шанс. Це перший урок з російсько-української війни. І висновок з американських виборів.
Криза охопила країну на глибокому рівні, ставлячи під сумнів лідерство США в багатьох сферах: геополітичній, військовій, економічній, цивілізаційній та ціннісній. Америка почала ставити під сумнів свої основні принципи: бути демократичною республікою, дотримуватися верховенства права, очолювати євроатлантичну спільноту та підтримувати світовий порядок, що ґрунтується на міжнародному праві. Якщо Сполучені Штати зруйнують ці основи, це може призвести до їхнього занепаду як великої держави, а, можливо, й до ліквідації державності в цілому. Америка була створена в дусі свободи та демократії, і заперечення цих цінностей може призвести до її фактичного зникнення.
Урок номер два. Кремлівські кола покладають надії на те, що Трамп стане рушійною силою в руйнуванні України, НАТО, Європейського Союзу та глобальної системи. Тим часом сам Трамп уявляє себе частиною "клубу геніїв", до якого, за його словами, належить і Сі Цзіньпін.
Отже, головним аспектом є те, чи функціонує американська демократія ефективно. Чи здатні її інститути витримати спроби встановлення авторитарного правління?
Демократи, включаючи президента Джо Байдена, відреагували на ці питання позитивно. Вони визнали результати виборів, що дало можливість Трампу та республіканцям перейти до реалізації своєї програми без перешкод. Тепер їм не заважатиме нічого, окрім конституційних норм, законодавства та основоположних цінностей американської демократії. Безумовно, важливу роль відіграватиме також їхнє сприйняття національних інтересів.
Після 20 січня 2025 року Трамп і республіканці в першу чергу відповідатимуть на виклик відповідальності - основи свободи і демократії. Ось таке "покарання" популістам за намагання зруйнувати базові цінності та інституції.
Третій урок - це падіння міфу про американський ізоляціонізм. Президент Трамп не заявить про вихід США з Близького Сходу і не залишить Ізраїль. Америка так само не піде з Південно-Східної Азії, не залишить напризволяще ні Тайваню, ні Південної Кореї, ні Японії, ні Австралії чи Нової Зеландії. Щоб про це не говорив Ілон Маск.
Трампівський підхід до "ізоляціонізму" має прямий зв'язок з Європою та Україною, яка є її складовою. Ця стратегія виявилася несподіваною та тривожною в період з 2016 по 2020 рік, коли Європа не могла осягнути зміни в політиці США. Сьогодні ж ситуація змінилася: Європа стала набагато обізнанішою й активно готується до нових викликів.
Лідери Європи вже намагаються запропонувати Трампу додаткові переваги, щоб запобігти торговій війні в рамках євроатлантичної спільноти. Однак, чи вдасться це зробити, залишається невизначеним питанням.
З іншого боку, Європа, щоб забезпечити своє існування, як зазначили президент Франції Емманюель Макрон та колишній голова Європейського центрального банку Маріо Драґі, повинна зміцнити позиції та реалізувати концепцію "стратегічної автономії". Це означає, що Європа повинна досягти технологічної незалежності від Сполучених Штатів і Китаю.
Про військовий компонент цієї проблеми європейським політикам, дипломатам і військовим детально розповідав генерал Валерій Залужний.
Урок четвертий. НАТО залишається стабільною силою і продовжить виконувати свою роль, хоча, ймовірно, Вашингтон перегляне свою участь у забезпеченні оборони європейських країн. Європа повинна активніше взяти на себе відповідальність за власну безпеку, інвестувати більше ресурсів та розвивати стратегічне мислення. Це означає, що треба перестати боятися "ескалації" конфлікту з Росією, відкрити двері для України в НАТО та активно працювати над нашим вступом до ЄС.
П'ятий урок. Заклики до миру в Україні "протягом 24 годин", миттєве припинення вогню та шантаж з боку США щодо зупинки допомоги насправді мають глобальний вплив на всю Європу. Цей факт визнають практично всі керівники ЄС. Адже якщо сьогодні "піддати Україну", то завтра можуть опинитися під загрозою інші держави Центрально-Східної Європи. Це може призвести до укладення нової Ялтинської угоди, що означатиме повну перемогу Росії під керівництвом Путіна.
Отже, за будь-яких розкладів у США, з нами залишиться Європейська комісія, більшість членів Європейської ради та Європарламенту. На цьому потрібно акцентувати особливо в контексті нашої інтеграції з ЄС, бо виконання нами домашнього завдання з євроінтеграції - це одне з ключових питань Перемоги та миру.
Останній урок. Думаю, що Трамп не зупинить допомогу Україні, хоч дуже багато залежатиме від персональних рішень щодо зовнішньополітичного, оборонного та загалом безпекового блоку його адміністрації. "Мир через силу" - формула з "плану" Майка Помпео - може стати працюючою моделлю для україни.
Невід'ємною залишається істина, що наша перемога, можливості для миру та безпечного майбутнього України в першу чергу залежать від нас. Це потребує від Збройних Сил України доблесті, професіоналізму та креативного підходу, стійкості нашого народу, ефективності влади та розвитку економічних секторів, зокрема військово-промислового комплексу. В умовах зовнішніх викликів зростає потреба в максимальній злагодженості політичних сил, а не в продовженні дрібних конфліктів.
Про автора. Микола Княжицький — журналіст та народний депутат України.
#НАТО #Майк Помпео #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Народний депутат України #Європейський парламент #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Європейська комісія #Республіканська партія (США) #Демократична партія (США) #Кремль (фортифікаційна споруда) #Демократія #Вашингтон, округ Колумбія #Журналіст #Європейський центральний банк #Японія #Близький Схід #Південна Корея #Ізраїль #Джо Байден #Геополітика #Сполучені Штати #Тайвань (острів) #Нова Зеландія #Держава (політичний устрій) #Дипломат #Азія #Міжнародне право #Сі Цзіньпін #Авторитаризм #Австралія #Верховенство права #Конституція #Еммануель Макрон #Президент Франції #Європейська Рада #Ізоляціонізм #Європейська інтеграція #Міф. #Микола Княжицький #Ялтинська конференція #Автономія #Мир