Президент США Дональд Трамп, схоже, прозрів по відношенню до дій російського диктатора Володимира Путіна. Тепер американський президент заявляє про новий, жорсткіший курс щодо Росії. Але поки що неясно, чи це означає нову постійну політику.
Такий тиск може призвести до збільшення постачання озброєнь та боєприпасів для України. Білий дім також може повністю підтримати двопартійний законопроєкт в Конгресі, який передбачає запровадження нових жорстких санкцій проти Росії, а також проти Китаю та Індії, які є основними споживачами російської нафти. Якщо Вашингтон дійсно вживе рішучих заходів, це може суттєво змінити ситуацію і підривати впевненість Путіна в тому, що він здатен тиснути на Захід і врешті-решт виграти цю війну.
В той же час, Трамп настільки схильний до угод і залежить від настрою та нашіптування останнього співрозмовника, що цілком доречно запитати, як довго триватиме його ворожість до колишнього друга в Кремлі. І хоча він говорить про допомогу Україні в обороні, важко уявити, що його позиція зміниться настільки, що він погодиться на військову та фінансову допомогу Києву у розмірі десятків мільярдів доларів, яку Конгрес США виділив під час адміністрації Байдена.
Своїми думками щодо цих та інших актуальних питань в ексклюзивному інтерв'ю OBOZ.UA поділився контр-адмірал у відставці Марк Монтгомері.
Монтгомері, син військово-морського офіцера, має вражаючий досвід тридцятирічної кар'єри, що охоплює як військову службу, так і політичну діяльність у США. За його видатні досягнення під час служби він отримав призначення до Білого дому, де працював у Раді національної безпеки з 1998 по 2000 рік, виконуючи обов'язки директора з питань транснаціональних загроз. У період з 2009 по 2010 рік Монтгомері займав посаду начальника відділу стратегії в Управлінні начальника військово-морських операцій у Пентагоні. У 2010-2012 роках він виконував обов'язки заступника директора з планування, політики та стратегії в Європейському командуванні США, розташованому в Штутгарті, Німеччина. З січня 2013 по жовтень 2014 року Монтгомері командував бойовою групою 7-го флоту. Він також є членом Ради з міжнародних відносин і має диплом Массачусетського технологічного інституту.
Щодо України, то основна думка Марка Монтгомері полягає в тому, якщо нашій країні повноцінно допомагати, то вона здатна перемоги у війні проти Росії. Але на думку адмірала, до цього часу повноцінно це не робили ні США, ні країни Європи.
США несподівано викликали занепокоєння в Україні та її європейських союзників, коли раптово зупинили постачання зброї. Однак незабаром після бесіди з Путіним Трамп скасував це рішення. Як ви вважаєте, які кроки зробить президент США в подальшому? Чи буде він дійсно підтримувати Україну та вжити заходів проти Москви?
На мою думку, в контексті зупинки та відновлення постачання озброєнь і систем ППО, Україна стала свідком нового конфлікту між президентом Трампом і професійними колами, як у Пентагоні, так і в інших урядових органах. Трамп є яскравим прикладом опортунізму; його пріоритетом є, насамперед, власна вигода, а вже потім – інтереси Сполучених Штатів. Більш того, стратегія Путіна з порожніми обіцянками миру призвела Трампа до безвиході. Останні заяви президента сигналізують про те, що спроби впливу через "особисту дипломатію" з Путіним вичерпали себе.
Велике роздратування виявляється також у тому, що Дональд Трамп вперше з моменту повернення до Білого дому задумався про новий пакет військової допомоги для Києва. Він завжди використовує риторику та тарифи, щоб підвищити ставки у своїх відносинах з міжнародними партнерами та супротивниками. Цей крок має на меті надіслати сигнал Володимиру Путіну, який не проявляє намірів зупиняти вогонь в Україні. Сподіваюся, Трамп нарешті усвідомив значення ситуації. Якщо він прагне досягти угоди щодо України, йому слід посилити тиск на Росію. Адже очевидно, що Путін не має наміру завершувати війну, оскільки це стало питанням його політичного виживання. Таким чином, сподівання Трампа та його команди на те, що вони можуть переконати російського лідера піти на компроміс — основа його світогляду — виявилися помилковими. Прозріння Трампа відкриває нові можливості для України, критиків Путіна у Конгресі та стурбованих союзників Америки. Схоже, Трамп досяг важливого поворотного моменту.
Дональд Трамп оголосив про важливу заяву стосовно Росії, яка буде зроблена 14 липня. Як ви вважаєте, про що саме може йтися в цій заяві?
На мою думку, президент США незабаром оголосить про посилення тиску на Росію, про що він вже натякав у своїх виступах. По-перше, це можуть бути нові санкції. Відомо, що він звернувся до Сенату з ініціативою ухвалити законопроект "Про санкції проти Росії - 2025", який дозволить йому запроваджувати мита на країни, що імпортують російську нафту і газ. Серед таких країн – Китай, Індія та Туреччина. По-друге, мова йде про військову допомогу Україні, зокрема постачання систем протиповітряної оборони, артилерійських систем і протиракетних комплексів. Можливо, президент використає свої повноваження для пришвидшення логістичних процесів. Що стосується третього аспекту – наступального озброєння, тут я не такий впевнений. Якщо мова зайде про постачання керованих ракет і пускових установок, це стане серйозним викликом для Путіна і суттєвим тиском. Поки ж я схиляюся до того, що перші два напрямки є найбільш вірогідними.
- Але ж з Трампом завжди є ризик, що він знову змінить курс
Безумовно. Проте існує певний парадокс: тиск Путіна в певному сенсі грає на користь Україні. Це може спонукати Трампа до активних дій. Я не впевнений, чи здатен Путін адекватно реагувати на тиск з боку США. Але одне я знаю точно: конфлікт може тривати, поки Путін не буде змушений зробити справжні поступки, тому важливо максимально його до цього підштовхувати.
З огляду на висловлювання та дії президента Трампа та членів його адміністрації, можна з упевненістю стверджувати, що йому, здавалося б, все одно: існує Україна чи ні - це не його турбота. Ця країна не викликає в нього інтересу. Як ви вважаєте, чи вважає Трамп можливу поразку України незначною, або ж це стане серйозним геополітичним ударом як для нього, так і для США, можливо, навіть більш руйнівним, ніж ситуація в Афганістані після виходу американських військ у 2021 році?
Я не сумніваюсь у перемозі України. Мій досвід та спостереження за останніми двома роками свідчать про протилежне. Проте, якщо трапиться жахлива втрата цивільних життів, зруйнується критична інфраструктура або, не дай Боже, Україна віддасться в руки ворога, це стане особистою ганьбою для Трампа. Це буде плямою на його політичному іміджі, яка може знищити все, до чого він прагнув. Тому я впевнений, що навіть усвідомлення цього може спонукати його продовжувати підтримку України.
У нас є новини з Сенату, де Ліндсі Грем оголосив про намір нарешті досягти угоди щодо впровадження нового пакета санкцій, відомого як "пекельний пакет", найближчими днями. Грем підкреслив, що Трамп готовий активізувати тиск на Росію, і що настав час "переписати правила гри" для Путіна. Навіть спікер Палати представників Майк Джонсон зазначив, що Кремль не проявляє бажання до діалогу, а багато його колег закликають до посилення тиску на Росію. Враховуючи нинішній стан російської економіки, який, за словами більшості експертів, є жахливим, ще один крок до її ослаблення був би дуже доцільним.
- Ймовірно, ми ухвалимо законопроєкт Ліндсі Грема. В то й же час у ньому вже пропонуються певні винятки, які дозволяють президентові змінювати умови цього документу на свій розсуд. І з опортуністом на чолі держави -- це завжди ризик. Але ви праві - 40% економіки Росії тримається на експорті нафти й газу. Якщо ми перекриємо ці потоки, Путін буде змушений вибирати: або скорочувати військові витрати, або зменшувати виплати своїм бабусям - тобто електорату. У будь-якому випадку дипломатичні інструменти не працюють. Залишається два напрямки. І вони точно спрацюють, якщо їх використовуватиме Трамп. Тож санкції та зброя для України - ось два інструменти, які залишилися. На жаль, і Байден, і Трамп досі не використовували ці інструменти повною мірою.
Якщо Сполучені Штати нададуть Україні не лише оборонні, а й наступальні озброєння, це може суттєво вплинути на хід війни. Ключове питання полягає в тому, чи готовий Трамп дійсно вжити заходів проти Росії. Інакше Путін, авторитарний лідер, визнаний таким багатьма, продовжуватиме свої агресивні дії. Завдання України полягає в тому, щоб уникнути поразки і зменшити кількість жертв серед мирного населення. Однак цього неможливо досягти без сучасного військового оснащення. Якщо Європа та Трамп вчинять правильні кроки, Україна зможе вистояти. Але наразі ви, по суті, самостійно протистоїте третій за силою армії у світі.
- Суспільна думка в США щодо війни в Україні. Американці втомилися від новин з українського фронту чи все ж ми можемо й надалі розраховувати на їхню підтримку? Адже, наприклад, ті ж таки представники руху MAGA, на підтримку яких спирається Дональд Трамп, виступають проти допомоги для України.
Не так давно проведені опитування виявили, що близько двох третин американців, незалежно від своїх політичних поглядів — чи це демократи, республіканці або прихильники MAGA — вважають, що відповідальність за війну лежить на Путіні, а не на Україні. Це свідчить про те, що більшість людей усвідомлює справжню суть подій. Однак, як ви вірно підмітили, республіканці MAGA мають менше бажання втручатися у міжнародні конфлікти, а ситуація в Україні їх турбує. На мою думку, якщо президент Трамп ухвалить рішення щодо збільшення військової допомоги Україні або запровадження додаткових санкцій проти Росії, він зможе розраховувати на повну підтримку як у Конгресі, так і серед своїх прихильників. Лише запровадивши економічні та військові санкції проти Росії та підтримуючи Україну, президент Трамп зможе зупинити Путіна, адже всі ми розуміємо, що він є авторитарним вбивцею, який не зупиниться, поки США не почнуть чинити належний тиск.
Шановний адмірале, хотів би обговорити питання переходу до Європи та наявність американських сил на континенті в контексті НАТО. Чутки про можливий вивід американських військ з Європи набирають обертів. Незважаючи на те, що під час останнього саміту НАТО Трамп запевнив у незмінності участі США в альянсі, це не підвищило рівень довіри. Європейські країни готуються до різних сценаріїв. Яка ймовірність реалізації такого розвитку подій?
Якщо бути відвертим, мене більше вразила не позиція Трампа з цього питання, а бліда реакція Європи після лютого 2022 року. Давайте подивимося на речі без прикрас. Східна Європа прагнула інвестувати в оборону ще з 2014 року, але їй не вистачало ресурсів. Водночас Західна Європа, де зосереджені фінансові можливості, досі не витрачає навіть 2% на фоні явної російської агресії. Це викликає розчарування. Сподіваюся, що ситуація зміниться. І так, я щиро бажаю, щоб Німеччина стала лідером у цьому процесі. Але це скоріше моя надія, ніж чітка стратегія.
Щодо питання присутності, Сполучені Штати повинні залишатися в Європі, навіть якщо зменшать свій військовий контингент, щоб надіслати чіткий сигнал стримування для Путіна. Однак Європа не може розслаблятися, вважаючи, що ситуація стабільна лише через те, що Трамп є "страшною" фігурою, який може ухвалити непопулярні рішення. Вони самі не вжили заходів з 2022 по 2025 рік. Оборонно-промисловий потенціал не був відновлений, а інвестиції в оборону продовжувалися лише до останнього саміту. Варто визнати, що українська армія протягом трьох років активно воювала з росіянами, значно ослабивши їх. Це — головна причина, чому Путін не наважився на агресію проти Балтії або Польщі. Друга причина — Балтійські країни та Польща дійсно вкладали кошти в свою оборону. США також розмістили бригаду в Польщі та батальйони в країнах Балтії. Саме тому Путін стримується — не завдяки Брюсселю, а завдяки зусиллям України, Польщі та Балтії.
- Чи може НАТО працювати без США, наприклад, за участі Канади? Чи це реалістично це і наскільки ефективно?
На даний момент – ні. Але якщо канцлер Німеччини Мерц виконає свої обіцянки і стане провідною фігурою в європейському НАТО, підтримуючи план генерального секретаря альянсу Рютте, тоді з'являться шанси. Німеччина володіє необхідними фінансовими ресурсами та технологіями, не кажучи вже про рішучість, яка буде присутня. У такому випадку, ймовірно, Велика Британія та Франція також підключаться до цієї ініціативи. Це стане вагомою інвестицією в НАТО. Саме така ініціатива може переконати Трампа залишитися залученим. Отже, без участі США це не матиме належного ефекту, щоб Путін відчував страх. Тому порядок дій виглядає так: спочатку Німеччина активно включається в процес, відповідно до теперішніх військових умов, потім – Лондон і Париж, а можливо, Вашингтон вирішить, що нічого не потрібно змінювати. Це і є ключ до підтримки НАТО.
#НАТО #Дональд Трамп #Лондон #Природний газ #Нафта #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Брюссель #Сполучене Королівство #Республіканська партія (США) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Московський Кремль #Польща #Німеччина #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Туреччина #Індія #Стратегія #Білий дім #Пентагон #Озброєння #Артилерія #Країни Балтії #Ракета. #Сполучені Штати #Бойові дії #Диктатор. #Ліндон Б. Джонсон #Сенат Сполучених Штатів Америки #Військова служба #Світогляд #Протиповітряна оборона #Мито (податок) #Адмірале. #Массачусетський технологічний інститут #Рада національної безпеки США #Військово-морський флот #Конгрес Сполучених Штатів Америки #Монтгомері, Алабама #Штутгарт