
З статками Ілона Маска, який наразі є найбагатшою людиною в Америці, вперше з листопада 2024 року зафіксовано падіння нижче позначки у $300 мільярдів. Маск, який інвестував близько $270 мільйонів у передвиборчу кампанію Дональда Трампа та володіє заводами Tesla в Китаї та Німеччині, висловив підтримку ідеї створення зони вільної торгівлі з нульовими тарифами між Північною Америкою та Європою. Крім того, за даними кількох американських медіа, він закликав Трампа переглянути агресивні митні ставки, назвавши радника Білого дому з торговельних питань Пітера Наварро "безглуздим".
Це стало відповіддю Маска на слова Наварро про те, що Маск є радше "збирачем автівок, а не виробником", бо Tesla збирається з дешевих іноземних запчастин. Маск продовжив атакувати Наварро в соцмережі Х, що лише підтвердило припущення про хаос, який панує в Білому домі між членами команди Трампа. Проте Маск -- не єдиний олігарх, який розкритикував нову митну політику Білого дому. Американський мільярдер Білл Екман, який публічно підтримував Трампа під час кампанії, дописав в Х, що "це не те, за що ми голосували", закликавши до 90-денного відтермінування введення мит.
Чи зможе Трамп призупинити фактичний старт глобальної торгової війни? Нові експортні мита, які коливатимуться від 10% до 50%, США планують ввести для всіх країн, окрім Росії, починаючи з півночі 9 квітня. Дізнайтеся більше в матеріалі ТСН.ua.
У той час як Дональд Трамп готує військовий парад у Вашингтоні на честь свого 79-річчя 14 червня, впливовий донор Республіканської партії, мільярдер Кен Лангон, в інтерв'ю Financial Times висловив своє невдоволення: "Я абсолютно не розумію цю божевільну формулу (для розрахунку нових експортних мит – Ред.)". Схоже, що ця проблема залишається незрозумілою для багатьох, за винятком ChatGPT. Варто зазначити, що минулого тижня численні аналітики і коментатори звернули увагу на те, що різні штучні інтелекти можуть пропонувати схожі рішення для встановлення захисних експортних тарифів, якщо їх правильно запитати.
З 2 квітня, коли Трамп оголосив про старт глобальної торговельної війни, проголосивши цей день "Днем визволення Америки", світові капітали зазнали падіння, яке перевищило $10 трлн. Особисті статки Трампа зменшилися на $500 млн. Хоча 8 квітня фондові ринки Європи та США показали незначне зростання, про стабільність поки що не можна говорити. Усі з нетерпінням чекають на 9 квітня, коли вступлять в силу нові підвищені тарифи, які варіюються від 10% до 50% в залежності від країни, а також 104% митo на весь китайський експорт.
Нагадаємо, що 2 квітня Дональд Трамп оголосив про введення 34% мит на товари з Китаю. Проте ще раніше він впровадив 20% тарифи на китайський експорт. Після того як Пекін відповів дзеркальними 34% митами на американські товари, що постачаються до Китаю, Трамп пригрозив запровадженням додаткових 50% тарифів. Прес-секретар Білого дому Керолайн Левітт підтвердила, що ці нові мит, які в сукупності становлять 104%, почнуть діяти з середи, 9 квітня.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс відстоює ізоляціоністську політику Дональда Трампа, висловлюючи невдоволення глобалізацією. Він вважає, що цей процес не приніс Сполученим Штатам жодних переваг, оскільки інші держави лише використовували можливості для обману та експлуатації американських ресурсів.
"Основна ідея полягає в тому, що вона спирається на два ключові принципи — накопичення значної кількості боргів для придбання товарів, які інші країни виготовляють для нас. Щоб внести ясність: ми беремо позики у китайських фермерів, аби купувати продукцію, яку виробляють ці самі фермери," — висловлює свою думку Венс.
Ці слова викликали шквал критики в Китаї. Колишній головний редактор державного таблоїду Global Times Ху Сіцзінь відповів Венсу у китайській соцмережі Weibo: "Цьому справжньому "селянину", який вийшов із сільської Америки, здається, бракує перспективи". Речник МЗС Китаю Лінь Цзянь був більш стриманим, назвавши висловлювання Венса "неосвіченими й неповажними". Разом із цим, посольство Китаю в США на своїй сторінці в Х запостило відео, де колишній президент США Рональд Рейган, якого так любить наслідувати Трамп, у 1987 році критикує запровадження захисних мит на іноземний імпорт, глузуючи з адміністрації Трампа.
Опитування Reuters/Ipsos показує, що 73% американців очікують різкого зростання цін на товари, які вони купують щодня, протягом наступних 6 місяців через запроваджені Трампом експортні мита, а ще 57% виступають проти них. Роздрібні продавці одягу та аксесуарів у США вже призупинили нові замовлення на виробництво товарів і їхню поставку з-за кордону, в основному з В'єтнаму та Китаю, а також наймання нових працівників в очікуванні ефекту від нових мит Трампа. Представники ринку кажуть, що відомі роздрібні продавці одягу, взуття та аксесуарів будуть вимушені підвищити вартість своїх товарів мінімум на 40%.
Основний шок ринки очікують у середу, 9 квітня, у зв'язку з початком торгової війни між США та Китаєм, а також з реакцією Європейського Союзу. ЄС також піддається впливу 20% мит на імпорт з боку США. Лідери та представники блоку не раз підкреслювали, що готові вести переговори з Трампом щодо можливостей зменшення торгового дефіциту у двосторонній торгівлі. Водночас у Брюсселі зазначають, що готові до введення аналогічних мит у відповідь. Проте, схоже, Трамп має свої власні економічні пріоритети у цій ситуації.
"На нашому балансі з Європейським Союзом існує дефіцит у $350 мільярдів, і він може бути швидко усунений. Один із можливих шляхів вирішення цієї проблеми полягає в тому, що вони будуть змушені закуповувати нашу енергію (нафта, газ тощо – ред.). Якщо вони почнуть купувати, ми можемо зменшити цей дефіцит на $350 мільярдів всього за тиждень. Вони повинні зобов'язатися купувати таку ж кількість енергоресурсів", – зазначив Дональд Трамп.
Єдиний позитивний аспект, який виник внаслідок запровадження Трампом захисних мит на експорт, полягає в зниженні цін на нафту, зокрема російської. На середину дня 9 квітня вартість нафти марки Brent становить $60, що створює загрози для економіки Росії, оскільки їхній бюджет на 2025 рік розраховано на ціну нафти в $70, тоді як експорт енергетичних ресурсів забезпечує понад 50% доходів федерального бюджету. Крім того, якщо тарифи, введені Трампом, сповільнять зростання китайської економіки, це призведе до зменшення закупівель російської нафти з боку Китаю (який є другим за обсягами імпортером після Індії), що, в свою чергу, призведе до ще більших втрат у доходах російського бюджету.
У вівторок, 8 квітня, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн провела телефонну розмову з прем'єр-міністром Китаю Лі Цяном. Вони обговорили питання американських тарифів, можливі зміни в торгових потоках, відновлення збалансованості у двосторонніх торгових відносинах та покращення доступу європейських товарів на китайський ринок. Крім того, фон дер Ляєн зазначила, що майбутній саміт ЄС-Китай у липні стане відмінною можливістю для святкування 50-річчя встановлення дипломатичних зв'язків між цими сторонами.
Це не просто сигнал для Вашингтона. За оцінками експертів, дії Трампа є відвертою спробою змінити правила глобальної торгівлі на користь Сполучених Штатів. Проте варто зазначити, що США займають лише 15% світового ринку. Таким чином, якщо, наприклад, Європейський Союз і Китай зміцнять свої економічні зв’язки, щоб зменшити негативні наслідки від захисних мит Трампа, американська економіка може зазнати ще більших втрат, опинившись в умовах інфляції та рецесії. Хоча Пітер Наварро запевняє, що "інфляції не буде", провідні американські виробники одягу, автомобілів та інших товарів, які виготовляються в країнах з нижчими витратами на працю, вже попередили споживачів про можливе підвищення цін на свою продукцію.
Однак, наразі Трамп та його адміністрація вірять, що до Вашингтона приїдуть численні іноземні лідери, готові запропонувати вигідні угоди, які можуть поліпшити економічну ситуацію в США та особисто для Трампа, щоб знизити введені ним експортні мита. Як зазначає CNN, у вечірній бесі з республіканцями 8 квітня Трамп висловив: "Ці держави телефонують нам. Вони готові піти на все. Вони прагнуть укласти угоду". Проте, залишилось з'ясувати, чи справді це відбудеться на практиці.
#бюджет #Дональд Трамп #Китай #CNN #Нафта #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Товари #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Європейська комісія #Брюссель #Республіканська партія (США) #Експорт #Німеччина #Віце-президент Сполучених Штатів #Вашингтон, округ Колумбія #Індія #Financial Times #Білий дім #Головний редактор #Пекін #Сполучені Штати #Дефіцитні видатки #Борг. #Тесла, Інк. #Одяг #Міністерство закордонних справ (Україна) #Рональд Рейган #Робити #Торгівля #В'єтнам #Олігархія #Північна Америка #Мито (податок) #Глобалізація #Урсула фон дер Ляєн #Брік. #Зона вільної торгівлі #Капітал (економіка) #Лангон, Жиронда