Чи здатна торговельна війна, ініційована Трампом, принести користь Європі?

Наближається термін для укладення угоди в митному конфлікті між Сполученими Штатами та Європейським Союзом. У травні президент США Дональд Трамп погодився відкласти введення 50-відсоткових мит на європейські товари до 9 липня, враховуючи звернення голови Європейської комісії Урсули фон дер Ляйен.

Досі залишається невизначеним, чи обмежаться дії Вашингтона лише погрозами, чи все ж таки ми станемо свідками ескалації ситуації з введенням постійних мит. Також неясно, як на це відреагує Європейський Союз. Проте, незважаючи на значний тиск з боку адміністрації Трампа, міжнародні інвестори все більше проявляють скептицизм щодо економіки США та виявляють зростаючий інтерес до європейських ринків, зокрема до Німеччини, яка є найбільшою економікою ЄС.

Поки американський фондовий індекс S&P 500 з початку року демонструє негативну динаміку, німецький індекс DAX піднявся більш ніж на 15% і досяг рекордного рівня. Від моменту, коли Трамп став президентом, долар знизив свою вартість приблизно на 10% по відношенню до євро, британського фунта та швейцарського франка.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) також звертає увагу на вразливість Сполучених Штатів, попереджаючи про ризик виходу американського державного боргу з-під контролю. У той же час Йоахім Наґель, президент Бундесбанку, у своїй промові на саміті G7 у Канаді висловив занепокоєння щодо можливих нових потрясінь на фінансових ринках, якщо конфлікт у сфері торгівлі з США не буде вирішено.

"Іноді мені здається, що ми наближаємося до фінансового колапсу," - висловив свою думку у травні Наґель, охарактеризувавши ситуацію як "токсичну суміш" падіння акцій, зниження вартості долара та підвищення прибутковості облігацій після введення високих мит на майже всіх торгових партнерів США.

Заступник керуючого директора Міжнародного валютного фонду (МВФ) Гіта Гопінат в інтерв'ю Financial Times нещодавно висловила занепокоєння щодо надмірного дефіциту бюджету США, підкресливши, що країні потрібно терміново вирішити проблему "безперервного зростання" державного боргу. За інформацією Міністерства фінансів США, загальний обсяг боргу країни перевищив 36 трильйонів доларів. Минулого року цей показник перевищував 120% від валового внутрішнього продукту (ВВП), що майже вдвічі більше, ніж у Німеччині. Щороку цей показник зростає, і за прогнозами, у 2025 році дефіцит бюджету США досягне понад 6,5% від ВВП.

За словами економіста Ганса-Вернера Зінна, США стикаються зі зменшенням можливостей для підтримки актуальної боргової системи. "Американцям необхідно буде пристосуватися до нових умов. Життя в країні, що складається переважно з торгових центрів і майже без виробництв, не може тривати вічно," - зазначає колишній президент Інституту економічних досліджень Ifo в інтерв'ю для DW.

Головний економіст Світової організації торгівлі (СОТ) Ральф Осса висловив розуміння щодо намірів США зменшити торговельний дефіцит з Європейським Союзом, але водночас критикує обрані для цього методи. "Практично всі експерти погоджуються, що з макроекономічної точки зору, мита не є ефективним інструментом для вирішення проблеми торговельних дефіцитів", - зазначає він.

Економіст проводить паралелі між діями Сполучених Штатів та ситуацією людини, яка витрачає більше коштів, ніж отримує, і в результаті потрапляє в боргову пастку. "Якщо я стикаюся з фінансовими труднощами через надмірні покупки, наприклад, автомобілів, можна запровадити податки на ці автомобілі, щоб зменшити їхній попит. Проте, це явно не є ефективним методом для розв'язання проблеми", - зазначає Осса.

Голова німецького державного банку розвитку KfW Штефан Вінтельс (Stefan Wintels) зазначає, що агресивна торговельна та митна політика президента Трампа може змусити інвесторів звернути увагу на Європу. "Під час своїх поїздок у Нью-Йорк, Лондон і Цюріх я помічаю зростаючий інтерес міжнародних інвесторів до Німеччини. Багато з них уже надмірно інвестували в США і тепер прагнуть активніше вкладати кошти в Європу, зокрема в Німеччину", - поділився Вінтельс в інтерв'ю для видання Handelsblatt.

На думку експерта, за короткий проміжок часу сприйняття Європи та Німеччини інвесторами зазнало радикальних змін. "Протягом більше трьох десятиліть у своїй професії я ніколи не спостерігав такої швидкої зміни настроїв. Нам потрібно докласти всіх зусиль, щоб скористатися цим позитивним трендом на благо Німеччини та Європи", - підкреслює керівник KfW.

Навіть такі велетні, як найбільший у світі інвестиційний фонд Blackstone, який спеціалізується на управлінні активами, звертають свою увагу на Європейський Союз. Генеральний директор Blackstone Стів Шварцман оголосив, що протягом наступного десятиліття фонд планує інвестувати до 500 мільярдів доларів (еквівалентно 437 мільярдам євро) в європейські проекти.

У контексті геополітичних потрясінь Європа стає дедалі більш привабливою для інвесторів, зокрема завдяки значним інвестиціям в інфраструктуру та оборонні проекти, які отримали схвалення в Німеччині. "Ми вбачаємо в цьому величезну можливість для себе," – зазначив Шварцман у своєму інтерв'ю Bloomberg на початку червня. "Вони починають переглядати свій підхід, і ми вважаємо, що це призведе до більш високих темпів економічного зростання," – додав він.

В Брюсселі зрозуміли, що внутрішній ринок з майже 450 мільйонами споживачів потребує підвищення ефективності. У контексті глобальної торговельної напруги Європейський Союз має намір протидіяти "десяти основним перешкодам" на своєму внутрішньому ринку. За інформацією, викладеною в секретному документі ЄС, який був опублікований у Table Briefings, в Брюсселі підрахували, що для компенсації 20% зниження експорту до США достатньо збільшити внутрішню торгівлю в межах ЄС лише на 2,4%.

Це стане реальністю, зокрема, завдяки зменшенню бюрократичних перешкод. Очікується, що першими вигоду отримають малі та середні компанії, яким легше буде здійснювати транскордонну діяльність у межах Європейського Союзу.

Крім того, у Брюсселі панує єдність у питанні швидкого укладання угод про вільну торгівлю з такими партнерами, як Індія та Індонезія, щоб більше не допускати переговорів тривалістю 20 років, як це було з блоком Mercosur з чотирьох країн Південної Америки.

Європа вже сьогодні користується перевагами нових підходів до розвитку Старого Світу. На конференції Super Return International, що пройшла на початку червня в Берліні, зібралися тисячі провідних інвесторів, включаючи пенсійні фонди, страхові компанії та державні інвестиційні фонди з різних куточків світу, з активами, що сягнули приблизно 46 трильйонів євро. За інформацією Bloomberg, керівники великих інвестиційних компаній, таких як BC Partners, Permira та Brookfield Asset Management, відзначили, що Європа стала найпривабливішим регіоном для інвестицій на фоні зростаючих глобальних економічних загроз.

Фінансовий гігант з Нью-Йорка, Apollo Global Management, який вже вкладав близько 100 мільярдів доларів у європейські проекти з загального портфеля в приблизно 800 мільярдів, планує значно збільшити свою присутність у Німеччині протягом наступного десятиліття. "Ми вбачаємо можливість інвестувати 100 мільярдів доларів лише в цій країні за десять років", - зазначив президент Apollo Джим Зелтер в інтерв'ю Financial Times, підкресливши, що "знайти подібну суму для інвестування в інших регіонах світу буде вкрай складно".

#Дональд Трамп #Канада #Лондон #Економіст #Європейський Союз #Європа #Економіка #Президент (державна посада) #Товари #Рівень життя #Інвестор #Північна та Південна Америка #Європейська комісія #Брюссель #Облігація (фінанси) #Прибуток (економіка) #Євро #Німеччина #Deutsche Welle #Міжнародний валютний фонд #Вашингтон, округ Колумбія #Валовий внутрішній продукт #Індія #Берлін #Financial Times #Bloomberg L.P. #Макроекономіка #Нью-Йорк #Дефіцитні видатки #Індонезія #Фінансовий ринок #Світова організація торгівлі #Доха #Південна Америка #Мито (податок) #Урсула фон дер Ляєн #Apollo Global Management #KfW #Фунт стерлінгів #Швейцарський франк #МЕРКОСУР #Індекс S&P 500 #Цюріх #Ганс-Вернер Сінн #BC Partners #Перміра

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Компанія Трампа має намір звести висотну будівлю в румунській столиці | Еспресо
Чи здатна торговельна війна, ініційована Трампом, принести користь Європі?
В Росії спостерігається уповільнення темпів економічного зростання валового внутрішнього продукту.
Теги